Klamm Online Klamm komentáře u knih

Rodinná terapie psychosomatických poruch Rodinná terapie psychosomatických poruch Vladislav Chvála

První třetina knihy byla pro mě spíše vlažnější. Jednalo se o představení autorů, vývoj psychosomatiky a význam jazyka pro vývoj rodinného systému. Čelist mi však spadla, jakmile jsem došel k ústřední myšlence knihy v kapitole Rodina jako sociální děloha. Autoři přicházejí s propracovanou analogií mezi biologickou a sociální dělohou. V textu srovnávají tři výrazné fáze biologického těhotenství s třemi časovými obdobími psychického vývoje dítěte v rodině. Rozvoj osobnosti je v knize detailně rozebrán. Nechybí ani popis vzájemných vazeb mezi jednotlivými členy rodiny a následky různě skrytých disharmonií. Jsou uvedeny i případy z praxe a je až strašidelné, z čeho všeho nemoc může pramenit. Klobouk dolů, co všechno se podaří zkušenému psychosomatikovi rozklíčovat.

I když se zdá, že uvedená analogie do sebe obdivuhodně zapadá, autoři podotýkají, že se jedná jen o určitou hypotézu a inspiraci. A tou pro mě tato kniha nepochybně byla.
90%

29.11.2017 5 z 5

Svědectví o zármutku Svědectví o zármutku C. S. Lewis (p)

Zhmotnit své bolesti duše na papír, je jedna z nejúčinějších svépomocných terapií. Byla by škoda, pro tak zkušeného spisovatele této zbraně nevyužít ve vyrovnání se s hlubokým žalem...

,,Vzhlížím k nočnímu nebi. Je snad v tom nekonečném prostoru a čase něco jistějšího než to, že i kdybych vše probádal, nikde bych nenašel její tvář, hlas a dotek? Zemřela. Je mrtvá. Je tak těžké to slovo pochopit a vštípit si je do paměti?"

09.04.2017

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Asi budu za suchara, ale bohužel mi styl tohoto humoru vůbec nesedl. Děj se nijak nevyvíjel (tedy nedočetl jsem až do konce, tak jen předpokládám) a neustálé přešlapy ve výslonosti přistěhovalců mě začaly velice brzy nudit. Věřím, že ve filmovém zpracování by mě to mohlo oslovit více. Něco jako britský seriál Mind Your Language, který se mi tímto připomenul.
Co musím ale na knize ocenit, je překlad. To muselo dát pěknou fušku.
20%

23.01.2017 1 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

To si jeden myslí, že ta jeho pravda je jediná a že se s ní musí řídit všichni lidé na světě. Zabalí si svůj raneček vědomostí a hurá do světa dělat náboženskou osvětu. Jenže jak se říká: jiný kraj, jiný mrav. Osobně jsem spíše nakloněný kulturnímu konzervatismu, takže pro takové hurá akce moc pochopení nemám. Zvláště pak do zemí, které už mají svou zažitou kulturu a tradici. Vyjma fyzického týrání jsem tedy s misionáři nijak hlubokou lítost nepociťoval. I když to muselo být hodně nepříjemné, oproti týrání staroobřadníků bránících se reformě církve, popsané v knize Život prokokopa Avvakuma, mi to v Japonsku nepřišlo tak brutální.

JAPONSKÝ KOMISAŘ: „Když vám někdo nutí zboží, o které nestojíte, je to taky jakási laskavost na nepravém místě. A křesťanská nauka se podobá takovému vnucovanému zboží. My máme své vlastní náboženství. A v situaci, v jaké jsme, nehodláme přijímat učení cizí země. I mě kněží v semináři učili katechismus, ale teď už si ani trochu nemyslím, že bychom ho potřebovali.“

KNĚZ: „My na to máme jiný názor,“ řekl kněz klidně, tichým hlasem. „To bychom přece nevážili tak dlouhou cestu přes moře.“
......................................................................

No, může se pak někdo divit Japoncům, jaké kroky po takových zatvrzelých slovech proti misionářům podnikli? Snaha o určitý dialog byla, ale komu není rady, tomu není pomoci.
75%

01.08.2016 3 z 5

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

I přes všechnu tu tragičnost jsem měl nakonec radost, že vypravěč prozřel a clona se náhle rozptýlila.

