Odvaha

Odvaha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534153/bmid_odvaha-65f02a730cf58.jpg 4 583 583

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text

Kuci12
předevčírem 5 z 5

"Ale já o vás nic nevím. A kdybych byla s člověkem, co tenhle režim podporuje, hnusila bych se sama sobě. Ale budete mít život."

Pro mě osobně velké překvapení. Skvěle popsaná doba, kdy šedivá, rudá, strach a zmar byly všudypřítomné. Co by bylo kdyby - koho z nás to někdy nenapadlo. Líbilo se mi, jak příběh gradoval a postupně jsme našli všechny dílky z příběhu, který nesoudil. Pouze dával různé pohledy na život. Nikdo z nás nevím jak by se zachoval, kdyby stál před takovou volbou. Ráda bych chtěla věřit, že tohle už nebude muset nikdo zažívat.

"Všichni jsme podezřelí, všichni jsme podezřelí.
"Vypadá to tu všechno jinak. Co myslíš? Všechno. Jako by to zvadlo. Zrezlo. Zvětralo. Nevím, jak to pojmenovat."

pakoshka
15.10.2024 4 z 5

Do knížky jsem šla s malým přesvědčením, neb ač mě Markéta hrozně baví v Chume, její beletrii se vyhýbám po jedné zkušenosti obloukem. Chtěla jsem oddechovku do letadla a k odpočinku na hotelu, no nakonec jsem ji celá zvědavá zhltla za dva večery. Tak to máme skóre 1:1.

Ristridin
13.10.2024 5 z 5

Milé překvapení, tato kniha mi velmi sedla. Čtivě napsáno, postavy rychle a jasně vykresleny a hned se můžeme vrhnout na to, o co zde jde. Ano nebo ne? Nosné téma je poutavé, úvahy nad osudem, volbou a jejími důsledky mě fakt baví. Na pozadí období 50. let žijí lidé se svými problémy a musí se jim postavit. Nejedná se o historickou knihu a přesto se Lukášková snaží lehce čtenáři podávat soudobé informace. Komunisté jsou všude, Židi ani nyní po válce nenalézají svůj klid.
Za některými postavami se skrývá tajemství a až postupně se čtenář dozvídá víc v paralelních rovinách příběhu.
Originální a přitom tak jednoduché. Doporučuji.
(Zajímalo by mě, o jaké se jednalo "popíchnutí" od Karin Lednické, o kterém se autorka zmiňuje v poděkování. Bylo to v přátelském duchu nebo ne? :))

MarciLiška
13.10.2024 4 z 5

Dobře napsaná kniha, čtivá a k zamyšlení. .....Co by se stalo kdyby?!! A zároveň, co se tu kolem vlastně děje??...
...Zajímavě pojatý příběh mladé ženy, která si prošla útrapami života a na své cestě přemýšlí, kterou cestu si zvolí a kam její kroky budou směřovat.

Racík
12.10.2024 5 z 5

Skvěle napsané, čtivé. Téma bylo již mnohokrát zpracované, ale ta možnost dvojí volby mě velmi zaujala a na konci knihy vlastně překvapila a taky donutila k zamyšlení nad běžným životem: Co by se stalo, kdyby...

kramlinka88
05.10.2024 4 z 5

Každého z nás určitě v životě napadla otázka, co by se stalo, kdyby ? Jak by vypadal můj život, kdybych se tehdy rozhodl/a jinak ?

A přesně o tomhle vypráví i kniha Odvaha. Na jedné straně Ano, na druhé Ne, jak jednoduché slovíčka, které ale můžou mít nedozírné následky :-)

Děj se odehrává po skončení druhé světové války, kdy Ada žije v malém bytě se svou maminkou, o kterou se stará. Jak už to tak bývá, v té době nebylo neobvyklé se vcelku jednoduše zaplést do něčeho, čemu říkali „protistátní jednání". No samozřejmě, jak jinak :-/

To stejné se povedlo bohužel i Adě, která se má právě proto dostavit k soudu. Vzápětí dostane nabídku, od pro ni neznámého muže, která se neodmítá, nebo ano ?

