KirmaLee KirmaLee komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Styl vyprávění Karin Lednické mě naprosto uhranul a vtáhl do děje. Přiznám se, že o této části dějin jsem nevěděla zhola nic. Kdybych měla knihu popsat, napadnou mě slova jako citlivost, syrovost, brutalita, nekompromisnost, ponaučení. A to přesně od románové kroniky čekám, že mě nebude nudit podrobnými popisy, ale ukáže mi historii na příkladech osudů několika postav, jenž se propletou ani netušíme jak. Nemůžu se dočkat, až se pustím do druhého dílu, s napětím očekávám i třetí. Ač bývám k bestsellerům skeptická, zde můžu s jistotou tvrdit, že knize toto přízvisko právem náleží. To čtení bolí, není jednoduché. Ale je potřeba a věřím, že je důležité, abychom s takovými příběhy a drsnými kapitolami dějin byli obeznámeni. A jak jinak se do všeho takto vžít, než nahlédnutím do životů obyčejných lidí, kteří v sobě ale skrývali ohromnou sílu, naději a vůli k žití. Mám zde své favority, ale přesto fandím všem.
Takže Šikmý kostel mohu jen a pouze doporučit. Bez jakýchkoli výčitek.

06.04.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Námět byl hned první věcí, která mě nalákala k přečtení této knihy. A zklamaná jsem opravdu nebyla - do hlavní hrdinky jsem se okamžitě vcítila, fandila jí a zároveň jsem vstřebávala hluboké myšlenky, které tuto knihu provází. Což byla další věc, která mě na Půlnoční knihovně fascinuje, podání filozofických myšlenek čtivým způsobem, který zaujme. Není to jednoduché čtení. Ale je laskavé, dynamické, a i napínavé. Tato kniha má vše. Rozhodně doporučuji všem!

02.04.2022 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Klasický Jonas Jonasson. Sladká pomsta pobaví, pohladí po duši, ale zároveň donutí k přemýšlení. Opravdu dobře propojená dějová linka, která vyústí ač v trochu moc nereálný, ale krásný závěr (nebo více závěrů). Znovu dokázal příměs nemožného nakombinovat tak, jako by vám to všechno vyprávěl při nedělní odpolední kávě. Rozhodně doporučuji k přečtení.

01.01.2021 4 z 5

V Caracasu bude nejspíš stále tma V Caracasu bude nejspíš stále tma Karina Sainz Borgo

Velmi zajímavá a temná sonda do událostí Venezuely a jejího obyvatelstva. Hlavní hrdinku jsem tiše obdivovala za to, jak se s osudem poprala, a ne jen s ním - ale i se svým strachem. Kniha se dá hezky brát jako dokument a zároveň fikce, přesto ve vás namíchá koktejl rozporuplných emocí, kdy si řeknete, že jste rádi, že žijete v klidné zemi. Poetický jazyk byl třešničkou na dortu. Není to jednoduché čtení, ale děj vám bude plynout rychle.

21.07.2020 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Kdo se zajímá o zákulisí letectví, pro toho je tato kniha doslova povinností k přečtení! O mnoho věcech jsem četla poprvé a upřímně mě zajímal i život takového pilota. A dozvěděla jsem se i mnohem více.

02.04.2022 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Velmi povedený rozhovor, díky kterému jsem dokázala více nahlédnout do práce neurochirurgů. Obdiv k nim a k jejich práci narostl a jsem opravdu ráda, že jsem si tuto knihu dočetla, ač jsem s některými názory pana profesora nesouhlasila.

18.07.2021 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Tak tohle byla naprostá síla. Absolutně nečekané situace, vystřídaly se zde snad veškeré emoce, otevřely se staré rány, výčitky svědomí, akce a reakce ... A je zajímavé číst tohle všechno pospojované v naprosto geniální celek. Závěr naprosto předčil má očekávání. Tenhle příběh mi opravdu bude chybět, stejně jako hlavní hrdinky.

25.05.2021 5 z 5

Třetí díl patří k těm "političtějším" náhledům do tehdejší neapolské doby a přesto, Elena se svým vyprávěním dostává do důležitých fází života, které se nepochybně vybrousí až s posledním, čtvrtým dílem. Přesto všechno mi ale tento díl přišel o trochu slabší, místy už mi nějaké pasáže přišly trochu jako výplň. Čtivost přesto nemůžu upřít. Přiznám se, že někdy jsem se ztrácela ve filozofickém pojetí vět, které na mě byly zbytečně složité, pak jsem se znovu začala "těšit" na návrat k dynamickému ději. Přesto dávám 4 hvězdičky z pěti. A holkám (nyní tedy už dospělým ženám) fandím.

