kejty91 kejty91 komentáře u knih

Othello Othello William Shakespeare

Mnoho dnešních prvků současné společnosti se promítá i v tomto díle. Mě zaujal pohled na multikulturalitu a přesvědčení, že prostě dva rasově různí lidé se k sobě nemohou hodit.
Dále taky chování Jaga je velmi iritující. Hlavně, že pravda vyšla najevo. I když mnohdy velmi pozdě.
Nadčasové - je vidět, že v mnohých věcech se lidstvo nevyvíjí vůbec.

09.07.2017 4 z 5

Smetištejn Smetištejn Edward Carey

Přečtěte si to. To prostě musíte a těšte se na ten konec - ten je brutální - z pohledu čtenáře - otevřený a nejasný...Ty ilustrace + ten příběh = jednoznačně knižní kocovina. Chci víc. Vidíte to, ještě teď, při psaní hodnocení se projevuje moje knižní opilost. Ale určitě je jasné poselství tohoto komentáře.

07.07.2017 5 z 5

Všechny důvody světa, proč běhám Všechny důvody světa, proč běhám The Oatmeal (p)

Jo, kniha vás pobaví. Dá vám myšlenku, že běhat je kruté ale báječné zároveň. Zaujaly mě myšlenky týkající se fitness center. Co bych ale kriticky zreflektovala je ta informace o 20 obětovaných minutách....Nikdy to není přesně 20 minut - Jsou ookolo toho další věci - hygiena nebo odpočinek nebo stravování a prostě pak tomu všemu obětujeme více času, který bychom měli investovat do jiných věcí. Takže je to neustále o kalkulaci času.

02.07.2017 4 z 5

Kočky, kocouři a koťata Kočky, kocouři a koťata Albert Pintera

Docela zajímavá kniha. Semtam i rady k nezaplacení. Pro mě jako dlouholetého kočkaře většinou nic nového ale osvěžit si i tyto informace nebylo na škodu.

02.07.2017 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Nemám co dodat. Prostě Hamlet.

23.06.2017 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Kdyby mi nebyly sympatické ta léta, asi bych dala i méně hvězdiček. Ale jo, dalo se to číst ale někdy mi to přišlo hodně zmatené v tom, co se tam zrovna děje. Kdybych si něco nenaspojlerovala dopředu, měla bych v tom zmatek a mohla si to přečíst ještě jednou, aby mi to dávalo smysl. Já fakt nemusím, když se musím dohadovat, co a jak. I ten konec docela hooodně krátký. Autor umí psát ale jeho tvorba prostě není pro každého to pravé - stejně jako Gatsby.

20.06.2017 3 z 5

Elixír Elixír Alma Katsu

Celkově byla kniha čtivá. Propojení těchto témat vždy zanechá v člověku nějakou stopu a autorka to zvládla velmi dobře. Já jsem s knihou spokojená. Jsem ráda, že jsem ji přečetla. Ovšem ten konec byl hodně rychlý. A nejsem si vůbec jistá ani druhým dílem. Někdy mě ta "láska" Lanore opravdu štvala. Dokázala pro ni udělat cokoli...To jediné se mi tam zdálo až moc přestřelené...

19.05.2017 3 z 5

KNiha mi toho dala určitě hodně ale na druhou stranu, jak tomu můžu věřit, když sám autor uvádí, že to tak být nemuselo? Proč by se ale zápisy z archiválií mýlily? Byl to teda zásah - nikdy jsem nečekala takovou proměnu co se týče Hitlera. Myslela jsem, že je to inteligentní chlap a přitom se sám na sobě dopouštěl takových chyb. Jak se psalo v knize z abstinenta superfeťákem.
Nejvíce mě kniha dostala, když autor píše o tom, jak i Baťa používal vězně koncentračních táborů k tomu, aby testoval výdrž své obuvi. Je mi do breku k čemu všemu se člověk sníží, aby on na tom vydělal.
Knihu doporučuji si přečíst ačkoli si nedokážu představit komu výhradně ji doporučit. Sama jsem si ji vzala z toho důvodu, že mě to prostě zajímalo. Kdyby vás to taky prostě jen zajímalo, tak ji zkuste.

