kejty91 kejty91 komentáře u knih

Dlouhý pochod Dlouhý pochod William Styron

Autorův průměr. A nebo to tak prostě hodnotí ŽENA, která přečetla před touto knihou víc než dost knih na téma rozkladu lidských fyzických či psychických sil, takže ji to tolik neohromilo.
Ten rozklad prostě nebyl takový, jaký bych čekala. Teda týkal se spíše pouze jednoho člověka, který měl mindrák a kompenzoval si ho na svých podřízených.
Navíc ta nejasnost postav, kdy jednou autor psal o poručíkovi, pak Culverovi, pak kdovíjak dál (sama už nevím). Prostě ztrácela jsem se.
A tak samo ubíhal děj. Jednou byla noc, pak den? Jednou se kapitán obořil na plukovníka, podruhé byl suspendován? WTF? Já tomu prostě asi nemůžu rozumět. Chápu, že vycházel z vlastních zážitků ale jestli je upravil a nebo ne, je pro mě záhadou.
Já mám z čtení smíšené pocity a vzhledem k tomu, že je to autorova druhá přečtená kniha, tak třetí pravděpodobně rozhodne, jak oblíbený bude u mě.

25.01.2018 3 z 5

Zjišťuji, že krátké texty nejsou pro mě. Já se potřebuji nad osudy několika postav bavit delší dobu.
Ony, ty povídky byly vesměs ty lepší no i přesto jsem po dočtení zklamaná a knihu řadím mezi nedoporučuji, nebaví.
A taky v rámci jedné povídky zkoušet se věnovat více situacím mi přišlo jako nereálné, nedávalo to smysl - proč to dělat - stačí rozpracovat jednu událost.
Bylo to syrové fantasy a je pravdou, že kdyby to nemělo v názvu slova jako liška a znepokojivé asi bych nad tím mávla rukou a nezajímalo by mě to.

08.01.2018 3 z 5

Kniha sociologie Kniha sociologie Marcus Weeks

Graficky je kniha velmi příjemně zpracovaná.
Obsahově se věnuje tématům, která jsou aktuální poslední pár desítek let. Nejedná se o popis společenských procesů v minulosti (což vítám - např. mcdonaldizace či disneyzace spoelčnosti). Dalším pozitivem knihy je i stručnost, přehlednost, krátké citace vystihující téma, kterým se daný autor zabývá a díla, jež autor k danému tématu napsal.
Ty, co se sociologii věnují asi tolik nepřekvapí tím, co obsahuje. NIcméně na osvěžení paměti je to dobrá nenáročná volba, která zaujme.
Negativem je pro mě nemožnost použít tuto knihu jako bibliografický zdroj do odborných textů.

02.01.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Nespoutanost a dobrodružnost. Chuť žít bez konvencí. Špatná rozhodnutí. Odmítnutí. Slabost. Láska a oddanost. Víra a spiritualita.
Ten příběh mě fascinuje kdykoli ho čtu. Autenticita se kterou to lze vztáhnout ke kterékoli době je magická. KOlik generací již na této četbě vyrostlo a přesto je to pořád stejně tragické jako to muselo být tehdy.
Pro mě byl překvapením osud Haretona a život Ellen. Jejich životní cesty byli bouřlivé ale i tak se dalo najít hezké chvíle.
Jednání Heathcliffa bylo pochopitelné - i když člověk stejně doufal v nějaké milosrdné gesto. Ne, jen intriky a prohnilost - dokonce i k milované osobě.
Brilantní popis života i charakteru osob.

01.01.2018 5 z 5

Dinosauři od Pekelného potoka Dinosauři od Pekelného potoka Vladimír Socha

No, čekala jsem to lepší. Pomalu mi to přišlo jako jiná kniha o dinosourech, ve které jsem našla téměř totožné informace.
Přitažlivou se mi ale zdála zmíňka o filmech Spielberga a taktéž, že se autor snažil kriticky zreflektovat mnohé teorie o životě a zániku dinosaurů.
Je to prostě průměr. Nebudete z něho v úžasu ale nebudete ani zklamáni.
Kniha je obohacena o závěr autora - zhodnocení toho, co dělal, co se mu podařilo a jak je neskutečně rád za tuto zkušenost.
Doporučuji.

