kasavubu kasavubu komentáře u knih

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Další velice zajímavá a poučná knížka od autora. Jak už tu padlo, hodně věcí se tu opakuje, ale i tak pro mě byla kniha přínosná. Druhá polovina mě však bavila méně, proto ubírám na hodnocení.

14.07.2019 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Vzhledem k vysokému hodnocení zde na DK jsem od knihy očekávala víc. Rozhodně nebyla špatná a moc pěkně se četla. Vadilo mi u ní ale hned několik věcí. Dějová linie odehrávající se v minulosti mohla být podle mě obsáhlejší. Ač jsem o pronásledování Židů ve vichistické Francii vůbec nic nevěděla (a to považuji za největší přínos celé knihy), v porovnání s jinými knihami o holocaustu, to na mě úplně tak nezapůsobilo, třebaže příběh malé Sarah byl otřesný a to, co zažila, nepopsatelné. Daleko více mi však vadila dějová linie ze současnosti. Už jak tu padlo u některých komentářů, přišlo mi to zbytečně emočně vypjaté. Asi jsem úplně nepochopila to ztotožnění hlavní hrdinky s osudy Sarah. Přišlo mi přehnané. Chápu, že odhalení, že se mají stěhovat do bytu, kde se stala taková tragédie, ji asi hodně ovlivnilo, i to, že šlo o tajemství manželovy rodiny. Ale ta její posledlost vypátrat Sarah za každou cenu mi přišla zbytečně přehnaná. A to, jak snadno se jí povedlo vystopovat Sarah (resp. jejího manžela) v USA, to tedy byla hodně velká souhra náhod. Ve výsledku ale knihu určitě hodnotím kladně a nelituji, že jsem si ji přečetla. Rozšířila mi obzory v tom, že i v zemích, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli, docházelo k pronásledování Židů a holocaustu.

05.06.2019 3 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Pro mě další velké překvapení na poli české literatury. Zpočátku jsem se v ději trochu ztrácela, ale postupně se všechno krásně propojilo a vysvětlilo. V příběhu ze současnosti mě sice rozčilovala mluva Dominika, ale i na tu se dalo postupně zvyknout. Našlo by se zde několik nelogičností a konec byl na můj vkus až příliš překombinovaný, jako celek ale knihu hodnotím velice kladně. Určitě to nebyla poslední kniha, kterou si od autora přečtu. Za mě tedy kniha určitě ano.

21.03.2019 5 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Další velmi vydařená autorčina kniha. Nejvíc mě zaujalo prostředí, ve kterém se odehrává. O Falklandech jsem toho s výjimkou zmíněného válečného konfliktu mnoho nevěděla a kniha tak pro mě byla velmi poučná a donutila mě vyhledat si další informace o ostrovech. Příběh byl perfektně vystavěný a skvěle se četl. Ostatně to není u Boltonové nic neobvyklého. Nechtěla bych být v kůži ani jedné z hrdinek. Jejich osudy byly neskutečně smutné. Přesto mi ale v knize cosi chybělo. Nedokážu to přesně popsat, ale i přes smutek, který z celého děje doslova čišel, mě kniha nedojala. Přišla mi taková celá chladná a nevyvolala u mě moc velké emoce. Nevím, jestli byly postavy málo psychologicky propracované nebo jestli to bylo tím, že už jsem četla horší věci... (např. knihy o holocaustu). Asi to je jen můj osobní pocit. Jako celek se kniha moc vydařila. A ten úplný závěr... nemám slov.

15.03.2019 4 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

V pořadí třetí kniha série mi přišla zatím nejslabší. Přitom zápletka nebyla vůbec špatná. Přišlo mi možná až moc neuvěřitelné, z koho se nakonec vyklubal vrah chlapců. Co mě zklamalo stejně jako u předchozích dílů, byl opět nedotažený závěr, na konci zbytečně utnutý. Tak nevím, jestli to je záměr autorky, jak nalákat čtenáře na další pokračování série. Jinak opět kladně hodnotím především čtivost, knížku jsem zhltla jako malinu.

13.08.2018 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Další setkání s Lacey Flintovou dopadlo nad očekávání dobře. Kniha byla opět neskutečně čtivá, přišla mi o poznání uvěřitelnější než předchozí díl, a proto ji ve výsledku hodnotím lépe. Snad jen ten konec mohl být trochu více rozveden, přišlo mi, že ho autorka zbytečně předčasně utla. Možná se ale více dozvíme v dalším pokračování, které si určitě nenechám ujít. Snad už se také konečně dočkáme nějakého rozuzlení ve vztahu Lacey a Joesburyho.

