Jíst zvířata

Jíst zvířata https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237028/bmid_jist-zvirata-hME-237028.jpg 4 93 31

Autor se sám celý život potácel mezi vegetariánstvím a konzumním způsobem stravování. Po narození syna rozhodl vypátrat co nejvíce o tom, jak to chodí v americkém masném průmyslu, aby se mohl zodpovědně rozhodnout, čím bude svoje dítě krmit. V této knize popisuje, co během svého čtyřletého výzkumu zjistil, viděl a zažil. Neagituje, pouze předkládá fakta, se kterými se každý musí vypořádat sám. Pečlivě shromažďované údaje prokládá různými úvahami, příběhy a reportážemi, autentickými výpověďmi velko- i malochovatelů a pracovníků na jatkách. Vážné téma dokázal zpracovat citlivě a s nadhledem, kterému nechybí ani jeho typický smysl pro humor. Jonathanu Safranu Foerovi se podařilo napsat odbornou esej, u které bude čtenář chvílemi trnout hrůzou a chvílemi se nahlas smát. Kniha však není levnou propagandou proti konzumaci masa, ale unikátní sondou do fungování naší společnosti.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Dokořán

Eating Animals , 2009

Zikus
29.04.2017 4 z 5

Určitě obohacující, akorát si myslím, že se v knize nachází spousta zbytečného tlachání a spekulací. Vegetariánství a veganství jsou ale rozhodně úctyhodné, užitečné, velkorysé a možná nutné stravovací styly.

kejty91
01.04.2017 4 z 5

Pokud je tohle všechno pravda, tak jsme do háje úplně přestřelili. Jak je tohle vůbec možné?
Je jistě samozřejmé, že tuto knihu nemůže číst člověk, který má rád maso. To by musel být hodně lhostejný člověk aby to s ním ani trochu nezamávalo. Tolik evidentních důkazů ale lidé se pořád snaží popírat, že je to v pohodě.
Celý mastný průmysl stojí na naprosté stupiditě lidí, kteří považují velkochovy za něco přirozeného.
Kdyby se jen definovaly velkochovy trochu jinak, byly u nich přísnější kontroly - nejlépe lidí z CETA a všechno by bylo transparentní, protože to si spotřebitelé přece zaslouží - tento fenomén by vymizel.
Lidé jsou opravdu jedineční ve svém přístupu - chtít vše ale neudělat pro to nic.
Tuhle knihu považuji jako svou osobní bibli, která mě bude chránit před hříchy masného průmyslu. Stačí si vždy jen vybavit, co v knize bylo a hned mě přejde chuť a je mi z toho smutno.
Co je asi tak super, když člověk jí zvíře odchované na mrtvých nemocných zvířatech a žije v podmínkách, kde samo je nemocné, jen nestačilo do porážky zemřít, prostě to všechno vydrželo? Všem zvířatům se podávají léky, ať už antibiotika a nebo jiné aditiva. To v tom masu všechno máte. Věřím tomu a jednak nechci podporovat mučení zvířat ale taky se nechci cpát něčím, co není vůbec kuřecí, vepřové nebo hovězí - jen se tomu tak stále říká.
Jak píše autor: "Když jíme zvířata z velkochovů, žijeme doslova z týraného masa."
Pak je tady ta enviromentální stránka celého chovu zvířat. Takové množství zvířat produkuje velké množství odpadů. Nejenže ani já slepice nenechávám ve vlastních výkalech, protože je to prostě logické nebýt ve vlastních výkalech apod. Zde ale ne, a pokud už je těch sraček tolik, začnou to vypouštět do vody, nebo do půdy, která je pak neobdělatelná. Jedovaté plyny se vypařují do ovzduší. Vše je zamořeno jen pro to, aby půlka lidstva mohla trpět obžerstvím. Jídlo, které ani nezkonzumuje a spousta z něho se vyhodí. Nehledě na to, že i jedna kráva je schopna procestovat tolik zemí - narozena v Německu, poražena v Rakousku, zpracována v Polsku a prodávána v Česku. Vždyt tolik zemí jsem doposavaď ani já sama nenavštivila.
Osobně nezavírám oči před tímto utrpením. Prozatím jsem jen vegetariánem a do budoucna určitě plánuji udělat více - nepotřebuji na to ani novoroční předsevzetí. To je předsevzetí na celý život.
Doporučuji!

