kejty91 kejty91 komentáře u knih

Úžasná síla emocí Úžasná síla emocí Esther Hicks

Starší kniha, která má svou základnu v pozitivní přístupu, který se snaží autoři přiblížit k některým životním situacím. V mnohém mají autoři pravdu ale přišlo mi, že mnohé z toho je jednoznačné (je to téměř denním chlebem postmoderní doby). Výzva? Zvládni ji. Problém? Vyřeš ho. Všechno má své důvodu. Na všem je třeba vidět to pozitivní.

Určitým způsobem svým pocitům porozumíte. Naučíte se, že důležité je myslet na to, co chceme, protože myšlenky nám tvoří emoce a naopak. Tento cyklus je věčný. Emoce nám říkají jaký máme vztah k sami sobě, např. pocit studu při rozhovoru vypovídá o tom, že naše sebehodnocení, sebemyšlení je v rozporu s tím, co aktuálně slyšíte, říkáte.

Kniha o tom, jak začít vnímat, co cítím a jak se s tím zkusti poprat.

02.03.2019 3 z 5

Vymyšlení postav a propojení bájných zvířat, kdo by se v tom rád neprošel svou knihomyslí. Ale film není kniha a kniha není film. I tady ten zákon/zásada platí. Další platnou zásadou, kterou jsem objevila je, že pokud nepřečtete Hobita, nepochopíte zcela Pána prstenu. Taky mě zaujala charakteristika Bilbovy povahy a jednání k čemuž bylo přidáno autorem asi i nezměrné štěstí a zkušenosti, které takového pytlíka potkalo. Zajímavými se staly samozřejmě debaty Gandalfa s Meddědem a Bilba se Šmakem. Stylem vyprávění pohádka (jediné, co pohádce pro děti chybělo, bylo něco ve stylu: "a co si myslíte, milé děti, že se stalo potom."

Kniha zajímavá obsahem sdělení, popisem děje, doplněná o obrázky s troškou básnického umu. Nečekala jsem, že příběh bude tak příjemný. Kniha vyvolávající knižní kocovinu.

23.02.2019 4 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Je to upřímná kniha. Řekne Vám, že ne vždy to co děláte, je správné a ne vždy to co neděláte je špatné. Jsou tu různá dilemata. Při práci s lidmi je to vždy individuální. Ani se nedivím autorce, že přistoupila k eklekticismu. Při tak rozmanitém druhu žáků. Ach Boo, ach Lori, ach Tomaso. Byla to sebranka první třídy ale jedinečná. Takový osobní rozvoj, je chválihodný.

22.12.2018 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha, která vám dá opravdu to, co slibuje. Podívat se na život stromů tímto pohledem je pro mě nadmíru fascinující. Řekli byste, že stromy mohou mít chuťové buňky? Já taky do této doby taky ne. Zajíma-li vás toto téma, budete ohromeni. Wood wide web je skutečně neskutečný. Nebo řekli byste, že některé druhy stromů zabraňuji incestu? Řekli byste, že by zásada hojnosti ovoce a jiných plodin bylo předzvěstí pro krutou zimu? A že třeba stáří stromu neurčíte pouze pomocí letokruhů? Kniha plná zajímavostí, které je vhodné znát, když příroda je naší součástí.

Po knize jsem sáhla opět, začátkem roku 2020 a mám opět skvělý zažítek, protože v tom, co jsem už měla podtrhnuté jsem se už tolik nezajímala a mohla jsem tak uvažovat na d dalšími informacemi, které v knize byli ještě mnou neobjeveny nebo zapomenuty. Že lesu není cizí podpora i nemocných stromů. Že sice podporují i cizokrajné stromy, které tu lidé zavlekli, jako třeba sekvoje ale že v těchto podmínkách prostě nedosáhnout svých obvyklých rozměrů, jelikož tu nemají dobrou základnu. Že lesní ekosystém je okem neviditelný. Jak to je s parfemací a různou obranou stormů proti ožíračům. Že sice byste řekli, že mozkem stromu je koruna ale opak je pravdou. Že stromy taky sbírají zkušenosti a tak sice ne ihned ale až po pár desítkách let umí zareagovat na různé dlouhotrvající situace. Že stromy ve městech zbytečně a krutě mučíme, aniž to vidíme. Že tmavý lesní med, který lze od včel získat jsou fekálie mšic. Že živiny stromy nezískavají jen z země ale i z vody a VZDUCHU.

