KlariN KlariN komentáře u knih

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Nepochybný skvost. Parádní jiskření mezi Robin a Cormoranem pokračuje, a já z něj i po páté pociťuji intenzivní rozkoš. Rozsah je v tomto případě naprosto adekvátní. Autorka skvěle traktuje spletitý děj, a v excelentním rytmu střídá odlehčenější pasáže s temnými. Vítaným bonusem budiž nejen hluboké ponory do vnitřních duševních pochodů ústředního dua, ale i zjevná inklinace k často nekorektnímu humoru, i řada popkulturních narážek, vztahujících se k žánrovým perlám. V jinak příjemně čtivém překladu Ladislava Šenkeříka se jako problematické jeví snad jen časté používání termínu subdodavatel, které je vzhledem ke kontextu nepřesné i neobratné. Těším se na další příděl, jenž dorazí snad brzy!

29.11.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vynikající, leč také vysilující novela. Při čtení jsem si mnohokrát vzpomněl na Josefa Karla Šlejhara. Nepovrchní, a vypravěčsky suverénní sonda do jedné talentované duše, která je týraná neláskou rodinných příslušníků, a nakonec i explicitním domácím násilím. Palec zdvihám i za baladické vyústění. Síla.

23.07.2023 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Robert Galbraith definitivně navazuje na tradici velkého britského románu, a sebevědomě tak kráčí ve šlépějích Charlese Dickense a dalších gigantů. Vynikající chemie mezi dvěma hlavními postavami, jiskřivý humor, i vyvážená porce společenské kritiky. Báječná i pikantní je např. pasáž z ezoobchodu v níž si autor(ka) nepokrytě střílí z vlastní kouzelnické minulosti. Co víc si přát? Za prvé preciznější překlad neboť Ladislav Šenkyřík sice perlí v dialozích, menších ústřelů a zbytečných doslovností se ovšem nezříká: např. opakovaná fráze "pouze v košili" v češtině evokuje muže polonahého, nikoli jen bez saka. A zmiňovaný meč zřejmě nebude mečem, protože ve sportovním šermu o němž je řeč, se zápolí kordem, fleretem, nebo šavlí. Za druhé pro příště klidně i větší rozsah, protože ve světě zabydleném Cormoranem, Robin, a jejich kolegy, klienty, konkurenty, protivníky a dalšími charaktery se parádně relaxuje. Těším se na další shledání!

19.12.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Přitažlivá exkurze do nitra jedné životem unavené, značně již rezignované duše. Viktorie Hanišová disponuje osvěžujícím nadhledem i nad nejtemnějšími okamžiky lidského života, vtahujícími popisy šumavské krajiny, i úspornými, přesto však naprosto výmluvnými dialogy. Jednoznačně doporučuji.

24.07.2023 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Krása krás. Klasika literatury o dětech. Mark Twain a Karel Poláček by si rozuměli.

03.07.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Obludně přeceněný román. Kateřina Tučková disponuje intuicí na atraktivní témata, a poměrně dobře rešeršuje, výsledkem jejích snah ovšem není nic víc, než neobratně zbeletrizovaná průměrná diplomka. Mnohem více se dá doporučit Topolův tematicky spřízněný román Noční práce.

03.07.2018 2 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Poměrně sympatický start série, který snižují neobratné pokusy o kombinaci procedurální detektivky a milostného příběhu. Pokusy o humor nepříliš funkční, vrah patrný dlouho dopředu. Kniha se sice zaklíná přesností policejních postupů, leč ústřední hrdinové opakovaně a poměrně zásadně chybují. Škoda že redaktor více nepohlídal začátečnické chyby.

15.02.2024 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Foglarovský duch žije, ale Prašina rozhodně obstojí i sama o sobě. Její předností jsou dobře napsané charaktery, strhující děj, i současný jazyk. Ideální předloha pro film. Navíc hlásím velké plus za vynikající ilustrace Karla Osohy i vynikající partnerskou chemii ústředního dua. Vivat!

17.03.2019 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Starej ďábel Stephen to má stále v srdci.
Přečteno na dva zátahy. Stranger things se intenzivně inspiruje v Kingově tvorbě, a odvěký žánrový vládce si v Ústavu svou kartu bere zpět. Dočteno v jednom zátahu, protože ztrhující. Ozvěny toho nejlepšího z literatury o dětech, s vyborně narýsovanými charaktery a umným splétáním několika vyprávěcích rovin. Laskomina!

