katerina28349 katerina28349 komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Čtivý příběh o obyvatelích krásných Krušných hor na které dopadají události obou světových válek.
Příběh vypráví o těžkém životě lidí v krušnohorské přírodě stejně tak i o soužití mezi Čechy a Němci, kteří v té oblasti žili. Ale i o tom co se v pohraničí odehrávalo na pozadí blížící se 2. světové války a nadvlády Němců...
Knížka byla hezká, ale zároven smutná.

29.06.2023 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

(SPOILER) Slavík je strhující román z okupované Francie. Kniha popisuje život, lásku a neuvěřitelné hrůzy války ve Francii, ale stejně tak odvahu a sílu francouzek postavit se a bojovat ze všech sil proti nacistickému teroru. Příběh dvou sester Vianne a Isabelle, které jsou naprosto odlišné a jejich otce člověka zlomeného 1. světovou válkou, ztrátou manželky a alkoholem i otce ochotného se obětovat za své blízké i když to znamená mučení a smrt.
Vianne zůstává sama s malou dcerou na francouzkém venkově čekající na návrat manžela ze zajetí, která se vyrovnává se ztrátou své nejlepší přítelkyně ale zároven bojující z terorem ze strany nacisty usídleného v jejím domě stejně tak jako z hladem, strachem z toho co bude a zimou v zimních měsících proto že se nedá nic sehnat ani k jídlu ani k topení.
Isabelle trochu rebelka z vlastní hlavou a přes svůj mladý věk odvahou bojovat proti zlu. A z chutí zapojit se do odboje a pomáhat lidem, kteří to potřebují i za cenu velkého rizika zatčení a nelidskému mučení a smrti v táboře. Stejné tak i nenaplněné lásce, které doba a situace nepřeje. Jako i přátelství na vzor hrůzám, kterými prošli.
Slavík mě chytil za srdce a ukázal, že i v hrozné době je i láska, odvaha a přátelství.

02.03.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Knížka je velmi čtivá, příběh silný a poutavý o kamarádství, lásce ale i zradě, která ani zradou nebyla a o lži, která zachranovala životy. Knížka se odehrává ve dvou časový linii současnost a válka což mě zaujalo.
Kate módní restaurátorka, která v domě své babičky objeví skříň plnou drahých a překrásných šatů od Diora. Pátráním Kate odhalí příběh lásky a přátelství a zároveň se seznámí s Elliotten což je spisovatel, který se zajímá o historii a stejně jako Kate hledá chybějící střípky své rodiny hlavně z období války.
Minulost Skye, Catherine, Margaux, Nicholase, Ó Farrella a Lyberty. Kamarádi, váleční piloti a především pilotky a členové odboje. Tato linka knížky pro mě znamenala novou informaci ohledně válečných pilotek a faktu jak moc to měli těžké v ryze mužském prostředí. Pak mě zaujalo spojení Diora a války. Zároveň mě knížka donutila se zamyslet nad tím co máme a jak žijeme teď a o co všechno přišli lidi během války.

03.01.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

(SPOILER) Knížka Smrt je mým řemeslem je velice mrazivá a drsná realita 2.světové války. Lang byl psychopat, který poslouchal rozkazy aniž by se ptal proč. Husí kůže mi naskakovala při velice chladném a bezcitném popisu Langova působení v koncentračních táborech ( Treblinka a Osvětim ) naprostá zvrácenost a odtažitost při dohlížení na brutálním vraždy a popravy nezpočeti neviních věznů. Stejně tak mi zarazil ale i vyděsil kontrast mezi Langem jako milujícím otcem a manželem a Langem velitelem táborů a pro miliony lidí symbolem zla. Tato kombinace byla pro mě velice silná část knížky ve smyslu jak se může někdo z hodiny na hodinu změnit bez jakýchkoliv emocí a pocitů. Rudolf Lang na mě působil jako na prostý maniak.