19.07.2018 5 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Příjemná oddechovka dokazující, že i česká detektivka/thriller může dosahovat kvalit zahraniční literatury. Moc se mi líbil popis prostředí v domově pro seniory. Kniha se dobře četla, zápletka byla uvěřitelná a na závěr do sebe vše pěkně zapadlo, tedy až na jediné - moc jsem nepochopila vložení linie Standy. Možná, kdyby měla kniha další pokračování, tak by byla na místě. Nepochopila jsem proč vlastně v knize byla, jestli jen měla odlákat pozornost od pachatele...

16.05.2018 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Osobně se trochu divím, že má tato kniha tak vysoké hodnocení. Ne, že by byla vyloženě špatná, to vůbec ne. Ale jde spíš o lepší průměr mezi současnými detektivkami a krimi. Co mi ale nejvíc vadilo, je postava vraha. Nechci víc prozrazovat (i když to už v předešlých komentářích padlo), ale prostě vrah by podle mého názoru nedokázal zabíjet tak brutálním způsobem a ještě své oběti pověsit na kříž? To je vyloženě nesmysl a kniha tak pro mě ztrácí na věrohodnosti. Kdo ji četl, a tedy ví, kdo byl vrahem, mi v tomhle musí dát za pravdu. Protože se ale jinak kniha četla dobře, byla neskutečně napínavá a sedla mi i postava detektiva Huntera, určitě zkusím další díl ze série.

08.06.2017

Experiment - Důkaz o posmrtném životě? Experiment - Důkaz o posmrtném životě? Stéphane Allix

Jestli je alespoň polovina věcí, o kterých se v této knize píše, skutečně pravdivá, tak už se nebojím smrti. Zda se experiment s předměty uloženými do rakve vydařil, ale nechci prozrazovat, s ohledem na další čtenáře. Autor je svým původním povoláním novinář, není to lékař ani psycholog, a to ve mě vzbuzuje obavu o věrohodnost knihy. Všichni asi víme, čeho jsou novináři pro senzaci schopni. Ale nechci samozřejmě házet všechny do jednoho pytle. Autor se navíc otázkami, co následuje po smrti, zaobírá už řadu let, dokonce založil Institut pro výzkum neobvyklých zážitků. Nebudu zde hodnotit vlastní průběh experimentu, ale co považuji za jeden z nejvěších přínosů knihy, je seznámení s médii, tj. lidmi zajišťujícími zprostředkování kontaktu živých a mrtvých. O médiích jsem toho moc nevěděla, netušila jsem, jakým způsobem navazují kontakty s mrtvými. Zajímavé byly jejich popisy, jak se staly médii, jaké bylo jejich dětství či jak se vyrovnávaly se svými neobvyklými schopnostmi. Většina z nich podrobně popisuje, co se děje s duší poté, co opustí tělo. V tomto byla kniha velice přínosná. Co mě ale na knize iritovalo, že autor moc nebral ohledy na svého zesnulého otce, resp. na jeho duši. Přišlo mi, že se snažil získat informace o předmětech uložených v rakvi za každou cenu. Prostě moc tlačil na pilu, jako by mu nestačilo, že se každému z médií podařilo jeho otce zkontaktovat. Už to považuji za něco neskutečného.

08.06.2017 4 z 5

1795: Honicí psi 1795: Honicí psi Niklas Natt och Dag

Tak tentokrát za mě obrovské zklamání. Kniha mi přišla taková o ničem, bez nějakého zásadního děje a zvratu. Pořád jsem čekala, že se to v polovině zlomí, ale nic se nestalo. I závěr mi přišel takový nedotažený. Knihu jsem dočetla v podstatě jen z důvodu, abych věděla, jak to celé dopadne, a protože se mi oba předchozí díly moc líbily.

14.06.2023 2 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Tato kniha byla hodně náročné čtení, asi proto jsem ji četla tak dlouho. Musela jsem ji prokládat četbou jiné knihy, jinak bych ji asi ani nedočetla. Ta bezmoc přistěhovalců, to bylo něco šíleného. Co může být horšího než přihlížet tomu, jak hladoví vlastní děti? Naštěstí je už v dnešní době o uprchlíky daleko lépe postaráno, tedy alespoň ve vyspělých státech.

02.04.2023 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Moc vydařená historická detektivka. Už se těším na pokračováni.

