Doktorka Samantha

kniha od:

Doktorka Samantha https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2651/bmid_doktorka-samantha-Ass-2651.jpg 4.6 611

V roce 1881 získává Samantha Hargraveová jako jedna z prvních žen diplom na lékařské fakultě. Je to doba, kdy lidé umírají z nedostatku hygieny, kdy porodní bolesti jsou považovány za boží trest a každý si bez receptu může koupit léky třeba i se smrtícím účinkem. Jako mladá odjíždí Samantha z Londýna do Ameriky, avšak ani tam není společnost o nic osvícenější - a kromě toho i zde je představa ženy jako lékařky nepředstavitelná. Svádí boj nejen za možnost provozovat vlastní lékařskou praxi a zachraňovat lidské životy, ale i za nástup modernějších medicínských metod a v neposlední řadě také za své osobní štěstí.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Alpress
Originální název:

Domina , 1984


více info...

Komentáře (125)

Komentáře 125 Recenze 0

barbora6886
barbora6886
12.11.2023 5 z 5

Budu dlouho vzpomínat na tento příběh. Knihu zařadím mezi oblíbené.

Szilvia1
Szilvia1
16.07.2023 5 z 5

Krásná knížka.


ladyzaba
ladyzaba
31.03.2023

Velice zajímavá kniha, jak z hlediska děje, tak z hlediska historického. Budu se k ní vracet.

anezur33
anezur33
06.03.2023 5 z 5

Výborná kniha.

Naďa2411
Naďa2411
08.12.2022 5 z 5

Má první kniha od této spisovatelky, poté jsem si sama kupovala nebo dostávala i jiné její tituly. Toto dílo je pro mne top a nyní jsem si jí znovu přečetla. Spisovatelka vdechla život do cílevědomé, odvážné, trochu paličaté hrdince Samanthě. Už dříve ve mne nechala mrazející pocity, čím si ještě v době koncem 19. století!!! musely ženy procházet. Jak byly ponižovány, zatracovány, nevyslechnuty nad svými ženskými zdravotními potížemi. Jak autorka píše, být žena a chtít studovat medicínu v této době nemyslitelné. Proč? Zase stejná a několikrát opakovaná odpověď : pro mužskou ješitnost. Milé čtenářky, doufám, že čtenáře neurazím, nedejme se, braňme si svá práva ve všech směrech a přála bych si, aby v každé z nás bylo kousek z hlavní hrdinky, která se nedala zastrašit a šla za svým snem, ne jen kvůli sobě. Jen škoda, že autorka jí "nadělila" během své cesty za svým posláním pár životních pádů i hodně citelných pro ženskou duši. Vřele doporučuji.

Slávka 1970
Slávka 1970
19.09.2022 5 z 5

Nádherně napsáno, Barbara Wood umí. Umí psát do hloubky myšlenky, vykreslit postavy i dobu. Těžké téma v těžké době, nedalo se ale nedočíst. Nevěřila jsem, že ten dlouhý a smutný příběh dám, ale vtahla mne do děje a nelituji! Vydržte taky! Myšlenka na konci příběhu je překvapivá, pozitivní a inspirativní. Teď si dám nějaký komiks na odlehčenou :-)

Mrs.Brick
Mrs.Brick
11.07.2022 5 z 5

Nádherná kniha... Příběh je zajímavý po celou dobu- od dětství hlavní hrdinky až po úplný závěr. Doktorka Samantha je sympatická postava a romantické zápletky jsou taky moc hezké. Knížka celkově předčila má očekávání a ráda si ji v budoucnu přečtu znovu.

goergina
goergina
03.03.2022 5 z 5

Žádná jiná kniha v mně nenechala tak hluboký dojem, jako tato. Velmi čtivá a hodně zajímavá. Za mě by tam nemusela být ani ta romantická linka, protože i tak by ta kniha měla co nabídnout. Doporučuji každému.