A přesně v tuto chvíli se před námi odvíjí první dějová linka, jak by vypadal život Ady, kdyby souhlasila ? Její život by byl mnohem jednodušší, nemusela by řešit peníze, mohla by se vrátit do školy, o maminku by bylo postaráno....je ale ta jednodušší volba vždy ta správná? V životě nic není zadarmo a i Ada musela zaplatit....

Druhá dějová linka nám přináší následky odmítnutí její životní nabídky. Jaký bude její život ? Udrží si své hodnoty ? Nebo jí to nakonec taky bude něco stát?

Každá volba v životě má své kladné i záporné stránky, a vždy se nám do mysli může vkrást ten čertík, který si zahrává s naší myslí. Musím přiznat, že knížka se mi líbila, ale víc tedy linka první, byla mnohem zajímavější a je pravděpodobné, že většina žen by sáhla po té jednodušší volbě, obzvláště potom co vše Ada zažila už během války, by se jí asi nikdo nedivil.

Fascinovalo mě ovšem, jak jí to všichni dávali sežrat. Jakoby si jako Židovka neprošla za války už dostatečným peklem....stále pro své okolí zůstávala tou špinavou židovskou chátrou, přitom chtěla jen vystudovat a pomáhat lidem :-( Bylo mi z toho smutno, ale věřím, že to nemělo daleko od reality. Věřím, že se tehdy lidé takto opravdu chovali. Měli strach, všichni měli strach, o sebe, o své blízké, a vystrašený člověk se nechá lehce zmanipulovat :-/

Knihu rozhodně doporučuji, je útlá, ale je v ní řečeno opravdu hodně, někdy jen mezi řádky, ale já mám moc ráda knihy se skrytým poselstvím :-)

betička
04.10.2024 5 z 5

Další zajímavý pohled na 50. léta 20. století u nás.
Příběh mě velmi bavil a nenudila jsem se u jeho čtení ani chvilku. Zajímavá byla ta myšlenka jak jedno slovo ANO/NE ovlivní osud člověka, že to někdy to může být jen paralelní cesta, ale někdy to může být úplná odbočka na křižovatce.
Ale hlavní je to rozhodnutí udělat ...

Andyska007
03.10.2024 5 z 5

Příběhy z 50. let jsou náročné na čtení. Ale tato kniha klouže trošičku po povrchu, četla se dobře a rychle. Neubírá jí to ale na naléhavosti, napínavosti, emočnosti. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, přemýšlela jsem nad jejím osudem. Domýšlela jsem si, jak by asi příběh dál pokračoval ve variantách ano i ne...

Dixinka
01.10.2024 5 z 5

super příběh. krasna kniha.

Mandlevest
29.09.2024 5 z 5

Přiblížil se podzim, je třeba trochu pohnout se čtenářskou výzvou :-). A toto téma, byť se jeví jednoduše, byl pro mě oříšek. Mám spoustu koupených knih, doma v knihovničce, které trpělivě čekají na svou chvíli :-). Nevěděla jsem, do které se pustit, až nakonec zvítězila tato, celkem nedávná koupě, ale je vhodná formátem do malého letadlového zavazadla a taky, samozřejmě, jsem se na ni moc těšila :-). A určitě jsem nebyla zklamaná, protože styl psaní Markéty Lukáškové znám, přečetla jsem několik jejich knih. Píše zdánlivě jednoduše, má svůj osobitý styl, neplýtvá emocemi, ale.... každá její kniha je výborně vypointovaná, něčím originální a příběhy se vždy pěkně prolnou bez nějakých podivných či nevěrohodných náhod. Navíc opět ukazuje, že se nebojí historických témat, která ale pojme po svém, se dvěma příběhy, které se na základě protichůdných rozhodnutí mohly stát. A v každém z nich hrdinka něco nalézá a něco ztrácí a je na čtenářích, se kterým příběhem se více ztotožní, který budou hrdince přát. Už v knize Panda v nesnázích autorka ,v linii příběhu Marie, zabrousila do tragických poválečných let , let padesátých a jejich dopadů na obyčejné lidi. Už tam se mi příběh velmi líbil a tak se nedivím, že vznikl i tento, který je, dle mého, v detailu ještě lepší. Je opravdu skvělé, kolik máme výborných českých autorek, je z čeho si vybírat. Kdo jste Markétu ještě neobjevil, zkuste ji, minimálně zpracované téma si to určitě zaslouží. Hodnotím tedy maximem a doufám, že Majonéza k snídani, která je v mé knihovně už pekelně dlouho stále "na čekačce" se také brzy dočká:-).

katallinka
29.09.2024 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, která mě zaujala tím, že mezi slovem ano a ne, může být obrovský rozdíl. Moc se mi líbilo zpracování a historie 50. let. Je jen škoda, že konec byl useknutý, zůstala mi ještě hromada otázek.

