kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Ahoj krásko Ahoj krásko Ann Napolitano

Ahoj krásko je společenský román, který v zahraničí sbíral skvělé ohlasy a získal si i srdce Baracka Obamy!
Díky této knize jsem si uvědomila, jak moc mám ráda příběhy obyčejných rodin, které se odehrávají v průběhu x desítek let...
V příběhu sledujete 4 sestry, jejich rodiče a klíčovou postavu Williama, který vlastně změní vztahy v celé rodině...
Kniha je přirovnávána ke klasice Malé ženy a já musím říct, že určitý odkaz tam vidím, byť podobná přirovnání moc nevyhledávám.
Styl psaní je jednoduchý, čtivý a i přesto, že děj není nikterak akční, tak jsem se nemohla dočkat každé volné chvíle, kterou s knihou strávím.
Vlastně to byl obyčejný příběh obyčejné rodiny, který mě ve výsledku neobyčejně zasáhl a já mu nemám co vytknout!
Julie, Sylvie, Emeline, Celelie, Rose, Williame... Děkuju. Děkuju za vše.
Pokud se vám líbila kniha Nejhezčí dny našich životů, tak vás rodinná sága Ahoj krásko taky dostane! Prosím více takových knih!
Od Ann Napolitano u nás vyšla ještě kniha Milý Edwarde, už se nemůžu dočkat, až se do ní pustím!
P. S. A prosím, pokochejme se tou luxusní obálkou alespoň na chvilku!
P. P. S. Upozorňuji, že se v knize vyskytuje celá řada citlivých témat, která mohou být pro některé čtenáře znepokojivá.

15.06.2024 5 z 5

Lásky čas Lásky čas Adéla Rosípalová

Když mám náladu na čtivou young adult oddechovku s LGBTQ+ prvky, tak si vždycky vzpomenu na Alču Štraubovou a její Lásku mezi řádky. To byla přesně ta kniha, která vám vykouzlí úsměv na tváři.
Když jsem zjistila, že Alča spojila své síly s Adél Rosípalovou, která napsala Zlomky nekonečna (dojemná young adult heavy contemporary s LGBTQ+ prvky, která mi zlomila srdce), tak jsem byla zvědavá, jak tahle spolupráce bude fungovat!
Holky, jste skvělé! Tohle byla paráda!
Dostala jsem ideální kombinaci milé a usměvavé oddechovky, ve které ale byla zastoupena i vážnější témata a nelehké situace, kterým museli hlavní hrdinové čelit.
Bavilo mě, jak se hlavní hrdinové pošťuchovali a ze začátku nemuseli... No a kocour Tuňák? Nejlepší vedlejší postava! A když k tomu dostanete prostředí Moravy, jsem prostě spokojená!
Doufám, že tohle není poslední kniha, kterou spolu holky napsaly, budu doufat a těšit se na cokoli dalšího!
A vy si tuhle oddechovku určitě sbalte třeba na dovču!

13.06.2024 4 z 5

Stane se včera Stane se včera Gillian McAllister

Stane se včera je zajímavý thriller s nevšedním twistem!
Knihu jsem zaznamenala loni v zahraničí u pár mých oblíbených youtuberů, kteří zmiňovali, jak je zaujal námět... Ten zaujal i mě, a tak jsem se ihned po vydání českého překladu pustila do čtení.
Stane se včera je příběhem ženy, která jednoho dne v noci uvidí svého (tehdy ještě bezproblémového) 18letého syna ubodat cizího muže na ulici. Další den dostává možnost se postupně vracet hlouběji a hlouběji do minulosti, aby přišla na kloub tomu, co vedlo jejího syna k tak hrůznému činu.
No, prostě to znělo super!
A popravdě? První polovinu jsem byla vážně začtená, kapitoly byly krátké a děj rychle plynul. V druhé polovině se ale děj stočil hooodně do minulosti a pro mě už to začalo být lehce překombinované, nevím, jak lépe bych to vyjádřila.
Už kvůli tomu námětu si ale myslím, že kniha za pozornost stojí, jen to pro mě asi v rámci žánru nebyla úplná topka.

