Prokletý sníh

kniha od:

Prokletý sníh https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420592/bmid_proklety-snih-UTA-420592.jpg 3.3 80
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Život otrokyně Tary nestál ani za zlámanou grešli. Proto nedokáže pochopit, proč ji pomocí kouzel přenesli do jiné země, kde má najednou cenu zlata. Považují ji za klíč k poražení nestvůr, které sužují království pokaždé, když napadne sníh. Jediný, kdo útok krvelačných běsů zatím přežil, je králův bratr Corann. Spolu s ním se proto vydává tam, kam si chodí pro radu jen opravdoví zoufalci – k tajemným čarodějkám zvaným Tkadleny. Pomohou jim rozplést vlákna děsivé záhady? Přijdou na to, kdo vzkřísil prastarou magii a ovládá zákeřné nestvůry?... celý text

Komentáře (29)

Komentáře 29 Recenze 1

SáraR.
SáraR.
21.03.2023 4 z 5

Knížku jsem sehnala na Dobrovských za 40,- ve slevě a neudělala jsem chybu. Nechápu, proč má tak průměrné hodnocení. Je to čtivé a originální. Nápad je opravdu dobrý a pěkně zpracovaný. Není to úplně tradiční příběh a to mě na knížce hrozně bavilo! A až do konce netušíte, jak to dopadne. Krásná obálka je jen třešničkou na dortu. ;)

KnihoZroutka30
KnihoZroutka30
19.03.2023

Nedočetla jsem, nedalo se to. Svět má potenciál, ale chybí mu propracovanost a zajímavé postavy.


Beruška151
Beruška151
06.03.2023 odpad!

Povinná četba nic moc, jediný plus obálka
Kdyby to nebyla povinná četba tak bych to ani nezačala číst
Dávám jednu hvězdu

Omlouvám se všem kterým se ta kniha líbí

Kikulka97
Kikulka97
06.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Do této knihy jsem se pouštěla s faktem, že to asi žádná hitparáda nebude. Nebyla. A s každou kapitolou se některé absurdnosti děje stupňovaly.

Mínusy MOHOU obsahovat SPOILERY.

Plusy:
-jednoznačně obálka a mapa
-nové prostředí, pokus o vytvoření nového světu, které se mísí staré a nové náboženství
-nejste si jistí, kdo je záporák a proč
-nové schopnosti hrdinů
-ČTIVOST - až si přečtete mínusy níže, pochopíte, proč kniha byla mnou dočtena
Mínusy:
-bohužel náboženství je vám vesměs představeno dost z rychlíku
-obecně postavy a jejich nedomyšlenost - nelpřilnula jsem k žádné, jejich osud mě moc netankoval a někdy mi jejich rozhodování přišlo jako podlé náhodného gnerátoru voleb
- absurdita hlavní hrdinky - pořád opakuje, že nic neví a k ničemutam není a tato mantra docela efektivně funguje, po dočtení mám opravdu ten pocit
-milostná zápletka - ty, co vás zajímají (alias romantické linky vedlejších postav, které jsou i docela uvěřitelně napsané) rozvedené nejsou, ale hlavní hrdinka se líbá a vystrkuje jazyk až při velmi často, na to, že ten vztah je tam nucený asi stejně jako její přítomnost v ději
-super schopnosti postav....opět z rychlíku, až máte pocit, že byly vytvořené s jediným záměřem - aby autorka nemusela použít Deus et machina

V tomto případě bych se vůbec nebránila tomu, kdyby autorka "vykradla" sama sebe a k příběhu se vrátila. Prostředí má potenciál, zápletka taky, jen je tu prostě hromada nedotažených věcí. A tyto deotažené věcí pak způsobí, že když je vám naservírovaný nějaký "fakt", máte problém mu uvěřit stejně jako postavy v knize. Ale ráda bych si knihu přečetla v přepracovaném vydání. Už kvůli těm superschopnostem a konfliktu pbožstev.

