KláraH. KláraH. komentáře u knih

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Jo! Vtipné, osvěžující, romantické. Několikrát jsem se opravdu nahlas a od plic zasmála, toto je kniha tohoto žánru podle mého gusta. Jen ten konec nemusel být tak hrk krk. Čekala jsem, že se něco stane, ale klidně tomu mohla autorka věnovat o 30 stránek víc a trochu to propracovat. Aby se všechno podělalo a zase samo od sebe zničehonic spravilo během posledních 20 stran, to bylo i na mě trochu moc.
Jen detail - obálka za mě nesouhlasí. Má to být obr s čokoládovou kráskou malého vzrůstu...

29.12.2021 5 z 5

Barevné vody Barevné vody Tanya Stewner

Ani druhý díl nezklamal. Na konci jsem teda docela koukala, když se Alea s Lennoxem dozvěděli, kdo/co jsou zač. Na to, že je jim 12, tak teda romantika/láska/ city stříkají snad i ušima, což se tedy děsím, že nás za chvilku čeká (s věkem dětí) - myslela jsem, že máme ještě hezkých pár let čas... Inu - uvidíme.
Jinak ale příběh i pointa o znečištění je velmi uvěřitelná, opravdu se mi líbí, jak lze důrazně, leč nenásilně demonstrovat, jak velký může mít dopad.
Těšíme se na další díly, já i dcera:-)

19.12.2021 5 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

Hezká kniha pro holky, dcera je z ní naprosto nadšená. Po Pottrovi hledala co by a padla volba na Aleu. Trvalo jí to den a půl a hned se ptala na další díl. Mně se to ale taky docela líbilo. Když pominu lehkou dětskost Aley, která se naopak u Lennoxe mění ve vyspělost, Bena moc nechápu, ale vlastně mi to zas tak nevadí.
Nenásilně zakomponován i problém plastového znečištění oceánů. Tak jdu rovnou na druhý díl...

17.12.2021 4 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Tady poprvé hraničáři nejsou ani zdaleka neomylní, přesní a naopak k mému překvapení téměř nic nepředvídají. Scéna v jeskyni mi přišla jako vyložený hazard, takže jsem tak jako spíše rozpačitě překvapená ve stylu "co to jako má být"? A to stejné u závěrečných uvítacích polibků - to jako fakt? A veřejně?
Nicméně - abych jen nekritizovala, jako vždy- děti napnutý jak malý gaťky, dospěláky neurazí a naopak stále baví. Který devátý díl čehokoliv tohle má? Tak šup šup na desítku.

17.12.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Hmmm, za mě lepší než první díl, ikdyž do "wow" to má pro mě stále rezervy. Příběhy nejsou prvoplánovitě černobílé, což je fajn. Chápu vlastně všechny a kdo jsem, abych soudila chování postav. V té době nežiju a tedy nevím, jak bych se sama zachovala. Ta dilemata jsou velmi pěkně vykreslena. Některé příběhy jsou hlubší, ikdyž mnohé naopak fatálně povrchové, ale třeba se dočkám v příštím díle.
Celou dobu jsem si říkala, jak je hrozné číst o období, kdy víte, co přijde pak a je vám z toho sakra ouzko. Podobné pocity jsem měla např. i u Zuzanina dechu.
Kniha pro mě skončila naprosto nečekaně a tedy ji považuji za neukončenou, a tedy ano, lousknu i další díl (až bude)

13.12.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knihu jsme měla dlouho ve čtečce. A protože mi chyběl poslední dílek Čtenářské výzvy, louskla jsem ji. Lousknu i další díl, ikdyž zcela bezvýhradné nadšení asi úplně nesdílím.
Je obdivuhodné, jakou si autorka dala práci s dohledáváním reálií. Neměla jsem ,stejně jako spousta ostatních čtenářů, ponětí, co se na česko-polských hranicích odehrávalo a děkuji za tento vhled. A i to je důvod, proč si přečtu další díl(-y).
Ačkoliv byla jiná doba, jiné zvyklosti, míra podřízenosti žen bez pevného názoru mi vadila. Ve finále jediné dvě ženy, které se rozhodly se svým životem nějak naložit, nejsou brány zrovna pozitivně (nechci spoilovat), a nakonec se stejně taky podřídí. Jsem ale zvědavá na jejich další osud.

