Příšerně nahlas a k nevíře blízko

Příšerně nahlas a k nevíře blízko

Druhý román amerického autora, kterému už prvotina Naprosto osvětleno získala velký věhlas. Její název odkazuje na všechny ty velké, důležité a strašné věci, které rozhodují o našem životě; jak autor tvrdí, láska, válka, násilí či moc se vždycky projevují „příšerně nahlas“ a jsou vždycky „k nevíře blízko“. Oskar Sc... celý text

Oskar Schell, hlavní postava románu, je vynálezce, milovník francouzské kultury, hráč na tamburínu, shakespearovský herec, šperkař, pacifista, origamista, detektiv, vegan a sběratel motýlů. A mimochodem – je mu devět let. Když jeho otec zahyne při teroristickém útoku na New York v září 2001, Oskar najde v jeho pozůstalosti záhadný klíč a začíná pátrat. Hledání jej provede celým New Yorkem, podivnými životy mnoha jeho obyvatel, ale zatáhne jej i na cestu do dějin a do hlubin vlastní rodící se osobnosti. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1206/priserne-nahlas-a-k-.jpg 4.4157

Extremely Loud and Incredibly Close (2005)

Vydáno:, BB art

Janek

K nevíře výborné. Formálně úchvatné. Citlivé, dojemné, ale nikoli patetické.
Jeden z nejlepších postmoderních románů, co jsem dosud přečetla.
Doporučuji.

Kamys

Výjimečná, neuvěřitelně dobrá kniha

Jandel
21.08.2016

Četla jsem na knihu recenzi v respektu a po více než roce na ni konečne došlo a už od prvních stránek jsem cítila, že mě čeká něco vyjmečného.
Autorův sloh není většinový a předvidatelný a kniha se mi tak dobře četla. Příběh mě plně vtáhl a ja jsem nedočkavě čekala jak se vyvine.
Na pozadí se člověk dozvídá například o historii budovy Empire state buildingu, New Yorku, ... Rozhodně kniha na kterou budu vzpomínat a doporučovat!

mekkejla
21.06.2016

Bezpochyby nejzvláštnější knížka, kterou jsem kdy četla. Vůbec nevím, co na to říct... Byl to skvostný příběh s naprosto úžasným dětským hrdinou. Ráda bych si ji někdy přečetla znovu.

ejwa1937
07.03.2016

"Všechny ty velké, důležité a strašné věci, které rozhodují o našem životě..."

Happy end bez happy endu. Na tuhle knihu člověk potřebuje čas. Ta dějová linka, která do sebe s blížící se poslední stránkou úplně zapadala, velmi překvapila. Možná to nakonec svým způsobem happy end byl...

Lily28
21.11.2015

Toto je kniha, ktorá potrebuje čas. Čas na čítanie, rozmýšľanie, uvedomenie si a pochopenie. Pre mňa bol zaujímavý najmä príbeh starých rodičov. Neviem ako presne by som nazvala udalosti a postavy, ktoré sa v knihe mihajú, nie sú ani nepravdepodobné, ani snové, ani netradičné, ani nepredvídateľné... najlepšie pomenovanie, ktoré mi napadá je "nečakané".
Príbeh sa odvíja a zase zamotáva na miestach, ktoré sa nám zdali jednoznačné, vracia sa k maličkostiam a okamihom, spája príbeh prepletajúcimi sa nitkami. Čitateľ si to naplno uvedomí až keď sa prehupne cez polovicu knihy. Naozaj výnimočné čítanie.

Tozbee
06.11.2015

V prvé řadě chci ocenit redakční práci BB/art. Kniha je překrásně a pečlivě zpracovaná, je z ní cítit zaujetí vydavatele, což zlepšuje čtenářský zážitek.
Román samotný u mě, k mé smůle, takové nadšení nevyvolal. Silné příběhy hlavních postav mě nedokázaly vtáhnout. Na přesvědčivosti jim asi ubírala právě netradiční forma, která mě často až rušila ("příšerně nahlas"). Nedokázal jsem se zbavit myšlenky, že forma byla u tohoto díla první a na všechny grafické nápady autor nabaloval příběh. Přesto román opět zařazuju do "Chystám se číst", neboť bych se mu jednou rád dostal na kůži ("k nevíře blízko"). Snad. Někdy.