katerina28349
katerina28349
24.02.2022 5 z 5

Knížka je velmi dobře napsaná a za mě zajímavá. Odehrává se v době, kdy lidi umírají na nedostatek hygieny a kdy porodní bolesti byli považovány za boží trest. Léky se dali koupit bez receptu. Hlavní hrdinka Samantha odjíždí z Londýna do Ameriky aby si splnila sen stát se lékařkou. Ale ani Amerika není nakloněná na lékařku ženu a tak začíná Samanthin každodenní boj za právo stát se lékařkou a zachranovat životy ale i za právo mít vlastní lékařskou praxi stejně jako boj za nástup moderních lékařských metody a na konec za vlastní štěstí. Samantha my byla velice sympatická mladá žena, která chtěla léčit lidi v době kdy to pro ženu bylo tabu. Knížka pro mě byla zajímavá protože se odehrávala v 19.století, v době kdy se na ženu pohlíželo jenom jako na manželku a matku bez vlastního myšlení a názoru.

verčová
verčová
17.02.2022 5 z 5

Příběhy z lékařského prostředí patří k mým oblíbeným, pro mne velmi napínavé, čtivé až do konce, hlavně postava mladé lékařky a její odhodlání bojovat za své názory v tak těžké době.

AlenaF
AlenaF
21.12.2021 5 z 5

Příjemné čtení. Hlavní postava Samantha mi byla velmi sympatická, přes všechny nelehké životní zkoušky se snažila uskutečnit svůj sen - stát se lékařkou (což v té době byl pro ženu úkol téměř nadlidský).

lidunka1
lidunka1
15.12.2021 4 z 5

Moje první knížka od Woodové. Děj měl spád, bylo to napínavé a zajímavé. Jsem moc ráda, ze jako žena žiji v Evropě ve 21.století. To, co pro svůj sen obětovala Samantha, bych nezvládla.

oli2001
oli2001
14.12.2021 5 z 5

Příjemně čtivá, četla jsem ji už dvakrát. :))

99jana99
99jana99
05.12.2021 2 z 5

Kniha mě prostě nebavila. Ve čtvrtině odkládám jako nedočtenou a vracet se k ní už nebudu.

johana3160
johana3160
25.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Pozor SPOILERY!!!
Kniha mela pro mne nezvykly styl a tempo. Pribehu hodne pomahaly lekarske zakroky a postupy a zprijemnovsly tempo pomalu vlekleho pribehu ktery obcas neprijemne poskocil. Slozite detstvi prekazky to vse utvarelo dr. Sam. Kdyz jsem cetla dopis od Joshua, tak jsem brecela. Kdyz se potopil Excalibur, tak jsem se vydesila. Copak ta holka nikdy nebude mit stesti, prijde o kazdeho muze ktery pro ni neco znamenal, otec, bratr, stary Hawksbill, Freddy, Joshua a ted i Mark a jako tresinka prijde o to blbe osvedceni (o diteti jsem jeste v tu chvili nevedela).. no podivala jsem se na konec, protoze ja proste vetsinou nevydrzim cekat kdyz nevim co mam cekat…. Blazena uleva:)
S nadeji jsem cetla dalsi stranky a dostavala dalsi rany. Konec nebyl uplne happy end ale byl realisticky a nebyl zly. Hlavni hrdinka byla vykreslena velmi realisticky a rozhodne ne plose. A vubec kazda postava mela to neco co z ni delalo charakter. Jedine co me mrzi je ze se uz Americe neobjevil Freddy. Autorka oddelila tlustou carou postavy z Anlie a skoro je uz nezminila coz mi prislo malicko skoda, ale zase by to asi byla pak podstatne vetsi bichle…
Kniha neni rozhodne zamilovanym romankem, ale obsahuje lasku a bolest a stoji za precteni…

Pavouček2
Pavouček2
08.07.2021 4 z 5

Rozhodně čtivá a zajímavá. Jen mě mrzo, že i když je to opravdu tlustá kniha, tak mě by zajímalo podrobně, ne přeskočeně: jak porodila, první rok dítě, jak onemocnělo a umřelo / jak se zabydlovala a pořídila ordinaci po přestěhování / jak se přiznala Markovi že měli spolu dítě/