20.11.2021 3 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Kdyby šlo půl hvězdičky ubrat, asi bych ubrala. Ale kniha si pořád drží velmi vysoký standard celé série. Překlad jména feny je zřejmě doslovný a tudíž velmi divný, škoda. Pořád nějak nechápu (v souladu s Horácem na konci), jak je možné, že se za celou dobu neobjevil domácí hraničář a o ničem nevěděl, proč nedojeli pro pomoc do Redmontu, když na to měli 3 týdny, proč tam potom po bitvě několik měsíců zůstávali. Ale i tak to bylo napínavé, dobrodružné, vtipné, prostě pecka. No a ta romantika...

12.11.2021 5 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Konečně se pořád nebojuje a příběh zajímavě plyne. Celá série je super, ale tento díl je pro mě po prvním dílu hned druhý nejlepší. Obdiv autorovi, že má pořád tolik nápadů a k tomu je dokáže podat vtipně a poutavě i při tolika dílech.

12.11.2021 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Za mě rozhodně lepší než Verity, ale stále mám pocit, že Colleen Hoover dělá z žen totální slepice, které si prostě nemůžou pomoct. Souhlasím s tvrzením, že pasáže Milese jsou autentičtější, rozumnější a prostě celkově tak nějak prostě lepší. Ale těch je relativně málo. Takže suma sumárum, tuto autorku vyhledávat asi nebudu, na odložení ta kniha taky není, to zase ne, ale... Prostě ale. Do Čtenářské výzvy dobrý.

12.11.2021 3 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

No jo vlastně, tohle jsem taky letos četla a zřejmě zapomněla ohodnotit. Už je to dýl, ale narozdíl od ostatních knih tohoto typu si i pamatuju, o čem to bylo. On a My už asi nic nepřekoná, ale nebylo to špatné, už jen to, že dojem zůstal. Tato kniha mi připadala jakoby plošší, ale neurazí.

08.11.2021 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Nebylo to úplně špatné, ale přišlo mi to, že snad kromě Marie a její matky dělá autorka z žen úplné slepice, a to i z racionálně uvažující Elisabeth, což mi vysloveně vadilo. Starý pán se naprosto zázračně zotavil z infarktu a mrtvice bez pomoci lékařů, jen díky tomu, že ulevil svému svědomí. Jako vážně? V podstatě jediný pocit, který mi z knihy zůstal, je "a teď přijde válka, to vám to štěstí moc dlouho nevydrží".

31.10.2021 3 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Hezká YA s nestárnoucím tématem. Nicméně - je to opravdu takto reálné? Ethan, který dosud neměl ani náznak tušení, že by mohl být gay je naprosto neochvějně v pohodě, srovnaný sám se sebou a se vším, jako by byl o hezkých pár let anebo zkušeností starší (ikdyž - věk asi nebude to kritérium). A způsob vyoutování před tátou mi přišel až nereálný. Kaiovi jsem naopak věřila všechno - jeho zápolení samotného se sebou, nerozhodnost a pak vlastně i unovenost z neustálé přetvářky, kterou po něm ale vlastně nikdo nežádal. Ve výsledku to ale bylo moc fajn čtení, líbil se mi vývoj vztahu a vlastně jsem jim hrozně přála happy-end. Takže pokud se na poslední straně trefili, tak snad i jo...

17.10.2021 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

2 dny to trvalo. Od sobotního rána do nedělní půlnoci. Nešlo skoro přestat. Slzy cyničky sice byly jen na samém konci, ale smutek z podobných "nenaplněných" příběhů, jichž musely být stovky, tisíce a mnohem mnohem víc, ve mě vždy dlouho zůstává. Krásná kniha, překvapivě svižná a ač historicky podložená, nutící mě dohledávat dál a dál. Obálka neobálka, zajímá mě obsah a hodnocení. A teď ani nemůžu jinak, než hodnotit stejně vysoko.