24.02.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá Voda pro mě byla těžká kniha z tématem o kterém jsem neměla ani tušení a exkurze do doby socialismu a nakládání z církví. Stejně tak z řeholnicemi které se ani státu ani církvi nezamlouvali. Je neuvěřitelné co si ve jménu komunismu dovolili a co jim prošlo. Přesto jsem ráda že jsem si knížku přečetla.

14.08.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

(SPOILER) Dobře napsaná knížka o méně známé části české historie. Něco málo o řeckých uprchlících jsem věděla co jsem nevěděla bylo to že to byli převážně děti, že tu pro mě byli zřizovány dětské domovy, kde žili a chodily do školy a nesměli se kamarádit z českými vrstevníky. To že byla v Řecku občanská válka jsem vůbec nevěděla. Příběh vypráví o dvou řeckých holčičkách, které náhoda a osud svedl dohromady. O tom jak se do Československa dostali jak to pro ně bylo těžké tady žít úplně sami, jak bylo těžké se naučit jazyk a jak to tady bylo jiné než u nich doma. Jaké to bylo, když dospěli, začali tu pracovat a setkali se z rodiči a jak rodiče byli jiný než české rodiče. O tom jak snili o tom jak se do Řecka vrátí jak na mě působilo zjištění, že je tam považují za zrádce. A co prožívali, když se po pádu komunismu mohli konečně do Řecka vrátit a třeba vidět i moře, které neznali proto že pocházeli z hor a k moři bylo daleko. Knihu můžu doporučit je moc dobrá a čtivá.

14.02.2023 5 z 5

Dcera říše Dcera říše Louise Fein

Čtivý román o německé dívce, židovském chlapci a jejich lásce. Příběh dokazuje že ne všichni Němci byly zapálení nacisté. Hetty žijící v roce 1933 je dcerou vysoce postaveného nacisty a člena SS, bratra v Hitlerjugent se bezhlavě zamiluje do Waltra, který je židovský mladík. Bohužel doba jim nepřeje v Německu panuje výrazná protižidovská atmosféra. Příběh je zajímavý a umožní sledovat přerod jasně smýšlející protinacistické dívky na dívku, která chce pomáhat židům.

10.01.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Našeptávač je napínavý a temný psychothriller, který vás v táhne do děje, který se neustále mění. Další vražda a další potenciální podezřelí i z řad vyšetřovatelů což nabízí otázku komu vlastně se dá věřit. Díky těmto zvratům vás knížka drží v napětí ( co bude následovat ) a pozornosti až do konce knížky. Konec mě zaskočil a vůbec jsem ho neodhadla. Knížku Našeptávač můžu doporučit a těším se na další.

22.05.2023 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Super mrazivý příběh okořeněný temnou a mrazivou duchařinou na pozadí zasněžené krajiny na jejímž kopci ční hrozivě vypadající skála obestřena temným tajemstvím, které prochází staletími. Zimní lidé mě udrželi ve střehu od začátku do konce. Prolínání minulosti a současnosti za mě fajn.

03.06.2022 5 z 5

Doktorka Samantha Doktorka Samantha Barbara Wood

Knížka je velmi dobře napsaná a za mě zajímavá. Odehrává se v době, kdy lidi umírají na nedostatek hygieny a kdy porodní bolesti byli považovány za boží trest. Léky se dali koupit bez receptu. Hlavní hrdinka Samantha odjíždí z Londýna do Ameriky aby si splnila sen stát se lékařkou. Ale ani Amerika není nakloněná na lékařku ženu a tak začíná Samanthin každodenní boj za právo stát se lékařkou a zachranovat životy ale i za právo mít vlastní lékařskou praxi stejně jako boj za nástup moderních lékařských metody a na konec za vlastní štěstí. Samantha my byla velice sympatická mladá žena, která chtěla léčit lidi v době kdy to pro ženu bylo tabu. Knížka pro mě byla zajímavá protože se odehrávala v 19.století, v době kdy se na ženu pohlíželo jenom jako na manželku a matku bez vlastního myšlení a názoru.

