kasavubu kasavubu komentáře u knih

Piráti z Ledového moře Piráti z Ledového moře Frida Nilsson

Četla jsem s dcerami a moc se nám příběh líbil, dokonce i mně coby dospělé. Kniha v sobě nese spoustu krásných myšlenek, jež děti vedou k hlubšímu zamyšlení. Určitě si přečteme od autorky něco dalšího.

25.09.2020 5 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Troufám si říci, že po delší době konečně zase nějaký velice vydařený thriller. Zápletka super a závěr neuvěřitelně napínavý. Prostě skvělé počteníčko.

30.04.2020 5 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Ze začátku jsem měla problém se začíst a dokonce jsem zvažovala, že čtení vzdám. Ale vyplatilo se vydržet, od půlky už jsem ani nedýchala. Zápletka a rozuzlení super, i když na můj vkus byly vraždy na to, kdo je páchal, zbytečně moc brutální. To ubíralo na hodnověrnosti. Další pokračování si určitě přečtu, jsem zvědavá na další osudy Jude.

06.02.2020 4 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Moc pěkný a zároveň velice poučný příběh. A přesně tak to mám ráda. Je fajn, když se člověk při čtení dozví něco nového, co mu zase o trochu více rozšíří obzory. Kniha byla čtivá, zápletka dobře propracovaná. Přesto se ale nemůžu ubránit celkovému dojmu z nevěrohodnosti vraha / westendského smrťáka. Opravdu by ten, kdo byl skutečným vrahem, zvládl vraždit a navíc takto dost morbidním způsobem? Podle mého soudu měl vrah dalšího komplice, a ten tedy nebyl dopaden...
Asi nejvíc na mě zapůsobily pasáže ohledně obchodování s mrtvými těly, to teda byla síla. Je neuvěřitelné, že po nich byla taková poptávka a že se získáváním mrtvol někdo mohl i živit. Ne nadarmo se říká, že účel světí prostředky. Příběh jako celek hodnotím velice kladně, linie ze současnosti byla slabší, ale to u takto vystavěných románů bývá.

27.01.2020 4 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Kniha mě moc příjemně překvapila. Chválím zejména výborný překlad ze švédštiny. Kdo má rád popisnější a poetické knihy s hlubším přesahem, ten si při jejím čtení určitě přijde na své. Jen škoda zbytečně překombinovaného a těžce uvěřitelného závěru.

13.01.2020 4 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Ve velmi krátké době hned druhý román zabývající se čarodějnickými procesy v anglickém hrabství Lancashire v roce 1612. Dcery čarodějného vrchu M. Sharrattové jsem přečetla jako první a neubráním se tedy srovnání obou knih. V prvním případě jde o vylíčeni procesu přímo ze strany žen obviněných z čarodějnictví. V druhém příběhu je hlavní hrdinkou mladá šlechtična Fleetwood usilujici o osvobození své přítelkyně a porodní báby, rovněž souzené jako čarodějnice. Oba romány jsou velice čtivé, ale ten M. Sharrattové na mě zapůsobil víc. Přišel mi daleko propracovanější a autentičtější. Fleetwood mě zezačátku hrozně vytáčela, prostě zhýčkaná slečinka, která neměla nic pořádného na práci. Dost jsem nechápala její postoj, snaží se donosit dítě a přitom v knize neustále popijí víno a brandy a prohání se na koni. Postupně jsem na ni ale svůj názor změnila a pro to, co nakonec dokázala, si musela získat mé sympatie. Co mě ale v příběhu zklamalo, byl konec, čekala jsem něco jiného. Pro mě to bylo asi moc přeslazené.

21.11.2019 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Hodnotím knihu a ne audionahrávku. Vůbec to nebylo špatné. Moc se mi líbila zápletka a způsob zpracování formou výpovědí osob, které se jednotlivě k tragédii vyjadřovaly. Knize by ale určitě prospělo, kdyby byla delší a více rozvedená. Pak by neměla chybu.

14.11.2019 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Hodně zajímavá a podnětná kniha. Trochu jsem se obávala, že bude morbidní, ale nebylo to tak hrozné. Samozřejmě tam byly některé nechutné pasáže, ale Caitlin je nepopisuje, aby vyvolala pocit zhnusení, ale spíš aby vysvětlila náš přístup k umírání a smrti jako takové. Určitě jsem si z knihy vzala hodně ponaučení. Sice nevím, jestli se po jejím přečtení přestanu bát smrti a začnu na ni pohlížet tak jako Caitlin, ale určitě začnu o řadě věcí uvažovat jinak. Byla by krásná představa, kdyby zase lidé začali umírat doma mezi svými nejbližšími. Osobně se ale domnívám, že je vytěsnění smrti na okraj naši společnosti nezvratné. Možná to souvisí i s narůstajícím ateismem a věděním, že po smrti nás už nic nečeká. Moc se mi zamlouvala i pasáž o stárnutí a snaze za každou cenu prodlužovat život. Prostě kniha celá je neuvěřitelně podnětná. Rozhodně není jen o tom, jak vypadá práce zaměstnance krematoria. Co by mě ale zajímalo, je rozdíl mezi pohřebnictvím u nás a v Americe. Rozdíly tam budou určitě markantní. Snad se dočkáme od autorky i dalších knih (v Americe jich vyšlo už několik).

