katee21 katee21 komentáře u knih

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

(SPOILER) Knížky jsem si sehnala, protože jsem viděla seriál a zajímalo mě, jak moc si jsou podobné. A taky protože nevydržím čekat na druhou sérii tak dlouho.
Za mě teda je knížka lepší než seriál - JE TO DOST DĚJEM JINÉ NEŽ SERIÁL
Pro ty co seriál viděli: Spousta věcí ze seriálu tady není (třeba ples), konec je úplně jiný ale úplně, co se týče děje, vlastně zanechali jen hlavní dějovou linku, Steven tady vlastně není (odjede na VŠ), Conrad na žádnou loď nechodí, není tady Taylor... Diametrální rozdíl

Proto musím říct, že knížka je lepší. Děj je, ano trochu dětský, protože je tady Belly 16, ale to se prostě dá pochopit. Je to skvěle napsané a to jsem nebyla schopna přečíst Všem klukům, protože mi vadilo jak je to napsané. Tady jsem se nemohla odtrhnout. Je to skvělá letní knížka, mě teda vrátila do léta i v listopadu. Doporučuju všem a vrhám se na druhý díl.

18.11.2022 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Nevím, jak tuhle recenzi začít. Asi neurazí, nenadchne?
Oproti Kouzlu roda Thornů je to dost o ničem. Přirovnala bych to asi k sérii Krutého prince, ale tohle je víc pro děti. Je to opravdu spíš pohádka než YA fantasy. ( ve dvaceti jedna letech mi už to fakt přišlo moc)
Některé části jsou zbytečně natažené, jiné zase moc jednoduché - jakože co si budem… smrt hlavního “záporáka” byla až moc jednoduchá a prostě o ničem.
Za mě je to vlastně asi zklamání.

11.11.2022 3 z 5

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Potrženo, sečteno je to nejlepší díl celé série. Pořád se něco děje, hrozí, něco ose řeší.
Juliette mi konečně nepřipadala jako malá ubrečená holka, ale měla jsem z ní pocit, že konečně dospěla a za svými názory si konečně stála. Taky jsem ráda, že se konečně vyřešil milostný trojúhleník - k mému překvapení to je snad poprvé, co jsem ráda jak to dopadlo a koho si hlavní hrdinka vybrala (normálně s tím nesouhlasím).

Jediné co mě mrzí je, že další díly nejsou přeložené do češtiny a tak to budu muset dolouskat v angličtině což mi bude trvat mnohem déle....

Rozhodně si třetí díl přečtěte je to pecka!!

SPOILER!!!
Adam mě tak neskutečně vytáčel v některých chvílích, ale tak moc. Mohl být uražený a naštvaný jak chtěl, ale choval se jak rozmazlené malé dítě, kterému někdo vzal oblíbenou hračku. V prvním díle jsem ho zbožňovala, ale každým dalším se u mě propadal víc a víc.
Aarona jsem si naopak zamilovala a jsem opravdu ráda, že si Juliette vybrala jeho. O to víc mě mrzí, že další díly nejsou přeložené, protože by mě fakt zajímalo jak se jejich vztah bude vyvíjet.
Prostě proč když tu sérií přeloží z části, nepřeloží už ji celou?!

28.10.2022 5 z 5

Démon z lesů Démon z lesů Leigh Bardugo

GrishaVerse je pro mě svět a postavy, které budu vždycky milovat a vracet se k nim. Doufám, že Démon z lesů není poslední knihou, kterou autorka z tohoto světa napíše.

Původně jsem si říkala, že komiks jako asi ne... Nakonec jsem neodolala a knihu si koupila a nelituju toho. Graficky je to nádherná kniha a v knihovně se bude vyjímat. Poznat jak se vlastně zrodila myšlenka Malého paláce a vlastně i První armády, mi objasnilo dost věcí. Osobně nejsem Temnyjovou nějak zvlášť velkou fanynkou (pro mě bude vždy z této série na vrcholu Nikolaj), tady jsem mu ale dokázala, na chuť přijít o něco víc. Smutný příběh, chvílemi mi ho bylo opravdu líto a bylo opravdu fajn se dozvědět, co, jak a proč dalo všemu vzniknout.