"Trávili jsme spolu hodně času. Pochybuju, že bych s někým strávil víc času, přinejmenším, co táta umřel, leda bych počítal Buckminstera. Ale přesto bylo moc lidí, které jsem znal líp. Tak například jsem nevěděl nic o tom, jak žila jako malá, jak se seznámila s dědečkem, jaké bylo jejich manželství, proč odešel. Kdybych měl sepsat její životopis, nevypadlo by ze mě nic víc, než že její manžel uměl mluvit se zvířaty a že bych nikdy neměl nic milovat tolik, jako ona miluje mě. A já se ptám: čím jsme to vlastně trávili tu spoustu času, když jsme se nepoznávali?"

rajen
26.09.2015

Tak tohle je jedna z nejzvláštnějších knih, co jsem četla. Nevím, jak jinak bych ji popsala. Nevím proč, ale dochází mi slova a ty pravé nemůžu najít. A přitom bych toho tolik chtěla říct..
Postava malého Oskara je naprosto úžasná, jeho charakter a utrpení je popsáno tak mistrovsky! Prarodiče a jejich vztah, no, zvláštní, zvláštní, zvláštní.. Ale tak dobře se to čte!
Nevím, jestli si tu knížku přečtu ještě jednou, ale za to jedno přečtení rozhodně stojí.

Lamanai
08.07.2015

Pohlcující. Foer vás vplete do řádků svých písmen, zamotá vás do klubka. A vy se při rozmotávání k nevíře bavíte, protože přes vlákna objevujete příšerně nové perspektivy a propojení. Bombardování Drážďan, Hirošima, 11/9. Americká traumata. Před sprintem na cílovou pásku mě to neustálé opakování začalo chvilkami nudit, proto si troufám strhnout hvězdu. Přesto velmi, velmi doporučuji k přečtení.

mauglie
02.04.2015

Tohle dílo mi do mysli vyrylo příšerně hlasitou stopu, která bude ještě dlouho křičet skrz děje ostatních knížek. Naprosto úchvatné, mrazivé, úsměvné, neskutečně čtivé! Naléhavě bolestivé popisy umírajících lidí v hroutících se mrakodrapech, tajemství prarodičů, tetované dlaně a fotky. To všechno dělá z tohoto příběhu něco neskutečného!

tweed
19.02.2015

Ano, musela jsem mé oblíbené knížce oznámit, že se teď bude po několika letech bude s někým dělit o první místo. Úzkostná úchvatnost!

tanuki
19.01.2015

Nějak se mi to zdálo hodně podobné jako "Dějiny lásky", jako by se manželé při svém psaní dost ovlivňovali. Možná kdybych nečetl Dějiny lásky, dal bych o hvězdičku víc

str. 193:
Plachost, to je když odvracíte oči od něčeho, co chcete. Hanba je, když odvracíte oči od něčeho, co nechcete.

str. 195:
Ráda bych mu řekla to i ono. Ale věděla jsem, že by ho to zabolelo. A tak jsem to všechno pohřbila a ono to zabolelo mě..

AnnG
06.08.2014

Dokonce i mě - třináctiletou holku - tahle knížka naprosto okouzlila.
Díky ní se na lidi dívám jinak.
Došlo mi, že každý má nějaký příběh a i když se situace třeba podobají, každý je vnímá jinak, každý jinak reaguje...
Děkuji ti, Oscare, děkuji.

Galaty
20.07.2014

K nevíře úžasná kniha s příšerně skvělým příběhem...

fruitbueno
18.01.2014

Smutný příběh Oskara - chlapce tisíce tváří a talentů. Celou dobu jsem čekala, co z toho vyleze: a vylezl silný příběh o vině, odpuštění, minulosti a terorismu. Mimochodem, linka s dobrovolně oněmělým dědečkem mě dokáže spolehlivě rozsekat i při vzpomínce. To jeho mlčenlivé a přitom křičící ano-ne na dlaních... mrazí mě. Přesto je tahle knížka asi o krůček slabší než prvotina autorova, poněvadž mi asi trochu vadí ten americký patos a vztah k heroickým činům. Ale možná tomu nerozumím :)

zorina81
04.12.2013

Velice zajímavá a obohacující kniha. Trochu jsem se vyprávění ztrácela a nejsem si jistá, že jsem všechno pochopila úplně správně, ale rozhodně na mě kniha zapůsobila.

Makrela Liška
22.11.2013

Po přečtení mi zůstal stejný pocit krásné lidskosti jako po dočtení S elegancí ježka. Krásný způsob vyprávění a fascinující působivé prostředky, kterými Foer text doprovázel. Jsem mile překvapená a zasažená

Evus
10.10.2013

Cokoli k této knize řeknu, bude málo... výborně zpracované děsivé téma a závěr, ze kterého mrazí...