14.12.2017 3 z 5

Tenkrát Svět Tenkrát Svět Lukáš Vincour

Příjmené počtení ale má to své mezery. Jak znám děti, ptali by sena milion věcí. Ta kniha je prostě moc krátká/zjednodušená. Tyto témata myslím pochopí většina dětí (daleko více bych řekla že děti ne dospělí).
A taky nevidím potenciál, že by si ji koupili neveg.
Je to smysluplná pohádka ale i ten konec je moc rychlý.
Sympatická kniha s milými ilustracemi ale za mě by to chtělo trochu více dopracovat.

08.12.2017

Citová výchova Citová výchova Gustave Flaubert

Tato kniha mi dala hodně zabrat. Nebyla téměř vůbec čtivá - scházela jí akce, nějaké dění. Při některých pasážích mi vcelku připomněla Dámu s kameliemi. Ale těm milostným pletkám jsem nerozuměla. Kdo co měl s kým a kdo by vlastně jaký. Hodně náročná kniha i co se postav týče, tedy.
Kniha se mimo citové vztahy zabývá i politickou oblastí té doby.
Problémy zbohatlíků jsou opravdu kuriozní. Utratit víc, než mám abych pak sháněl peníze po všech čertech? To je k pláči. Nejednou mě zarazilo, jak si Frederic pořizoval vybavení domu, jako by to nic nestálo. Úplně nelogické zhýralství.
Znovu se do knihy snad nikdy nepustím a za sebe bych ji nemohla doporučit - leda tak člověku zabývající se Francií v době Robespiera, člověku studující iracionální chování zbohatlíků a nebo jen tomu, kdo má rád výzvy.

05.11.2017 2 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Nemám ráda knihy s otevřeným koncem. Jako by v té knize něco chybělo. A tady je to tak, že děj, děj, děj a pak konec. Kdyby se alespoň vyřešila ta záhada s mužem, co ji poléval nohy, ale ani to ne.
Zvláštní a krátké. Nic neříkající.
Stejně tak mě iritovalo jak vlastnímu dítěti neříká jménem - v knize je to prostě dítě a její uvědomění si nakonec? Velmi jednoduché. Ano, synové většinou bývají jako otcové.
Tahle Murakamiho kniha je nic moc. Umí psát dlouhé romány ale ne krátké povídky. On to prostě musí všechno rozvést a proplést. A ne jen proplést a nic...

28.10.2017 3 z 5

Zajímavosti ze světových dějin 1 Zajímavosti ze světových dějin 1 Stanislava Jarolímková

Mnoho zajímavostí opět nejen z historie ale zachází se i do oblastí stavebnictví, zdravotnictví, školství, práce, biologie, apod.
Ty knihy mají vždy něco do sebe.

21.10.2017 3 z 5

Kniha o orgasmu Kniha o orgasmu Kateřina Janouchová

Knihu jsem četla se zájmem. Rozhodně má , co nabídnout. Osvěží paměť těm, co na něco zapomněli a dodá nové způsoby naopak těm, co o tom neslyšeli, nevěděli, apod. Kniha se věnuje nejen ženskému ale i mužskému orgasmu. Což je vhodné. Mnoho žen vzruší více, když vidí co s partnerem umí udělat. A sama má pak kvalitnější orgasmus. Ano, doporučuji. Krátké, svižné, realistické a humorné.

08.10.2017

Obludárium aneb kabinet lidských kuriozit Obludárium aneb kabinet lidských kuriozit Frederick Drimmer

Nečekejte nic oslnivého. Jedná se jen o lidi, kteří se narodili s fyzickou, estetickou vadou na těle. Český název knihy považuji za silně pejorativní. Proč by se lidé s tak těžkým životním osudem měli ještě odsuzovat tímto označením. KNiha popisuje většinou jen to, jak tito lidí byli napadáni, zhnusem odpuzovány, vykořisťováni apod.
Osobně jsem od knihy čekala více a za mě nebaví, nedoporučuji.

19.09.2017 3 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

Opravdu vás to dostane. Prostě cokoli si myslíte, je špatně. A ta strhující atmosféra od 2/3 knihy vás nenechá chladným. Neustále zažíváte pocity klidu a napětí. Je to vážně dobře napsané.

A ten konec byste opravdu nedali dohromady. Stejně tak je závádějící popis knihy na přebalu knihy. Nic není tak úplně zřejmé, jak se zdá. A ty propletené zápletky - čtete opravdu pozorně, protože se mnohdy pak budete vracet, pokud to neuděláte.

12.09.2017 5 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

No jestli tohle má být předloha - tak já jsem úplně zmatená. Chápu, že to nemusí být úplně totožně ale tady je z knihy použito tak 10% a zbytek je naprosto jiný. tak si teda předlohu nepředstavuji. Takže za mě nic moc. Seriál/Film je lepší.