24.02.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Kniha je plná násilí, krutosti, zloby, nenávisti a krve. Ukazuje nacistické programy na likvidaci lidí, které nejsou podle jejich představ. Ale zároveň i hrůzu Noci dlouhých nožů a Křišťálové noci stejně tak jako vypalování synagog. A to největší zlo co Němci dokázali vymyslet a to program eutonázie postiženích a duševně chorých lidí a samozřejmě popis a život v největší továrně na smrt Osvětim. Neustálí strach židů o přežití a strach o rodinu, neustálé bití, hlad, ponižování, selekce a samozřejmě pokusy na vězních pseudo doktory jako byl Mengel. Ale taky Karlova pomstu na kamarádech jen proto aby se nikdo nikdy nedozvěděl že to byly židé a nemohli o něm pochybovat jestli je opravdu tak oddaný nacismu jak se snaží dokázat. Ale taky Karlovi moci jak se svých kamarádů zbavit v koncentračním táboře Osvětim jich i jejich rodin tím nejkrutějším způsobem. Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem i když mi z ní mrazilo stejně jako jsem u ní brečela hlavně u 2.části odehrávající se v Osvětimi. Já jsem fandila Viktorovi byl mi sympatický a svým způsobem hrdina, který se snažil bojovat proti nacismu a za všechny blízké kteří se ocitli v Osvětimi a byli zavražděni i za cenu jeho vlastního života. Podle mě měl Viktor charakter na rozdíl od Karla který se jen snažil si něco dokázat a byl schopen nechat kvůli tomu povraždit své kamarády aby se nikdo nedozvěděl že to byly židi. Kniha mě přinutila k zamyšlení nad tím čeho je člověk schopen udělat jinému člověku.

02.01.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vyprávěčka je moje první knížka od autorka J. Picoult.
Příběh je velmi silný, čtivý a emotivní. Stále nemohu pochopit jak se hrůzy jako byl holocaust mohli stát a jak to mohli civilizovaní lidé mohli dopustit...
Příběh vypráví o svědomí lidí, pocitu viny, o velikosti lidské duše a o jizvách at už jsou na těle nebo schované v duši těch co přežili a o vše přišli.
Knížka je hezká pokud se to o tématu holocaust dá říct a stojí za přečtení.

29.06.2023 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Linda Castillo je pro mě záruka dobré detektivky z pro mě zajímavého prostředí amišské komunity. Zabití babičky a únos malé dívky rozkrývá tajemství rodiny, která je mezi amišskou komunitou velmi vážení.
Náčelnice Kate Burkholderová se případu hned ujme a začíná řešit proč právě tahle dívka a jak souvisejí další vraždy ze stejné komunity amišů z případem unesené dívky. Čtivá dobře napsaná detektivka.

27.09.2022 5 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

"Černá a purpurová je krutý příběh pádu, vítězství ducha, víry a lásky nad smrtí.
Čtivý a nezapomenutelný příběh z koncentračního tábora Osvětim - Březinka.
Příběh mladé slovenské židovky a nacisty z Osvětim. Mladá židovka odsouzena k likvidaci svým zpěvem zaujme brutalitou
proslulého nacistu, který se do ní zamiluje a tím dostane šanci na přežití. Nacista se rozhodne mladou židovku ochraňovat a pomáhat jí jen aby jí mohl být poblíž a vidět ji. Stejně tak odvahu mladé židovky, která se rozhodne jeho lásku opětovat a využít k záchraně a pomoci svých spoluvězenkyň a sestry. Ale také zjištění nacisti, že díky mladé židovce v něm zůstala lidskost a schopnost milovat na vzdory peklu a plynových komorách kolem nich i hrozbě ztráty vlastního života.

