kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Slib Slib Lisa Kleypas

V tomto případě se mi potvrdilo, že romány Lisy Kleypas by se neměly číst po sobě, protože potom čtenář srovnává nesrovnatelné. Za mne je to asi nejslabší román (tedy spíše novela), který jsem od autorky četla. Hrdinové mi nebyli sympatičtí a celý příběh byl jakýsi kostrbatý a ne příliš uvěřitelný.

12.08.2020 2 z 5

Warren XIII. a Vševidoucí oko Warren XIII. a Vševidoucí oko Tania del Rio

Originání příběh, který zaujme čtenáře napříč věkovými kategoriemi (konkrétně mně je 37let a neměla jsem pocit, že čtu dětskou knížku:-). Nádherné ilustrace - postavu Warrena XIII. už od pohledu nelze nemít rád:-) Přesto mám pocit, že příběh mohl být o trošičku zábavnější a hravější. Synopse na zadním přebalu je v tomto ohledu trochu klamavá. Těším se na druhý díl o Warrenovi v tajuplném lese:-)

11.06.2020 4 z 5

Cizinec na pláži Cizinec na pláži Michele Campbell

Po zdařilém thrilleru "Byla to tichá dívka" se autorce bohužel nepodařilo navázat na to nejlepší, aby další knížka byla lepší či minimálně alespoň srovnatelná. Přestože je detektivka čtivá, určitě celou první polovinu jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a o co vlastně půjde. Hlavní hrdinové mi nebyli sympatičtí a zdálo se mi, jako by autorka až příliš tlačila na pilu zbytečnou doslovností a spravedlivým rozdělením kladných a záporných vlastností jednotlivým postavám. Zajímavý je konec, který je překvapivý, ale o to více zamrzí ztráta času předchozím čtením zbytečně natahovaného děje. Na rozdíl od "Byla to tichá dívka" pro mne tento thriller postrádal atmosféru.

26.11.2019 3 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

Poměrně napínavé čtení, které má netuctové zakončení (Když ovšem pomineme skutečnost, že žádná jiná možnost se ani nenabízí). Myslím, že z nápadu šlo vykřesat více, především, co se týká důslednějšího propracování psychologie postav. Přestože vše do sebe nakonec zapadlo, místy jsem měla pocit překombinovanosti a nepřehlednosti v uvažování postav, také žádné překvapení se nekonalo, proto hodnotím průměrně.

15.10.2019 3 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Čtivá detektivka, v níž se prolíná minulost se současností. Dějová linka o kameníkovi a Agnes mne bavila mnohem víc než vyšetřování vraždy. Byla o poznání čtivější a odpornější, co do vykreslení zrůdnosti jednání hlavní postavy. V popisu současnosti mi po čase začalo vadit konání vyšetřovatelů, kteří vždy něco zjevného přešli a poté si uvědomili, jak se jim mohla taková školácká chyba stát. Také nemohu ve shodě s ostatními říci, že by během čtení přicházely stále nové impulsy a napětí se stupňovalo. Z mého pohledu se přidávalo jen více falešných stop, které komplikovaly dění a zbytečně natahovaly počet stran. Ne vše bylo stoprocentně pochopitelné a uvěřitelné, ale celkově byla knížka rozhodně lepší než autorčin titul Zlatá klec, který jsem četla předtím.

30.07.2019 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Pěkná a slušně napsaná detektivka s duchařskou zápletkou, která se příjemně četla, ale byla to taková strašidelná "pohádka pro dospělé" s předvídatelným závěrem, proto nemohu dát plný počet hvězdiček. Hlavní hrdinka mi nebyla příliš sympatická, střídání časových rovin hodnotím jako očekávaný formát u podobného typu románu a myslím, že se z tématu dalo určitě vytěžit mnohem více.