Fas-ci-nu-jí-cí čte-ní!

28.10.2018 4 z 5

Citlivý pomocník Citlivý pomocník Ilse Sand

Kniha má hodně co nabídnout. Nejste li profesionálem, tady máte slušný základ. Vzhledem k tomu, že mohu porovnat míru úspěšnosti mezi citlivým a obyčejným člověkem, tak si dovolím tvrdit, že to chce fakt práci. Lidé si říkají, pomáhat lidem je snadné, jsem člověk, musím lidem rozumět ale tohle je leda tak mainstreamový blábol. Jako sociální pracovník můžu říct, že lidem pomáhat je práce, do které se jen tak nedostanete (nebo dostanete ale vaše omyly vám budou jedno). Vždy jde o to najít cestu nejefektivnější pomoci (to znamená i za cenu, že klient něco ztratí). Pokud povede ztráta ke změně v sebeuvědomění, pak i toto je správná pomoc. Žádný učený z nebe nespadl (jen některým byla nadělena vyšší schopnost citlivosti na lidské situace). I pláč je pomoc.

Kniha, dle mého názoru, vychází hojně z rogersovského přístupu. Zrcadlení, zopakování slyšeného, apod. Jediné, co zde vytknu je právě nereálnost předpokladu, že tím, když budeme zrcadlit člověku, který věčně pěje tu ohranou písničku o jeho bolestech, mu pomůžeme si uvědomit, že ho slyšíme. Není to pravda. Tolikrát ověřeno, že tohle nefunguje. Leda tak u těch vnímavějších osob.

17.10.2018 4 z 5

A odpusť nám naše viny A odpusť nám naše viny Romain Sardou

Anotace mi přijde trochu přikreslená. Děj je trochu jiný. Kniha se nijak zásadně (nebo teda určitě ne přiliš jasně) vyjadřuje k tomu, do jaké míry se Vatikán cítí ohrožen.
Co si pamatuji více, je mučení Aymara, což bylo to nejděsivější. Druhým takovým případem bylo pak znetvoření kostelníka.
Chybělo mi tam rozebrání více dopodrobna toho, proč jsou Vlkobijci takoví. Konec měl rychlý spád a přestože byla hozena teorie o jedné utajené návštěvě "Ježíše" ve Vlkobijcícch, tak mě osobně to nestačilo.
Putování vikáře s mrtvým tělem biskupa. Kdyby mi anotace neřekla, jaké je další poslání tohoto vikáře, tak by mi to nedošlo.
V knize mám několik poznámek ale,, např. že Vilém z Auxere uváděl racionální důvody existence boha je pro mě celkem přitažlivá.
Kdo rozumí sporu dvou antických filosofů, ten si asi přijde na své.

03.09.2018 3 z 5

Jednej asertivně! Jednej asertivně! Tomáš Novák

Pokud chcete základní informace, tak na to vám kniha stačí. Poskytuje mnoho zřejmých příkladů a sama se ke knize budu vracet, protože nepopírám, že Tomáš Novák je známým a váženým psychologem. Na asertivitu ale není potřeba mít nějaké zvláštní učení. Jde o to umět naslouchat člověku. Naslouchat hlavně sobě, poznávat sebe a skrze toho poznávat ostatní. Celkem všední klišé ale cokoli psycho je potřeba nastavit v sobě - hlavně sebedůvěru a vlastní hodnotu.

03.09.2018 3 z 5

Ďábel a slečna Chantal Ďábel a slečna Chantal Paulo Coelho

Coelho našel celkem hezký případ, na kterém ilustorvat lidskou přirozenost, kterou však ovládají city a rozum. Nic, co není možno využít ve svůj prospěch nebo prospěch více lidí, kteří se budou vzájemně krýt je zbytečné. Když budu těžit z dobra, budu ho konat, když poznám zlo a budu mít přístup k pohodlí, budu stát na této straně. Jen rozpoznat co je zlo a co dobro, co je dobro ve jménu zla? Nezodpověditelné otázky stejně jako vejce nebo slepice.