09.08.2022 5 z 5

Kateřina Aragonská - Pravá královna Kateřina Aragonská - Pravá královna Alison Weir

Kateřina Aragonská je historický román o španělské princezně a následně anglické královně. Které osud naplánoval strategicky výhodný snatek pro udržení míru a válečné pomoci mezi Španělskem a Anglií.
Kateřina byla silná, vzdělaná, zásadová, laskavá, ale především statečná a věrná žena. Jejím životním úkolem byla porodit syna - dědice anglickému králi Jindřichovy VIII.
Tento nesplněný úkol měl za následek změnu církevního řádu a špatný osud královny v podobě snahy krále o anulování jejich manželství stejně tak jeho kruté zacházení a chování se vůči královně a jejich společné dceři princezně Marii. Kateřina si i přesto zachovala svou věrnost k katolické církvi až do své smrti.
Za mě čtivý historický román o osudu První královny Kateřiny Aragonské. Už se těším na další díl této série Tudorovských královen a jejich osudech.

05.12.2023 5 z 5

Knížka se mi líbila hlavní hrdinka Natálie má malé knihkupectví v malém městečku na jihu Francie. Natálie čtivě vypráví v každé kapitole o jednom svém zákazníkovy v knihkupectví, který ji zaujme svým výběrem literatury a svým životním osudem. Knížka je fajn oddechová v zajímavém prostředím o zajímavých lidech, které spojuje láska ke knížkám.

22.05.2022 5 z 5

Knížku o Životicích jsem přečetla na jeden zátah ale musím říct že jsem o této tragédii, která se stala v noci ze 4. na 5. srpna 1944 nic nevěděla o to víc jsem ráda že jsem se o této tragédii dozvěděla a že se našla autorka, která o tomto temném období napsala. Z této knížky mě zamrazilo ale nemohu pořád pochopit proč se o tom nemluví nebo se o tom neučí ve škole vždyť na to co se dělo za války a čeho byli nacisti a jejich následovatelé schopni udělat by se zapomínat nemělo i vzhledem k tomu co se teď děje.

18.05.2022 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

(SPOILER) Knížka byla svižná a čtivá. Příběh se točil kolem pomsty a stolkinku. Clair versus Hanna obě lhali a skrývali pravdu o sobě a své minulosti což mě zaujalo. Závěr mě trochu vyděsil svou krutostí ze strany manžela a otce malé Mii.
Celkem fajn psychothrillerová jednohubka.

30.07.2023 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

(SPOILER) Knížka je čtivá romantická oddechovka z omamnou vůní sakur a tradičním čajovým obřadem. Bylo fajn navštěvovat pro mě neznámou kulturu Japonska. Od chaotického a uspěchaného Tokia přes čajové obřady, svátek rozkvetlých třešní až po klid a krásu parků, chrámů a nakonec hory Fudži. Příběh Fiony a Gabea bylo fajn sledovat vyvíjející se milostný stah. Co mě ještě zaujalo byli vedlejší postavy Haruka, Setsuko a vnučka Maju. Tři generace japonských žen každá s vlastním pohledem a názorem na vlastní kulturu a tradice. Za mě příběh je romantický z nádechem exotiky a neznáma. Knížku mohu doporučit.

31.05.2023 5 z 5

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Pařížský architekt je napínavý román z druhé světové války. Lucien je nadaný architekt, který čeká na příležitost. Lucien se stará jen sám o sebe a nepřemýšlí nad osudy ostatních lidí tím méně židů.
Když dostane nabídku na navržení úkrytu pro bohatého žida váhá a nakonec přijme ale jen proto že s tím jde ruku v ruce nabídka na navržení továrny pro Němce. Po této nabítce přijdou i další a Lucien je přijme úkryty musí být neviditelné pro okolí i pro nacisti, kteří židy hledají a jsou ochutni kvůli tomu zničit celý byt či dům.
Knížka je čtivá a místi i smutná. Zapálení krbu v bytě za kterým byla skrýš a v ní starý manželský pár, který chtěl jen přežít řádění nacistů. A bezmocné přihlížení Luciena a Maneta nad tím jak nacista podpaluje krb protože je jeho přítelkyni na tuto noc zima. Tato část na mě hodně zapůsobila docela dost. Akorát mi konec připadá moc rychlí.

25.01.2022 4 z 5