V závěru už bohužel nebylo co dodat. Tedy snad jen výstižné rčení: ,,Pozdě bycha honiti"
60%

26.02.2015 3 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Samozřejmě, že jsou v knize parafrázovány myšlenky jiných autorů, ale značnou dávku sebereflexe nelze Ivo Tomanovi upřít. Vždyť jen se svým hendikepem si musel v životě od svého okolí vytrpět své. Najdete zde spoustu užitečných rad a názorů, které můžete aplikovat do svého života a zvednout tak jeho kvalitu. Lépe řečeno, zlepšit vnímání svého života.
Možná, že přijde styl psaní někomu kariéristický a pragmatický. To je ale logické, protože je psána člověkem, který svůj úspěch staví na marketingu. Pokud chcete trochu pohladit a ukonejšit, sáhněte raději po nějaké duchovní knížečce.
Negativa jsem shledal snad jen v ceně knihy, která se mi zdá dost přemrštěná. Platíte totiž i za zbytečné, mnohdy rušivé otazníky a odstavce. To paradoxně potvrzuje autorovo teorii, že lidé mají rádi jednoduchost a přehlednost. Proto si také raději koupí bulvár, než seriozní deník s dlouhými články bez obrázků. Bez této natahovací pomůcky by obsah knihy stačil na pouhou útlou knížečku, za kterou by už bylo ale echt trapné požadovat takovou sumičku.
Jak už ale bylo řečeno, Ivo Toman je podnikatel a ví jak na to. Je už jen na nás, zda jeho strategii budeme akceptovat.

Nebo snad ne?
???

80%

30.01.2014 4 z 5

Léčení - Zázrak v nás Léčení - Zázrak v nás Clemens Kuby

Z většinou názorů v knize souhlasím. Mimo světového názoru, jsou zde také popsány techniky vedoucí k vyléčení a zlepšení kvality života. Jelikož jsem je neuvedl v praxi, nemohu jejich účinost plně posoudit. Zdržím se tedy hlasování formou hvězdiček.
Souhlasím však s autorem, že kdo duchovní vyléčení zažil, toho už nikdo o jeho neexistenci nepřesvědčí. Jako vždy, není nad vlastní zkušenost.

27.11.2013

Sloky lásky Sloky lásky Stěpan Petrovič Ščipačov

Svého času mi byla tato sbírka múzou.

,,Ni plakat už nemá síly,
takové hoře má:
na jejich lavičce milý
ted´ druhou objímá."

12.06.2013

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Na knihy Ladislava Fukse je potřeba se naladit. Pokud se vám to povede, tak vás čeká fenomenální výlet do příběhů plných černého humoru. Spalovačem mrtvol nevyjímaje.
Fuksovi se krásně podařilo popsat úskalí spasitelského syndromu. ,,Nikdo nebude trpět, spasím je všechny".

Vždyť on ten pan Kopfrkingl to s námi myslel přeci dobře, jen s těmi prostředky to poněkud přehnal.

100%

03.06.2013 5 z 5

Atomové návyky Atomové návyky James Clear

Je to už nějakých dvacet let, co jsem si přečetl útlou knížečku Metoda kaizen od Roberta Maurera. Ta mě osvítila, v mnoha ohledech pomohla a jako lenochovi dala návod, jak si v životě zajistit vše nezbytné, aniž by to kdovíjak bolelo.
Pokud mám na zahradě hromadu dříví, nemusím jí uklidnit za den a pak dva dny ležet strhanej a hekat. Raději to budu dělat několik dní po částech, v klidu a zbytek dne se pak můžu s dobrým pocitem věnovat i jiným zálibám. Je ale podmínkou (a to zdůrazňuji), že každý den z té hromady dříví alespoň nějaké minimum ,,ukrojím"! Jednoho dne je práce hotová a vy ani nevíte jak. Malými krůčky k velkému cíli, je i principem knihy Atomové návyky. Je to v podstatě metoda Kaizen, ale více rozvinutá, vymazlená, se spoustou tipů a někdy bohužel zbytečně ukecaná...

28.01.2024 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

I když má autorka údajnou letitou policejní praxi, jak je všude marketingově vyzdvihováno, tak mě to přišlo jaksi plytké a dějově hrozná blbost. A proč tak vysoké hodnocení na DK? Projděte si uživatele a zjistíte, že drtivou většinu jich tvoří ženy... Sorry!
40%

18.04.2023 2 z 5

Držte si své děti Držte si své děti Gordon Neufeld

Myšlenku knihy parafrázuji tak, jak jsem ji pochopil:
Každá rodina má svoje myšlenkové vzorce, hodnoty, tradice a zvyky. Pokud se děti začnou stýkat se svými vrstevníky z jiných rodin, nastává konflikt a dilema ke kterým hodnotám se přiklonit. Což vede k vyhroceným situacím u rodinného krbu. Poselstvím knihy není naprostá izolovanost ve stylu vlčích dětí, ale hledání kompromisů s apelem na co nejdelší distanc od sabotérských vrstevníků. Alespoň do doby, než si potomci začnou upevňovat své místo sami v sobě a následně i ve společnosti.
Hlavní myšlenkou mi kniha pomohla a více už od ní vědět nepotřebuji.
Pokud chcete tuto teorii rozpitvat na atomy, tak se dejte do čtení. Jak už tady ale bylo několikrát zmíněno, je to zbytečně rozvleklé a nezáživné.
60%