17.08.2018 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Mě téma tolik neoslovilo. Nevím, resp. neumím určit do jaké míry je dílo autentické - protože anotace hovoří o skutečém případu ale autor se zminuje, že většinu příběhu vystavěl na svých myšlenkách. Popis chování Lily po "přeměně" byl chválihodný. Nečekala bych, že by byla proměna/výměna tak dalekosáhlá. Samozřejmě najít životní štěstí je potřeba ale má to občas velmi zidealizované situace.
Nepochopila jsem přesně důvod, proč se Greta zminuje o svém prvním manželovi...To v tom kontextu, že to sním taky nevyšlo?
Knihu hodnotím jako průměrnou.

03.08.2018 3 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Celou sérii jsem hodnotila spíše pozitivně. Obdivuji celkový koncept, nicméně ani toto dílo není dokonalé (dokázala bych jmenovat jiné autory, kteří mají daleko lepší díla). Nicméně to prolínání několika časových rovin nebo několika příběhů je úžasný. V tom se autor nespletl. KOnec knihy mi přišel moc rychlý - tolik knih spělo k takovému konci? Jako jo v průběhu čtení jsou dvě verze, které vám opakují, jak to může skončit ale ......

Knihy bych doporučila k přečtení ale zároveň bych dodala - dělejte si poznámky, těch postav je tam tolik. A těch aur a jejich vůní je tolik. Nakonci jsem věděla jen o pár postavách, jaké mají aury.
Nakonec to dílo sebou nese i jiná poselství - změnit se ti může život kdykoli, popř. změnit si život můžeš kdykoli, každý tvůj krok může být někým plánován a poslouchat sebe a srdce je základní zásadou každého člověka.
Kdybych měla popsat někomu pár slovy, o čem je série, vybrala bych asi tři nejčastěji používané věty - My jste/Vy jste ta legendární dvojčata - Děkuj sobě, žes mě ještě nenaštval - zabijte je.

30.07.2018 4 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Není to vůbec špatný příběh. Vtáhne vás to do děje od první knihy ale máto to ALE....
Některé věci jsou zvláštní a moc jednoduché na to, s jakým literárním dílem se setkávám/e.
Co mě irituje asi nejvíce je ale to, jak ze sebe všichni dělají úžasné a bezchybné a v tom jak se neustále opakuje jedna věta ve všech knihách a v některých i několikrát - měls dost rozumu, abys mě nechal, abys mě nepodvedl, apod... Toto je k vzteku, když všichni vůči všem mají to neuvěřitelné štěstí.
Protože jsem brala lidi jako lidi (až na Sofii a Joshe, o kterých se hovoří od začátku jako o vyvolených), tak mě nenapadlo, že autor z některých udělá další vznešené osoby (např. tsagaglalal).

24.07.2018 4 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

To proplétání několika příběhů je velmi dobře zpracované. Děj není tolik předvídatelný - není to o tom, že vše dobře dopadne, i když jsem čekala trochu víc, např. když se Johanka se Scathy ocitly v té xy let vzdálené době, která vlastně ani nebyla opravdová. Děj neustále nutí číst dál. Je to hodně dobrý příběh ale vzhledem k obsáhlosti má i své negativní stránky. Začala jsem číst na doporučení tuto sérii a rozhodně bych ji doporučila dále, i když...

21.07.2018 4 z 5

Vědma Vědma Michael Scott

Moje hodnocení se ani u třetího dílů nezmění. Kniha je to čtivá ale je tam přehršel postav a situací a občas to dává smysl ale jsou i situace, které jsou na hlavu postavené.
Hlavní hrdinové mi jsou nepříjemní (myslím na ty dvě vyvolená dvojčata, hlavně Josh).
Jsou mi více protivní než Dee a to je asi hodně co říct.
Osvobození Perenely bylo vtipné, pomalu na posledních 20 stranách nakonec uteče a k tomu takovým obyčejným způsobem. Je to všechno vtipně jednoduché a nebo moc komplikované.
Mám různorodé pocity.

15.07.2018 2 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Čtivé ale pro mě to má jisté nedomyšlené nedostatky, které mě iritují. To množství historických postav, věcí či situací na jedné straně obdivuji, jak to dokázal propojit ale taky mi vadí, že čerpá snad výhradně jen z toho. Skoro jako by neexistovalo nic, co by sám vymyslel.
Na straně druhé je tu ten fakt, že děj je svižný a nutí vás číst dále.
Přeskakování mezi situací Perry a Nikolase, oddělených od sebe v prvním dílu je fajn.