Přečtením určitě neuděláte chybu.
A to, že autorka věnovala knihu Benovi, který postavu Temnyje hraje v seriále, je tak hezké až to bolí... ️

25.10.2022 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Beze sporu je to dobrá kniha.
Je v ní nespočet zvratů, které čekat nebudete ani v nejmenším. Postavy jsou popsané ještě líp než v prvním díle, děj šlape, je to skvělé...
ALE tu jednu hvězdičku musím ubrat za ty, pro mě, nekonečné kecy kolem... Kapitoly jen o tom jak si Julliette něco rozmýšlí, nebo popisy i na celé stránky... To opravdu není pro mě a kniha by klidně o toto mohla být kratší...
Taky mi místy Jullitte i dost vadila... Na to, jak byla v prvním díle dobře vykreslená, tady se z ní stala ubrečená mentálně mimo postava, o které vlastně nevím, co si myslet, ale to očividně (viz. komentáře níž) není jen můj problém...
Třetí díl si každopádně jdu přečíst, protože potřebuju tak nějak asi vědět jak se ten milostný trojúhleník rozlouskne, i když mám teda své preference (#teamAaron)

22.10.2022 4 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Shatter me mi vyskakovalo snad na každé sociální síti a každý na knihu pěl jen samou chválu. A oprávněně.
Na to, jak je to tenká kniha, je to neskutečně našlapané dějem. Od začátku dokonce se pořád něco děje a děj vás na jedinou chvíli nenechá vydechnout. Postavy jsou neuvěřitelně napsané, mají skvělé charaktery a nejde je nemilovat. Téměř okamžitě vám jak Juliette tak Adam přirostou k srdci.
Kniha mě příjemně překvapila, protože mi většinou "hodně slavné" knihy nesednou. Tuto ale doporučuju všemi deseti.

Jedinou výtku, kterou si nemůžu odpustit, je zas a opět český cover. Proč mají české nakladatelství potřebu je měnit? V originále má Shatter me nádherné obálky a knihy bych si okamžitě koupila. Ale ty české jsou, alespoň za mě, opravdu nepěkné...

08.10.2022 5 z 5

Kluk napravo Kluk napravo Kate Stewart

Jestli hledáte romantiku, u které nemusíte myslet a prostě jen čtete, tohle je to pravé.
Trochu jsem se bála, že to bude naivní a úplně nereálné. A ono vlastně ano, ale takovým fajn způsobem. Několikrát jsem se od srdce zasmála.
Postavy jsou v mém věku a neměla jsem takový ten problém typu "takhle by se někdo ve dvaceti nechoval".
Je to skvělá oddechovka, která se čte sama a navíc Thea nejde nemilovat. Doporučuju všemi deseti.

30.09.2022 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Tahle kniha je všude... Na humbooku, instagramu, nejde ji přehlédnout a všichni o ni mluví. Přece jen i tady má dost vysoké hodnocení.
Není to styl příběhů, který bych normálně četla, proto jsem se nakonec uchýlila k tomu, že si ji raději půjčím, než koupím. Nakonec mi to asi je i trochu líto...
Je to neskutečně silný příběh a kolikrát budete sedět a říkat si: "To snad nemyslí vážně." "To fakt?!" Je to chvílemi až šílené a zmínka o Služebnici na obalu knížky, to vlastně vystihuje dokonale.
Tak do 3/4 knihy jsem si říkala, že to asi pro mě fakt není a že knize dám tak 3 hvězdičky. Kvůli poslední části - hlavně tím myslím kapitolu Návrat- to ale zvyšuju na 4. Ten konec vám vyrazí dech. Každou stránku budete měnit názor na to, jak kniha vlastně skončí a jak to s hlavní hrdinkou dopadne... Musím se přiznat, že jednu část jsem dokonce obrečela.
Jednu hvězdičku dávám dolů za ty, pro mě, nesmírné rozmluvy Tirney. Ano chápu, že tam nic jiného než její vnitřní rozmluvy prostě dát nejde, ale někdy už to bylo opravdu moc a já přeskakovala celé odstavce, abych se v ději alespoň trochu posunula.
Za mě je to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Je to silný příběh.