15.02.2023 3 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Nejsem sportovec, ani aktivní, ani pasivní a místo běhu volím chůzi. Jízdu na kole mám sice rád, ale pouze šnečím, vyhlídkovým tempem. Vyjet si na kole do Afriky, či do Rakouských Alp, jako jeden můj známý, je pro mě nepředstavitelná výzva, které ale beztak nemám potřebu nijak čelit.
Tato kniha mě zlákala tím, že autor je rodák ze stejného města a že jsem léta pracoval s jeho dědou, který mi o dobrodružném vnukovi několikrát vyprávěl.
Hned po prvních stránkách jsem byl mile překvapen. Zaujala mě autorova odhodlanost, otevřenost, odvaha a poutavý styl psaní okořeněný příjemným humorem. Opravdu hezky se to četlo!
90%

08.08.2021 5 z 5

Červený lev: mystický román Červený lev: mystický román Mária Szepes

Nechci hodnotit, ani se s nikým přít o pravdivosti obsahu. Nejsem zastáncem okultismu, astrologie, magie a alchymie. Přesto jsem přistupoval nezaujatě a díky tomu si tak vychutnal obsáhlý duchovní román. Pravda, některé části jsou rozvleklé a nezáživné, ale věřím, že i ty tam mají svůj smysl a logické místo.
Za obdiv také stojí historie tohoto díla. Kdy pár nadšenců věnovalo energii jeho opisu a samizdatovému šíření v době, kdy byl určen k zániku.

Sto procent nedávám, aby snad nedošlo k mýlce, že se jedná o duchovní román stejných kvalit jako knihy Ankera Larsena. Jeho Kámen mudrců, všechny duchovní romány zastřešuje a pro mě je v tomto žánru top. Místo v knihovně vedle něho, si ale Červený lev určitě zaslouží.
95%

11.04.2021 5 z 5

Výborné zpracování, radost držet v ruce a listovat. Některé rozhovory mě hodně zaujaly. I když některé ,, samotáře" paradoxně potkávám na různých společenských akcích...
Ale nic ve zlém, jen jsem ještě ze sebe pořádně nevyvětral příběh Christophera Knighta, který samotářům nasadil laťku příliš vysoko.
85%

30.09.2020

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Po dlouhé době jsem si šel odpočinout k Morrellovce. Není o čem přemýšlet, něco řešit, prostě vypnout a číst. Je to opravdu červená knihovna pro velké kluky. A jak psal v komentáři Danny 21, David umí i bez ní a nemusel by to tak oslazovat. Johny Rambo v První krvi, také neměl žádnou princeznu, a jak to odsejpalo!

50%

27.09.2020 3 z 5

Maxmilián Kolbe – Světec z Osvětimi Maxmilián Kolbe – Světec z Osvětimi Elaine Murray Stone

Utrpení, které se za války v táborech odehrávalo, je víceméně známé. Kvůli tomu nutně tuto knihu číst nemusíte. Stačí si osobu a skutky Maxmiliána dohledat kdekoliv na netu a jeho příběhem tu hroznou atmosféru ještě podtrhnout.

Až budete nadávat, že se máte špatně, manželka vám podala studenou večeři, venku prší, nudíte se a že nedejbože zrovna nejde WiFi... Zkuste se nad dnešními hodnotami zamyslet ve srovnání s dobou minulou a uvidíte, jak trapně se budete cítit.

04.09.2020

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Nejlepší byl Chigurh, to je jasný. Bez něho by to nebylo ono. Navíc, když jsem měl pořád před očima ten Bardemovo poker face...

30.07.2020 4 z 5

Žeberův odkaz Žeberův odkaz David Jan Žák

Kámoši nechtějí nechat Edwina ve štychu a po jeho zmizení, se vydávají na pátrací výpravu.
Když bylo hezké počasí, vzali jsme s dětmi knihu a šli po stopách, kde se knižní partička proháněla. Většinou na skalách, v lesích, jeskyních, loukách a u potoka. Školního prostředí je zde méně než v jedničce a většina příběhu se odehrává právě v těchto šumavských zákoutích.
Navíc bydlíme vedle Štodvína a k zahrádkám, kde napadl Anežku tajemný přízrak, chodíme na procházku. Jo a dokonce známe i Pildu...

19.04.2020 5 z 5

Paměti katovské rodiny Mydlářů 3. Syn Jan, nový kat staroměstský Paměti katovské rodiny Mydlářů 3. Syn Jan, nový kat staroměstský Josef Svátek

Tak nám starý katovský mistr umřel, a jakoby by s ním do hrobu odešla i většina toho, co dělalo jeho paměti poutavými. Řemeslo po něm převzal syn Jan a hrdě kráčel v otcových šlépějích. Bohužel po slibném úvodu, mě začalo jeho vyprávění nudit. Až na pár výjimek, se příběhy staly vleklými a nezajímavými. Nakonec se z kata ještě stal všemi oslavovaný hrdina, který svou statečností, zachránil Prahu před hladomorem, při obléhání Švédy.
S třetím pokračováním, tedy klesající tendence. Uvidíme, co nám přinese díl poslední.

19.03.2020 4 z 5