20.02.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Pěkné počtení, jestli to teda tak můžu napsat, aby to nevyznělo moc zvráceně. Rodinka opičího vraha byla nezapomenutelná. Některé scény byly i na mě dost nechutné. Ještě štěstí, že se autor zase až tolik nevyžíval v líčení mučení samotné Emory. Rozuzlení vlastního deníku mě trochu zklamalo, asi jsem čekala něco trochu jiného. Jako celek to ale bylo více než slušné. Uvidíme, jaké bude pokračování série.

03.02.2019 4 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Pěkný příběh s dobře provedeným prolnutím osudů jednotlivých hrdinů. Jen mi trochu připadá, že se knížka nese na vlně stále tolik oblíbených námětů z období druhé světové války a holocaustu. Podobně jako u jiných románů, které v poslední době vycházejí, mi bohužel i zde chybí takový ten pocit autenticity, který umocňuje celkovou atmosféru knihy. Tento nedostatek je daný především tím, že autorka sama neprožila dobu, o které píše. Bohužel je z knihy hodně cítit takové to umělé zasazení do doby, a to knize zbytečně ubližuje. Kdo četl knížky od Remarqua, Hemingwaye a jiných, mi asi dá za pravdu. Rozhodně ale nechci knihu hanit, byla moc pěkná a skvěle se četla, na plný počet hodnocení to však není.

17.09.2018 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nebylo to špatné, jen se mi na začátku do knihy hůř začítalo a konec mi přišel zbytečně useknutý. Autorka mohla příběh Liny dotáhnout do úplného konce, když v gulagu prožila celých 12 let. Jinak byla kniha nesmírně zajímavá, zároveň ale hrozně smutná. Představa, že se to opravdu stalo nebo že se něco tomu hodně podobného v gulazích dělo. Hrůza domyslet...

02.09.2018 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Zcela souhlasím s komentářem Calindy níže. Až do poloviny byla kniha perfektní, od poloviny mě to přišlo zbytečně překombinované, a tedy i těžce uvěřitelné. Co mě vytáčelo nejvíc, byl postoj samotné Lacey, když začínala mít tušení, kdo je vrah, a přitom nic neřekla. Chápu, že k tomu měla své osobní důvody, ale svědomí by správného policistu mělo donutit jít s pravdou ven, přece jen vrah vraždil v podstatě nevinné ženy, které se provinily jen tím, že až příliš milovaly své syny. To je ale samozřejmě jen můj názor. Jako celek knihu hodnonotím velmi kladně. Jen už začínám být trochu přesycena současnými detektivkami, kde je hlavní hrdinkou/vyšetřovatelkou žena s pohnutými osudy/dětstvím vyznačující se poněkud asociálními rysy.

15.07.2018 4 z 5

Křik Křik Nicolas Beuglet

U knihy kladně hodnotím především její neotřelý námět, ze kterého mě místy hodně mrazilo. Kniha byla nesmírně čtivá, postavy dobře vykresleny. Už jak tu padlo v předchozích komentářích, největším nedostatkem byla zbytečná překombinovanost, která ubírala na uvěřitelnosti samotného příběhu. Našlo se i několik nelogičtností, ale ty autorovi s klidem odpouštím. Ještě teď několik dní po přečtení mi kniha nejde z hlavy a přemýšlím, jestli na ni není alespoň zrnko pravdy... Za námět nakonec dávám plný počet v hodnocení.

13.06.2018 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Další pokračování případů Kim Stoneové opět nezklamalo. Autorka standardně drží laťku u všech dílů série vysoko. Přesto si nemůžu pomoci a stále mi na plný počet hvězdiček něco chybí. Jinak ale skvělé počtení, sice pár nelogičností, ale ty se dají vcelku prominout. Určitě sáhnu i po dalším díle.

09.04.2018 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Tak žádné velké "wau" se nekonalo. Kniha rozhodně špatná nebyla, ale jako by mi v ní po celou dobu, co jsem ji četla, něco chybělo. Možná to bylo postavami, se kterými si mohl autor více pohrát. Nevyvolaly ve mně téměř žádné emoce, ani kladné, ani záporné. Jinak vlastní zápletka byla dobrá. Možná v knize mohlo být více napětí, chvílema se děj poněkud vlekl. Jako celek a vezmu-li v úvahu, že to je autorův debut, to určitě špatné nebylo. Jediné, co jsem tak nějak nepochopila (nebo mi to uteklo), proč vrah zabíjel koně, mohl se rovnou zaměřit na lidi. Nepochopila jsem, zda to byl jen úhybný manévr, kterým chtěl odlákat pozornost vyšetřovatelů.

