Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Najhoršie deti na svete 2 Najhoršie deti na svete 2 David Walliams

Druhá kniha bola o trošičku lepšia ako prvá. Jednotlivé deti boli trochu lepšie spracované a aj nejaké to ponaučenie sa tam našlo. Stále som však musela niekedy vynechávať niektoré slová, ktoré by sa dali, a podľa mňa aj mali, vynechať z detských kníh.

24.11.2021 3 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Prvykrát dávam 4 hviezdičky, napriek tomu, že šieste pokračvanie nebolo zlé. Po piatej knihe som si dala trochu pauzu, s tým, že si šiestu časť prečítam predtým ako bude 6.séria von (10.12.-už sa neviem dočkať ;) Boj Free Navy proti zvyšku sveta pokračuje a je to dobre napísaný boj. Ale súhlasím, že ten koniec bol trochu rýchlo spísaný a vtlačený na veľmi tesno na pár stranách knihy a chýbalo mi trochu viac k Filipovi a jeho ceste k rozhodnutiu aké nakoniec urobil. Som zvedavá, čo prinesú ďalšie 3 knihy a čo k nám prenikne z Laconie. AJ

21.11.2021 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Svojho času som mala obdobie, kedy ma veľmi bavili, najmä seriály, z lekárskeho prostredia, knihy som vyslovene nevyhľadávala, aj keď pár som ich čítala.Toto je po dlhom čase kniha z tohto prostredia a vlastne ma k nej primäla Čitateľská výzva. Napriek miestami zvláštnemu slovosledu a zastaranému jazyku, sa mi táto kniha čítala dobre. Romantické zápletky boli niekedy až naivné a smiešne, ale celkovo táto kniha mala niekoľko veľmi dobrých postáv, ktoré museli riešiť niekedy dosť ťažké dilemy ako vo svojom profesionálnom, tak vo svojom súkromnom živote.

07.11.2021 4 z 5

Nikdy jsme nebyly Nikdy jsme nebyly Lara Prescott

Nebol zlý príbeh, ale ani nič výinmočné. Chvíľu som mala pocit, že čítam časť Folletovej trilógie Century, lebo príbeh o pašovaní a publikovaní zakázanej knihy sa objavil aj tam. Hlavné hrdinky ma dosť štvali a ich osudy mi boli v podstate ľahostajné. Asi najlepšou časťou tejto knihy je vlastne príbeh toho ako uzrela kniha Doktor Živago svetlo sveta a len za to jej dávam 3 hviezdy. AJ

01.11.2021 3 z 5

Bedřich Smetana Bedřich Smetana Karel Vladimír Burian

Skvele spracovaná kniha. Bedrich Smetana ako skladatel, ucitel, klavirista, manzel, otec, vizionar, vyznamna osobnost ceskej opery a muz, ktory robil vsetko pre to, aby zveladoval cesky lud. Dozvedela som sa mnoho informacii o tomto naozaj vynimocnom cloveku, ktory si v zivote mnoho vytrpel, no napriek vsetkemu sa nikdy nevzdal a isiel za svojim snom. Odporucam!

26.10.2021 5 z 5

Najhoršie deti na svete Najhoršie deti na svete David Walliams

David Walliams to určite nemyslel zle a nápad je to dobrý, ale nevyšlo mu veľmi. V UK ho prirovnávajú k Roald Dahlovi, no myslím, že má pred sebou ešte dlhú cestu, aby sa k nemu priblížil. Ilustrácie fajn a niektoré deti boli celkom dobre spracované, ale chýbalo mi v jednotlivých príbehoch nejaké to poučenie, nejaká hlbšia myšlienka. Humor často skĺzal k lacnému, až absurdnému humoru a párkrát som vynechávala slová, keď som to deťom čítala, pretože to nebol slovník pre ich uši. Nuž, ale od zajtra musím čítať aj druhú časť, keďže deti v škôlke si ju vyžiadali :)

20.10.2021 3 z 5

Polovina tebe Polovina tebe Brit Bennett

Autorka v tejto knihe zpracovala niekoľko ťažkých tém týkajúcich sa černochov v rámci USA- rasová segregácia, otázka identity, hľadanie seba samého, domáce násilie, ... nuž bolo to miestami celkom ťažké čítanie. V tejto knihe som sa stretla s pojmom "passing" , o ktorom som priznám sa asi predtým nepočula a bolo veľmi zaujímavé sledovať osudy dvoch sestier-dvojičiek, ktoré prežívali dva úplne iné životy, v dvoch rozdielnych komunitách a čo to pre nich a ich dcéry znamenalo. Ozaj veľmi dobre napísaná kniha. AJ

