Jíst zvířata

Autor se sám celý život potácel mezi vegetariánstvím a konzumním způsobem stravování. Po narození syna rozhodl vypátrat co nejvíce o tom, jak to chodí v americkém masném průmyslu, aby se mohl zodpovědně rozhodnout, čím bude svoje dítě krmit. V této knize popisuje, co během svého čtyřletého výzkumu zjistil, viděl a zažil. Neagituje, pouze předkládá fakta, se kterými se každý musí vypořádat sám. Pečlivě shromažďované údaje prokládá různými úvahami, příběhy a reportážemi, autentickými výpověďmi velko- i malochovatelů a pracovníků na jatkách. Vážné téma dokázal zpracovat citlivě a s nadhledem, kterému nechybí ani jeho typický smysl pro humor. Jonathanu Safranu Foerovi se podařilo napsat odbornou esej, u které bude čtenář chvílemi trnout hrůzou a chvílemi se nahlas smát. Kniha však není levnou propagandou proti konzumaci masa, ale unikátní sondou do fungování naší společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/237028/jist-zvirata-hME-237028.jpg 4.554

Eating Animals (2009)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Dokořán

EMANAOST

spoustu skvělých nových informací. Kniha podána velmi nezaujatě a nevtíravě.

Rihatama

Foerovu studii jsem poprvé četla hned, jakmile se objevila na našem trhu. Od té doby ji mám po ruce, abych si ji tu a tam opět prolistovala. Když se mi dostala do ruky, byla jsem už přes 20 let vegetariánkou. Jak se říká, Foer přesvědčoval přesvědčeného. I když vlastně nepřesvědčoval. Sám teprve hledal svou cestu. Nicméně, když jsem si ji kupovala, měla jsem pochyby, co ještě nového mi může sdělit. Zejména, když se dotýká výhradně amerického farmářštví a masného průmyslu. Mnoho, jak jsem rychle pochopila. Pořád ještě nejsem na cestě k veganství, i když tato možnost mnohdy rezonovala v mé hlavě. Naprosto ale chápu vegany v jejich rozhodnutí. Moc ráda bych kupovala mléčné produkty z ověřené farmy, kde zvířata mají normální denní režim, dostatečný životní prostor a nežijí ve stresu. O krutém, mnohdy krvavém zacházení ani nemluvě. Tohle asi bude ještě dlouho hudbou budoucnosti, získávat produkty z farem, kde zvířata mají normální život a rychlou, bezbolestnou smrt. BIO produkty, obávám se, jsou nejednou jenom drahou marketingovou bublinou.

Za připomínku stojí trefný, jakkoli nikterak nový, Foerův poukaz na kulturní podmíněnost vztahu ke zvířatům: Francouzi zbožňují psy a občas jedí koně. Španělé zbožňují koně a občas jedí krávy. Indové zbožňují krávy a občas jedí psy. Tak proč by Američané a Evropané nemohli dělat to, co je a bylo rozšířené v mnoha světových kulturách, tedy jíst psy a kočky – přinejmenším ty z útulků, které bychom jinak museli utratit...?

ingrid.m

Ve svém věku skoro 48 let jsem se před 6 měsíci stala vegetariánem a následně po dalších 2 měsících veganem. Na tuto knihu jsem narazila zcela náhodou při mém několika měsíčním zkoumání jestli je mé rozhodnutí správné a moc za ní děkuji. Je to kniha plná faktů, které musí otřást každým člověkem s empatií ke zvířatům a s každým kdo má alespoň průměrné IQ. Takových knih by mělo být více. Podle mě jen chybí osvěta a lidem se vše tají v zájmu obrovského finančního profitu. U nás v ČR se zvířata na porážky vozí v kamionech v noci, aby to nikdo neviděl a to nemluvím o chovech jenž se vyváží do islámských států např. Turecka na tzv. HALAL porážky, které jsou opravdu brutální - pokud tedy zvířata přežijí pro mě drastický transport. V současnosti je tak obrovský "průmysl" prakticky nekontrolovatelný! Myslet si, že nás jako České republiky se to, co se v této knize popisuje netýká, by byl holý nesmysl...

Falquar

"To, jak se k velkochovům postavíme, je především zkouškou toho, jak se stavíme k těm, kteří jsou bezmocní, k těm, kteří jsou daleko, a k těm, kteří se nemohou sami ozvat - je to zkouška toho, jak se zachováme, když nás nikdo k žádným činům nenutí. A není nutné, abychom byli důslední. Je nutné, abychom projevili zájem."