Ještě si nemůžu odpustit poznámku k českému překladu názvu... Ano Prokletý rok svým způsobem dává smysl, ale anglické The Grace Year tomu dodává ještě větší smysl... (po přečtení pochopíte)...

SPOILER!!!
1. Doufám, že nejsem jediná koho Kirsten tak strašně vytáčela... Ano chápu, že skálopevně věřila v magii a to všechno kolem, ale byly chvíle kdy jsem jí měla chuť uškrtit.
2. Jen se chci pozastavit nad tím, jak je Michael úžasná postava... Na začátku jsem si už opravdu myslela, že dostane závoj od toho starého chlapa. To jaké charisma má je ale něco úžasného. Zvláště na konci, kdy si, teď to bude znít strašně hrozně jo, ale nevím jak jinak to napsat... Kdy si Tirney "nechal" i s prckem... Úžasná postava...
3. Zápletku s Rykerem jsem nečekala, ale nakonec to knihu krásně obohatilo a dodalo jí to zvláštní podtón... Fandila jsem jim a doufala, že se jim podaří utéct. Na druhou stranu ale chápu, proč ho autorka nechala umřít, protože by ta kniha s takovým koncem ztratila tak trochu smysl...
4. To že "pobuřovatelka" byla nakonec Tirneyina máma mě příjemně překvapilo a všechny ty podprahové rady, které Tirney spolu s jejími sestrami daly, mi zpětně přivodili husí kůži...
5. Znovu si nedovolím nevypíchnout ten překlad... Když už čeští překladatelé nechali jméno dcery Grace, proč tak nenechali i ten název? Vždyť to tomu přidává další hodnotu...

23.09.2022 4 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Páni... Rozhodně Zkáza a Naděje nejlepším dílem série.
Na začátku se toho sice nic moc neděje a říkáte si, že jestli to takhle půjde dál bude to jeden hodně velký průser. Pak se ale kniha rozjede a není zde nouze o zvraty, napínavý děj a všechno co k Leigh prostě patří.
Griša - a taky Šest vran a duologie Nikolaje - jsou pro mě sérií, která vévodí mým žebříčkům oblíbených fantasy knih a jsou to knihy, které budu číst neustále dokola a nikdy se jich nenabažím. Tak jako někteří "žijí" pro ACOTAR Sarah J. Maas, já "žiju" pro GrishaVerse.
Rozhodně doporučuji každému, kdo fantasy miluje a nebo chce do jeho kouzel proniknout.
Pokud jste Grišu a její postavy milovali, určitě si přečtěte jak Šest vran a Prohnilé město, tak Zjizveného krále a Vládu vlků, protože jsou to stejně ( za mě ne-li o trochu lepší) knihy, jako Griša.

