Příšerně nahlas a k nevíře blízko

Druhý román amerického autora, kterému už prvotina Naprosto osvětleno získala velký věhlas. Její název odkazuje na všechny ty velké, důležité a strašné věci, které rozhodují o našem životě; jak autor tvrdí, láska, válka, násilí či moc se vždycky projevují „příšerně nahlas“ a jsou vždycky „k nevíře blízko“. Oskar Schell, hlavní postava románu, je vynálezce, milovník francouzské kultury, hráč na tamburínu, shakespearovský herec, šperkař, pacifista, origamista, detektiv, vegan a sběratel motýlů. A mimochodem – je mu devět let. Když jeho otec zahyne při teroristickém útoku na New York v září 2001, Oskar najde v jeho pozůstalosti záhadný klíč a začíná pátrat. Hledání jej provede celým New Yorkem, podivnými životy mnoha jeho obyvatel, ale zatáhne jej i na cestu do dějin a do hlubin vlastní rodící se osobnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1206/big_priserne-nahlas-a-k-nevire-blizko-ol3-1206.jpg 4.4223

Vydáno: , BB art

Extremely Loud & Incredibly Close, 2005

Kniha Příšerně nahlas a k nevíře blízko

bílárůže

Už ani nevím, jak mne napadlo si tuto knihu přečíst, snad díky zmínce v hodině češtiny. O pád Dvojčat jsem se dříve moc nezajímala, ale po dočtení tohoto díla se můj zájem o tuto událost zvětšil. Velmi se mi líbilo, jak si autor pohrál s grafickou stránkou knihy. Poměrně časté fotografické vložky zpříjemňovaly četbu a mě osobně držely při četbě až do konce. Nejednalo se o četbu jednoduchou vzhledem k tématu a zpracování knihy. Snad až díky dodatku jsem si uvědomila, že hlavní hrdina knihy je autista. Nejsem úplně fanouškem knih podobného typu, avšak jsem za tuto zkušenost ráda. Vyplatí se knihu dočíst až do konce, přestože to není úplně jednoduché čtení, jinak čtenář nemá šanci pochopit pointu, která, myslím si, za to stojí. Doporučuji tuto knihu hlavně náročnějším čtenářům.

betth
14.10.2021

Téměř dokonalé!

marvarid
12.10.2021

Nerada to píšu, ale tohle je tak strašně patetická slátanina…. Moje rozhořčení je o to větší, že jsem se po „Naprosto osvětleno“ na další román od JSF těšila. Kniha má několik dějových linií prokládaných dopisy, obrázky (v současnosti dost okoukaný koncept). Důvod zařazení příběhu prarodičů mi není zřejmý. Je divný a s hlavní dějovou linkou románu nesouvisí. V té hraje prim údajné dítě Oskar. Pochybuju, že autor měl možnost nějaké dítě blíže poznat. Nevypadá to, že by s nimi měl jakoukoli osobní zkušenost (už jen to, že plně kojené mimino označuje za batole). Oskar je dítěti natolik nepodobný, že mu prostě nevěřím. Vypadá jako čirá konstrukce. Navíc je to opravdu protivná konstrukce, trávit čas v jeho společnosti nebylo příjemné. No jsem ráda, že to mám za sebou.

JointlieKat94
16.01.2021

Vážně jsem ještě nečetla knihu pojednávající o 11.září 2001?
Tak teď už jsem to změnila.

Původně jsem zamýšlela nad třema hvězdama, ale po pochopení toho, co se tam děje (střídání Oskarova textu, za text babičky a dědečka), jsem to přehodnotila.

Tři generace. Několik náletů. Podobné osudy. Hledání otce. Neuvěřitelná láska. Něco a nic. Oskar. Klíč. Tajemství.

Oskar v nejhorší den přijde o otce, ale poznává díky tomu spoustu lidí. Ale ztrácí matku. V otcově skříni najde na polici vázu, která spadne a objeví se klíč. Oskar si dává za úkol najít schránku, kterou klíč odemyká.. na obáce je jen Black. Vyhledá všechny Blacky v okolí, seřadí si je podle abecedy a jde hledat. Tady se mi nejvíc líbilo to, že hledal podle počátečních jmen, né podle bydliště, takže tam byli zmínky o tom, že šel 35km a nezjistil nic. Pak 25km za jiným Blackem, a tam taky nic nezjistil, tak šel domů.. :D Celou knihu vlastně hledá, objevuje a zjišťuje. A my se celou dobu dostáváme k tomu, co se vlastně stalo..

Knihu tedy hodnotím 5*. Na jednu stranu je to strašně smutný, strašně! Ale na druhou jsem se u toho bavila. Některé Oskorovo hlášky- dobrý, moc se mi to líbilo. :)

Misoponia
29.04.2020

Mám pocit, že zde forma mírně zvítězila nad obsahem. Námět byl dobrý, styl psaní zajímavý (prokládání textu fotkami, změny stylu atd.). Je tam víc dějových linií, Oskarova linka se četla skvěle, ale příběh Oskarových prarodičů mě až tak nezaujal. Bohužel Oskar mi jako hlavní postava byl nesympatický a přijde mi nereálné, že by devítiletý kluk mohl takhle jednat a mluvit, chápu, že byl autista, ale působilo to strašně uměle, jako by se autor snažil vtělit do své postavy. Myslím, že devítileté děti (ani autistické a hyperinteligentní) se prostě takhle nechovají.

Lilda
25.10.2019

Knihu jsem přečetla za dva dny. Byla. Hluboká. Vytrhující ze stereotypu. Kontrast k dnešní době plné plytkosti. Oskar. Otec. Matka. Babička. Dědeček. Hirošima,Drážďany,Dvojčata. To, jak utrpení mění všechno a všechny. Rozbaluje člověka a snímá z něho všechny slupky, až zbude jen torzo, na které se postupně nabalujou nové slupky, které to ale nikdy nezakryjí. Oskar je úžasná postava. Hluboká postava. Ale pro mě je nejdůležitější postavou babička. Někdy byla zticha, někdy mluvila až moc, nebyla odvážná, ale měla vůli j životu i po utrpení. Bála se ztráty. I dědeček se bál ztráty. Všichni se bojí ztráty.

Alilka
21.07.2019

Nádherná kniha o chlapci s Aspergerovým syndromem. Chápu, že né všem se může kniha líbit, ono totiž těm "Aspíkům" se taky přezdívá "chytrý fracek". Mám takového človíčka v rodině, takže vím z vlastní zkušenosti, že život s ním není jednoduchý, ale i přesto je nádherný... Důležité je rozumět mu a hlavně ho pochopit, stejně jako tuto úžasnou knihu.

adorjas
13.12.2018

Verím, že táto kniha bude mať mnoho zástancov a všetci mi budú tvrdiť, aká bola nádherná a aké nádherné dieťa bol Oskar. Avšak, ku mne tie pocity neprenikli, jednalo sa o zvláštnych individualistov neschopných komunikovať so svetom a ani medzi sebou, ktorí radšej robili nezvyčajné veci. Možno je kniha srdcervúca, ja dávam 2* za formu knihy, ktorá je prešpikovaná fotografiami, nezvyčajnými útvarmi a podobne.