Přečtení téhle knihy mi pomohlo ujasnit si mnoho věcí, i když pár otázek ještě zůstává: Jak je to s velkochovy u nás v EU? A čím krmí autor svého psa?

whack

Treba si uvedomiť, že autor nie je žiadny bojovník za práva zvierat. Je to proste človek, ktorý svoj titul bakalára filozofie využil na popísanie faktov a dôvodov, ktoré ho dotiahli k vegetariánstvu. Píše (aspoň v prvej časti knihy) príliš všeobecne, že som ani nevedel, čo vlastne obhajuje – vegetariánstvo alebo domáce farmárstvo, pri ktorom zvieratá toľko netrpia, a ktoré predstavujú smiešne jedno percento chovov v USA – čím sa dostávame hneď k druhému problému – hovorí sa zväčša o farmách v USA, kde je predsa len welfare zvierat o trošku na nižšej úrovni než v EÚ. Najsilnejšie stránky knihy sú jeho popisy chodu fariem, na ktorých sám bol. Je to vcelku strašné čítanie; obsahovo niečo medzi knihou Jejich jest království a Misa mäsa (I. Dubnička). Foer urobil veľký prínos v tejto oblasti, avšak čitateľ si musí urobiť názor z niektorých jeho otvorených záverov sám.

lushi
26.12.2017

Tato kniha mě donutila začít přemýšlet o tom, čemu jsem se dlouho vyhýbala. Po deseti letech vegetariánství, kterému věřím díky své vnitřní morálce, jsem konečně pořádně nakopnutá přejít k veganství. Jediný důvod, proč jsem tak za těch deset let neudělala, byla prostě lenost. Prostě jsem byla líná rozšířit ten "morální princip ve mě" o to, co vím nebo tuším o velkochovech.

A myslím si, že v podobné situaci je mnoho lidí. My tušíme, že zvířata ve velkochovech trpí a že jejich zabíjení není "humánní", ale prostě se vyhýbáme o tom přemýšlet a zjišťovat, jaká je pravda.

Hlavní přínos knihy byl pro mě právě toto nakopnutí, začít víc přemýšlet a zjišťovat si víc. Můj hlavní problém s knihou je, že je to prostě "americká" populárně naučná kniha. Kniha vydaná v roce 2009 o tématu, které se rozvíjí ohromně rychle (jak sám autor několikrát v knize zmiňuje), se zdroji, které mi často nepřišly docela věrohodné. Kniha, která se soustřeďuje výhradně na USA.

Takže tak, kniha je přínosná, ale nevěřila bych všemu, co tam autor píše, a rozhodně bych to nevztahovala na současnou Evropu.
(Pojistka, aby se do mě náhodou někdo nepustil: Neříkám, že něco takového není u nás možné, komentuji samotnou knihu, a ta se Evropou - a už vůbec ne současnou, stejně jako ne současnými USA, nezabývá.)

Živa23
22.05.2017

Jsem od malička vegetariánkou a tuhle knihu jsem se rozhodla přečíst. Opravdu neuvěřitelně perfektně zpracovaná fakta. Spousta zajímavých poznatků, o kterých většina lidí ani neví. Kniha mě rozplakala. Každému, kdo se zajímá o to co jí, bych ji bez váhání doporučila. Pomalu se snažím přecházet na veganskou stravu a před Foerem smekám!!

alexvera
29.04.2017

Z vegetariána veganem (v mém případě) za jednu knihu? Jop, s touhle knížkou je to víc než pravděpodobné, popravdě nevyhnutelné.