Dejvid
Dejvid
04.04.2021 4 z 5

Příběh doktorky Samanthy Hargraveové je takový... hezký a milý, přestože jsou hlavní hrdince opravdu házeny klacky pod nohy ve velkém. Ženy, které chtěly něco dokázat, to v té době lehké opravdu neměly. Začátek knihy je docela drsný, postupně, spolu s novými metodami léčby, které začaly být k dispozici na konci 19. století, se vše tak nějak zmírňuje a zjednodušuje (také spolu s tím, jak se doktorce Samantě začíná dařit). V knize je také spousta romantiky, kterou jsem musel přetrpět, aby se děj dostal do pro mě mnohem zajímavější oblasti začátků medicíny :-) Nedokážu posoudit, jak moc to realitu té doby skutečně popisuje, ale ty medicínské části mě opravdu hodně bavily. Na to, že to je román pro ženy, jsem si knihu užil :-)

kulatina
kulatina
23.03.2021 4 z 5

Pěkně napsaný životopisný příběh z konce 19. století, kdy se ženy jen složitě dostávaly k pozicím jako je lékař. Hlavní hrdinka se toužila stát lékařkou a v její touze po vzdělání jí nemohlo nic zastavit. Kniha ukazuje odlišnost striktně daného mužského a ženského světa v té době (který známe třeba z Titaniku), a běda tomu, kdo tento práh překročí. Kniha je dlouhá, čtivě napsaná, jen ten dlouhý soudní proces na konci mě nebavil.

Tazi78
Tazi78
05.01.2021 5 z 5

Velice rychle jsem se do knihy začetla a nemohla ji odložit. Čtivě psané, zajímavé a poučné. Skvělá kniha!

mariva
mariva
15.11.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha, čtivá a zajímavá i historickými reáliemi. Autorka umí krásně zpracovat jakékoli téma a historický vývoj lékařství a pomalé prosazování žen - lékařek do medicíny stojí za bližší poznání. Je až neuvěřitelné, čím musely ženy (nejen lékařky, ale i pacientky) procházet a s jakou arogancí ze strany mužů se setkávaly. Najít v knize sympatickou mužskou postavu bylo jako hledání jehly v kupce sena a na 600 stránkách jich bylo méně než prstů na jedné ruce. Knížka určitě stojí za přečtení a určitě to není žádné odpočinkové čtení.

Hanka941
Hanka941
01.10.2020 5 z 5

Přiznám se, že mi knížka delší dobu ležela na nočním stolku. Trochu mě odrazovalo těch 600 stran. Jakmile jsem začala číst, už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Psaná moc pěkně. Doba, kdy byly operace a lékařství ještě v "plenkách" a žen doktorek pomálu. Romantika v knížce je taky, ale mě nejvíce zaujalo právě popisování lékařského prostředí, operací v této nelehké době a ženského odhodlání prosadit se mezi muži.

Sabča817
Sabča817
11.09.2020 5 z 5

Kniha se četla skvěle a jedním dechem. Sice tam byly chvilky, kdy mi bylo lehce špatně z popisu operace atd., ale dalo se to přežít.

Noisette73
Noisette73
26.08.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.
Hrdina číslo jedna byl za mě Joshua. Nádherná kniha o odvážné ženě a spoustě překážek, které se jí stavěli do cesty.

regulax
regulax
18.07.2020 4 z 5

Jsem vděčná, že žiji v tomto století a děkuji ženám za jejich odvahu.

Mucq.luck
Mucq.luck
08.07.2020 5 z 5

Po doporučení od mojí maminky jsem si knihu přečetla a od té doby jsem se k ní vrátila už dvakrát. Je čtivě psaná, plná zajímavých věcí, popis že to vlastně ženy dřív neměly tak lehké jako dnes, musely si tvrdě vybojovat svou pozici v "mužském" světě.
Výborná kniha, která stojí za přečtení i místo v knihovně.

Monika1717
Monika1717
23.06.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když prokousat se tou pěknou porcí stránek mi trvalo několik dní. Příběh jedné z průkopnic lékařství stojí za to, možná bych ho trochu zkrátila, měla jsem pocit, že se něco opakovalo.

kamatika
kamatika
03.02.2020 5 z 5

Jako vždy-Woodová nikdy nezklame

Jana-Marie
Jana-Marie
08.01.2020 2 z 5

Nebylo vyloženě špatné, ale na mě asi až moc "sladké". Na odreagování ale určitě fajn - pohodové a nenáročné čtení.

Ulrika
Ulrika
30.12.2019 5 z 5

K této aurtorce se ráda vracím a tento vypravny historický román je můj oblíbený. Skvěle napsané.

pavlikova9332
pavlikova9332
28.12.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha.