kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Tento autorský a vydavatelský počin se příliš nepovedl. Knížka mne zaujala přebalem a anotací, bohužel uvnitř se skrývala příšerná a nelogická slátanina. Už delší dobu jsem neměla v rukou psychologický thriller, který by byl tak špatně napsaný a vypointovaný. Motivace vraždícího maniaka / maniačky (abych neprozradila pointu) byla naprosto neúměrná způsobu, jakým likvidoval / likvidovala své oběti. Postavy byly nevýrazné a zaměnitelné, občas jsem se ztrácela a především jsem se do čtení musela nutit. Dech beroucím jednáním tak zaujala jedině neuvěřitelně naivní policistka, která bez váhání skočila do každé pasti a bylo jen s podivem, že neskončila zmrzlá nebo zavražděná:-)

08.10.2021 2 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

V rámci žánru a v rámci portfolia autorek jde rozhodně o nadprůměr, který není trapně přeexponovaný a u kterého se čtenářky zaručeně pobaví. Také tradiční zápletka "před očekávaným finále" mi v tomto případě přišla netuctová.
Knížku jsem měla přečtenou za dva dny, krásně mne naladila na dovolenou u moře:-)
PS: A ta banánová obálka, ta je prostě senzační i vtipná zároveň!

24.06.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Příběh se čte úplně sám a najednou je konec. Nemůžu říct, že by se mi knížka nelíbila, protože téma mne zaujalo i způsob vyprávění byl velmi svižný a nekomplikovaný. Uvození jednotlivých kapitol mini příběhy o dění ve vraním hnízdě bylo velmi originální a vlastně asi nejlepší z celé knihy. Co mi ale velmi vadilo byla jazyková úroveň jednotlivých postav. S ní mám u Petry Dvořákové dlouhodobější problém - jako by nám autorka chtěla říct, že v Čechách žijí jen samí jednodušší lidé. V románu Dědina to patřilo k věci a působilo to vzhledem k prostředí dělnického venkova přirozeně, ale Chirurgovi i Vranám to naopak bohužel uškodilo. Také gradace příběhu místy pokulhává, charaktery postav nejsou detailněji prokresleny a konec, ač patřičně zdrcující, působí spěšně a vykonstruovaně.

07.05.2021 3 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Dávám plný počet hvězdiček, protože nemohu napsat, že by příběh dostatečně negradoval a nebo jsem v něm něco zásadního postrádala. Četla jsem všechny české překlady Darcy Coates a její duchařské příběhy rozhodně nejsou tak dobré jako tento thriller. Sice se v něm na můj vkus až příliš detailně inspiruje Aokigaharou - Lesem sebevrahů, ale tam, kde jmenovaný začne pokulhávat, Kořist chytí rozumný dech a překvapí i nečekaným zakončením. Netvrdím, že příběh nemá slabá místa, ale zaujme svoji reálností, vzbudí emoce a to čtenář tohoto žánru očekává především.
Popis nočního lesa byl nesmírně působivý stejně jako setkání hrdinů se smrtí. Už delší dobu jsem nečetla nic tak napínavého a děsivého zároveň.

22.03.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Knížka Ti druzí pro mne byla milým překvapením pod stromečkem. Četla se velmi dobře, ocenila jsem především krátké kapitoly, které na sebe krásně navazovaly a vždy obsahovaly nové informace, které posouvaly příběh dál. Zpočátku možná překvapí více postav a komplikovanější začátek, ale v závěru do sebe vše zapadne. Nevadila mi ani mysteriózní linka s dívkou v kómatu, protože vytvářela zvláštní znepokojivou atmosféru a psychologický thriller doplnila nečekaným přesahem.

04.01.2021 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Poslouchala jsem (na doporučení) audio četbu na pokračování v podání skvělého Jaroslava Plesla. Nemám ráda thrillery s tématem věznění a už vůbec ne s vězněním malých dětí, přesto jsem nedokázala odtrhnout ucho. Závěry kapitol byly vygradované tak akorát, aby posluchače navnadily na pokračování a v některých momentech jsem doslova přestávala dýchat. Závěr byl promyšlený a nečekaný, ale do plného počtu hvězdiček mi něco scházelo. Možná detailnější psychologie postav a propracovanější závěr, který nabídl oproti předchozím událostem velmi rychlé rozuzlení.