Zikus
29.04.2017

Určitě obohacující, akorát si myslím, že se v knize nachází spousta zbytečného tlachání a spekulací. Vegetariánství a veganství jsou ale rozhodně úctyhodné, užitečné, velkorysé a možná nutné stravovací styly.

kejty91
01.04.2017

Pokud je tohle všechno pravda, tak jsme do háje úplně přestřelili. Jak je tohle vůbec možné?
Je jistě samozřejmé, že tuto knihu nemůže číst člověk, který má rád maso. To by musel být hodně lhostejný člověk aby to s ním ani trochu nezamávalo. Tolik evidentních důkazů ale lidé se pořád snaží popírat, že je to v pohodě.
Celý mastný průmysl stojí na naprosté stupiditě lidí, kteří považují velkochovy za něco přirozeného.
Kdyby se jen definovaly velkochovy trochu jinak, byly u nich přísnější kontroly - nejlépe lidí z CETA a všechno by bylo transparentní, protože to si spotřebitelé přece zaslouží - tento fenomén by vymizel.
Lidé jsou opravdu jedineční ve svém přístupu - chtít vše ale neudělat pro to nic.
Tuhle knihu považuji jako svou osobní bibli, která mě bude chránit před hříchy masného průmyslu. Stačí si vždy jen vybavit, co v knize bylo a hned mě přejde chuť a je mi z toho smutno.
Co je asi tak super, když člověk jí zvíře odchované na mrtvých nemocných zvířatech a žije v podmínkách, kde samo je nemocné, jen nestačilo do porážky zemřít, prostě to všechno vydrželo? Všem zvířatům se podávají léky, ať už antibiotika a nebo jiné aditiva. To v tom masu všechno máte. Věřím tomu a jednak nechci podporovat mučení zvířat ale taky se nechci cpát něčím, co není vůbec kuřecí, vepřové nebo hovězí - jen se tomu tak stále říká.
Jak píše autor: "Když jíme zvířata z velkochovů, žijeme doslova z týraného masa."
Pak je tady ta enviromentální stránka celého chovu zvířat. Takové množství zvířat produkuje velké množství odpadů. Nejenže ani já slepice nenechávám ve vlastních výkalech, protože je to prostě logické nebýt ve vlastních výkalech apod. Zde ale ne, a pokud už je těch sraček tolik, začnou to vypouštět do vody, nebo do půdy, která je pak neobdělatelná. Jedovaté plyny se vypařují do ovzduší. Vše je zamořeno jen pro to, aby půlka lidstva mohla trpět obžerstvím. Jídlo, které ani nezkonzumuje a spousta z něho se vyhodí. Nehledě na to, že i jedna kráva je schopna procestovat tolik zemí - narozena v Německu, poražena v Rakousku, zpracována v Polsku a prodávána v Česku. Vždyt tolik zemí jsem doposavaď ani já sama nenavštivila.
Osobně nezavírám oči před tímto utrpením. Prozatím jsem jen vegetariánem a do budoucna určitě plánuji udělat více - nepotřebuji na to ani novoroční předsevzetí. To je předsevzetí na celý život.
Doporučuji!

Denika
29.12.2016

Nějak mi chybí slova, kterými bych dokázala popsat poselství této knihy. Nejvíce mě zaujal fakt, že autor ani slovem nenabádá čtenáře, aby se stali vegetariány či dokonce vegany. Podává fakta přesně, chladně a všechna má velmi dobře podložená a snadno ověřitelná. Inteligentního člověka v průběhu čtení napadne, že tyto vraždicí mašinérie, kterým říkáme velkochovy, jsou naprosto absurdní a do budoucna ekonomicky neudržitelná. Mluví také o selektivních všežravcích a o tom, že zdání klame a ani oni nejsou schopni zamezit týrání zvířat chovaných na maso jen proto, že kupují maso z tzv. "dobrých chovů". Jasně dokazuje, že velkochovy jsou hlavním problémem přímo se podílejícím na globální klimatické změně planety, že ničí půdu, podzemní vody a řeky, ve kterých zabíjí ryby. Chov ryb a jiných mořských živočichů na maso je také kapitola sama o sobě, která je stejně otřesná jako podmínky chovu slepic, kuřat, krůt a prasat, a v neposlední řadě krav. Zatím jsem nečetla tak dobře napsanou, relativně odbornou knihu. Bylo to nelehké čtení a často se mi do něj nechtělo. Trochu to ale spravil autorův specifický smysl pro humor, kterému se nedalo ubránit ani při čtení smutných kapitol - v žádném případě to však nebylo vysmívání ani zesměšňování. Úderné, kruté, bez obalu.
Člověk se nazývá božským tvorem, protože je obdařen myšlením, svobodnou vůlí, kreativitou a schopností se rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To je omyl. Člověk je monstrum, které ničí a kope okolo sebe ve snaze přizůsobit přírodu svým rozmařilostem a do nebe volající rozežranosti a pohodlnosti. Základem pro úspěšné velkochovy jsou pohodlnost, krutost, lhostejnost a bezohlednost. Kniha je neuvěřitelně krutým a bolestivým svědectvím utrpení, které zvířata podstupují, aby končila na našich talířích. Je velmi snadné nevidět a nejlépe zapomenout, jaká byla cesta vašeho kusu masa, který před vámi leží. Foer mistrně vykreslil neuvěřitelnou komplexnost a propojenost všech faktorů, které ovlivňují pojídání masa lidmi a ukázal, že ani v tomto případě nic není černobílé. Bylo to vyčerpávající. Nevím, jak víc mám popsat všechno, co teď vím. Jediné, co můžu říct je: Přečtěte si to.

