Kikulka97 Kikulka97 komentáře u knih

Afghánské tažení Afghánské tažení Steven Pressfield

Upřímně nejsem zrovna fanoušek válečné literatury a při čtení té hisotrické jsem se už mnohkrát spálila. Na druhou stranu tahle knížka je perfektní. Nedisponuje sice letopočty, na druhou stranu je plná dobový relálií, které vám autor nenápadně podsouvá v prběhu děje. Málokdy je historik zároveŇ dobrý vypravečem, toto je ovšem ten případ.

13.11.2020 4 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Upřímně... nejdřív jsem viděla film a ten mě nadchnul, tak jsem si říkala, že zkusím knihu....tady byly dvě možnosti, buď bude film přesně podle knihy a bude mě to bavit anebo to bude jiné, kýčovité a nadšená z toho rozhodně nebudu. Nastala možnost třetí :D Knížka mě opravdu bavila, užívala jsem si každou stránku. Na young adult literaturu poměrně dost hlubokých filosofických myšlenek, nad nimiž se opravdu stálo za to se zamyslet. Silně uvažuju o tom, že si knížku pořídím domů a napadla mě i taková kacířská myšlenka, že si dokonce některé zajímavé myšlenky v knize tužkou podtrhnu :D

21.06.2019 5 z 5

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

První věc, co musím zdůraznit - obálka knihy je prostě nádherná, krásné "vyvrcholení" povedených obálek celé série. Druhá věc, která je trošku smutnější, je fakt, že na těch 390 stránkách (bereme-li i poděkování :D) se toho opravdu moc neděje. Oceňuju, že Liv řeší otázku sexu (přece jen to je jeden z problémů, s kterým se šestnáctileté holky setkávání) a moc se mi líbí, jakým způsobem to řeší - po dočtení zjistíte, že Rasmus byl prakticky nejzábavnější postavou celého dílu.
Věc, co mě opravdu zklamala, je celkové vyřešení problému Annabel a Arthur...na to jaké s nimi byly problémy, jsem čekala mnohem víc.
Z celé série bych proto označila jedničku jako nejlepší díl. Trojce ani ta obálka nepomohla :D

30.12.2017 3 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

(SPOILER) Perfektní knížka přečtená jedním dechem. Začátek je pozvolnější, pak vás to ale vtáhne do víru seancí. Jediné, co bych knížce možná vytkla je ten až pohádkový/naivní konec, kdy najednou Žofie je jako zamilovaný milius (na druhou stranu opět to vidím jako odůvodnitelné jednání - člověk taky roztaje, když může být s tím, koho má rád).
Moc se mi líbí, že autorka některé věci svým příběhem komentuje, některé rozvíjí a některé nechá mezi nebem a zemí. Velmi povedená a propracovaná knížka. A davám pět hvězdiček, protože jsem si ji opravdu užila. (P.S. A je fajn, že konečně jednou někdo napíše příběh, co nemá milion stránek, je ucelený a může fungovat jako stand-alone!)

08.05.2024 5 z 5

Nevrlý Ruda Nevrlý Ruda Suzanne Lang

Toto mi příjde super nápad na knihu. A taky to, že mrzoutství má v určité dny i něco do sebe. A ještě to má vtipné a krásné ilustrace.

07.04.2024 4 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Nejdřív jsem měla z dovětku smíšené pocity. Hrozně se mi líbí, že původní knížka je i není uzavřená (čtenář si může průběh příprav svatby krásně domyslet). Na druhou stranu oceňuji, že autorka si dala tu práci a nebála se napsat dodatek, který krásně doplňuje hluchá místa. Obzvlášť povídka o Elise se mi líbila (a krásně navnadila na další díl série).
Na druhou stranu se musím přiklinit k tomu, že jsem místy polemizovala, zda mám potřebu číst "knihu o knize" a přiznám se, že z ilustrací postav jsem moc nadšená nebyla, neboť stylově se mi tam nehodily.
Tak či tak ale knížku hodnotím velmi kladně, povídky za to stály a ve výsledku bych si knížku znovu přečetla právě kvůli onomu doplnění. A krásnému dokreslení ultimátního mrzoutství pana Reeda, zde jeho mrzoutství opravdu dostalo spoustu prostoru :DD

09.03.2024 5 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Přiznám se, že knížku jsem vlastně pořizovala kvůli boxu a zážitku s otevíráním obálek...říkala jsem si, že to třeba knížku jako takovou vykompenzuje, protože už při pořizování jsem věděla, že to není můj "žánr". Každopádně po dočtení velmni váhám na 4 či 5 hvězdičkami, ano tak přijemně překvapená jsem z toho byla.
Luxusně vykreslené pocity, uvěřitelné reakce a chování postav a spousta myšlenek k zamyšlení. Nestačím zírat.