11.06.2024 3 z 5

Havraní spolek Havraní spolek Maggie Stiefvater

Havraní spolek, za mě jedna z nejznámější young adult fantasy sérií, která na mě na zahraničních profilech vyskakuje už roky.
V českém překladu kdysi vyšel první díl, ale další už ne. Teď ale vyšla reedice a já si řekla, že po těch letech odkládání se do knihy i přesto, že jsem už tak trošku mimo cílovou skupinu čtenářů, pustím.
Jedná se o první díl čtyřdílné romantické fantasy série, ve které bylo hlavní hrdince předpovězeno, že až potká toho pravého, tak ho zabije svým polibkem.
Příběh to byl takový milý, oddechový... Já si u něj ale potvrdila, že už jsem opravdu mimo hlavní skupinu čtenářů podobných knih. Zároveň ale kvůli silné romantické lince a fajn postavám chápu, proč je tato série i po těch letech populární a čtená. Kdybych byla o pár let mladší, tak se budu mezi nadšené čtenáře řadit taky. Takhle to pro mě byla odpočinkovka po práci, která byla místy trošku zdlouhavá, ale jinak fajn.
Pokud patříte mezi fanoušky fantasy příběhů se silnou romantickou linkou a čtete hodně young adult literaturu, tak si myslím, že budete nadšení. Na té zahraniční popularitě zkrátka něco bude!
P. S. Určitě se v knihkupectví mrkněte na finální podobu knihy, ta ořízka nemá chybu!

09.06.2024 3 z 5

Trable s láskou Trable s láskou Jules Wake (p)

Jules Wake (Julie Caplinová) je autorka, po jejíž romantikách sáhnu, když chci vypnout a jen si přečíst něco nenáročného.
Trable s láskou už svou obálkou volají "jarní čtení"!
V příběhu ihned přeskočí jiskra mezi naší hlavní hrdinkou Jess a milým Samem. Ten je však tak nějak trošku zadaný a jeho přítelkyně (influencerka) se ho ne a ne vzdát...
Kniha je to nenáročná, to jsem také čekala, četla se jednoduše a moc se mi líbilo prostředí.
Zároveň mi místy přišlo, že některé zápletky byly až moc přitažené za vlasy a šly trošku do extrému (víc se rozepisovat nebudu, spoilery).
Z toho důvodu si myslím, že má autorka na svém kontě už lepší romantiky. Zároveň ale v součtu dostanete co čekáte, jen si myslím, že jiné romantiky Jules Wake jsou o kapku lepší.

06.06.2024 3 z 5

Odvaha Odvaha Markéta Lukášková

S tvorbou Markéty Lukáškové jsem se v minulosti potkala jen jednou, když jsem četla její knihu Losos v kaluži. Ta sice nebyla špatná, ale nebavila mě natolik, abych se pustila do dalších autorčiných knih.
Letošní novinka Odvaha si mě ale získala už obálkou, která mi naznačovala, že to bude něco trošku jiného, než jsme u autorky zvyklí. Tak jsem si přečetla anotaci a nepletla jsem se.
Tohle bylo opravdu něco jiného a já jsem nadšená!
Příběh se odehrává u nás těsně po skončení 2. světové války... V něm sledujete mladou Židovku Adu, která to po válce nemá vůbec jednoduché... Musí se starat o nemocnou maminku a nemůže se ani vrátit na školu... Její život se ale zcela změní v momentě, kdy musí odpovědět na osudovou otázku. Je odvaha říct ano? Nebo je odvaha říct ne?
Podobnou otázku si kladete po celou dobu čtení knihy... A díky dvěma dějovým linkám poznáte, jak se Adin život od základu změní podle toho, jak na otázku odpoví.
Já jsem po dočtení přesvědčená, že na otázku prostě nebyla správná odpověď (nebo mi to tak rozhodně přišlo) a jsem moc ráda, že mě kniha donutila nad ní přemýšlet.
Příběh se mi četl skvěle, chtěla jsem neustále vědět, co se bude dít dál a ocenila jsem, že to byl příběh vlastně úplně obyčejné ženy, se kterým se dokáže každý ztotožnit.
Opravdu jsem neskutečně překvapená, jak moc mi kniha sedla. Doporučuji směle dál!