SPOILER!!!
1. Psala jsem to u minulý dílů a napíšu to znovu. Miluju Nikolaje (tím, že mám přečteného Zjizveného krále asi už teď daleko víc, než většina lidí, kteří přečetli zatím jen grišu). O to víc mě mrzí, že tady tolik prostoru nemá, což je pochopitelné. Bylo mi ho líto a dozvědět se zpětně jak svého netvora vlastně získal, pro mě bylo plné "Aha?!" a "Cože?!" momentů...
2. Tak jak miluju Nikolaje, miluju Zoyu, která tady je ještě pořád trochu za, nechci říct protivnou svini, ale vlastně to tak vykreslené je. O to víc ale chápu její postoje v Zjizveném králi a "propojila jsem se" s ní o to víc.
3. Že Temnyj zemře jsem věděla, ale to jak k tomu došlo, mě vlastně dost překvapilo. Co si budem... To, že žáky sebou do Vrásy nevezme, bylo jasné a Alina byla prostě naivní. Bylo by to všechno až moc jednoduché a to prostě není Leigh styl, viz. konec prvního dílu Šesti vran...
4. Mal jako třetí umocňovač... No ... Na jednu stranu mi to přišlo laciné, ale na druhou stranu, mě to nenapadlo a vlastně wow... Když ho Alina nakonec zabila a vznikla právoplatná Sluneční soldateska (což jsem tady konečně pochopila díky bohu, protože ve Zjizveném králi jsem ji moc nechápala), ukápla mi slza i přesto, že jsem jeho postavě zas tak na chuť nepřišla.
5. Konec jako takový, no... - tím, že jsem z dalších knih ty postavy znala, věděla jsem, že přežijí. A jsem za to vlastně ráda. Když teď už znám celý příběh Giši, cením si toho, co Zoya, Tamara, Tolja, Žeňa s Davidem a Nikolaj v Zjizveném králi udělají, čím si projdou a jak to s nimi skončí...

Opravdu doufám, že vyjde další kniha, protože konec Zjizveného krále tomu dokonale nahrává a vím, že to nepaří do komentáře griši, ale pokud tento svět milujete stejně jako já, chci se s vámi "podělit" o tuhle naději. Naději, že GrishaVerse ještě není u konce.

18.09.2022 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Upřímně nechápu, proč má druhý díl slabší hodnocení … Za mě to bylo daleko lepší než díl první. Děj šlape od začátku do konce a je tam spousta zvratů.
Já jsem se konečně dočkala svého milovaného Nikolaje, kterého prostě nejde nezbožňovat, a jeho humor a postřehy dokázaly knihu krásně odlehčit.
Tenhle díl už je opravdu právoplatné našlapané fantasy, které je prostě a jednoduše dokonalé.
Leigh mě utvrzuje jednoduše v tom, že ať napíše cokoliv, bude to skvělé a nepůjde se od toho odtrhnout. (Bohužel teda to narušuje moje poslední zkoušky, ale knihomolové pochopí)

08.09.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Duologii Šest vran i duologii Nikolaje mám už delší dobu přečtenou. Absence Griši mi tam chvílemi chyběla, u Nikolaje už dost. Taky jsem se chtěla podívat na seriál, ale nechtěla jsem si Grishaverse zkazit - přece jen víme jak to někdy s knižními adaptacemi bývá… Proto jsem se nakonec rozhodla trilogii přečíst a taky proto, že mi Grishaverse jednoduše strašně chyběl.
Příběh Aliny je vlastně něco úplně jiného, než je tomu u Šesti vran a Nikolaje. Tím, že vím jak to s postavami končí, je vtipné zpětně vidět jejich začátky, vývoj a tak podobně.
Příběh má spád - ano mohl by plynout trochu rychleji, ale je to první kniha a tak se to dalo čekat.
Je to čtivé a úžasně napsané a věřím, že se do Grishaverse spoustu z vás zamiluje stejně jako já. Pro fantasy lovers je to must read.

SPOILER!!!!!
Proč je tady sakra Zoja vykreslená v podstatě jako mrcha?! To, jak jí z Zjizveného krále a Vlády vlků znám já, je úplně něco jiného. Zoja je moje nejoblíbenější postava, tak jsem hooooodně zvědavá, jak se dostaneme k Zoji, kterou znám a miluju.
Taky jsem pořádně zamilovaná do Nikolaje a doufám opravdu moc doufám, že v druhém díle už se ho dočkám!!!

