Odvaha přehled

Odvaha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534153/bmid_odvaha-65f02a730cf58.jpg 4 171 171

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Odvaha. Přihlašte se a napište ho.

Jana283
dnes 3 z 5

Nápad s dvěma dějovými linkami nebyl špatný, ale literární zpracování trochu pokulhává. Je to takový dívčí románek zasazený do koloritu 50.let, protože to je teď "in". Ale mohlo se odehrát kdekoli a kdykoli. Život nás staví každý den před podobná rozhodnutí.

Petra00
dnes 5 z 5

Naprosto skvělá knížka!
K nákupu knihy mě motivovalo, když jsem slyšela o zpracování - hlavní hrdince je položena otázka a následně se kniha dělí na dvě roviny. Část když odpoví ano a když odpoví ne. To bylo na knížce fakt skvělé, originální. Je zde vidět, jak obtížné někdy rozhodování v životě je a taky že nikdy není jednoznačné, co je správné a co špatné.
Zároveň se mi moc líbí volba období, v kterém se děj odehrává. Jsou zde skvěle vykresleny poměry po válce, byť je to drsné a smutné.
Moc mě bavily postavy, celkově jsem chtěla číst pořád dál a dál a byla bych nejradši, kdyby knížka neskončila.
Rozhodně doporučuji.

Adusa68
včera 4 z 5

Konečně někdo zrealizoval můj nápad na knížku! Velmi originální pojetí, kdy zhruba ve třetině knihy se musí hlavní hrdinka rozhodnout. Následující kapitoly pak vykreslují děj po rozhodnutí ANO a děj po rozhodnutí NE. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a člověk tak nějak pochopil tu její na jedné straně bojovnost a na druhé rezignovanost.
V obou kapitolách jsem čekala nějaké více dějově propracované vyvrcholení, ať už v lince s bývalou manželkou, nebo v druhé kapitole v lince s Karlem. Ale tak vypadá to na pokračování a třeba v něm bude větší drama.
Jinak ještě k časové lince, tady bych se ráda autorky zastala, neboť mi přišlo, že dobu 50. let vystihla dobře. Za mě tam bylo vše podstatné, nic nebylo na sílu nebo fakticky nesprávně. Naopak má autorka můj obdiv, že děj zasadila do tak těžké doby, která rozhodně zabrala spoustu času při samotné přípravě knihy, a to zejména studium historických materiálů.

všechny komentáře

Související novinky (6)

10 nejčtenějších knih (červen)

15.06.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (23. týden)

12.06.2024

Žebříček nejprodávanějších knih (22. týden)

05.06.2024

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Odvaha v seznamech

ve Čtenářské výzvě36x