V Caracasu bude nejspíš stále tma

V Caracasu bude nejspíš stále tma obálka knihy
Mé hodnocení:

Napínavý, komorní příběh začíná pohřbem matky, s níž hlavní hrdinka Adelaida prožila celý život a ke které ji pojila silná citová vazba. Svobodná, bezdětná, osamělá čtyřicátnice je náhle úplně sama. Ke všemu ji z jejího bytu i života vyhodí provládní ženské komando. V tu chvíli začíná Adelaidin boj o přežití. Náhodou se dostane do sousedního bytu, v němž najde jeho majitelku mrtvou. Druhá šance na život začíná, ale její cena bude vysoká. Dokáže člověk, postavený do mezní situace, zradit osobní etický kodex, porušit nejhlouběji zakořeněné morální zásady a zapřít v sobě lidskost a soucit, jen aby přežil? Může se jen tak vzdát vlastní identity a snadno se stát někým jiným? A je možné, aby si kvůli přežití osvojil cizí minulost, vzpomínky, tužby i obavy, a potom žil dál a neztratil se sám sobě? Novela představuje významný literární počin mladé spisovatelky, v němž bez příkras vypráví o syrové a surové realitě současné Venezuely....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431483/v-caracasu-bude-nejspis-stale-tma-CcO-431483.jpg 4.238
Vydáno, Odeon

La hija de la española, 2019

Kniha V Caracasu bude nejspíš stále tma

hs777

Po matčině smrti je bezdětná, ne úplně mladá dcera v prostředí rozvrácené, tyranské a de facto válečné Venezuely vystavena volbě, zda dokáže překročit své morální zásady v zájmu vlastního přežití. Velmi silné a vyzrálé dílo vzhledem k věku autorky, která před diktaturou své země uprchla do Španělska. Anotace prozradila prakticky vše, a přesto jsem přečetla jedním dechem. Výborný překlad, výstižný název a krásná obálka.

jiri77

Rozhodně to není žádná odpočinková četba. Příběh plný beznaděje, násilí, touze po svobodě, naději k návratu k míru a své vlasti. Některé části knihy jsou popsány dost realisticky ,až z toho mrazí. Hodně silná kniha.

SlamLenka

Prezidentská diktatura, do níž se přerodilo politické zřízení Venezuely, změnila zemi v místo, kde se lidem rozhodně nežije blaze. Vládne tu právo silnějšího, hodnota měny klesá, potraviny jsou na příděl a morální hodnoty se u těch, kteří chtějí přežít, propadly na samé dno. Karina Sainz Borgo patří k těm, kteří zemi raději opustili, a nyní žije ve Španělsku. Živí se jako žurnalistka, ale rozhodla se vydat román, v němž čtenářům představuje svou rodnou zemi ve vší své hrůze. Tenhle krátký román vyšel v originále jako La hija de la española (tj. Dcera Španělky), ale u nás jej najdete pod názvem V Caracasu bude nejspíš stále tma – jestli vás situace v téhle jihoamerické zemi zajímá, rozhodně doporučuji. Počítejte ale s tím, že to nebude žádná odpočinková četba.
Hlavní hrdinka je bezdětná čtyřicetiletá Adelaida, která právě pohřbívá svou matku, čímž přichází o to nesilnější citové pouto, jaké jí ještě zbývalo. To ale ještě netuší, že osud si pro ni přichystal další ztráty. Když se jednou vrátí ke dveřím svého bytu, najde vyměněný zámek a její byt okupuje Maršálka se svým provládním ženským komandem. Když se pak dostane do vedlejšího bytu, najde v něm mrtvou svou sousedku a náhle se jí pootevřou dveře k (možná) světlejším zítřkům. Zvládne se po ztrátě matky a bytu oprostit i od svých morálních zásad? Dokáže opustit i svou vlastní identitu a stát se někým jiným, to vše jen proto, aby přežila?
Na pozadí nočních přestřelek, přepadávání, kupčení s životně důležitými statky a potlačování svobody slova se odehrává příběh docela všední ženy, která stojí před obrovskou výzvou a v myšlenkách se vrací k dětství, které tak moc odlišné od současné situace v Caracasu.
Velice silný a temný příběh.

Jorgito

Toto edici Světová literatura chybí - hodně knih je UK, Germany, France - možná více této španělsky psané prózy. Ke knize samotné - paráda - od poloviny to hltáte stránku za stránkou (přečteno za večer), dost morbidní podoba Venezuely..paráda

Afilada
15.09.2020

Z knihy mám husí kůži, aktuální temná situace ve Venezuele překonává i ty nejstrašnější obavy. Je zřejmé, že ani bolševizmus 21. století nefunguje. Rozpad hodnot, boj všech proti všem, státní teror. Příběh je přitom vyprávěn křehkou, fyzicky slabou ženou (38). Lze doporučit všem, kteří ještě blouzní o "spravedlivé" společnosti "socialistického" typu Venezuela/Kuba a zároveň ze všeho viní Unii Ameriky.

Disease
17.08.2020

Příběh jedné občanky země, kde se k moci dostala komunistická lůza. Ze začátku mě trochu rušil poněkud reportážní styl, ale od cca třetiny to nabralo grády, že jsem to ani nevnímal.

KirmaLee
21.07.2020

Velmi zajímavá a temná sonda do událostí Venezuely a jejího obyvatelstva. Hlavní hrdinku jsem tiše obdivovala za to, jak se s osudem poprala, a ne jen s ním - ale i se svým strachem. Kniha se dá hezky brát jako dokument a zároveň fikce, přesto ve vás namíchá koktejl rozporuplných emocí, kdy si řeknete, že jste rádi, že žijete v klidné zemi. Poetický jazyk byl třešničkou na dortu. Není to jednoduché čtení, ale děj vám bude plynout rychle.

martina.bella
16.07.2020

Příběh ze kterého jsem měla místy husí kůži a přesto stále musela číst dál. Pocit, že se domov změnil v nebezpečné místo, musí být strašný, stejně tak rozhodování, zda zůstat tam, kde to známe, ale už nás tam nic nedrží, anebo utéct do bezpečí, ale do neznáma. Držela jsem hrdince palce a nejvíc mě dostal konec.