26.10.2020 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Jsem velkým fanouškem paní Moriarty - přečetla jsem všechny knížky, které u nás byly vydané a četbu této poslední jsem velmi odkládala, abych oddálila chvíli, kdy mi bude líto, že ji mám již přečtenou. Román Šílené výčitky je skvělý, moc mne bavilo ho číst a myslím si, že jeho autorka je jednou z nejlepších spisovatelek současnosti. Čtu poměrně hodně a pouze v knihách paní Moriarty dostávám pokaždé mnohem více, než čekám a než je avizováno. Psala jsem to již několikrát, ale musím to opět zopakovat, že její knihy jsou vždy velmi čtivé, pokaždé mají velmi originální a nepředvídatelnou zápletku, k níž se váže ještě několik dalších zajímavých drobných zápletek a témat, která jsou v mnohých případech až děsivě reálná, neboť se dotýkají každodenní reality a běžného života každého z nás. Nepřestává mne fascinovat způsob, jakým autorka píše a vykresluje jednotlivé charaktery svých postav. Vše je tak živé, plastické a velmi chytré. Pokud existuje nějaká kategorie kvalitního současného mainstreamového románu, pak je paní Moriarty na jejím nejvyšším žebříčku. Zpětně mohu říci, že některé její romány jsou mírně slabší než ostatní, ale v zásadě jsou všechny výrazně nadprůměrné a strčí hravě do kapsy konkurenci dalších nejen "bestsellerových" autorů. Šíleným výčitkám je přičítáno, že se v nich autorka již opakuje, že jsou zdlouhavé a že zápletka není tak výrazná jako v jiných knihách. Opak je však podle mého pravdou - síla autorky spočívá ve výjimečném pozorovatelském talentu a v tom, co je řečeno mezi řádky a z tohoto pohledu jsou Šílené výčitky jejím nejlepším románem. Moc za něj děkuji a pevně věřím, že až se HBO nabaží nové látky, paní autorka zase něco nového napíše. Už se nemohu dočkat! A zatím si ráda přečtu znovu vše, co mám již v knihovničce:-)

25.01.2018 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Předem musím napsat, že nejsem pravidelným čtenářem této odeonovské edice. Nevyhledávám ji především pro osobní předpojatost, neboť pod touto hlavičkou očekávám spíše experimentální a komplikovanější literaturu co se námětu i zpracování týče. "Vše, co jsme si nikdy neřekli" je velmi dobře napsaná románová studie o komplikovanosti lidského jednání, mnohostrannosti pohledů na stejnou situaci a fatálnosti následků na první pohled zanedbatelných činů. Příběh je poutavý, děj se stupňuje od začátku až do konce a nutí čtenáře zamýšlet se nad významem jeho osobní každodenní reality ve vztahu k okolí i k vědomí konečnosti vlastního života. Velmi si přeji, aby autorka ve své tvorbě pokračovala se stejným nasazením, jako tomu bylo u tohoto románu. Kniha může díky svému žánru i směle konkurovat mediálně známějším knihám L. Moriarty.

02.06.2016 5 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

(SPOILER) Milovaná Liane Moriarty je znovu zpět a se vší parádou. Takovým způsobem dokáže psát jen ona a mne to neskutečně baví. Úvodní kapitola je skvělá, je to jako sledovat divadlo. Autorka vzápětí rozdá karty a potom s nimi hraje vztahový mariáš. Opět je tu rodinné tajemství, dokonce několik a opět čtenář trne hrůzou. Napsat detektivku, v níž schází zločin a přesto dát čtenáři uspokojivou pointu, to je mistrovství. Zasvěcenějším čtenářům příběh možná připomene jinou autorčinu knihu "Na co Alice zapomněla", ale to vůbec nevadí, opakovaný vtip v tomto případě rozhodně nepřestává být vtipem:-)

11.12.2023 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Povedený psychothriller o sesterské vazbě a psychické nemoci - narcismu. Líbil se mi popis scén odehrávajících se v knihovně. Autistická Fern mi byla sympatická od prvních stránek a zákeřnost Rose se postupně odhalovala v celé své obludnosti. Téměř plný počet hvězdiček dávám především za poslední větu, která je umnou slovní hříčkou, která učiní čtenáře součástí děje:-)

31.12.2022 4 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Absolutně jsem nevěděla, co mám od této knížky očekávat. Zaujala mne především její přitažlivá obálka a slibná synopse. Příběh je velmi čtivý a zabývá se neobvyklým tématem, také výstavba děje je zajímavá a změna perspektivy vyprávění si se čtenářem příjemně pohraje, ale to je bohužel vše. V samotném závěru mi nebyly jasné motivace některých postav a ne vše bylo autorkou smysluplně vysvětleno k mé dokonalé spokojenosti. Na místo "wow efektu" mám po přečtení trochu pocit promarněného času. Není to vůbec špatné, ale pro mne bohužel spíše brzy zapomenutelný průměr.

28.12.2020 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Čtivé, poměrně překombinované, nemoha jsem se dlouho začíst a rozhodně mi nebyli sympatičtí hlavní hrdinové. Působilo to na mne dojmem, že jsou všichni psychopati a schází tam někdo s odstupem, kdo by celou záhadu rozklíčoval. Takový průměr, který po sobě nezanechá výraznější dojem.