24.12.2022 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Další velmi dobrý autorův román, který je opět hodně dějově zamotaný a jehož četba vyžaduje nemalé soustředění. Už jak tu padlo, asi se vám nejednou v průběhu jeho čtení stane, že se budete muset vrátit k předchozím pasážím a číst znovu. Pokud vás to tedy neodradí. Mně to kupodivu nevadí, mám složitěji vystavěné romány ráda. Je to skvělé, jak vždy autorovi do sebe všechno pěkně zapadne jak dílky do skládačky. A ten skutečný význam pavích hodů? Super. Klobouk dolů, to by mě teda nenapadlo...

27.10.2022 4 z 5

Hezký a zajímavý příběh jedné rozvětvené česko-německé rodiny. Jediné, co mi v knize chybělo, byl nějaký úvod či závěr autorky, kde by napsala o své rodině a její vazbě na postavy v románu. Úplně jsem nepochopila, nakolik byly jednotlivé postavy fiktivní nebo skutečné. U fotek (pokud to tedy byli členové rodiny) by se hodilo uvést popisky, kdo se na nich nachází. Jinak nemám výhrady. Moc pěkně se to četlo.

05.10.2022 4 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

První část knihy mě velmi příjemně překvapila. To už se bohužel nedá říct o té druhé. Kdyby autorka věnovala Agnes, popř. její přímé rodině, celou knihu, udělala by lépe. Ale to je samozřejmě otázka názoru. Některé příběhy hrdinek z druhé části se protnuly s prvním příběhem, ale některé mi přišly vlastně zbytečné, nebo jsem v nich alespoň žádnou návaznost nevysledovala. Možná jsem se jen na knihu špatně soustředila, nevím.

05.02.2022 3 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Tak tohle byla velice vydařená jednohubka. Fakt jsem se docela bála. Snad mě teď nebude ve snech děsit oživlý zajíc:-) A ač nemám ráda otevřené konce, tady se docela hodil a příběhu dodal na ještě větší působivosti.

11.12.2021 5 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Další velmi vydařený literární počin Michala Vrby. Je to určitě jedna z knih, o kterých i po přečtení budete dlouho přemýšlet a hledat odpovědi. Zejména na otázku, kdo vlastně byl větší padouch, Marek nebo Tonda? Každý se jako hrdina nenarodí a vůbec si netroufám někoho soudit, protože doba, o níž kniha pojednává, nebyla vůbec jednoduchá. Myslím, že hrdinka Alenka to vystihla velmi trefně: "Byl to divný člověk, zrádce a zbabělec, za všechno si mohl sám... přesto nedokážu ho odsoudit... Věřím, že to, co napsal, je pravda..."

25.09.2021 4 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Další zapeklitý případ inspektora Gamache. Rodina Morrowů bylá opravdu šáhlá, jedna postava víc než druha, teda snad až na Petera Byla jsem hlavně ráda, že pachatelem nebyl nikdo z mých oblíbenců z Three Pines. Těším se na další pokračování, knihy Louise Penny jsou pro mě balzámem na duši.

19.09.2021 4 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Když se nad knihou po jejím přečtení zamýšlím, byla to docela síla. Opět se potvrzuje, že násilí plodí jen násilí, a bohužel i v rodině. Jedinou výtku bych měla k tomu, že skutečného vraha Maxe jsem prokoukla hned v první polovině knihy, resp. měla jsem tušení, které se potvrdilo. To ale nic neubírá na čtivosti knihy. Moc vydařený thriller. Těším se na další díly série.

23.08.2021 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Na osudech jednotlivých hrdinů bylo krásně poukázáno, k čemu všemu vedl vzrůstající německý nacionalismus v pohraničí a jak dokázal narušit fungující a dosud poklidné vztahy mezi sousedy. Rozvíjí se zde hned několik životních osudů - celoživotních kamarádů Františka a Floriána, Rity a jejího manžela, členů bohatého německého rodu Grossů a dalších rodinných příslušníků Františkovy manželky (zde bylo nutno se trochu zorientovat). Celkově to bylo moc zajímavé a pěkné počtení. Jediné, co na mě působilo trochu rušivě, byl poněkud šablonovitě popsaný vývoj událostí, místy jsem si připadala jako bych četla pasáže z učebnice. Také závěr věnovaný osudu Němců po válce mi přišel zbytečně stručný, mohl být více rozveden.

18.08.2021 4 z 5