25.05.2021 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Upřímně, nemohu přestat číst. Druhý díl mě vtáhl do děje takovým způsobem, že mě něco nutí pokračovat, dozvědět se, jak se postavy vyvíjejí, co se děje ve všech společenských vrstvách a jak se může jedna maličkost podílet na změně celistvého osudu jednotlivého člověka ať chce, či ne ... Těch ani ne 430 stran uteče jako voda. A pořád mi něco říká, že tohle je stále ticho před bouří. Uvidíme, co se stane dále.

27.04.2021

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Čtení Geniální přítelkyně není jednoduché, je však tak komplexní, čtivé a napínavé, že vás to stále nutí číst dál. Hrdinkám jsem naprosto rozuměla, přesto zde bylo spoustu situací, které jsem musela skousnout a nechápala jsem, jak se tohle všechno mohlo stát. Dá se říct, že příběh od začátku už trochu "hází do vody", v postavách se člověk musí zorientovat, ale vše se osvětlí, a pak už jsem jen osudy hrdinů prožívala společně s nimi. Určitě budu pokračovat ve čtení dalších dílů.

06.04.2021 5 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

McEwanův styl psaní je mi opravdu sympatický. Přesto však se mi Sobota nějakým způsobem táhla. Musím však uznat, že jsem stále chtěla vědět, co bude dál a jak se může spoustu situací v životě (v jednom dni) vysoce kariérně postaveného člověka "zvrtnout". Vidíte však, jakmile čtete dále, že hlavní postava ve svém životě hladce pokračuje dál i s vědomím, o co všechno mohl přijít a o co v budoucnosti přijde (a to vše s důrazem, že to čeká nás všechny, bez rozdílu). Oceňuji velký vhled do politických situací v roce 2003. Doporučuji, pokud se chcete nad spoustou věcí spíše zamyslet, protože Sobota je opravdu klidnější počin.

26.09.2020 3 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Já si tu knihu snad nechám "jen" kvůli těm fajn receptům :D Ne, teď vážně. Kniha má za mě několik pro a proti. Začnu tím pozitivním:
+ už zmiňované recepty na konci každé kapitoly. Co kapitola, to nějaké chutné jídlo a vytvářelo to i jakýsi hezký ironicky oddechový efekt po nějaké vážnější události v ději. Hezký způsob, jak vyjádřit spisovatelův oblíbený koníček :)
+ akční scény byly opravdu svižné, ty se četly vážně lehce a měly určitou dávku napětí. Bohužel, na můj vkus jich tam bylo málo a nebyly plně rozvinuté, jako by to autora vlastně nebavilo psát ...
+ pohled více postav, není to jen o Dominice
+ pár docela vtipných pasáží
+ kdo se zajímá o politiku, jsou tu dobře vykreslené vztahy mezi různými zeměmi, hlavně mezi Spojenými státy a Ruskem
+ vygradovaný, napínavý a docela šokující konec

Tak a teď negativa:
- přišlo mi, že autor se hodně opíral do žen a to tak, že to bylo až na vrchol sexismu. Ano, vytvořil i odvážné, inteligentní a soběstačné hrdinky, ale i ty měly stále něco "mužského" v sobě. Jinak se vlastně skoro vše zaobalovalo na prsa, sex, promiskuitu, atd. Nejsem feministicky založená, ale tohle mi už trochu začalo vadit, když jsem na to narážela skoro pořád v průběhu knihy. Viděli jste to tam také?
- snad největší výtka: ano, chápu, že autor strávil více jak 30 let u CIA a pro příběh to bylo důležité, ale popis práce tajných služeb, do toho zakomponovaná politika, a další, tak pro laika je to vážně náročné číst a byť jen pochopit. Pak už to začíná být nuda. Kdo se zajímá o práci agentů, o politiku, diplomacii, je tato kniha pro něj naprostým ideálem. Kdo hledá napínavý thriller, může být trochu zklamán. Jako já.
- děj je fajn, koncept též, ale zas je vidět, že autor je víc veterán tajných služeb, než spisovatel.

Na závěr mohu říct, že si nejsem jistá, jestli se pustím do druhého dílu. Možná na tento typ literatury plného práce pro tajné služby nejsem stavěná, možná bych si k tomu musel ještě něco dodatečně zjistit, než bych se pustila do dalších knih pana Matthewse. Ale rozumím mu, že svou praxi a znalosti chtěl zanést do nějakého příběhu. A Dominiku "vytvořil" opravdu dobře, stejně tak popis zemí. A recepty vyzkouším! Za mě 3 hvězdičky.