Lenas.writings
Lenas.writings
04.01.2023 5 z 5

Zjišťuju, že české autory fantasy začínám fakt vyhledávat, protože mě zatraceně baví! ️
Kniha se mi opravdu trefila do vkusu a hlavně do nálady.
Není to kdovíjak komplikovaný příběh. Hlavní postava se mi líbila v tom, že nebyla přehnaně analyzující každý zvrat, ale brala věci tak, jak jsou.
Romance v knize mě oslovila, bylo jí tam tak akorát, aby se v tom neutopil příběh. Žádné velké postelové scény určitě nečekejte.
Osobně mám ráda příběhy, které začínají tím, že je hlavní hrdina ve stejné pozici jako jste vy. Tedy neví nic o světě kolem sebe a postupně to společně zjišťujete.
Celá zápletka s běsy mě bavila, hezky vymyšleno. Trochu jsem čekala, že přítomnost Tary bude mít větší důvod nebo to bude v knize aspoň lépe vysvětleno. Myslím, že by tomu prospěl ještě druhý díl, nevím, zda to autorka neměla náhodou v plánu.

Každopádně se mi Prokletý sníh moc líbil a pokud autorka napíše něco dalšího, rozhodně to bude mít místo v mé knihovně.

Jaehyun
Jaehyun
03.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem dostala k Vánocům a byla to taková fajn oddechovka, která se dobře četla. Bohužel ji ale chybělo napětí a tak trochu jsem do ní čekala víc, ale na prvotinu to nebylo nejhorší.

Spoiler:
Celou dobu jsem čekala, že se z Coranna nakonec vyklube zrádce, král že hraje nějakou habaďůru, když předstírá jak je zničený a že se s běsi nakonec vypořádají nějak jinak.

Indilwen
Indilwen
28.12.2022 3 z 5

Nádherná obálka a kniha se četla velmi dobře, chyběla mi v ní ovšem jakákoliv pořádná akce nebo gradace příběhu (všechno se vyřešilo prakticky hned a bez zajímavého šmodrchance a hned se zase spěchalo k nudným konverzacím a vztahům). Věřím, že v dětství bych ji ocenila více. Přeji autorce mnoho budoucích úspěchů :)

goodness
goodness
14.12.2022 5 z 5

Kniha mě bavila, četla se dobře, děj svižně ubíhal, postavy super, jediný problém jsem měla s některými jmény.

KikinaBikina
KikinaBikina
23.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Prokletý sníh mě zaujal napoprvé svou obálkou. Kniha mi byla doporučena společně s dalšími knihami české YA fantasy a právě díky obálce se dostala na můj čtecí seznam. Hrátky se slovanskou mytologií pro mě byla jen přidaná hodnota.

Příběh je inspirovaný slovanskou mytologií a objevují se zde slovanské rituály i inspirace ve slovanských božstvech. Otrokyně Tara je během plavání v moři vtažena pod hladinu a vynořuje se ve studánce v naprosto jiném světě. Objevuje se tradiční linka - hlavní hrdinka je vyvolená - tentokrát má být klíčem k porážce Běsů (nestvůr ohrožující tento svět) - potkává se s jediným přeživším útoku a po různých peripetiích se vydávají na cestu, aby dokázali společně tyto nestvůry porazit.

Hlavní záporné elementy příběhu jsou originálně zpracovány (propojení se sněhem i s královstvím). I když některé postavy byly relativně snadno odhalitelné, nebylo to na škodu. Hlavní hrdinka není úplně nesympatická (i když mi občas její fňukání vadilo), Corann s ostatními společníky děj oživuje a odhalení celého původu Běsů je opravdu originálně a zajímavě uchopeno. Jen tu romantickou linku jsem hlavním postavám úplně nevěřila.

Kniha se četla dobře, bylo to relativně svižné a nevylučuji, že si knihu přečtu znovu. ;)

Sečteno, podtrženo 6/10

speciale88
speciale88
07.09.2022 4 z 5

Jediné slovo ke knize ,,zajímavá,,. Obálka velice pěkná, dej svizny.

Annkag
Annkag
19.08.2022 4 z 5

Myslím si že i když je to autorčiná druhá kniha (první jsem jěště nečetla) je to příjemné čtění.
Líbili se mi charaktery postáv,která teda zvládla skvěle.Až tak skvěle že mě trocha mrzelo že jsem dost předvídala jak se která postava zachová a jak to přibližně skončí.
Jména byla teda úžasně vymyšlená a někdy jsem se přichytila že se pousmívám.
A jak se pohrála se stvořením Běsů tak to klobouk dolů.
Za mě milo čtivé a příjemné.