11.03.2018 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Tahle kniha to byl neuvěřitelný zážitek, navíc umocněný tím, že jsem matkou zhruba stejně starého dítěte. Příběh mě neustále nutil přemýšlet o tom, kdo je vlastně v právu, komu by měla malá Lucy-Grace připadnout. Vůbec nedokážu posoudit, jak bych se v situaci Izabely či Hanhah zachovala já. Ale ač jsem žena a matka asi bych se přiklonila překvapivě na stranu Toma, taky bych nedokázala žít s pocitem, že vychovávám dítě, které patří někomu jinému, že ho okrádám o to nejcennější, co může život nabídnout. A když i posléze zjistili, kdo je jeho skutečná matka, jednoznačně bych jednala jako Tom. Pro postavu Toma jsem tak měla největší pochopení, i když je pravda, že mě ve druhé části knihy už hodně vytáčelo, jak ze sebe udělal obětního beránka a chtěl vzít všechnu vinu na sebe, jak pořád svou ženu ospravedlňoval. Izabela přece měla na tom všem stejnou vinu, ne-li větší, byla to dospělá, svéprávná žena, byť nešťastná, že nemůže mít vlastní děťátko. Trochu mě tedy vytáčelo, jaké melodrama z toho autorka udělala, a i ten závěr mi přišel trochu kýčovitý. Jinak to ale byla opravdu moc vydařená kniha, u které jsem si po delší době pěkně poplakala.

09.11.2017 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Tak z téhle knihy mám hodně rozporuplné pocity. Mám sice ráda černý humor a sarkasmus, ale k tématu smrti a osamělosti na konci života mi moc nesedí. Nemůžu sice knize upřít některé hodně vtipné momenty, a zde určitě musím pochválit úlohu překladatele, který se svého počinu zhostil vskutku bravurně, ale nějak se mi to ke knize a k tématu, o kterém pojednává, nehodilo. Na jednu stranu mi bylo hrdiny líto, že strávil celý život po boku takové manželky, jakou měl, ale zároveň mi přišlo hodně zbabělé, že s tím nedokázal za celý život nic udělat, od manželky odejít apod. Ale nechci zde kritizovat, chápu, že někdy je těžké udělat v životě zásadní rozhodnutí. Co mi ale přišlo nefér byl otcův postoj k dceři, které asi jako jediné na něm záleželo. Asi jsem očekávala, že nakonec alespoň jí přizná, že to celé hraje. Člověk má sice právo se svobodně rozhodnout, ale v tomto případě mi to přišlo hodně sobecké. Možná jsem knihu úplně nedocenila, asi zkusím ještě nějakou jinou od tohoto autora.

01.09.2017 3 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Tak tahle kniha je opravdu jen pro silné povahy. Myslím, že některé scény už z hlavy jen tak nedostanu. Šumava je dle mého soudu jedním z nejkrásnějších míst naší vlasti, ale po přečtení této knihy, se budu po místních lesích procházet s krajním respektem. Podobně jako tomu je v jiných komentářích, i mě dost zklamal hodně předvídatelný závěr. Kdyby zůstalo jen u linie Mája - Šváp, kniha by neměla chybu. Oba příběhy hlavních hrdinů se sice postupně prolnou, ale moc mi jejich vzájemné propojení nesedlo. Některé věci mi přišly poněkud přitažené za vlasy, především si neumím představit, že by 11-letá dívka (v podstatě ještě dítě) dokázala vydržet tolik co Mája, o jejím porodu v takových podmínkách a bez jakékoli pomoci a rady nemluvě. Když ale čtenář autorovi odpustí nějaké ty "nelogičnosti", myslím, že se mu podařilo vytvořit (alespoň dle mého sodu) jeden z vůbec nejpůsobivějších příběhů, které jsem kdy četla.

07.08.2017 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Moc podařený thriller. Celou dobu jsem trnula, jak to všechno dopadne. Nechci více prozrazovat, abych ostatní, co knihu nečetli, nepřipravila o překvapení. Vůbec nevím, co bych být v kůži Grace dělala, ale asi bych pravděpodobně ze sebe raději udělala blázna a skončila v blázinci než žila pod jednou střechou s takovým "magorem", který vás může kdykoli zabít. I když úplně chápu, že jí šlo hlavně o sestru a měla strach, aby se pak Jack nestal jejím opatrovníkem. Ze všeho nejhorší je představa, že podobných magorů jako Jack může po světě běhat víc. V tomto případě mi ale konec přece jen přinesl trochu zadostiučinění:-)

13.07.2017 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Další díl ze série opět nezklamal. Kniha se četla perfektně. Námět zajímavý, nutí člověka zamyslet se nad motivy vraha, s nímž jsem, ačkoli to nechci přiznat, do jisté míry sympatizovala. O proti předchozím dílům série byla tato možná trochu méně napínavá, nicméně četla se dobře. Nejvíce oceňuji, a to vlastně v celé sérii, psychologii jednotlivých postav, které tu nejsou ani černé ani bílé. Postavy zde prochází vývojem, který rozhodně nenudí, jako tomu je u jiných postav skandinávských detektivek, kde mi připadá, že jsou hrdinové jen pořád "nahoře" nebo "dole". Původně jsem chtěla dát jen 4 hvězdy, ale za ten závěr a Billyho, musím dát 5. Jsem moc zvědavá, jak to bude dál...

21.10.2016 5 z 5