23.10.2021 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Mezi pozitiva třetího prašinského dobrodružství rozhodně patří dobře vystižený kontrast mezi bezstarostnou atmosférou startujícího léta, a stísňující temnotou prastarých tajemství a legend. Završení post foglarovské trilogie je ale bohužel negativně poznamenáno značnou únavou materiálu, řadou nelogičností i dávkou spisovatelské zvůle. Autor sice vrací do hry řadu postav, ale nakládá s nimi dost ledabyle, konec je uspěchaný a motivace hrdinů mnohdy nedostatečné. Matocha si rovněž neví příliš rady se sílícím vztahem ústřední dvojice. Velká škoda.

21.02.2021 3 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Ačkoli Patrick Rothfuss vychází ze shodných inspiračních zdrojů jako J. K. Rowling, jeho revize dickensovské, respektive bildungs románové struktury míří k mnohem zkušenějšímu čtenáři. Autor poutavě a s přehledností definuje základní mechanismy fikčního světa, jenž je zabydlen řadou komplexních charakterů. Fantasy žánr zde slouží především jako atraktivní kulisa jednoho výjimečného lidského osudu. Druhým klíčovým motivem je pak umělecké ohledávání vzájemných hranic skutečnosti a mýtu. Z tohoto úhlu pohledu lze Kroniku královraha vnímat jako symbolický autorův životopis. Jednoznačně doporučuji!

10.02.2021 5 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Vynikající, zjevně pečlivě rešeršovaná historická freska s kriminální zápletkou. Sympatický ústřední hrdina a řada příjemně ambivalentních, náležitě prokreslených vedlejších charakterů. Autorka obdařená výjimečnou imaginací sebevědomě kráčí ve stopách velikánů. Co víc si přát? Aby česky vyšel i finální díl série.

27.05.2020 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Až na poněkud táhlejší prostřední třetinu parádně příjemná jízda za koncem světa, která si bere to nejlepší z autorských rukopisů svých stvořitelů. V jejím srdci tepe beztarostná atmosféra klukovských rošťáren, bezkonkurenční břitkost ostrovního humoru i láska k fantazii. Nutno oslavit je i vynikající překlad Jana Kantůrka. Zážitek, radost i krása. Neváhejte čísti!

26.04.2020 4 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Totální láska!

07.01.2020 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Intenzivně příjemná záležitost! Jednoduchý, leč funkční nápad s paralelou muzikantské slávy a drakobijectví dal vzniknout svěží chlapské fantasy road movie, v níž nechybí sympatické postavy, řízné napětí, charismatický záporák s poměrně pochopitelnou motivací, humor, i silné emoce. Co víc si přát? Pokračování!

25.12.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Působivé uzavření příběhu, skvostně rozehraného Medvědínem. Kombinace společenského románu a antické tragédie. Backman velmi dobře kombinuje smutek, humor i neúprosnost osudu. Obě části diptichu jsou co do kvalit v podstatě rovnocenné, nicméně pokud bych byl přitlačen k mantinelu, asi bych o vlas zapreferoval Medvědín. Už pro dvě úvodní věty, jež čapnou a nepustí. Ovšem i v případě jeho románového sourozence jest můj verdikt totožný. Rozhodně čtěte!

27.08.2019 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Strhující, emocionálně naprosto vyčerpavájící, ale i obohacující čtení. Literární příbuzný Ledové Bouře, nebo Americké krásy. Jsem zasažen.

11.08.2019 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Nic víc než láska. Sladká, bolavá, a s léty zrající. Vynikající čtení v dospívání i o dvě dekády později. Nadčasová coming of age klasika. Pane Škvorecký, díky!

10.01.2019 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Harry Bosch přichází, a je to famózní nástup. Connelly je přímým nástupcem Ed McBaina, Raymonda Chandlera i dalších věrozvěstů noir krimi, a přináší intenzivní dávku napětí, neortodoxních vyšetřovacích postupů i suchého humoru. Radost!

15.02.2024 4 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Velice příjemný, i když dost retro zážitek. Je v něm totiž kromě humoru a nostalgie ukryto autorovo srdce. A lásky oceán. Díky.

11.01.2023 4 z 5