29.06.2018 4 z 5

Rady pro život Rady pro život Jaroslav Hašek

Nedočetla jsem ji. Moc mě nebavila. tyhle povídky od Haška byly více abstraktní, než je u něj zvykem. A humorné taky moc nebyly.

27.06.2018 2 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

Na to, že kniha vnikla po Alchymistovi je to trochu rozdíl. Je tady plno vnitřních uvědomění prokládané nějakými náboženskými citacemi ale v podtatě jsou tak abstraktní, že máloco vám poslouží. Pokud je Paulo Paulem spisovatelem se vším všudy, pak mi vadil jeho zvláštní postoj k životu.
POkud jsme všichni lovci nebo zemědělci, pak přiznávám, že život lovců je mi cizí a téměř jím i opovrhuji.
Jedním z několika mála uvědomění byl fakt, že i chytří lidé umí udělat nelogické věci.

18.06.2018 3 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Knihu jsem četla na doporučení a líbila se mi. Není to obvyklý žánr, který bych četla ale děj je rychlý. Vadí mi, že se události dějí během relativně krátké doby. V tomto případě je to spíše škoda.
Druhou věcí, co mi vadí je ta, že kniha nerozebírá situace víc do hloubky. Fajn, to že někdo umře (i ten relativně nesmrtelný) je asi zřejmý fakt, ale aby žila bytost desetitisíce let a najednou ji někdo zabil je hodně přetažené za vlasy. Podobných bizarních situací v knize ještě pár bylo.
Líbí se mi ale, že autor vychází z autentických postav a událostí.

14.06.2018 3 z 5

Filozofický depozitář. 50 nejdůležitějších filozofických myšlenek Filozofický depozitář. 50 nejdůležitějších filozofických myšlenek Reiner Ruffing

Hodnotné to rozhodně je - dozvíte se plno kritických myšlenek, nad kterými začnete uvažovat. Nicméně filosofie je náročný obor, který je občas nesnadné pochopit. Filosofové so pohybují v pojmech, které nebývají zřejmé a většinou vznikají jako reakce na jiného kolegu, se kterým ne/souhlasí.
Kniha se věnuje diskurzům, které jsou i dnes aktuální i přestože dnešní svět se vyvíjí v nejistou budoucnost.

25.02.2018 3 z 5

Harmonický život s kočkou Harmonický život s kočkou Enrico Ercole

Kniha je čtivá, výstižná a nádherně graficky zpracovaná. Ukrývá v sobě rady, které vážně pomohou se zorientovat pro začínající kočkaře. Ty pokročilé mnoho oz toho už nepřekvapí. Maximálně si oživí starší zkušenosti a budou vzpomínat na ta léta, kdy jejich kočka procházela tímto obdobím. Vážně mě zaujal zejména popis kočky v březosti, kočky s rodokmenem. V knize mám samozřejmě plno poznámek, které mě pobavily a nebo slouží pro lepší orientaci.

12.02.2018 4 z 5

100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše 100 nejkratších cest k Tobě aneb příběh duše Petr Casanova

Nakonec knihu hodnotím jako spíše lepší. Ono poskládat tolik myšlenek musí dát zabrat.
Ale o čem vlastně píše? Je ta spřízněná duše vlastně v nás nebo ji hledáme v někom dalším? To mi zůstává otázkou.
Kniha pro mě v mnoha případech znamenala konfrontaci. Autor mi přijde až moc optimistický a kdokoli se někam posune, je to vždy k lepšímu, např. ženu opustí muž ale jen proto, že jakási dharma ví, že žena se zaslouží lepšího muže. Tak proč ho nedostala rovnou? Jo, život prý nemá být jednoduchý ale tohle vysvětlení mi přijde zvláštní, neúplné.
Kniha mi však poskytla i několik cenných rad a informací do života. O odpuštění. Nebýt s někým s kým se dá žít ale bez koho se právě žit nedá. Říkat upřímné ne. Mít pozitivní příklad.
Ke knize se budu vracet - ne jako k celku ale vždy k určitým pasážím.

28.01.2018 4 z 5