03.09.2022 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Kudy ke hvězdám je kniha, která mi chyběla od autorky přečíst jako poslední. Na jedné vlně miluju, Cesta za štěstím byla horší, Kudy ke hvězdám bylo úžasné. A to i přesto, že jsem do ní šla s velkým očekáváním, právě díky komentářům.
Komentáře, kde se dočtete že se jedná o autorčinu nejlepší knihu, absolutně nelžou. Naprosto a jednoznačně s nimi souhlasím. A to jsem si myslela, že Na jedné vlně to překonat nemůže.
Je to úžasná romantika na pozadí nádherné přírody a samozřejmě hvězd. Je to romantika, která ale nese i trochu těžší téma a otázky, ale všechno je to dokonale vyvážené. Což knihu v mých očích pozvedlo na vyšší úroveň.
Je v tom láska, příroda, vtip.
Knihu jsem přečtla za jeden večer a jedno dopoledne. Taky se okamžitě stala mou nejvíce anotovanou knihou, která není fantasy, což vypovídá samo o sobě.
To že Jenn umí napsat dokonalé klučičí postavy jsem věděla. Lennon ale tuhle pomyslnou laťku posunul ještě o něco výš. Sarkasmus, humor, "tajemnější" povaha... Jeho vzhled mi do oka absolutně nepadl. Upřímně, obešel ho tříkilometrovým obloukem, ale díky jeho povaze, jsem se do něj stejně zamilovala.
Je to kniha, ke které se jednou určitě vrátím. Taky doufám, že se v budoucnu objeví další knihy autorky, protože kterákoliv její kniha je sázka na jistotu.

19.08.2022 5 z 5

Zlodějská přísaha Zlodějská přísaha Mary E. Pearson

Četla jsem to podruhé, protože Svět Pozůstalých bude vždy mým nejoblíbenějším. Bylo to stejně skvělé jako poprvé.
Je to přesně ta kniha, kterou nechcete dočíst, protože nechcete postavy opustit. Já to obrečela.
Souhlasím s tím, že dějově je to lepší než první díl, i když jak si spoustu lidí myslí, že první díl překonat nejde.
MILUJU! A vždy budu doporučovat, stejně jako Kroniky pozůstalých.
Meunter ijotande.

18.08.2022 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Knihu jsem četla po druhé a bylo to stejně skvělé. Takhle si všimnete detailů, které vám na poprvé utekly a kouknete se na děj trochu jinýma očima. Je to dokonalé, stejně úžasné jako Kroniky pozůstalých.
A i když je mi dvacet... Když potřebuju utéct, utíkám do knih Mary E. Pearson a její knihy naprosto zbožňuju…

06.08.2022 5 z 5

Čekala jsem něco jiného, ale zklamaná rozhodně nejsem. Je to hezké zakončení série a bylo fajn poznat situace, které byly zmíněné v knihách a zjistit jejich okolnosti.
Co musím ale vyzdvihnout je, jak je ta kniha nádherná. Samotná kniha bez přebalu, je ještě hezčí než s ním a ilustrace vevnitř jsou dokonalé.
ALE!
Doufala jsem, že tady budou dopisy, které Cardan Jude psal... A taky mi chybělo to, jak Cardan začal vnímat city k Jude, jak to viděl on, jeho pocity ze Stínového dvora, jak vnímal, když byl hadem. Chybělo tam toho dost....

26.07.2022 4 z 5

Osudový dopis Osudový dopis Vi Keeland

Neurazí, nenadchne…
Nezařadí se to na seznam top knih, které jsem kdy četla a mám pocit, že na ni i rychle zapomenu.
Na mě až moc “náhod” a všechno až moc jednoduché a přece jen s happy endem…
Za mě nic moc