KTera
KTera
19.08.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím s viola5163. Kniha se mi moc líbila.

1259
1259
17.05.2022 3 z 5

Knížka je moc hezká, ale víc by se mi líbila v tý době, když mi bylo náct.

M.C.SMITH
M.C.SMITH
04.02.2022 4 z 5

Příběh nebyl vůbec zlý, mne se docela líbil.
Hlavní hrdinka Tara byla fajn holka a její kousavá povaha mne bavila.
Příběh byl poutavý, samozřejmě, že mohl být trochu lépe napsaný, ale nemám moc co vytýkat.
Klidně si knihu časem přečtu znovu, je to taková oddechovka.

roso.mak
roso.mak
02.06.2021 4 z 5

Kniha nemá nic moc hodnocení, mně ale vůbec nepřišla špatná. Myslím, že autorka se potřebuje prostě jen vypsat.

Líbil se mi nápad vzniku nestvůr, hlavní hrdinové jsou poměrně sympatičtí. Ovšem současný král a jeho obrácení bylo dost nerealistické. Navíc celá kniha by potřebovala trochu víc dynamiky.

Ale celou knihu jsem vlastně poměrně poctivě přečetla. A i když ne vždycky jsem četla jedním dechem a občas jsem nad autorčiným i příběhovým i zkratkami kroutila hlavou, jsem spokojená. Hvězdičku za to, že vydavatelství risknou i vydání prvotiny nějakého Čecha.

Braborkadorka
Braborkadorka
18.02.2021 3 z 5

Dávam 2,5*
Plusy:
- krásna obálka
- mapa ( aj keď veľa spomenutých miest na nej nebolo a to ma štvalo)
- originálny nápad
- veľmi sa mi páčil princíp obety a celkovo božstvo, ktoré vyznávala Aslanna
- veľmi zaujímavý pohrebný obrad, voľba kráľa a s tým tiež spojený obrad
- postavy Aodhan (kvôli jeho premene) a Eoghan (kvôli jeho schopnosti) boli pre mňa najzaujímavejšie
- veľmi sa mi páčilo rozdelenie na kmene a ich zaujímavé názvy
- besann, besanna boli originálny nápad využitia mágie, len škoda, že to nebolo viac rozvité
Mínusy:
- hlavné postavy Tara a Corann mi vôbec neprirástli k srdcu a ich osud ma bohužiaľ vôbec nezaujímal (v podstate žiadna postava, možno trošku Eoghan)
- Tara bola niekedy strašne ufňukaná a nespomínam si či tam bolo spomenuté koľko má rokov, ale mala som pocit, že tak 13
- nezmyselné oslavy zatiaľ čo za hradbami umierali ľudia z okolitých dedín
- celkovo ostrov Tkadlen a ony samotné boli pre mňa veľkým sklamaním
- postavy sa niekedy správali neprimerane k situácii a neraz som knihu kvôli tomu zavrela a bola som znechutená
- mne osobne tam strašne chýbali také súkromné (alebo ako to nazvať) chvíle s postavami kedy ich viac spoznáme a záleží nám na nich
- nedokázala som sa vžiť do tohoto príbehu a prežívať ho s postavami ako pri ostatných knihách

Myslím, že keby bola kniha dlhšia a postavy tým pádom rozvitejšie, tak by bola táto kniha o dosť lepšia (aspoň pre mňa).

Morgaine07
Morgaine07
05.01.2021 3 z 5

Když jsem si kdysi četla anotaci na tuto knihy vybavila se mi hra o Trůny a hlavně Jon Snow, samotná kniha se mi zprvu četla dobře, ale časem mě to už moc nebavilo. Příběh i dej nebyl špatný, ale podle mě z toho šlo vytřískat více

julythreemosen
julythreemosen
11.10.2020 4 z 5

Wow, tohle mě překvapilo, jak to bylo dobré! Ya fantasy, od české autorky, a k tomu standalone? Neměla jsem upřímně velká očekávání. ALE! Jsem překvapená, protože se mi to FAKT líbilo. Očividně jde napsat plnohodnotné YA fantasy za 300 stran - jde to, funguje to! A já jsem zjistila, že mi to vyhovuje, nepotřebuji 10 dílů a 3000 stran, z této knížky jsem měla úplně stejný zážitek, ne-li to bylo ještě lepší, protože se tady opravdu nedočkáte žádné zbytečné omáčky, jde se rovnou k věci a co je ještě lepší, příběh na své délce vůbec neztratil, bylo to logické, žádné nepřesnosti nebo neúplnosti zde nejsou - prostě, bravo. První kapitola mne tedy překvapila - náhlé vtáhnutí do děje bez prvotních 10 stránek popisování, jak vypadá hlavní hrdinka, co si myslí a kde přesně se nachází? Ne, to tu nebylo a já jsem zprvu byla zmatená, protože to jsem dosud neznala... No nic, já se tu taky rozepisuji zbytečně, místo toho abych zaobalila hlavní myšlenku této recenze - bylo to moc dobré a já doporučuji!

DreamerX9
DreamerX9
23.08.2020 1 z 5

Souhlasím že jména i děj byly originální, postav až příliš a některé zbytečné. Děj nezáživný je to spíš taková pohádka.
Zklamání

viola5163
viola5163
24.05.2020 5 z 5

Moc se mi líbila. Původně jsem od ní neměla velká očekávání, ale na konec mě ohromila. Hlavní hrdinka není ufňukaná a nestěžuje si, postavy jsou sympatické a svět pěkně zpracovaný.
Dej rychle utíká a máme tady intriky, tajemno, nenucená romantická linka a dobrodružné.
Za sebe doporučuji, ale chápu, že některé části nebo celá kniha nemusí každému líbit. Člověk se i přes jednoduchost musí soustředit na určité události v příběhu.

janca6129
janca6129
21.05.2020 1 z 5

Bohužel... Nedočetla jsem. Špatně se mi četlo kvůli nedotažené korektuře textu. V dnešní době, kdy je korektorů a redaktorů "na úrovni" poměrně dost, se tohle špatně odpouští. Ale to je spíš podpis vydavatele než spisovatelky. Velké plus za krásnou obálku. Ale... Příběh sám o sobě mě ani moc nezaujal. Čekala jsem víc...

Lenísek
Lenísek
15.04.2020 2 z 5

Řekněte mi, když se rozhoduju, co budu číst dál, proč dám přednost českému autorovi. Vždyť moc dobře vím, že tady u nás můžu číst jen Kateřinu Petrusovou, Petru Stehlíkovou a Zuzanu Strachotovou. Ale ne, já prostě musím doufat, že najdu další české jméno, které bych mohla přidat na seznam.

Na začátku Prokletého sněhu jsem si říkala, jak lehce se to čte, to bylo fajn, jenže pak to začalo. Autorka na mě vybalila tolik jmen, že jsem se v nich neorientovala. Doteď si pamatuju jen jméno hlavní hrdinky (Tara), ale žádné jiné.

Nicméně se mi to i přes všechen ten guláš dobře četlo. Pak jsem si ale uvědomila další problém. Žádná z těch postav mi nepřirostla k srdci, protože to pro mě byla jen jména na papíře. Ať si jde Tara sem nebo tam, nic se jí nestane, jsou to jen čtyři vytisknutá písmena.

Musela jsem si gratulovat, že jsem došla až na konec a ten byl na můj vkus zbytečně natahovaný. Já už jsem s posledními stranami přemýšlela, do jaké knihy se pustím dál. A tak by to asi být nemělo.

nikol0783
nikol0783
27.02.2020 3 z 5

(SPOILER) O existenci této knihy už nějakou dobu vím, upoutala mě především žánrem a krásnou obálkou, zařadila jsem ji tedy na svůj (sakra dlouhý) seznam četby. Vůbec jsem tehdy neměla tušení, že se jedná o českou spisovatelku! To jsem zjistila, až když se autorka zmínila na besedě, že o její knize zatím mnoho lidí neví a ráda by větší zpětnou vazbu. Tož :D Není divu, že byla vybrána pro přednášení o tvorbě fantasy světů, jelikož ten její je vážně zajímavý: vyzdvihla bych systém hierarchie, božstva a obřady (volba krále, pohřby). Povedl se rovněž výběr jmen postav a popisy prostředí. Moc mě bavilo rozplétání tajemství bestií, rozbití klišé okolo vyvolené se však moc nepovedlo. Romantická i dobrodružná linka spíše průměrná; hlavní hrdinka mi nevadila, ale ani mi nijak výslovně nepřirostla k srdci. První věta anotace je kec (sama tvrdí, jak měla na rozdíl od ostatních otroků dobré postavení a chce se vrátit domů), úvod byl strašně uspěchaný, vypadat jako mrtvá bývalka svého milého je zkrátka fuj a nechápu tu její neustálou potřebu vyplazování jazyka. Jinak se mi to ale líbilo, na tuzemské poměry rozhodně kvalitní YA počin.