31.08.2017 2 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Nevím, čím začít. Všechno je to takové ... Ikdyž jsem po pár letech udělala re-reading stejně jsem zase očekávala jiné věci. Zajímalo by mě, s jakým časovým rozestupem autorka od ukončení práce sepíše knihu...Zní to tak hodnověrně - zvláště při tom, jak sepisuje konverzaci toho, kdo co, jak řekl. Je to nepopsatelné.
Vnímáte i vy ostatní to, co se tu snažím popsat?
Ona je tak pragmatická a přitom tak empatická. Každý dělá chyby - i odborníci. I ona. A klidně tu chybu napíše o sobě.
K soudům těch dětí - Jsou to zajímavé osudy. Je dobře, že se najdou lidé, kteří jsou dospělí ale zároveň rozumí dětem. Občas to bývá bariérou. Dospělí zapomínají, že byli dětmi - vždyť i tak, po dětech kdekdo chce ať se chovají dospěle, ať přemýšlí, ať ..ať ...ať. Nehledě na to, že dokázala pracovat s nedobrovolným a mlčícím či poněkud agresivním klientem - což vyžaduje různé strategie práce.
Velká inspirace.

31.08.2017 5 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Z psychologické stránky to bylo nevšední - z pohledu toho, jak to bylo napsané mě to tolik neoslovilo. Ano, chápu, že mnozí to považují za skvost ale já jsem se tím mnohdy prokousávala. Čekala jsem od toho něco víc, něco jiného - proto přišlo zklamání.
Název zní dobře, děj zní dobře, obálka vypadá dobře - a proto tomu věnujete tolik času, ačkoli to někdy nechápete a tolik postav vám přijde až moc.

20.08.2017 3 z 5

Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Továrna na štěňata aneb Šmejdi v psím světě Simona Smith

Na mě zbytečně kniha a zbytečně dlouhá. Stručně se to dalo vystihnout na polovině stránek -i když, jo dobrá, ty příběhy dokládají autenticitu....
Každopádně svatá pravda - jenže napálit se může kdokoli...i ten, kdo má nějaké informace o množkách.

19.08.2017 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Něco jako Murakami - nejednoznačné, děsivé a řešící věci a situace, které prostě člověka nenapadnou (nic banálního jako v jiných knihách).
Osobně mi ale název knihy vůbec neladí s obsahem.
Za mě jen tah na ty, které se o toto téma zajímají.
Možná proto, že jsem měla od knihy JINÁ očekávání jsem nyní zklamaná. Ano, bylo to dokonalé ale i dokonalé věci dokáží zklamat.
Až doslov Petry Ben Ari mi v tom guláši udělal trochu jasno. Více než cokoli jiného se člověk ptá: " jak je sakra možné žít v poměrech, které v Koreji, Číně, Japonsku jsou.."

23.07.2017 4 z 5

Umění milovati Umění milovati Publius Ovidius Naso

Přestože se lidstvo vyvíjí v "umění milovat" jsme stále stejní již staletí. Pořád platí psát dopisy (sms, emaily,apod.), chodit na večeře a společensky se bavit, být vytrvalý i výmluvný. Platí, že každá žena se někomu líbí. Dbát o vlastní vzhled ale i ducha. Nechat ženu, ať se bojí o muže, ať žárlí (trochu). Pěstuje se tím láska...POřád stále všechno se dá využít.
To samé i pro rady ženám.
Oddychové čtení, na které je ale potřeba se soustředit. Člověk se i pobaví, poučí. Něco si připomene.
Hezké. Milé. Minimalistické.

19.07.2017 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Bylo to vtipné. Bylo to poučné. Někdy člověk zapomíná, že mít kuráž není na škodu. A dopracovat se skrze ní k lepším výsledkům, je fér.
Asociace tygra či pantera jako této vyzývavé, dobrodružné stránky člověka je požitek. Koho by to napadlo.
Líbilo se mi, jak abstraktní a všemožné to bylo.
Je to zvláštní a přesně proto je to kritizováno. Protože je to něco, co není všední, zažité. Co by lidé jasně pochopili, apod.

17.07.2017 3 z 5

Vlci, draci, bájná zvířata Vlci, draci, bájná zvířata Claude-Catherine Ragache

Nádherná kniha dětství, kterou jsem si teď v dospělosti pořídila. Moc hezké ilustrace.
Taková chill kniha, kterou si vezmete vždycky po nějaké době - možná zase za nějakých pár let.

09.07.2017 4 z 5