01.05.2017 4 z 5

Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem Joanne Greenberg

Určitě je vhodné to pojímat téměř jako výstižné popsání toho, jakým způsobem duševně nemocný myslí, mluví, jedná. Co mi ale vadilo ta nejasnost toho, kdo co říká. Zvláště když Debora byla u Furii - tam jsem to vůbec nepobírala, kdo co říká, jak přemýšlí. Ona se tak přizpůsobila Deboře, že ta autentičnost byla až neuvěřitelná.
Co se týče popisu vztahu dětí k tomu, že jiné dítě byl žid - další neuvěřitelná hostorka. To rodiče (nebo možná učitelé, vychovatelé, či jiné lidé) nevyznávající judaismus nemají nic jiného na práci než učit své děti antisemitismu? I když ono to možná bylo vlastně v té době, kdy se to vyostřovalo, kvůli Hitlerovy a jeho předsudkům.
Doporučuji přečíst ale ne jen tuto knihu ale mnoho dalších ze stejné edice od nakladatelství Triton.

17.04.2017 3 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Teda, to byly nervy. Co na to víc říct? Nevím. Asi jen přečtěte si to. Je to vážně zajímavé. Sice jsem měla v průběhu mnoho možných scénářu jaký bude konec ale ten se prostě neda jednoznačně určit. To prostě tak nefunguje v tomto případě. Vlastně u tohoto spisovatele to nefunguje. Četla jsem od něj zatím 2 knihy a nikdy to nedopadlo tak, jak jsem nad tím uvažovala. Možná, že zkušenější čtenáři tohoto žánru to odhalí ale nedávám jim moc velké šance. On vám všechno převrátí a zkomplikuje. A ten konec - nikdy nevěř lidem a ničemu, co jsi neviděl na vlastní oči. Obojí tě může dost zle podrazit.
Doporučuji!

11.04.2017 4 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Pokud je tohle všechno pravda, tak jsme do háje úplně přestřelili. Jak je tohle vůbec možné?
Je jistě samozřejmé, že tuto knihu nemůže číst člověk, který má rád maso. To by musel být hodně lhostejný člověk aby to s ním ani trochu nezamávalo. Tolik evidentních důkazů ale lidé se pořád snaží popírat, že je to v pohodě.
Celý mastný průmysl stojí na naprosté stupiditě lidí, kteří považují velkochovy za něco přirozeného.
Kdyby se jen definovaly velkochovy trochu jinak, byly u nich přísnější kontroly - nejlépe lidí z CETA a všechno by bylo transparentní, protože to si spotřebitelé přece zaslouží - tento fenomén by vymizel.
Lidé jsou opravdu jedineční ve svém přístupu - chtít vše ale neudělat pro to nic.
Tuhle knihu považuji jako svou osobní bibli, která mě bude chránit před hříchy masného průmyslu. Stačí si vždy jen vybavit, co v knize bylo a hned mě přejde chuť a je mi z toho smutno.
Co je asi tak super, když člověk jí zvíře odchované na mrtvých nemocných zvířatech a žije v podmínkách, kde samo je nemocné, jen nestačilo do porážky zemřít, prostě to všechno vydrželo? Všem zvířatům se podávají léky, ať už antibiotika a nebo jiné aditiva. To v tom masu všechno máte. Věřím tomu a jednak nechci podporovat mučení zvířat ale taky se nechci cpát něčím, co není vůbec kuřecí, vepřové nebo hovězí - jen se tomu tak stále říká.
Jak píše autor: "Když jíme zvířata z velkochovů, žijeme doslova z týraného masa."
Pak je tady ta enviromentální stránka celého chovu zvířat. Takové množství zvířat produkuje velké množství odpadů. Nejenže ani já slepice nenechávám ve vlastních výkalech, protože je to prostě logické nebýt ve vlastních výkalech apod. Zde ale ne, a pokud už je těch sraček tolik, začnou to vypouštět do vody, nebo do půdy, která je pak neobdělatelná. Jedovaté plyny se vypařují do ovzduší. Vše je zamořeno jen pro to, aby půlka lidstva mohla trpět obžerstvím. Jídlo, které ani nezkonzumuje a spousta z něho se vyhodí. Nehledě na to, že i jedna kráva je schopna procestovat tolik zemí - narozena v Německu, poražena v Rakousku, zpracována v Polsku a prodávána v Česku. Vždyt tolik zemí jsem doposavaď ani já sama nenavštivila.
Osobně nezavírám oči před tímto utrpením. Prozatím jsem jen vegetariánem a do budoucna určitě plánuji udělat více - nepotřebuji na to ani novoroční předsevzetí. To je předsevzetí na celý život.
Doporučuji!