25.12.2023 4 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

Musím uznat, že na to o jaké se jedná téma knížka je napsaná perfektně. Najdou si v ní opět něco starší, stejně tak je adekvátní pro určenou věkovou kategorii. A příběh je moc hezky zpracovaný navzdory tomu, že na oněch historických událostech nic veselého není. A knížku hodnotím velmi kladně, ačkoliv na podobnou tématiku nemám úplně žaludek, tohle jsem snesla s patřičným pohnutím, ale bez nočních můr.

06.08.2023 4 z 5

Pozdvižení v Pompejích Pozdvižení v Pompejích Veronika Válková

Perfektní, Pompeje jsem si velice užila :D

05.07.2023 5 z 5

Graficky i obsahově velmi pěkné shrnutí profilu @cervenapropiska, co najdeme na Instagramu. Největším přínosem za mě byly diktáty, díky kterým člověk může okamžitě uplatnit nabyté/osvěžené znalosti. Zjistila jsem, že toho sšpatně píšu daleko víc, než jsem si myslela xD V budoucnosti bych klidně uvítala celý sborník diktátů, věřím, že bych nebyla jediná, kdo by z něj čerpal ;)

03.03.2023 4 z 5

Prokletý sníh Prokletý sníh Barbora Žampachová

(SPOILER) Do této knihy jsem se pouštěla s faktem, že to asi žádná hitparáda nebude. Nebyla. A s každou kapitolou se některé absurdnosti děje stupňovaly.

Mínusy MOHOU obsahovat SPOILERY.

Plusy:
-jednoznačně obálka a mapa
-nové prostředí, pokus o vytvoření nového světu, které se mísí staré a nové náboženství
-nejste si jistí, kdo je záporák a proč
-nové schopnosti hrdinů
-ČTIVOST - až si přečtete mínusy níže, pochopíte, proč kniha byla mnou dočtena
Mínusy:
-bohužel náboženství je vám vesměs představeno dost z rychlíku
-obecně postavy a jejich nedomyšlenost - nelpřilnula jsem k žádné, jejich osud mě moc netankoval a někdy mi jejich rozhodování přišlo jako podlé náhodného gnerátoru voleb
- absurdita hlavní hrdinky - pořád opakuje, že nic neví a k ničemutam není a tato mantra docela efektivně funguje, po dočtení mám opravdu ten pocit
-milostná zápletka - ty, co vás zajímají (alias romantické linky vedlejších postav, které jsou i docela uvěřitelně napsané) rozvedené nejsou, ale hlavní hrdinka se líbá a vystrkuje jazyk až při velmi často, na to, že ten vztah je tam nucený asi stejně jako její přítomnost v ději
-super schopnosti postav....opět z rychlíku, až máte pocit, že byly vytvořené s jediným záměřem - aby autorka nemusela použít Deus et machina

V tomto případě bych se vůbec nebránila tomu, kdyby autorka "vykradla" sama sebe a k příběhu se vrátila. Prostředí má potenciál, zápletka taky, jen je tu prostě hromada nedotažených věcí. A tyto deotažené věcí pak způsobí, že když je vám naservírovaný nějaký "fakt", máte problém mu uvěřit stejně jako postavy v knize. Ale ráda bych si knihu přečetla v přepracovaném vydání. Už kvůli těm superschopnostem a konfliktu pbožstev.

06.02.2023 1 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Ze začátku se stránky čtou samy, ke konci je knžíka zbytečně natahovaná jako by autor byl svou filosofií vyčerpán. Ale opět jiný pohled na svět a proč vlastně ne ;)

03.12.2022 3 z 5

Major Tom a modrý anděl Major Tom a modrý anděl David Barnett

Upřímně jsem nevěřila, že tato knížka z výprodeje s nádhernou obálkou dostane čtyři hvězdičky. První polovinu knihy jsem byla dost skeptická, celkově totiž všechny postavy působí ze začátku strašně negativně. Přesto je kniha psaná tak, že chcete vědět, jak to bude dál, zajímá vás, co na vás vybafne autor v další kapitole (protože to je vždycky milé překvapení) a celkově děj tak hezky plyne. Za mě velké překvapení a milé počtení.

21.07.2022 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Ačkoliv ani druhá knížka mě nepřesvdčila, že série Brigertonů je terno, musím uznat, že to byla knížka zábavná a měla celkem spád (i když pořád v tomto žánru je mnoho lepším adeptů). Tento díl hezky okořenil obtloustlý pes, který se postaral o většinu skandálů.
Ve srovnání s druhou sérií musím přiznat, že každé má něco. U jedničky jasně vítězil seriál, tady bych řekla, že o pořádný chlup vítězí knížka. Seriál přece jen vytvořil tristní scénář(obzvláště v posledních dvou třech dílech), kdežto knížka vyzdvihuje logičtější a smyslplnější rozuzlení. Plus víme, jak probíhal život po tom, co se vzali, což za mě je rozhodně plus.