04.06.2024 4 z 5

Hester Hester Laurie Lico Albanese

Hester, historický román s nádhernou obálkou, jehož hlavní hrdinka je předobrazem ženy z románu Šarlatové písmeno.
Šarlatové písmeno jsem předtím nečetla a tak jsem ani nevěděla, co od příběhu čekat.
V něm sledujeme mladou švadlenu Isobel, které manželství s lékárníkem Edwardem přinese nejednu životní komplikaci. Kvůli dluhům se pár musí přestěhovat do Nového světa, kde jim nezbývá nic jiného, než začít úplně od nuly. Edward se ale nečekaně rozhodne připojit k posádce jedné lodi a svou ženu opustí. Ta se poté setká s tajemným Nathanielem a její život je opět vzhůru nohama...
Hester je příběhem silné ženy, která se musí postavit na vlastní nohy a uživit se v době, kdy to pro ženy nebylo jednoduché. V pozadí sledujeme čarodějnické procesy a okouzlující popisy krajiny.
První polovina knihy je velmi pomalá a možná budete mít stejný pocit jako já, že se v ní vlastně nic moc neděje... Druhá polovina vám to všechno ale vynahradí. Těšila jsem se na čtení a držela Isobel palce.
Novinka Hester byla pro mě velmi milým překvapením, pokud máte rádi historické romány se silnou hlavní hrdinkou, tak ji určitě nesmíte minout!

01.06.2024 4 z 5

Dialog o umění a politice Dialog o umění a politice Édouard Louis (p)

Édouard Louis je můj velký oblíbenec! Jeho knihy jsou... neskutečné! Silné, emotivní a nenechají vás chladným... Ani po letech od dočtení. Vážím si ho za to, že se rozhodl svůj životní příběh a názory sdílet se světem. Už jen z toho důvodu si přečtu kdykoli a cokoli, co u něj od nás vyjde.
Takže jsem samozřejmě vyhlížela i útlou jednohubku, která nedávno vyšla - Dialog o umění a politice.
Ta je přepisem jeho rozhovoru s režisérem Kenem Louachem.
Rozhovor se dotýká aktuálních společenských, politických a kulturních témat a se spoustou názorů obou mužů jsem se dokázala ztotožnit.
Ano, je to jen přepis rozhovoru, navíc poslední třetina této knihy je soupisem díla Kena Louache. Pro někoho je to málo, pro mě ne. Já rozhovor předtím neslyšela/neviděla a čtení jsem si prostě užila.
Mohla být kniha delší? No jasně!
Ale i přesto jsem spokojená a tuto novinku i celou tvorbu autora doporučuju!

01.06.2024 4 z 5

Těžký život knihomolů Těžký život knihomolů Hanka Grehová

Jaký je život knihomola? Těžký!
O tom vás přesvědčí komiks Těžký život knihomolů!
Jak to má knihomol se záložkami? Co dělá na veletrhu Svět knihy? Kolik knih vozí v batohu (pardon, kufru)? Jak náročné je vést s ním společenskou konverzaci?
Pokud jste knihomolové, tak při čtení tohoto komiksu budete mít pocit, že někdo psal přímo o vás! Prostě vše sedí do puntíku!
Já se u tohoto komiksu maximálně bavila a jsem si jistá, že si jej moc ráda vytáhnu z knihovny a přečtu znovu kdykoli, když budu mát špatnou náladu...
Těžký život knihomolů je prostě perfektní jednohubka pro každého knižního nadšence!

28.05.2024 4 z 5

Eva Eva Verena Kessler

Eva je velmi povedeným společenským románem, který nahlíží na mateřství hned z několika úhlů pohledů.
V příběhu se seznámíte s rozdílnými ženami... Každá z nich je v jiné fázi života a ohledně mateřství si klade jiné otázky... "Měla bych být matkou? Co dělat, když se jí stát nemohu, ale toužím po tom? Není lepší děti nemít a nezatěžovat planetu?"
To a mnohem více se odehrává v mysli hlavních hrdinek románu Eva. Je více než jasné, že nebudete se vším souhlasit (to ani nejde), ale příběh si vás získá, donutí vás zastavit se a zamyslet... A to si myslím, že bylo i cílem!
Já jsem tuto kratší novinku četla s velkým nadšením a užila jsem si každou stranu.
Rozhodně doporučuju!