18.10.2021 5 z 5

Trnový císař Trnový císař Mark Lawrence

Mne asi celkom unikla pointa tejto trilógie, aj keď prvé dve knihy boli celkom dobré, v tejto som sa už miestami strácala. Pravdupovediac som sa nútila dopočúvať túto knihu a trvalo mi to niekoľko mesiacov, kým som sa dopracovala ku koncu. Takže celkovo hodnotím túto trilógiu ako veľmi rýchlo zabudnuteľnú. AJ

16.10.2021 3 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Táto útla knižka so smutným príbehom, ktorý je ale naplnený láskou, nádejou, tým, čo je naozaj v živote dôležité, sa teda Backmanovi podaril.

10.10.2021 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Prvá Backman, ktorý odo mňa nedostane 5 hviezdičiek, no napriek tomu sa oplatí túto knihu prečítať. Nápad skvelý a pre autora je to veľmi osobná kniha, ale v niektorých prípadoch úplne nerozumiem mužskému zmýšľaniu, logike a vnímaniu rodičovstva, takže niektoré časti, napriek tomu, že boli aj vtipné, sú dôvodom prečo táto kniha dostala 4 hviezdičky :D

08.10.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Backman opäť nesklamal. Spôsob akým tento autor prepletá osudy svojich postáv je podľa mňa skvelý. Ja osobne si tam vždy nájdem nejaké povzbudenie aj hlbokú myšlienku. Pre mňa naozaj výnimočný autor a ďalšia výnimočná kniha.

07.10.2021 5 z 5

Kubko na návšteve u starých rodičov Kubko na návšteve u starých rodičov Christian Tielmann

Podobne ako pri Terke, v týchto sa autor venuje témam z bežného života detí, akurát, že tu je hlavnou postavou chlapec Kubko.

04.10.2021 4 z 5

Conni se učí péct Conni se učí péct Liane Schneider

Autorka v týchto knihách, v slovenčine sú o Terke, rozpráva príbehy z bežného života dieťaťa, s ktorými sa môžu stotožniť takmer všetky deti aj rodičia a ani táto kniha nie je výnimkou.

01.10.2021 4 z 5

Laurina hviezda Laurina hviezda Klaus Baumgart

Celkom milá knižka,skôr pre deti mladšie ako 4-5 rokov. Príbeh je veľmi jednoduchý, ale kniha obsahuje pekné ilustrácie.

01.10.2021 3 z 5

Grázlik Gabo Grázlik Gabo Francesca Simon

Príbehy Grázlika Gaba su celkom vtipné, častokrát zobrazujú rôzne deti dnešnej doby, čo je niekedy zasa dosť smutné, ale celkovo mi v nich niečo chýba. Celkom mi nesedí prístup jeho a Vilkových rodičov k správaniu svojich detí a to ako sa s nimi rozprávajú. Asi túto knihu vnímam z pohľadu učiteľky, čo všetko treba naprávať v správaní detí aj rodičov :D Ale deťom sa kniha veľmi páčila :)

30.09.2021 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Musím sa priznať, že som nemala žiadne očakávania od tejto knihy. Čaká ma trilógia Žatva smrti od Shustermana, no k tejto knihe som sa dostala trochu skôr. Nuž a ostala som veľmi milo prekvapená. Autor sa veľmi zaujímavo popasoval s témou interupcií. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú mi svojim vekom už vzdialení a väčšinou ma v knihách konanie tínedžerov dosť rozčuľuje, Shustermanovi sa podarilo to, že Connor, Risa a Lev mi boli všetci svojím spôsobom veľmi sympatickí a vedela som sa s nimi v niektorých situáciach stotožniť. Ozaj veľké prekvapenie pre mňa :)

24.09.2021 5 z 5

Mačky vo vreci Mačky vo vreci Jaroslava Blažková

Skvelá kniha, veselá, poučná a veľmi originálna. Naozaj odporúčam :)

24.09.2021 5 z 5

Naše máma je bosorka! Naše máma je bosorka! Gabriela Futová

Veľmi podarená kniha. Vtipná, náučná, s celkom prekvapivým koncom. Deťom v škôlke sa páčila, takže odporúčam :)

21.09.2021 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Originálny príbeh z obdobia 2.svetovej vojny. Životné príbehy Marie-Laure a Wernera a ich rodín boli skvelo a pútavo napísané. Odporúčam. AJ

04.09.2021 5 z 5

Conni jde do školky Conni jde do školky Liane Schneider

Jednoduchý a pekný príbeh o prvom dni v škôlke.

02.09.2021 4 z 5