28.02.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlinu jsem si přečetla na doporučení kamaráda, který ji dokonce četl dvakrát a měl chuť probrat s někým svůj čtenářský zážitek. Já bych jí podruhé určitě nečetla, maximálně jsem zalistovala o několik stránek zpět pro lepší orientaci v ději. Dlouho jsem se nemohla začíst, hlavní hrdina - vysokoškolsky vzdělaný lůzr - mi byl absolutně nesympatický, stejně jako jeho přítelkyně a zbytek jejich záhadologické partičky /jedinou kladnou postavou byla želva:-)/. Vadil mi také způsob, jakým autor pracuje se čtenářem - klíčové momenty pro pochopení jeho uměleckého záměru jsou neustále a velmi triviálně omílány, aby se dovtípil skutečně každý a prostor pro domněnky se redukoval na minimum. Na druhou stranu si cením toho, že příběh nedegraduje obvyklými nadpřirozenými hororovými prvky /jak bývá především u zahraničních autorů obvyklé/, ale stačí mu k vytvoření atmosféry reálné prostředí vnímané optikou podrážděné mysli. Trhlina je pro mne především vhodným námětem k zamyšlení se nad limity vlastního rozumu. Je jedinečná tím, že dává prostor čtenáři, aby se na precizně zdokumentovaném případu Tribeče sám otestoval. Karikův román "Strach" se mi líčením atmosféry líbil mnohem více, ale v něm zase pokulhávala pointa. Myslím, že Trhlina i přes všechny zjevné nedostatky splňuje parametry dobře napsané knihy - takové, která přináší něco nového, mezi řádky obsahuje "něco navíc" a ve finále nutí čtenáře zaujmout nějaký postoj, ať už je jakýkoli.

31.10.2018 3 z 5

Bez tebe napořád Bez tebe napořád Taylor Jenkins Reid

Zpočátku velmi smutné, emocemi nabité čtení, které pěkně plyne. Postupem času se hlavní hrdinka učí žít v nové situaci, ale pro čtenáře již nepřichází žádný nový moment. Jistou vnitřní dynamiku knížka získává střídáním časových rovin "předtím" a "potom" a to je na ní asi nejzajímavější. Ačkoli se jedná o autorčinu prvotinu /a přiznám se, že si již příliš nepamatuji pointy Možná v jiném životě a Jediných pravých lásek/ zakončení působí sevřeným dojmem a je velmi zdařilé. Autorku budu nadále sledovat, její romány jsou nejen čtivé, ale přináší pokaždé "něco navíc" k zamyšlení, co v podobném typu románů často schází.

01.10.2018 4 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Knížka mi stylem psaní připomínala Hrdého Budžese Ireny Douskové. Je to takové jednoduché a poměrně vtipné čtení do MHD, ale asi jsem čekala jinou a trochu propracovanější pointu.

11.09.2018 3 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

Jednoznačně nejlepší díl z dosavadní série! - Pýcha a předsudek "se šťávou":-), který se dá určitě číst i jako samostatný román bez znalosti předchozích návazností. Autorka, jak už má ve zvyku, ve zkratce seznamuje z předešlým dějem a činí tak velmi obezřetně, nenudí převyprávěním nepodstatných souvislostí. Vtipné situace jsou vyváženy vzrušujícími scénami, které jsou většinou spíše erotické než pornografické, jako tomu bylo v jiných dílech a ani nepůsobí tak průhledně a prvoplánově. Také se mi líbí, jak autorka do svých románů zahrnuje drobné zajímavosti z oblasti všedního života ve viktoriánské Anglii. Všichni hrdinové mi byli moc sympatičtí a zpříjemnili mi nejeden večer!:-) Kdybych tušila, jaký bude třetí díl, nezdržovala bych se předchozími, je to ztráta času. Teď jenom doufám, že autorčin styl zraje jako víno a další díl bude ještě o kapičku lepší!Moc se na něj těším!

04.09.2018 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Přečetla jsem zatím část "z pohledu Veroniky" a nemám už příliš chuť číst část z pohledu Jáchyma. Začátek se mi zdál neúměrně šokující vzhledem k průběhu dalšího dění. Tragická nehoda se může stát každému, opustit těhotnou přítelkyni pro jinou lze bezesporu také, ale s čím jsem se nemohla ztotožnit bylo příliš náhod a ještě více promiskuitního chování. Hlavní hrdinka toho do třiceti let stihla nějak příliš mnoho a ten styl psaní...samozřejmě je to čtivé, ale pro mne plytké a naprosto o ničem. Vlastně bych ani nedokázala odpovědět na otázku, o čem příběh byl. Sourozenci, kteří přišli o rodiče se díky štěstí a píli vypracovali a nakonec našli i partnera svých snů? Nevím, s panem Hartlem jsme si nějak neporozuměli.