27.05.2020 3 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Ačkoli se nepočítám mezi nadšené a nekritické čtenáře románů pana Kariky, čas od času si některý z nich ráda přečtu. Po Propasti jsem sáhla s nadšením, protože ráda jezdím do Vysokých Tater a také mysteriózní literatura mi není cizí, bohužel jsem se dočkala velkého zklamání. Autor už skutečně vykrádá sám sebe a ztrácí cit pro gradaci příběhu i samotnou pointu. Opakováním téhož a naprostým zoufalým zacyklením se v ději kýženého efektu nedosáhne. Netvrdím, že román je zcela špatný, začátek byl vydařenější než u jiných Karikových románů, ale ta záležitost se Sprungeisstem, to už bylo mnohokrát spíše k smíchu a k definitivnímu odchodu od této četby. Jsem ráda, že román alespoň skončil tak, jak skončil, protože k ničemu jinému taková hloupost nemohla vést.

30.04.2020 2 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Autorka v první části takříkajíc velmi dobře rozdala karty a pečlivě sestavila psychologické profily všech postav, proto bylo čtení příjemným i dlouho napínavým zážitkem. Už název knížky vyznívá slibně a dvojznačně - není jasné, zda tichá dívka bude pachatelkou a nebo obětí:-) V momentě, kdy čtenář identifikuje pachatele, četba už není tak zábavná a ztrácí trochu na přesvědčivosti. Samotný závěr také nepovažuji za úplně vydařený, ale přesto dávám plný počet hvězdiček, protože knížka byla mnohem lepší než autorčin předchozí počin a rozhodně stojí za přečtení.

20.08.2019 5 z 5

Muž, který už nezavolal Muž, který už nezavolal Rosie Walsh

Překvapivě příjemné čtení s pomalým a trochu kostrbatým rozjezdem a několika desítkami stránkami navíc:-), které mile překvapí originální napínavou zápletkou a dojemným silně emotivním zakončením. Tuto knížku jsem si užila a ačkoli mám drobné výhrady, autorce fandím a dávám jí plný počet hvězdiček!:-)

15.01.2019 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Sedmilhářky jsou podle mne jednoznačně nejlepší román od této autorky. Oceňuji její vynikající pozorovatelské schopnosti v běžném životě, na základě kterých dokáže tak přesně vystavět charaktery svých postav. Také netradiční vyprávění příběhu, kdy střídá útržkovité výpovědi svědků s dějovou linkou odvíjející se pozpátku bylo výborně zvolené a udrželo moji pozornost a zvědavost od začátku až do konce. V románu bylo vše, co jsem od něho očekávala ba daleko víc:-), jen jsem si chvílemi říkala, že jestli jsou rodičovské aktivity popisovány podle skutečnosti, jsem ráda, že žiji v ČR, neboť kdybychom tu měli něco podobného, možná bych se brzy stala jednou z tragických postav jejích románů:-)

27.11.2015 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Romantické čtení, od kterého jsem nic převratného nečekala, a proto mne asi příjemně překvapilo. Určitě bych knížku přidala k těm lepším a uvěřitelným romancím, ač jsou eskapády hlavních hrdinů trochu uměle vykonstruované, jako celek drží pohromadě a najde se v nich místo i na vážnější téma. A nakonec to nejdůležitější, co nesmí v knize tohoto typu chybět - sex tam byl a dobrý :-) a bylo ho tam tak akorát. A obešla bych se i bez bonusové kapitoly:-)

26.07.2023 5 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Velmi čtivá sbírka povídek s originálními strach nahánějícími či apokalyptickými náměty. Zaujala mne hned první z nich Konec plavby, ale pamatovat si budu i Věžák nebo Kopírku. Ocenila jsem také krátké úvodníky před každou povídkou, které vůbec nenudily a čtení bylo díky nim zajímavější. Pokud paní Tudor vydá další sbírku povídek, rozhodně si ji nenechám ujít!

12.06.2023 4 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Vynikající thriller, který mnohé čtenáře možná zprvu odradí spletitostí příběhu a větším množstvím postav.
Ti, co vydrží, ovšem dostanou pořádnou porci napínavého děje a pointu, v níž do sebe vše v celku realisticky zapadne. V příběhu totiž není skoro nic tím, čím se zdá bát. Žádnou další autorovu knihu jsem nečetla, očekávala jsem něco ve stylu Harlana Cobena, ale dostala jsem něco mnohem lepšího. Určitě se porozhlédnu po dalším dobrodružství Davida Rakera.

16.01.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Trochu zdlouhavý (téměř 500 stran!) mysteriózní thriller, který však rozhodně stojí za pozornost všech příznivců tohoto žánru. Autorka mne nadchla stylem psaní, její slovní zásoba je skutečně obrovská, je znát, že jde o novinářku. Líbilo se mi vykreslení atmosféry Orlických hor, k nimž mám velmi blízko, ale nemohu říci, že by mne pointa příběhu zcela zaujala. Na můj vkus už byla trochu přes čáru a postrádala ono "mezi nebem a zemí", čím mne poprvé zaujala Karikova Trhlina (ovšem nikoli jeho další knihy).

07.11.2022 4 z 5