14.05.2020

Lovec čarodějnic Lovec čarodějnic C. L. Werner

Fajn oddechovka ze světa Warhammeru. O akci zde není nouze, oceňuji detektivní zápletku a opravdu temnou atmosféru s naturalistickými popisy - díky tomu mi příběh plynul opravdu rychle a užila jsem si ho. Jen musím trochu vytknout klišé dialogy, kvůli kterým postavy působily ploše, v podstatě se nevyvíjí, máme tu takové to jasné "černobílé dobro/zlo" rozdělení, akci v podstatě dokáže čtenář predikovat. To ovšem nevadí a zkusím určitě i nadcházející díl, jelikož konec byl, samozřejmě, otevřený a nutí hned pokračovat :)

02.04.2022 3 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Horory podobného rázu mám velice ráda. Napínavá atmosféra by se tady doslova dala krájet, nevíte, kdo, nebo co tady představuje hrozbu, kvůli níž si lidé musí zakrývat oči ... Jedná se o velmi povedenou čtivou a napínavou postapokalyptickou vyvražďovačku, příběh jsem zhltla za pár hodin. Určitě si nenechám ujít i druhý díl.

31.10.2020 4 z 5

Paprika Paprika Jasutaka Cucui

Velmi zajímavý námět, který mě doslova uhranul, začátek je skvělý, ale ke konci docházelo k takovým zvláštním situacím, které byly protkané dlouhou "výpravou" postav, které dělaly to a zase támhleto ... Takže se mi kniha ke konci už špatně četla a obávám se, že musím říct, že se to tím trochu pokazilo. Přesto, hlavní hrdinku jsem si oblíbila :)

07.07.2020 3 z 5

Cesta k mým matkám Cesta k mým matkám Edith Holá

Neskutečně silné vyprávění jedné silné ženy, která si toho prožila mnoho. Trochu mi vadily ručně psané dopisy adoptivní matce, jelikož to nešlo moc dobře přečíst, ale to je jediné mé subjektivní mínus. Paní Edith Holá umí nádherně popsat pocity a to, co jí v životě neskutečně dusilo, brzdilo, blokovalo a začala jsem tím pádem obdivovat její cestu k odpuštění, chápání a pocitům své duše.Chápala jsem i autorčinu cestu k ezoterice, náboženství (hlavně ke křesťanství), k cestě hledat samu sebe. Nemám na to více slov, jen to, že určitě doporučuji všem k přečtení.

12.06.2020 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Velmi zvláštní, přesto naturalisticky sugestivní příběh, kterému se nedá upřít opravdu skvěle vystižená dusivá atmosféra. Do první poloviny knihy jsem celé napětí mohla pomalu krájet a střídání příběhů dvou hlavních postav (Martina a Marie) mě vtáhlo do četby a nepustilo. Máju jsem opravdu obdivovala a fandila jí. ŘÍkala jsem si, že u knihy přivřu oko nad nerealistickými pasážemi, protože to k tomu prostě patří a autor to tak zamýšlel. Jenže jakmile se blížil konec, už to šlo z kopce a je to, podle mě, obrovská škoda. Protože Vězněná potenciál opravdu měl (a má), hororů je v českém poli opravdu pomálu.

10.06.2021 3 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

Velmi dobře zpracovaný komiks, provedený jasně, stručně, výstižně a hlavně srozumitelně. Kresba je opravdu povedená a už delší dobu se tyto komiksy z nakladatelství Argo o české historii řadí k mým oblíbeným.

29.05.2021 4 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Musím říct, že surovost a brutální upřímnost, jimiž se tato kniha vyznačuje, je více, než vystihující. Z toho mě opravdu mrazilo. Dle mého jde ale o docela "uměle" natažený thriller, který postrádá tu opravdovou realitu i přes všechnu tu výbornou psychologickou cestu v příběhu. Takže jsem z celkového hodnocení rozpačitá. Konec jsem už trochu odhadla v půlce knihy, takže kladně hodnotím spíše tu terapeutickou stránku příběhu, než příběh jako takový.

22.08.2020 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Přečteno za jeden den. Velmi chytlavá věc, konec jsem, dá se říct, nečekala. Hlavní hrdinka mě občas docela rozčilovala, ale postupně jsem její pohnutky začala docela chápat. B. A. Paris opravdu umí psát poutavě, přesto ale mi některé věci přijdou uspěchané a v této knize najdete podobné znaky jako v knize Za zavřenými dveřmi (i když docela nerada porovnávám, ale nedalo se to přehlédnout). Určitě se pustím i do autorčiných dalších knih.

15.05.2020 4 z 5