09.04.2018 2 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha je bezesporu velmi čtivá a místy humorná, ale alespoň pro mne neobsahuje žádné zásadní nebo zajímavé téma. Pobavila mne kapitola zaměřená na převtělování zvířat, ale ta jako by snad do románu ani nepatřila, označila bych ji spíše za jakýsi náhlý a nečekaný záblesk autorovy fantazie, který se stejně rychle objevil jako zmizel. Čtenáři, kteří mají rádi nekonečné sousedské ságy o sexuálních eskapádách spřátelených rodin psané žoviálním a hovorovým jazykem si jistě přijdou na své. Ostatní jen pokrčí rameny a až budou v knihkupectví míjet autorovu novinku, nemusí ji ani otevírat, aby se dozvěděli, co od ní očekávat. Po zhlédnutí obsahově i formálně katastrofální divadelní hry "Soukromý skandál" jsem přečetla tento román pouze z touhy pochopit, proč je autor tak populární. Romány píše asi lepší než divadelní hry, přesto pro mne zůstává zapomenutelným:-)

25.12.2017 3 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Je nezpochybnitelné, jak lehkým a přitom účinným způsobem dokáže autor modelovat atmosféru, ve které se příběh odehrává. Bohužel na druhou stranu mne již podruhé /poprvé jsem četla Mlhy Olandu/ zklamal závěr. Zápletka je opět velmi dobrá, napětí se stupňuje s každou přečtenou kapitolou a pachatel zločinu se odhaduje v množství postav a jejich komplikovaných vztahů velmi obtížně, ale čím více se autor blíží velkému finále, tím více je jednání zúčastněných méně reálné, chvílemi až trapně absurdní a místo strachu, který mrazí se dostavuje rozčarování z toho, jak je vše fatální a účelově přímočaré, aby příběh mohl skončit tak, jak ho autor zamýšlel.

09.03.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Pokračování "Aristokratky" jsem přečetla v okamžiku, skoro jsem si nestačila uvědomit o čem "novém" knížka je a už byl bohužel konec. Co se týká vtipných situací, zdál se mi tento díl zábavnější než předchozí, ale naopak asi nejvíce upozornil na úskalí celé série, které spočívá v jakési monotónnosti, kterou ještě podtrhuje zvolená forma deníkových zápisků a téměř absolutní absence děje vyjma několika epizodních momentů. Je dost možné, že moje prvotní nadšení postupně vyprchává i v závislosti na zhlédnutí divadelní adaptace, kterou považuji za mimořádně nešťastnou a při čtení se mi postavy nevyhnutelně spojovaly s příslušnými herci. Další díl, který bude dříve nebo později následovat, nepochybně vyhledám, protože se chci opět zasmát. Je mi ale trochu líto, že autor neposouvá laťku výše. Pravděpodobně sází na široký okruh čtenářů, který si vybudoval závislost na jeho většinou vkusném smyslu pro humor. Otázkou však je, kolik podobných dílů je takový čtenář ještě schopný učíst, než se předávkuje:-)

18.10.2016

Čerň a stříbro Čerň a stříbro Paolo Giordano

Novela mne velmi zaujala stejně jako autorova prvotina "Osamělost prvočísel". Stále mne nepřestává udivovat, že autor je pouze o rok mladší než já a přesto se v jeho tvorbě odráží velmi vyzrálý přístup k realitě, kterou popisuje s nadhledem a s lehkostí, k jaké se mnozí mnohem starší spisovatelé nikdy nedoberou. Giordano je velmi upřímný ve svých prózách a nebojí se jít až za hranici kontroverze. I v takových momentech ale čtenářům nepřináší šokující pohoršení, nýbrž příjemnou a osvěžující katarzi. Jeho mistrovství spočívá ve snaze snažit se uchopit neuchopitelné, popsat nepopsatelné a ačkoli je původní profesí fyzik, je to životní filozof, jakým by podle mého názoru měl být každý dobrý spisovatel. Už teď se těším na jeho další díla a všem doporučuji přečíst si od něho alespoň jednu z dosud vydaných knížek.