"Jakmile na ničem nezáleží, není co zachraňovat."

Ivetáček
19.11.2016

Zajímavá a bohužel hodně pravdivá. Při čtení mě občas zatrnulo.Ted se dívat na všechno úplně jinak

iva23
12.09.2016

Čekala jsem nějakou děsnou americkou knihu typu Proč se stát veganem a zachránit svět. Ale ono ne, je to hezky napsané, čtivé, a hodně k zamyšlení. Asi mě přesvědčil.

Pitbullka
10.09.2016

Kniha, kterou jsem četla skoro rok. Ano, tak dlouho. Tohle není knížka na jedno odpoledne. Přečtete kousek a přemýšlíte, jestli tenhle celý zvířecí holocaust je opravdu nutný. Kniha, kterou jsem obrečela. Napsaná je dobře, ale ty skutečnosti, které popisuje, jsou opravu hrůzné. Nepodílejme se na něčem tak hrozném a GO VEGAN! :-)

GrasselováL
22.08.2016

Nejsem žádná citlivka ani vegetariánka, ale u popisovaní toho, jak se jí psi jsem knihu zavřela.

LucKub
02.07.2016

Kniha je velmi ctiva, obcas vas donuti k placi (zvlaste ty citlivejsi povahy nebo lidi s velkou predstavivosti), obcas vas rozcili a donuti vas nadavat jako spacek, sem tam si od emoci odpocinete. Shrnuto - velmi dobre napsana kniha, ktera popisuje cestu autora nejen po soukromych farmickach, ale i velkochovech atd. Pro me jednoznacne prinosna kniha

janule5792
04.12.2015

Neopomenu zde menší citaci:
Problém masa už je pro nás abstraktní: není tu žádné konkrétní zvíře, žádná konkrétní radost ani utrpení, nikdo nevrtí ocáskem ani se nesvíjí bolestí. ,,Krásné je vždycky konkrétní." Krutost si naopak libuje v abstrakci.

Kniha vlastně pojednává o tom, co už všichni víme, víc do hloubky... víc sentimentálně. A nebo jsem sentimentální já. Musím říct, že po přečtení vidím kus masa na talíři (na cizím) úplně jinak.
Vidím tam to konkrétní prasátko.

Hawkey
15.11.2015

Nedá se říci,že by mi až tato kniha otevřela oči.. vždyt musí být každému jasné,že to,co se děje ve velkochovech nebude pro zvířata žádný med. Realita,černé na bílém,jak se lidé k živým tvorům chovají a jaké maso se dostává konzumentům na talíř, i bez použití hrozivých video záběrů, mě ale nenechalo chladnou. Nemyslím,že by kniha měla být posláním udělat z lidí výlučně vegetariány, ale spíš se zamyslet nad tím, před čím radši zavíráme oči, protože se tím nechceme zbytečně trápit, i když tušíme pravdu.. a na základě toho přijmout stanovisko, jak se k pojídání masa postavit. Alespon z hlediska etiky a zdraví, když už ne našeho,tak dětí určitě, by to bylo vhodné. Je to navíc velmi čtivé.

DriftBooks
18.09.2015

Kniha je opravdu jen pro hloubavce, kteří se pohybují na hraně gastronomie. Neobsahuje žádné extra nové a převratné informace, jen jsou hezky poskládané a proložené vtipnou omáčkou. A přestože v úvodu autor upozorňuje, že ji nepsal pro vegetariány, jste-li standardní „masožrout“, který si nehodlá svou flákotu zkazit přemýšlením nad tím, odkud pochází, knihu ani neotevírejte. Ale není-li vám lhostejné co jíte, rozhodně doporučuji k přečtení.