27.05.2024 4 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Někdo z nás bylo mé první setkání s tvorbou Kristýny Trpkové.
Její předchozí knihy byly totiž detektivky a to není úplně můj žánr... Její letošní novinka je ale psychothriller! To už mi zvědavost nedala a musela ji zkusit!
5 sourozenců, 1 narozeninová oslava a 1 hrůzné odhalení!
Od Někdo z nás jsem vlastně dostala to, co bych od psychothrilleru očekávala - napětí, neuvěřitelnou čtivost a zvraty!
Tahle rodina vám zkrátka nedá spát, má plno nevyřešených věcí z minulosti a vztahy mezi jejími členy jsou řekněme... ehm, minimálně k zamyšlení (spíše disfunkční až toxické)...
Já se bavila, čtení si užila a byť jsem asi nebyla úplně šokovaná (přeci jen, knih v tomto žánru je už mnoho), tak jako čtivá oddechovka stojí Někdo z nás určitě za přečtení!
Pokud autorka napíše další psychothriller, tak si ho moc ráda přečtu.

22.05.2024 4 z 5

Život na míru Život na míru Nikki Erlick

Život na míru jsem zaregistrovala v zahraničí... Nebudu lhát, okouzlila mě obálka!
Co je ale nejvíc originální, je samotný námět!
V jeden moment dorazí každému na světě tajemná krabička, ve které se ukrývá jeden provázek. Tento provázek svou délkou značí délku vašeho života. Je jen na vás, zda se rozhodnete krabičku otevřít... Nebo ji nechat navždy zavřenou.
Jak se společnost, vztahy a politika promění poté, co se postupně začne odhalovat pravda o provázcích?
Prostřednictvím několika hlavních postav jste pak svědky proměny celého světa...
Některé recenze zmiňovaly absenci dostatečného vysvětlení původu provázků. Já osobně od knihy očekávala zajímavou a originální sondu do společnosti a jejího fungování... A to jsem dostala!
Ocenila jsem krátké kapitoly, čtivost a svižnost děje i rozmanitost charakterů postav.
Ani mi nevadilo více vypravěčů, protože jinak bych vlastně nepoznala a nepochopila vše...
Život na míru jsem si opravdu užila a můžu ho rozhodně doporučit!

21.05.2024 4 z 5

Šepoty Šepoty Ashley Audrain

Ashley Audrain jsem si zapamatovala díky její originální knize Druhá tvář! Nyní jí vyšla novinka Šepoty, která mě nemohla minout!
Stejně jako Druhá tvář jsou i Šepoty velmi znepokojivým čtením, které se točí okolo tématu mateřství (tady určitě pozor na citlivá témata).
Hlavní hrdinka zažívá to, co nechce zažít žádná matka - její dítě leží v kómatu v nemocnici, vypadlo z okna uprostřed noci... Nikdo neví, co se stalo... Nebo možná ano...
K rozpletení příběhu dopomáhají vedlejší postavy... Sousedé, kamarádi, zdravotní sestra...
Šepoty se mi četly skvěle, to jsem také od autorky očekávala, ale nemohu říct, že by ve mně po dočtení nějak více zůstaly... Oproti předchozí autorčině knize Druhá tvář, tu mám v paměti doteď.
Nebylo to tedy špatné čtení, ale za sebe bych více doporučila zmiňovanou předchozí knihu Ashley Audrain, byť je tedy ještě více znepokojivá a určitě nesedne každému.

16.05.2024 3 z 5

Všude samí lháři Všude samí lháři Shari Lapena

Shari Lapena je zpět!
Po dvou letech čekání vyšel její nový psychothriller Všude samí lháři.
Před 2 lety Shari navštívila Prahu a o této připravované novince se hodně rozpovídala. To čekání vypadalo nekonečně a tak jsem měla velkou radost, že jsem si mohla autorčinu novinku přečíst ještě před vydáním díky reading copy.
A mé dojmy? Klasická a dobrá Shari Lapena!
Pokud jste už od autorky něco četli, tak dostanete to, na co jste zvyklí. Pokud jste ještě s Shari Lapenou nezačali, klidně se pusťte do čtení!
Na začátku knihy zmizí 9letá Avery... Její zmizení pak spustí vlnu událostí, které odhalí nejedno tajemství...
Při čtení rozplétáte historii manželství a jste svědky nečekaných momentů a výpovědí...
Zkrátka a dobře musíte pořád a pořád číst, protože chcete vědět, co se s Avery (potažmo její rodinou) stalo!
Já jsem spokojená, dostala jsem Shari, tak jak ji znám a jak mě baví!
Zároveň se ale těším, až příště vystoupí ze svého žánru a my se začteme do něčeho nového.