Fani
28.09.2024 4 z 5

Jak jedno slovo muže změnit život, který stejně prozijete jen malinko jinak, stejní lidi, jen jiný úhel. Když jsem po knížce sáhla , vůbec sem nevěděla o čem je a byla jsem překvapena ze hlavní hrdinka je zidovka a já se ocitla v poválečném Československu. Měla sem to přečtené za chvilicku a opravdu mě to bavilo. Překvapilo mě , ze některé postavy v pribehu byly inspirované skutečnými lidmi, což mi přišlo fajn

Josh
27.09.2024 4 z 5

"...a ustavičně cosi závažného nevědět./W.S."

Citát v knize je šitý na míru i komentářům tady... Naštěstí je nečtu vůbec nebo až po přečtení. Nemám frustrace z tématu knihy - 50.léta jsou naše děsivá historie a vzhledem k roku 2024 si je málokdo reálně pamatuje - ale z komentářů k ní...
Např. čtu tohle ale nečtu válku a jiné hrůzy, musím napsat hodnocení ale opíšu anotaci, neřeším životní příběh postav ale řeším ne/injekce ne/bavit se,... ACHJO

Za sebe děkuji autorce, že se pustila do tak náročné doby a navíc ještě i tolik možných variant zobrazených nejen na hlavní postavě Adě, a to vše na pozadí zajímavě využitých reálií. Opravdu výjimečné (a nápadité) bylo sledovat důsledky odpovědi na jednu otázku.... V reálném životě by přece nejeden z nás chtěl znát scénář co by kdyby ;-))

lennyd
25.09.2024 4 z 5

Ada a její matka měly obrovské štěstí, že přežily válku i koncentrační tábor, a doufaly v lepší zítřky. Ale nový režim se s nimi pro jejich židovský původ nikterak nemazlí, a některé dny mohou být horší než ty válečné. Ale ... nemůže jedno slovo změnit zbytek života? K lepšímu? K horšímu? Kdo ví ...
Nevím jestli je to nyní taková móda, a nebo má jen moje žena takovou "šťastnou ruku" v knihovně, ale mám pocit, že většina autorů dnešní doby musí napsat nějakou knihu zabývající se válkou, antisemitismem a obdobnými těžkými tématy. Budiž k plusu této knize a její autorce, že záběr své knihy posunula o pár let později, a nečetli jsme další variaci na Hanu, Zuzanin dech, a mnoho dalších... A kromě toho má tato kniha ještě jedno malé kouzlo (jak to sakra napsat tak, abych neprozradil víc), které jí určitě přidá punc nezapomenutelnosti...

barbora-mag
24.09.2024 3 z 5

Velmi čtivá kniha. Za mě má pár nesrovnalostí, které mi kazily četbu.. Bylo by možné, aby se v JZD jásalo veřejně nad smrtí Stalina?... V padesátých letech, době takového teroru? A pak detail, párkrát tam autorka zmiňuje, že sestra zkontrolovala kanylu.. pokud myslí kanylu na žilní podání infuze, tak v těch letech se kanyly nepoužívaly (infuze kapaly přes jehlu).

jejda.majda
23.09.2024 4 z 5

Má druhá kniha od Markéty Lukáškové. Není to tak dlouho, co jsem přečetla její prvotinu, Losos v kaluži, a teď jsem se vrhla na Odvahu. Z hlediska jazyka, plynulosti knihy a stylu vyprávění je u Lukáškové rozhodně znát velký posun. Vyprávění není plytké ani ploché, příběh krásně plyne, je napínavý a kniha se čte téměř sama, přitom jde i dost do hloubky.