25.08.2016 5 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Knížka je útlejší, než jsme u tohoto žánru většinou zvyklí, ale to jí nic neubírá na originálním pojetí a důmyslně vystavěné zápletce. Autorka zkoumá, jaké následky má nesprávný pohled na událost v minulosti zapříčiněný přirozeným tokem času či vlastní neschopností nazírat věci z více úhlů pohledu. Příběh se mi líbil, ale nemohu říci, že by mne nenechal spát, dokud ho nedočtu. Pro mne v knížce scházela jakási jednotící atmosféra (aktuální skutečnost, v níž se příběh odehrává), která by dokreslovala psychologický stav hrdinů a čtenáři pomáhala prožívat jejich situaci z těsnější vzdálenosti a nejlépe společně s nimi.
Také nerada srovnávám, ale kdybych měla sestavit pomyslný žebříček knih, které jsou s touto úzce spojovány, pro mne je Spálená obloha jednoznačně na prvním místě, poté Zmizelá a teprve poté vše ostatní, neboť jedna věc je nepředvídatelná zápletka a druhá spisovatelská kvalita stylová a jazyková a jen výjimečně dojde k jejich kongeniálnímu propojení.

03.05.2016 4 z 5

Já a pan Jones Já a pan Jones Lucy Diamond (p)

V žánru, do kterého tato knížka spadá, se mi moc líbila. Nemůžu souhlasit s větou na přebalu, že knížka je plná svěžího britského humoru, protože humorná je pomálu a naopak se zabývá spíše vážnými tématy. Řeč může být spíše o britském optimismu:-) Není to žádné komplikované čtení, spíše velmi příjemná oddechová četba, kterou autorka osvěžuje pečlivou psychologií postav a třebaže by někdo mohl říci, že konec je očekávaně ideální, v tomto případě, jako by mi to nevadilo, protože knížka měla čtenáře spíše povzbudit, že i nouzové situace mají překvapivá řešení a že záleží jen na tom, najít ten správný úhel pohledu. Rozhodně se chystám přečíst ještě "Kavárnu na pláži":-)

29.03.2016 4 z 5

Pravda a jiné lži Pravda a jiné lži Sascha Arango

Tomuto thrilleru dávám plný počet bodů, protože rozhodně není tuctový, minimálně ve své první třetině nabídne mnoho podnětů k zamýšlení, pořád se v něm něco děje a na konci zůstane tolik nedopovězeného a opředeného tajemstvím, že čtenáři nezbude nic jiného než netrpělivě vyhlížet druhý díl za výlohou knihkupectví:-)

29.12.2015 5 z 5

Nejlepší věc, která se mi nikdy nestala Nejlepší věc, která se mi nikdy nestala Jimmy Rice

Nejlepší věc, která se mi nikdy nestala je příběh krásný už svým názvem. Je určený všem, kteří si vzpomínají na svou první lásku a připomínají si tzv. "promarněné šance" o kterých se i po letech stále tak krásně sní...:-) Vtipné, svěží a milé, ani chvíli jsem se nenudila od začátku až do konce!

02.11.2015 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Na co Alice zapomněla je opět čtivým románem od této zajímavě píšící autorky. Manželovo tajemství mne asi bavilo více, protože se jednalo o první setkání s tvorbou Liane Moriarty a kombinaci psychologického žánru s žánrem detektivky až thrilleru. Obsah druhé knihy se zdá býti méně atraktivní, jako by jdoucí pouze po povrchu věcí, žádný šok se nekoná, dokud čtenáři nedojde, že velikost a uvěřitelnost příběhu je právě v jeho obyčejnosti a všednosti. Nápad je vynikající, proto dávám autorce plný počet hvězdiček:-)

08.06.2015 5 z 5