Edice
Edice
10.02.2020 5 z 5

(SPOILER) Konečně fantasy, odpočinkové, ale čistokrevné!

Jak já jsem za tuhle knížku ráda. Ještě než vyšla, tak jsem si trošku prošmejdila web autorky a neplánovaně jsem se tak seznámila s Deabartem, který mě už v té době poměrně nadchl. Autorka navíc píše lehkým a čtivým stylem, kdy děj příjemně utíká a opakovaně láká ke čtení.
Knížka pro mě byla osvěžujícím překvapením. Opravdu jsem si ji užila. Nic složitého, žádná roztahaná rádoby epická sága, jen jedna čtivě napsaná kniha. Pro mě značka ideál.

Předložený svět i s jeho zákonitostmi mě bavil. Zvláště jsem si oblíbila příběh o jeho stvoření, který jsem našla na autorčině webu ještě před vydáním knihy. Hrdinové mi byli po chuti, i když nad jejich věkem mi visí drobný otazník, ať už kvůli mé nepozornosti nebo absenci jeho zmínění (ne, že by to v něčem nějak překáželo).
Všimla jsem si, že tu někteří čtenáři zmiňují, že jim Tara přišla příliš ufňukaná. Mně přišla "ufňukaná" přiměřeně k dané situaci. Vy byste snad "jásali", kdyby Vás někdo pokusem o utopení vytrhl z Vašeho světa a vhodil mezi bandu cizáků a jejich problémy kdesi v zapadákově, jak jednou zmínila Tara, na druhém konci světa, ať tam laskavě vyřešíte jejich problémy se sněhem? No já bych to teda moc nefeelovala. Tara na některé možná působila ufňukaně proto, že byla napsaná lidsky a jako člověk se také chovala. To je alespoň za mě velké plus. :)

Na autorku si ode dneška více posvítím. Už před Prokletým sněhem jsem ji mlhavě znala díky Aldormě (nad kterou bych si taky konečně mohla sednout a trochu ji prostudovat, že). Jsem ráda, že "koulovačkou s běsy" zvládla upoutat moji pozornost o to víc. :)

Ailee
Ailee
13.01.2020 4 z 5

Začátek měl pár zakolísání a "procitnutí" jedné z postav uprostřed knihy bylo tak neneuvěřitelné, až jsem málem přestala číst, ale kromě těch pár škobrtnutí byla kniha velmi dobrá! Zvlášť když uvážíme, že je to autorčina prvotina. Jen tak dál.

Borufka_9
Borufka_9
02.01.2020 3 z 5

Hezká knížka pro děti. Hlavní hrdinka na můj vkus trochu moc brečí, přitom hned ví co a jak má udělat. Takový poněkud zmatený a prvoplánový příběh a rychlý konec. Ještě mi mírně překáželo velké množství postav s prapodivnými jmény. Na České poměry ale moc hezká knížka, určitě ji doporučím. Líbí se mi autorčin styl psaní. A parádní obálka!