15.05.2024 4 z 5

Šťastně až na věky Šťastně až na věky Michal Beck

Šťastně až na věky, skvělý celovečerní dokument se letos dočkal svého knižního zpracování, které jsem samozřejmě musela omrknout!
Dokument (i kniha) se věnuje 5 ne úplně běžným formám vztahů - polyamorie, milenecký vztah, otevřený vztah, vztah monogamní stojící na silné křesťanské víře a vztah založený na závislosti na seznamkách, které sleduje v horizontu 4 let.
Kniha obsahuje vše, co mohl divák vidět ve stejnojmenném dokumentu plus něco navíc! Zjistíte například, co se stalo s páry po natáčení... nechybí ani fotografie!
Kniha se mi četla skvěle, dělala mi společnost při cestách do práci a já si nemohla vybrat lépe. Bylo to čtení zajímavé a poutavé.
Myslím si, že Michal Beck odvedl při psaní skvělou práci a dokument Jany Počtové dostal více než povedenou knižní verzi.
Za sebe mohu jedině doporučit!

12.05.2024 4 z 5

Záměna Záměna Susan Lee

Susan Lee je pro mě autorkou, od které si vždycky moc ráda přečtu nějakou fajn young adult romantickou contemporary. Prostě taková další Kasie West.
Od autorky jsem už loni četla knihu Spřízněné duše a to bylo tak milé čtení... Záměna za mě ale byla ještě o krapet lepší!
Už jen námět příběhu je podle mě zajímavější než v předchozí autorčině knize. Bavilo mě, jak se postavy popichovaly a tajily to, že došlo k určité záměně a že důvod, proč se nechtěli přiznat dával smysl (což často v YA žánru nedává, nebo je vše podáno až moc zjednodušeně).
Ocenila jsem čtivost, prostředí i zpracování rodinných vztahů.
Zkrátka si myslím, že jako romantická oddechovka je tohle v žánru young adult prostě příjemné čtení.
Doufám, že autorčiny knihy u nás budou dál vycházet, určitě si od ní cokoli dalšího přečtu.

08.05.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Ke knihám Kateřiny Karolové jsem se dostala úplně neplánovaně, když jsem loni dostala výtisk její knihy Jiné místo. Když jsem viděla, že je to malá a krátká skoro až jednohubka, tak jsem ji zkusila a bylo to vlastně fajn čtení.
Líbilo se mi, jak byl příběh čtivě a jednoduše napsaný a já jen otáčela stránky. Takže byť to nebylo bezchybné a nezapomenutelné čtení, tak jsem se moc ráda pustila i do autorčiny letošní novinky Dokonalé městečko.
A řeknu to takhle, námět knihy je velmi funkční - divné městečko, kam se nedostane jen tak někdo, kde je spousta prazvláštních pravidel a od momentu, kdy hlavní hrdinka na místo dojede, tak vy jako čtenáři cítíte, jak je něco sakra špatně!
Jo, prostě pro znepokojivé a napínavé čtení super!
Zároveň je jasné, že rozhodnutí hlavni hrdinky nebudeme asi moc sdílet ani chápat, kdo z nás by tak riskoval... Ale zase, bez toho by se v příběhu nic nedělo, takže s tím se tak nějak počítá.
Ve výsledku to pro mě bylo takové to čtení "neurazí, nenadchne". Opět jsem knihu přečetla velmi rychle, četla se mi dobře, ale zároveň jsem v ní asi neviděla nic extra nového.
Takže jako oddechovka, od které nebudete chtít o nějakém víkendovém večeru odejít... proč ne.