MuFick
19.09.2013

Zajímavá kniha, vtáhne do děje. Zpočátku trošku zmatek v dějových linkách, postupně se to ale vytříbí. Není to úplně lehká kniha ke čtení, je zde mnoho přirovnání, metafor, ale celkově se mi velmi líbila. Jsem zvědavá na další autorovy knihy.

Monicay
02.09.2013

Napsat knihu z úhlu pohledu devítiletého, tak trochu zvláštního chlapce, byl rozhodně úžasný nápad. Ze začátku jsem byla zmatená z prolínání dvou příběhových rovin, ale postupně se vše krásně spojilo. Všechna čest autorovi, že to dokázal tak báječně dát dohromady. Kniha je citlivě psaným příběhem o 11.září s dobře propracovanými postavami, jejichž jednání a uvažování probouzí ve čtenáři emoce. Trochu mi vadilo, že dialogy byly psány za sebou namísto pod sebou, jak je obvyklé, ale byla to jen drobnost (možná i účelová). Musela jsem díky tomu u knihy víc přemýšlet.

Skjaninka
17.08.2013

V zdaní tak jednoduchá a predsa geniálne zložitá. Každý z nás má nejaký kľúč, len treba nájsť zámok, ku ktorému patrí. Niekedy je to práve o tom hľadaní, bez ohľadu na jeho úspech. Aj Oskar hľadal a predsa našiel. Síce niečo iné než chcel, ale nie je to práve to čo mal nájsť? Jedno viem iste, vďaka Oskarovi, vďaka Foerovi, vďaka celej knihe za to, že mi zas ponúkla niečo nové, niečo strašne krásne, niečo zvláštne, niečo čo mi otvorilo oči a ukázalo zmysel hľadania, či nájdenia v úplne inom svetle.
Príšerne nahlas kričím do celého sveta, že toto je jedna z kníh, ku ktorej mám naozaj neuveriteľne blízko.

jullien
29.04.2013

Nemůžu jinak než dát plný počet. Je to přesně ten typ knihy, kterou musíte číst dokud ji nedočtete a zároveň nechcete, aby skončila. Nádherně smutný, veselý, zábavný, melancholický a hlavně hluboký příběh.

Johanka 13
30.01.2013

Nádherná knížka,četla jsem ji už hodně dávno,ale musím přidat kladný komentář.Opravdu moc takovych knih není,což je velká škoda.

Renava
01.06.2012

Zvláštna, zvláštna a ešte raz zvláštna kniha. Rovnako trikrát výborná! Manžel Nicole Krauss nezaprel, že k nej patrí, predovšetkým štýlom, ktorý je typický "kraussovský", a tiež nádherným venovaním na začiatku knihy! Krásno-smutný príbeh odvíjajúci sa vo svete malého Oskara, ktorý stratil otca pri útoku na WTC, pričom moment vyrovnávania sa s toutou realitou a pátranie po súvisiacich okolnostiach sú niťou celého príbehu. Ten je popretkávaný krásnou detskou logikou, ktorú nám sprostredkuje počas svojich pátracích výprav, objavov, stretnutí, príbeh je plný krehkosti a jemného vtipu. Treba podotknúť, že je to čítanie skôr pre fajnšmekrov (rovnako ako diela N.Krauss), magicky záhadná skladačka kúskov života Oskara a ľudí okolo neho, pričom každý kúsok treba poriadne poobracať v rukách a precítiť. Poskladaný obrázok je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a zároveň fascinujúci, ako kniha sama.