24.07.2022 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Za mě jednoznačně nejlepší díl série. Děj šlape od začátku dokonce a je to prostě úžasné.
Po druhém díle jsem ještě pořád nevěděla, jaký na Krutého prince mám vlastně názor. Byla jsem tak někde mezi "Neurazí nenadchne" a "fajn fantasy". Po tomhle díle jsem ale jednoznačně tým BOMBA fantasy.
Když jsem četla epilog, bylo mi až líto, že se musím s postavami loučit. Svět Krutého prince mi bude chybět.
Jediné, co mě trochu mrzí je, že Cardan moc prostoru zase nedostal. Doufám, že v "Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy" se mu dostane toho prostoru, který si zaslouží.
Podtrženo sečteno: Sérii jsem se bránila zuby nehty a zbytečně. (Nesmíte to ale porovnávat s jinými fantasy, ani s ACOTAR nebo s Grishaverse, je to úplně něco jiného). Fantasy je to skvělé a já jdu okamžitě objednat Jak se král Země víl naučil nenávidět příběhy a doufám, že mi přijde co nejdřív!!!
5/5

23.07.2022 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Opět slabší začátek (za to dávám hvězdičku dolů) vynahradil konec knihy, kde bylo tolik zvratů a všeho možného… WOW
Cardana jsem si zamilovala ještě víc, než v prvním díle, ale ten konec mě nechává v rozpacích. Na posledních stranách knihy jsem seděla v neustálém šoku, když se děla jedna věc za druhou.
Stále si stojím za tím, že je to zvláštně napsaná kniha, ale něco na tom je. Je to čtivé, i když někdy zbytečně opsané, a hlavně na konci nevíte, čemu věřit, čemu ne a co se stane. Je to dobrá kniha a rozhodně lepší kniha než první díl.
Jsem opravdu ráda, že třetí díl mám doma a nemusím ho nikde shánět, protože co si budem, zítra se na to hned musím vrhnout.

SPOILER:
Čekala jsem, že Cardan a Jude budou už budou už v tomhle dílu tak nějak spolu. A ono ne. Když ji Cardan viděl poprvé od vykoupení z Podmoří, říkala jsem si, jo to je ten moment. Když se pak vzali, říkala jsem si, jo tak to už teď tomu budou čelit společně a bude to fajn. Ale když ji Cardan vykázal ze Země víl... Páni... Nevím jestli věřím tomu, že Jude převezl, jen aby odvolala jeho přísahu a odporostila ho od sebe... Jedna moje část pořád doufá, že to dělá, aby ji ochránil. Jestli ale poleze za Nicasií, tak to asi nerozdýchám.....

20.07.2022 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Já vlastně nevím, co říct. Na jednu stranu jsem z toho nadšená, na druhou vlastně asi ne…?
Knížka se rozjede až tak od poloviny, kde děj začne šlapat. Do té poloviny jsem si říkala, jestli jsem omylem nesáhla spíš pro knize pro děti. Ale za to asi mohla jména, např. Doubek. Od poloviny ale kniha nabrala temnější spád.
Ke konci knihy, kdy dojde na hlavní zápletku, jsem seděla hoooooodně překvapená, protože jsem to nečekala.

Toto píšu hned po dočtení a momentálně jsem tak nějak někde mezi. Nemám potřebu hned běžet pro druhý díl, ale zároveň hrozně chci vědět co se stane.
Tak doufám, že další díly budou lepší. Ale je to první díl a ty jsou u fantasy sérií často slabší.

19.07.2022 3 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Jelikož mám přečteno Na jedné vlně a tím pádem to mám s čím porovnávat, tak musím ubrat jednu hvězdu. Na jedné vlně bylo opravdu lepší.
Nic to ale nemění na tom, že ta kniha je dobrá a jako letní knížka naprosto super.
Jediné co musím vytknout je, že na můj vkus tady bylo až moc zbytečného popisu okolí... Kniha mohla mít tak o dvacet stránek míň a neuškodilo by jí to...
Každopádně, pokud se knihu rozhodnete přečíst, myslím si, že litovat toho nebudete.

Od autorky mi chybí přečíst už pouze Kudy ke hvězdám, tak doufám, že to bude zase skvělé.

16.07.2022 4 z 5