JackieDecker
JackieDecker
12.12.2019 5 z 5

Deabart. Drsná země, plná drsných lidí žijících na základě udatnosti a cti. Přesto znají jak strach, tak zradu. A za obojí se tam platí krutá daň.
"Oběť je pouto. Smrt jednoho znamená život jiného. A jsou pouta která změnit nelze." - Tři věty, které naprosto přesně vystihují a protínají celý příběh jako šíp.
Anotace je trochu matoucí. To co leží před vámi, není prostý příběh otrokyně, ani obyčejné vyvolené, jaké známe z jiných knih. Je to akčně mysterióní detektivka z národa podobného keltům, nebo vikingům.
Tara není hloupá. Je vzdělaná. A leč otrokyně, její příběh dává absolutní smysl. Jak její minulost, tak vše co činí. I když pláče, je to silná žena. Silná v jejím vlastním duchu. A hlavně, NENÍ HLOUPÁ! A svou inteligenci projevuje sice svérázně, ale rozhodně si tím dokáže získat náklonost čtenáře.
Corann není obyčejný medvěd v lidském těle, je to hrdý, čestný muž a přes všechny jeho ideální vlastnosti, má i své slabé stránky. Všechny "vedlejší" postavy příběhu jsou jako dílky monumentálního 3D puzzle v nadživotní velikosti, tak jaký každý kámen v Deabartu. A na konci díla vás čeká celistvý obraz, který nemůže nikoho urazit, ani zklamat.
I když se příběh rozvíjí pozvolna, není v něm nouze o psychologii postav, záhady, akci, tajemno, magii a mnoho a mnoho mrtvých, krev, ztráty a nálezy.
Jednou se po tom tobogánu spustíte a brzy zjistíte, že z téhle skluzavky vede jediná cesta, dojet si po ní až po samotné rozuzlení příběhu. Děj skýtal nejedno překvapení. Pokaždé když už si myslíte, že něco víte, že máte svojí vlastní teorii navzdory postavám, nebo snad před nimi, všechno se několikrát ukáže být úplně jinak.
Než se nadějete, příběh jde do finiše. A člověku se jen tají dech. I když některé věci lze tušit, ať už k tomu dojde či ne, nejste zklamaní, chcete si to vychutnat plnou měrou.
Sice jsem nedokázala cítit s hlavními postavami. A ve většině případů an s vedlejšími, přesto jsem si tam našla oblíbence (samozřejmě záporáka :D - jak jinak...), přesto jsem se při čtení dvakrát rozplakala... A několikrát jsem se uculila a pobaveně uchechtla. Nebyl to nejsilnější emocionální zážitek všech dob, ale byl to dokonale vyvážený, dobře dávkovaný a perektně zvládnutý a vyprávěný příběh. Ať už se nakonec Tara ze Studánky rozhodne jakkoliv, konec jednoho příběhu pro ni bude začátek jiného. A i když mi už ho sledovat nebudeme, můžeme jí přát, Hodně slunce ;)

lucie0134
lucie0134
10.12.2019 3 z 5

Já prostě čekala něco víc. Víc dotažený konec, míň fňukání hlavní hrdinky a víc její snahy o to aby se uměla bránit, víc krve možná i násilí. (ano, občas i sobě si přijdu zvrácená, ale když už píšu o smrti, válce a obětování tak ať to stojí za to) Za mě prostě průměrná knížka. :)

Eillen
Eillen
16.11.2019 5 z 5

Přestože jsem tento příběh (a všechny jeho předchozí verze) četla nesčetně krát, stejně jsem se těšila, jak si lehnu na gauč a začtu se do příběhu Tary a Coranna. A byť jej znám, zase se jim to podařilo. Zase mě vtáhli do děje a nepustili do poslední stránky.

Tara je dívka, která vám přiroste k srdci. Chová se přirozeně, nebojí se najevo dávat své emoce a ve vypjatých chvílích umí držet jazyk za zuby a své si jen myslí.
Corann je ... prostě Corann.
Chemie mezi těmi dvěma funguje od prvního setkání. Nedůvěra v začátku je logická. Postupné sbližování a pošťuchování vyznívá přirozeně. Celkový vývoj mezi nimi je krásně plynulý. Postupně si při čtení říkáte, zda zůstanou jen přáteli nebo se z nich stane i pár. No, já vám to rozhodně neprozradím :-)

Běsi (byť vnitřně pro mě navždy zůstanou Hrůzy) jsou mocný protivník, o kterém nikdo netuší odkud se vzal a zda je vůbec možné je porazit. A tak se nedá divit, že obyvatele království Deabart postihuje při pohledu na bílý poprašek strach.

Dávám plný počet hvězd. A to proto, že jsem prostě nemohla odložit knihu, četla celé dopoledne a i to vaření oběda prostě muselo počkat.
Možná si říkáte, že nejsem objektivní na hodnocení. A možná máte pravdu. Jenže, co byste čekali od "porodní báby příběhu".