01.04.2017 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Ani jsem nečekala, že to bude tak zajímavé. Zvláštní osud jedné ženy. Pravděpodobně je lepší, nechtít toho moc než dopadnout tak bídně, jak ona nakonec. Nakolik je ten příběh fikce, bohužel, nedokážu posoudit, protože jsem nikdy nic o této ženě nehledala. Každopádně, jestli je to alespoň z 80% pravda, tak pro mě je to jedna z inspirativních hrdinek.
Doporučuji.

13.03.2017 4 z 5

Homo psychoticus Homo psychoticus Michaela Malá

No vzhledem k tomu, že jsem na humanitních studiích a že mám s tím i osobní zkušenost, tak mě kniha už nepřekvapila. Opravdu chápu to co píše i když ve skutečnosti to nechápu. V mnoha směrech je mi to cizí.
Závěr mě docela dostal - z průběhu čtení jsem měla dojem, že ta paní ráda píše a její jeden odstavci jako závěr všeho mi přijde divný, zvláště, když v tom naznačuje, jakou proměnnou k jejímu dobru prošla.
V doslovu se píše, že většina lidí by nechtěla pracovat s člověkem s duševní nemocí. Já asi taky ne - je to hodně psychicky vyčerpávající a potřebuje k tomu hodně slušnou trpělivost a možnost supervize abyste těm lidem k něčemu byly.
Knihu doporučuji těm, co chtějí méně odborný náhled do psychické nemoci schizofrenie.

10.03.2017 3 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Tak to se mu zase povedlo. Tak nelogický začátek ale nakonec to stejně chcete dočíst. Něco fascinujícího. Opět prolínání příběhů několika lidí zároveň. Já toho autora asi miluju. A knihu za sebe doporučuji.

09.03.2017 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Já se zamilovala. Začínala jsem s pocity, kdo ví jaké to bude ale později mě ten děj zaujal natolik, že jsem to přečetla v co nejkratší době.

Markéta mi byla příjemná i když měla svůj osud. Život je komplikovaný a stejné to bylo i zde - žádné dlouhodobé jistoty.

Výborné a doporučuji.

19.02.2017 4 z 5

Můj obchod se psy a jiné povídky Můj obchod se psy a jiné povídky Jaroslav Hašek

Zajímavá kniha ale nic moc pro mě. Četla se dobře. Byly tam i zábavné situace. Holt Česká klasika se nezapře. Doporučuji.

15.02.2017 3 z 5

Silné ženy, slabí muži Silné ženy, slabí muži Sigrid-Maria Größing

Pokud hledáte informace či další příběh o někom dalším (v mém případě to byla vévodkyně Markéta Tyrolská) tak se vám kniha hodí. Jinak číst o dalších panovnících a jejich osudech, o kterých nic nevím bylo ztrátou času. KNiha je to dobrá k doplnění informací ale jinak nic víc nenabídne.

04.02.2017 3 z 5

Ženy ve dvojím světle Ženy ve dvojím světle Sigrid-Maria Größing

Fakta zde byly ale pokud neznáte tu osobu nevíte, jestli se to nemísí s fikcí. A například popis Diany mi přišel trochu jiný, než jak byla celkově prezentována. Baví, doporučuji ale nic extra.

27.01.2017 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Bylo to dobré. Krátké a dobrodružné. Hlavně, že to prý mají tak všechny knihovny. Haha. K večeru do knihovny nelezu.

24.01.2017 4 z 5

V pasti V pasti Michael Northrop

Nebylo to nic nezapomenutelného. Nebylo tam ani nic, co by bylo dramatické. Možná si to jen nedokážu představit, jaké to je být uvězněná sněhem a zimou. Každopádně ta kniha mi nepřinesla ani trochu husí kůži. Ale nemyslím si, že je to brak. Autor se snažil a sepsal co mohl. Možná v tom měl být jiný záměr.

21.01.2017 3 z 5