01.05.2022 3 z 5

Banánové rybičky Banánové rybičky Halina Pawlowská

Příjemná oddychovka z knihobudky, která je nadčasová a vtipná (pomine-li čtenář přítomnost Zlatých stránek xD). Od autorky si ráda zase něco přečtu.

28.02.2022 3 z 5

Propast Propast Tomáš Kučerovský

Nádherné grafické zpracování, které doplňuje zajímavý příběh. Osobně mě nezaujala část příběhu, které se odehrávala v samotné propasti, nutno podotknout, že tam byl děj chaotický a takový prazvláštní - za mě nejslabší část knížky. Ale věřím, že mladší čtenáře knížka nadchne a budou chtít určitě navštívit Hranickou propast i jeskyně.

03.07.2021

Klášter nejsvětějšího srdce Klášter nejsvětějšího srdce Štěpánka Jislová

(SPOILER) První, co mě zaujalo byla obálka i anotace a hlavně fakt, že se jedná o komiks v pevné vazbě (to se moc často nevidí). Po otevření mě trošku vyděsili "bílí zombíci" aneb čistě bílá barva u postav knížky, která výrazně kontrastovala z pozadím. Nutno podotknou, že na první pohled trošku divné, na druhou stranu praktické, postavy opravdu zaujaly. Nádherně kreslené bylo hlavně pozadí, pěkně zachycená architektura - to se musí opravdu vypíchnout!
Co se týče děje - velmi zajímavý nápad. Bohužel fáze tápání se vzhledem k vyhrocenému závěru poměrně dost táhla a člověk pořád čekal, co bude. Smutný byl ale fakt, že konec toho moc neobjasnil, naopak vyvolal touhu po pokračování. Otázkou však je, zda pokračování bude. Každopádně počin zajímavý, zápletka nevšední, otázkou však zůstává, co s dějem a postavami bude v pokračování (bude-li nějaké).

Spoiler!
Ano, lze se domnívat, že Stibor už klášter neopustí, na druhou stranu, myslím, že příběh by si zasloužil pokračování, kde by bylo alespoň nějak vysvětleno proč....

22.06.2021 4 z 5

Samá voda Samá voda Jeff Kinney (p)

Dlouho jsem nesáhla po Poseroutkovi a je pravda, že mezitím opět přibylo opravdu hooodně dílu...každopádně u této série je parádní, že je vám prakticky jedno, kde jste skončili. A tento tématický příběh o letní dovolené mě ale opravdu bavil! Pocitově bych řekla, že je i srovnatelný s prvními díly (ty jsem si opravdu užívala, ale je pravdou, že jsem byla o pár let mladší).

22.06.2021 4 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

(SPOILER) Zajímavý námět ve krásném čtivém provedení. Největší plus je za mě originální pojetí vnímání času. Hlavní hrdinka mi byla sympatická jen příležitostně, její pravidelné vzdychání na Roanem....tak trošku jsem doufala, že by mohl být zrádcem, ale to bych od něj chtěla asi moc. Liam byl jasný už od záčátku a jsem docela zvědavá, co s tímto vztahem udělá autorka v dalším díle.

27.04.2021 3 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Myslím, že tato knížka může s klidem následovat ty, na které byla uvalena kletba krásných obálek. Vizuálně - za mě lluxusně zpracovaná knížka, i nápad se soutěží ilustrací super (a že ty ilustrace jsou krásné, klobouk dolů před všemi, co je kreslili).

Co se týče děje - na můj vkus je začátek poměrně zdlouhavý, střední část knihy na děti vcelku depresivní (raději nepočítám, kolik kapitol končilo tím, že osud v nich zmíněných postav nebude jiný než tragický) a konec měl docela spád a tam jsem si čtení docela užila (i když teda problematika Ikabogů a nahrobení....ehm, budiž)
Pominu-li fakt, že dnešní děti jsou patrně už zvyklé na jiný "styl" pohádek (akční filmy, kde smrt nebývá výjimkou), těžko říct, co si z toho odnese šesti-, sedmileté dítě (to je na posouzení jiných). I když příběh byl vskutku dobře promyšlen (to se zase musí nechat ;)), nemůžu říct, že bych byla uchvácena. Možná je to tím, že už jsem na to stará, možná je to tím, že místy to bylo na mě příliš zdlouhavé a dějově se to neposunulo. Každopádně byly zde i momenty, které jsem si užila. Takže 3,5 hvězdičky za mě.

26.04.2021 3 z 5