04.10.2021 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Vtipnějsí než minulé díly, ale ten první se mi stejně líbil nejvíc. Méně neustálého boje a taktiky a bylo by to super. Ale stejně - líbí se mi to moc, ten přesah pro děti do běžného života je neuvěřitelný a díky za to.

24.09.2021 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Ne, nebrečela jsem, nepřišlo mi to tak dojemné. Zato jsem se fakt hodně nasmála, a přesně to jsem chtěla. Do toho nějaká ta erotika, prostě hezká oddychová knížka. Líbila se mi víc než první díl, připadla mi tak nějak uvěřitelnější (až na to neustálé prohýbaní páteře). MILF, která zvyšuje sebevědomí ostatním matkám. Závěr lehce hysterický, ale Tristan je božan. Fakt bude další díl? Opravdu bych se těšila a nějakou linku už tuším... Jen je škoda, že té návaznosti na předchozí díl není mnoho, vlastně max.jedno krátké setkání.

12.09.2021 5 z 5

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Pobavila. U scény s kempováním jsem stála před družinou a řechtala se na celé kolo.
Jinak je to ano klišé, ano, zbytečně dlouhé, druhá polovina knihy už byla tak nějak navíc a po tom všem jsem Jayovi fakt nevěřila ten obrat o 180 stupňů na totálního božana, až bych řekla, že to bylo pod jeho úroveň. Tak hvězda dolů a hurá na Tristana.

09.09.2021 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Po prvním díle audioknihy musel zákonitě hned přijít i druhý. Tento byl už ale na mě trochu moc válečný. Jasně, má to svoje opodstatnění, ale chci doufat, že další díly budou podobně nápadité, jako ten první, který se nám všem asi líbil víc. I tak to je ale pecka, přednes je skvělý a stále je to velmi napínavé. Už tak 5 kapitol před koncem jsem si říkala, že se to všechno nestihne. A nestihlo. Tak hurá na třetí díl, no...

30.08.2021 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Audiokniha je opravdu skvěle namluvena Matoušem Rumlem. A je to pecka. Vtipné, poučné, respektující, poutavé a napínavé pro děti i pro dospělé. 7h uteklo jako voda a už jsme kupovali druhou (a třetí).
Halt je sen každého žáka/učně. Kéž by takových bylo i v reálném světě víc...

30.08.2021 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

(SPOILER) Souhlasím snad se všemi komentáři, které píšou "Dobrý, ALE..."
Je nesmírně důležité, aby se o tématu psalo, čtivě, s emocemi, neotřele, ideálně s novými poznatky a podle doložitelných historických zdrojů. To vše kniha splňuje a je dobře, že je/byla bestsellerem - na holocaust se nesmí zapomínat, naopak je třeba jej neustále připomínat.
A teď ta "ale": lehce naivní (jak Ben k právničce přišel a mnoho dalšího), lehce překombinované (jak manželka po 60 letech práskne muže), lehce a za mě zcela zbytečně rádoby-mysteriózní (Ben mluví s duchy), červená knihovna ze současnosti je tam jaksi navíc, rychle a jakoby omylem.
Ale pozitivní dojmy převažují, louskla jsem ji za 2 dny, takže špatné to rozhodně nebylo, klidně si přečtu i další autorovy knihy. Jen kdybych si měla vybrat, asi bych našla jiné favority.

03.08.2021 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Tak takový styl suchého trefného humoru fakt můžu. Pobavil mě už prolog s Pandorou (přesně!) a pokračovalo to vlastně až do samého konce. Pořád jsem si říkala, co mi to jen připomíná... až jsem si našla Sedmilhářky od stejné autorky a ...no jo vlastně... hned jsem byla doma.
Líbí se mi ta schopnost popsat do detailu pocity, často protichůdné, u každé postavy a pochopitelná lidskost, která z nich čiší. To vše hezky, bez předsudků a s humorem. Fakt jsem se bavila, a to ikdyž téma je opravdu těžké.

26.07.2021 5 z 5