08.05.2024 3 z 5

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Babylon od R. F. Kuang, kniha, která obletěla knižní svět!
Já osobně jsem zaregistrovala na zahraničním youtubu na Babylon samé pochvalné recenze včetně vět "Tohle byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla"!
V minulosti jsem nakoukla do autorčiny bestsellerové fantasy Maková válka... Do té jsem se ale nakonec nepustila, čtení by mi nesedlo, to jsem věděla po pár stranách, já a fantasy... Loni jsem ale v zahraničí na i na Londýnském veletrhu všude viděla autorčinu novinku Yellowface, což byl autorčin první společenský román, který není fantasy. Já si ho pořídila v originále, pustila se do čtení a byla nadšená!
No a právě i díky tomu jsem si řekla, že až vyjde v českém překladu Babylon, tak ho musím zkusit. Sice jsem věděla, že se jedná o fantasy, ale mnoho recenzí zmiňovalo přidanou hodnotu, díky které to není "pouhá" fantasy záležitost...
Nebudu to prodlužovat, s Babylonem to bylo dlouhé 3týdenní trápení...
Námět zněl zajímavě a těšila jsem se na příběh, který se odehrává v alternativní verzi Oxfordu v minulosti...
Na mě ale děj byl zdlouhavý, ten až filozofický přesah mi nesedl a poznámky pod čarou mi čtení komplikovaly - bylo jich hodně, byly dlouhé a já stále přeskakovala z děje na spodní část stránky...
V druhé polovině sice přišly zápletky, které jsem nečekala, ale celkový dojem ze čtení mi už nezlepšily...
Babylon mi zkrátka opravdu nesedl, pokud ale máte rádi podobné "dark academia" příběhy, které jsou pomalejší, tak si myslím, že je vysoká šance, že budete patřit do skupiny nadšených čtenářů (viz zahraničí).

05.05.2024 3 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

V letošním roce jsem se rozhodla hledat další žánry, které by mi mohly sednout jako "čtení po práci", tedy fajn oddechovky, u kterých po náročném dni můžu vypnout.
K mému velkému překvapení mi sedlo hned několik erotických románů, které jsem dříve vůbec nečetla. Řekla jsem si tedy, že budu objevovat další autorky a série...
Proto jsem se rozhodla vyzkoušet i sérii Never After od Emily McIntire.
1. díl s názvem Lapeni se ale stal pro mě ukázkovým příkladem toho, že když zkoušíte nový žánr, tak vám někdy prostě něco i nesedne.
Lapeni za mě spadají do hodně temných erotických romancí, tady máme dokonce bonus i v jakémsi můžeme říct spojení se světem Petra Pana, což mi přišlo hodně originální.
Bohužel jsem se ale nedokázala začíst, vztah mezi postavami byl na mě až moc toxický (byť mi toxicita často v tomto žánru tolik nevadí)... Nejvíc mi ale vadila "mafiánská" zápletka...
Nevím, co k tomu víc říct, jsem ráda, že jsem knihu zkusila, ale za sebe ji doporučit nemůžu...
Vím, že v zahraničí je série velmi populární, takže tady jsem se s ní asi prostě jen nepotkala...
Doma mám i 2. díl Zjizveni, kterému bych ráda ještě šanci dala.

01.05.2024 2 z 5

Sestry pod vycházejícím sluncem Sestry pod vycházejícím sluncem Heather Morris

Sestry pod vycházejícím sluncem patřily mezi mé nejočekávanější knihy letošního roku!
Jedná se o novinku Heather Morris, autorky historického románu Tatér z Osvětimi, kterého já osobně z celého srdce doporučuji. Četla jsem ho v originále a příběh mě naprosto pohltil (vím, že to tak neměli všichni). Potom jsem se navíc setkala s autorkou a věděla jsem, že si od ní přečtu vše, co napíše. To setkání bylo naprosto nezapomenutelné, dojatá jsem byla ještě dlouho poté...
Navíc jsem dalším historickým románům autorky (Cilčina cesta, Tři sestry) dala 5* a tak jsem očekávala to samé i od této novinky.
Bohužel ale přišlo lehké zklamání...
Děj se odehrává opět za 2. světové války, poprvé se ale dostává v ději mimo Evropu, konkrétně do japonského zajateckého tábora, kam se dostává naše hlavní hrdinka. Ta má za sebou nelehká rozhodnutí... Oporu najde u zdravotní sestry, která se do tábora dostala společně s ní...
Sestry pod vycházejícím sluncem jsou zajímavým, dojemným historickým románem o síle přátelství a rodině.
Opět autorka sepsala skutečné životní příběhy obou hlavních postav, na začátku knihy vám i prozradí, kdo z rodin obou hrdinek Heather Morris povyprávěl jejich příběhy.
Kniha jako taková se mi četla velmi dobře, ale bohužel (a doteď nevím, proč konkrétně) se mě celkový příběh dotknul tolik, jak jsem u autorky zvyklá (tím rozhodně nezlehčuji děj a události, které se za války odehrály)...
Doporučit knihu určitě mohu, ale předchozí autorčiny počiny jsou za mě ještě o level lepší!

01.05.2024 4 z 5