Denika
29.12.2016 5 z 5

Nějak mi chybí slova, kterými bych dokázala popsat poselství této knihy. Nejvíce mě zaujal fakt, že autor ani slovem nenabádá čtenáře, aby se stali vegetariány či dokonce vegany. Podává fakta přesně, chladně a všechna má velmi dobře podložená a snadno ověřitelná. Inteligentního člověka v průběhu čtení napadne, že tyto vraždicí mašinérie, kterým říkáme velkochovy, jsou naprosto absurdní a do budoucna ekonomicky neudržitelná. Mluví také o selektivních všežravcích a o tom, že zdání klame a ani oni nejsou schopni zamezit týrání zvířat chovaných na maso jen proto, že kupují maso z tzv. "dobrých chovů". Jasně dokazuje, že velkochovy jsou hlavním problémem přímo se podílejícím na globální klimatické změně planety, že ničí půdu, podzemní vody a řeky, ve kterých zabíjí ryby. Chov ryb a jiných mořských živočichů na maso je také kapitola sama o sobě, která je stejně otřesná jako podmínky chovu slepic, kuřat, krůt a prasat, a v neposlední řadě krav. Zatím jsem nečetla tak dobře napsanou, relativně odbornou knihu. Bylo to nelehké čtení a často se mi do něj nechtělo. Trochu to ale spravil autorův specifický smysl pro humor, kterému se nedalo ubránit ani při čtení smutných kapitol - v žádném případě to však nebylo vysmívání ani zesměšňování. Úderné, kruté, bez obalu.
Člověk se nazývá božským tvorem, protože je obdařen myšlením, svobodnou vůlí, kreativitou a schopností se rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To je omyl. Člověk je monstrum, které ničí a kope okolo sebe ve snaze přizůsobit přírodu svým rozmařilostem a do nebe volající rozežranosti a pohodlnosti. Základem pro úspěšné velkochovy jsou pohodlnost, krutost, lhostejnost a bezohlednost. Kniha je neuvěřitelně krutým a bolestivým svědectvím utrpení, které zvířata podstupují, aby končila na našich talířích. Je velmi snadné nevidět a nejlépe zapomenout, jaká byla cesta vašeho kusu masa, který před vámi leží. Foer mistrně vykreslil neuvěřitelnou komplexnost a propojenost všech faktorů, které ovlivňují pojídání masa lidmi a ukázal, že ani v tomto případě nic není černobílé. Bylo to vyčerpávající. Nevím, jak víc mám popsat všechno, co teď vím. Jediné, co můžu říct je: Přečtěte si to.

"Jakmile na ničem nezáleží, není co zachraňovat."

Ivetáček
19.11.2016 5 z 5

Zajímavá a bohužel hodně pravdivá. Při čtení mě občas zatrnulo.Ted se dívat na všechno úplně jinak

iva23
12.09.2016 4 z 5

Čekala jsem nějakou děsnou americkou knihu typu Proč se stát veganem a zachránit svět. Ale ono ne, je to hezky napsané, čtivé, a hodně k zamyšlení. Asi mě přesvědčil.

Pitbullka
10.09.2016 4 z 5

Kniha, kterou jsem četla skoro rok. Ano, tak dlouho. Tohle není knížka na jedno odpoledne. Přečtete kousek a přemýšlíte, jestli tenhle celý zvířecí holocaust je opravdu nutný. Kniha, kterou jsem obrečela. Napsaná je dobře, ale ty skutečnosti, které popisuje, jsou opravu hrůzné. Nepodílejme se na něčem tak hrozném a GO VEGAN! :-)

Lucina88
22.08.2016

Nejsem žádná citlivka ani vegetariánka, ale u popisovaní toho, jak se jí psi jsem knihu zavřela.

LucKub
02.07.2016 5 z 5

Kniha je velmi ctiva, obcas vas donuti k placi (zvlaste ty citlivejsi povahy nebo lidi s velkou predstavivosti), obcas vas rozcili a donuti vas nadavat jako spacek, sem tam si od emoci odpocinete. Shrnuto - velmi dobre napsana kniha, ktera popisuje cestu autora nejen po soukromych farmickach, ale i velkochovech atd. Pro me jednoznacne prinosna kniha

janule5792
04.12.2015

Neopomenu zde menší citaci:
Problém masa už je pro nás abstraktní: není tu žádné konkrétní zvíře, žádná konkrétní radost ani utrpení, nikdo nevrtí ocáskem ani se nesvíjí bolestí. ,,Krásné je vždycky konkrétní." Krutost si naopak libuje v abstrakci.

Kniha vlastně pojednává o tom, co už všichni víme, víc do hloubky... víc sentimentálně. A nebo jsem sentimentální já. Musím říct, že po přečtení vidím kus masa na talíři (na cizím) úplně jinak.
Vidím tam to konkrétní prasátko.

Hawkey
15.11.2015 5 z 5

Nedá se říci,že by mi až tato kniha otevřela oči.. vždyt musí být každému jasné,že to,co se děje ve velkochovech nebude pro zvířata žádný med. Realita,černé na bílém,jak se lidé k živým tvorům chovají a jaké maso se dostává konzumentům na talíř, i bez použití hrozivých video záběrů, mě ale nenechalo chladnou. Nemyslím,že by kniha měla být posláním udělat z lidí výlučně vegetariány, ale spíš se zamyslet nad tím, před čím radši zavíráme oči, protože se tím nechceme zbytečně trápit, i když tušíme pravdu.. a na základě toho přijmout stanovisko, jak se k pojídání masa postavit. Alespon z hlediska etiky a zdraví, když už ne našeho,tak dětí určitě, by to bylo vhodné. Je to navíc velmi čtivé.

DriftBooks
18.09.2015 4 z 5

Kniha je opravdu jen pro hloubavce, kteří se pohybují na hraně gastronomie. Neobsahuje žádné extra nové a převratné informace, jen jsou hezky poskládané a proložené vtipnou omáčkou. A přestože v úvodu autor upozorňuje, že ji nepsal pro vegetariány, jste-li standardní „masožrout“, který si nehodlá svou flákotu zkazit přemýšlením nad tím, odkud pochází, knihu ani neotevírejte. Ale není-li vám lhostejné co jíte, rozhodně doporučuji k přečtení.