Líbilo se mi, že autorka nás jakoby mimochodem nenásilně seznamuje s tím, jak se žilo lidem v 50. letech a zrcadlí do knihy reálie té doby. Tahle kniha vás donutí k zamyšlení. Jakou cestu byste si vybrali vy? A byla by zrovna tahle ta správná?

ma_Run_ka
23.09.2024 5 z 5

Příběh mladé židovky Ady se odvíjí (v padesátých letech minulého stolení) ve smyslu "Co by se stalo, kdyby...". Může svůj život změnit, bude mít na to odvahu? A poté, co se rozhodne - bude si vážit sama sebe? Má říci ano, či ne?
Člověk by se měl rozhodovat sám za sebe, tak, jak to cítí. Neohlížet se na to, co by řekli či udělali lidé okolo (zejména nejbližší). Nesoudit, nekritizovat, neponižovat, nezlehčovat, nefabulovat.... prostě žít a rozhodovat se podle nejlepšího vědomí a svědomí. Vážit si svých rozhodnutí a nepochybovat, nemyslet na to "Co by se stalo, kdyby...", ale žít přítomným okamžikem a vnímat ho všemi smysly. Toto však platí zejména v dnešní době, sama neumím posoudit dobu poválečnou a těžký život nejen Židů. Kdo s režimem nesouhlasil, byl pronásledován a stal se nepohodlným.

mnohoknih
21.09.2024 4 z 5

Začnu lehce filozoficky... některé situace nastanou, ať se rozhodneme tak či onak. Ada je židovská dívka v nezávidění hodné situaci. Napřed koncentrák, kde přišla o tatínka. Po válce restrikce od komunistů. Tím, že se nevzdává, si mě okamžitě získala. Je to opravdu zajímavá postava. Na rozdíl od Karla Kouby. Tam čekáte nějakou levárnu a je jedno, zda jste v příběhu ANO nebo NE. Kamarádka Anna je taky zajímavý človíček. Pěkně nám ukazuje to, že bychom si napřed měli zamést před vlastním prahem než někoho odsoudíme. Chápu Adino rozhodnutí pro ANO. Vrátila se na vysokou školu, zabezpečila matku a manžela se naučila tak nějak snášet. Kolik takových manželství bylo a je? Není důvod Adu odsuzovat. Samozřejmě, že část NE mi byla daleko sympatičtější. I když Koubův závěr zde byl přitažený za vlasy. A nejsympatičtější bylo použití dobových reálií, tehdy žijících osob. A úplně nejvíc byla zmínka o Františce Plamínkové.

Lucciella_L
21.09.2024 4 z 5

Druhá knížka, se kterou jsem se setkala, která má verzi ANO a verzi NE.

Musím přiznat, že mě Ada zaujala. Mladá židovská žena, která po návratu z koncentračního tábora zkouší žít "nový život". Bohužel musela přestat studovat medicínu a stará se o svou nemocnou matku. Jenže ani po válce nemají židé na růžích ustláno. Komunisté je pronásledující jako pes lovenou zvěř.

Ada se s kamarádkou setkává s partou Vyšehradských jezdců, což ji přivádí opakovaně do problémů. Jenže i tyto problémy mají řešení - ovšem s velkým morálním dilematem. Vdát se či nikoliv? Mít možnost vystudovat a stát se lékařkou a nebo přijmout trest a jít pracovat na statek? Jak se rozhodnout?

Těžké dilema, kde jsem i já řešila, jak bych se asi rozhodla....

I přes to, že to nebylo úplně lehké téma, se mi knížka moc líbila a společné čtení bylo super!

Určitě doporučuji!

lulucinax
19.09.2024 4 z 5

Na knize z poválečného období se mi líbilo rozvětvení příběhu. Dočítáte se, co se stane, když hlavní hrdinka mladá židovka řekne ano a pak když řekne ne. A mě by alespoň v prvním případě zajímalo, co bylo dál :)
Kniha je velmi dobře napsaná, čtivá a teď přijdou ta ALE :D Čekala jsem jiné pohnutky hlavního hrdiny. Čekala jsem trochu víc.
Ale není to špatný příběh, můžu rozhodně doporučit. Jen to období válek a po válce už nerada čtu, protože člověk s tím nic nenadělá a je z toho akorát frustrovaný.