zuzulique
22.05.2012

Niekde som čítala, že kniha Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko je „masterpiece“ oproti titulu, na ktorý sa značne ponáša – Dejiny lásky (priemerní znalci beletrie vedia, že autorka Nicole Krauss je manželkou Safrana Foera). S uvedeným výrokom by som nesúhlasila, kniha Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko sa mi páčila prinajmenšom ako Dejiny lásky, ale určite nie viac, v mojom osobnom rebríčku ju neprekonala. Bola som veľmi zvedavá na autora a jeho písanie, keďže Nicole Krauss zbožňujem. Moje očakávania sa naplnili v pozitívnom zmysle.
Obe knihy spája to, že vyšli v roku 2005 a cítiť v nich podobnú atmosféru, no obsahovo sú odlišné, v oboch (no viac v PN a NB) nájdete zaujímavé a efektné členenie textu (farebne, samostatné vety na stranách), ktoré v sebe nesie určitý význam a iné drobné záležitosti, ktoré si obľúbenci Kraussovej, či Safrana Foera všimnú a neprehliadnu.
V prípade PNaNB som si okamžite zamilovala malého Oscara Shella, ktorý ma svojím vnímaním sveta, pochodmi v hlave, odlišnosťou od svojich rovesníkov, svojimi záľúbami, frankofilstvom a celým zjavom úplne dostal :-) Udalosťami, ktoré ho postihli (strata otca počas útoku na WTC) bol nútený dospieť trochu rýchlejšie ako bežné deti a často sa pri čítaní jeho hlášok neubránite pocitu, že toto alebo ono v žiadnom prípade nemôže z úst vypustiť malý 9ročný chalan. Všetko sa začína tým, že Oscar nachádza v jeho skrini záhadný kľúčik, pustí sa do pátrania po jeho majiteľovi a postupne sa vysporiadava so stratou svojho milovaného otca. Popritom ako sa Oscar zoznamuje s radom Blackovcov, do deja vstupujú jeho príbuzní so svojimi krehkými príbehmi, predovšetkým starí rodičia a ich zvláštna história „lásky-nelásky.“
Román môže pôsobiť nesúvisle, kúskovito a trochu chaoticky (podobne ako spomínané Dejiny lásky), no keď sa začítate a sústredíte svoju myseľ na jeho riadky, začnete chápať jeho súvislosti. Oceníte nielen nezvyčajné grafické stvárnenie tohto diela, ale nepochybne aj jeho prepracovaný a pôsobivý obsah. Napriek téme, ktorá sa nesie románom ako leitmotív nie je nudne sentimentálna, no napriek tomu vyvolá vo vás mnohé emócie. Ku knihe sa určite plánujem v budúcnosti znovu vrátiť.

zito.andy
02.05.2012

kniha plná zábavy... jednoznačně doporučuji.

odejana
15.04.2012

Nejdraději bych dala deset a více hvězdiček. Už hodně dlouho jsem nečetla tak dokonalý román. Některé Oskarovy postřehy "byly jak za sto dolarů", ale z celé knihy "mám nohy jako sto centů". Na začátku se dozvídáme, že táta s Oskarem hráli na průzkumné výpravy (takže Oskar vyhrabal v Central Parku spoustu drobností, které zdánlivě nemají žádnou cenu až do chvíle, kdy se dozvíme z tátova příběhu, že Central Park dříve patřil dnes již neexistujícímu šestému newyorskému obvodu ... nic není tak jednoduché a černobílé a významy se kupí v každé kapitole). Táta zatrhne červeně větu: "Nepřestáváme hledat." Nejtěžší výzkumná výprava je pro Oskara hledání zámku od tajemného klíče v modré váze. Jeho hledání je jedna velká metafora. Mate mě jedna věta z doslovu - říká se tam, že Oskar je typický outista. Jestli je outismus choroba, chtěla bych být takhle "nemocná". Krásné dílo svými příběhy, Oskarovými vynálezy, grafickým zpracováním ... každá prokreslená postava by vydala na zvláštní román. Objednávám v Amazonu anglicky.
P.S. Film nedoporučuji - udělali z příběhu holywoodské slzavé údolí, chybí mu ten analytický nadhled a jemný humor. Jedině Max von Sydow v roli dědečka je bez jediného slova úžasný.

Ječmínek
07.02.2012

Výborná kniha se zajímavým a čtivým příběhem a zvláštními hříčkami. Knihu čteme a taky si ji prohlížíme. A když se dotaneme na poslední stránku, běžíme se podívat na internet, co dalšího Foer napsal.

kniholka
07.12.2011

Chcete-li na chvíli vidět New York, a život vůbec, očima malého kluka, sáhněte po této knížce. Je to úžasný příběh o ztrácení, hledání a nalézání. Skrývá v sobě nesmírně pravdivé myšlenky, které uslyšíte příšerně nahlas a budou až k nevíře blízko vám samým.

mahil
18.09.2011

k této knížce jsem přišla úplnou náhodou, a jsem za to opravdu vděčná. Velmi zajímavá knížka, kterou jsem přečetla jedním dechem. Je to psáno s dětskou naivitou a přitom tak rozumně. Je názorná obrázky, které nejsou zbytečně popisovány, nýbrž rovnou ukázány. Knížka mě na konci i rozplakala a určitě se k ní zase vrátím.