Odvaha

Odvaha
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534153/bmid_odvaha-65f02a730cf58.jpg 4 288 288

Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text

VerStetinova
dnes 1 z 5

Po přečtení této knihy se mi honí hlavou tolik věcí, že vůbec nevím, kde začít.
Děj knihy se odehrává v 50. letech, což se projevuje tak, že autorka hází pojmy a jmény s touto dobou spjatými, ale dělá to bez nějaké větší hlouby.
Postavy se baví tak, jako se my bavíme dneska atd.
Dále: hlavní postava je Židovka, což autorka neváhá zdůraznit na každé druhé straně. Až je to směšné - Ada si dá gulášovku, což je problém, protože je Židovka. A kdyby vám to nedošlo, tak se o dva odstavce dál dozvíte, že je to problém, protože Židé nejí vepřové, což předpokládám, že všichni víme?
A v neposlední řadě nesmí chybět toto: všichni komunisti jsou svině, mají nadváhu, jsou oškliví a žerou párky. Všichni antikomunisté jsou naopak ušlechtilí, krásní a bezvadní lidé. To je tak strašně plochý, to mě prostě nebaví číst...

Lily101
předevčírem 3 z 5

Za mě toto není úplně nejpovedenější pokus. Je hodně znát inspirace Karin Lednickou (autorka jí ostatně v závěru i děkuje). Medailonky dávají smysl jen pokud je v knize uveden děj dle skutečnosti, což zde není (ostatně se nejedná o historický román).

Za mě fajn oddechovka s ponurou atmosférou a pěkná pointa, nad kterou budu ještě chvíli přemýšlet (což je plus u oddechové knihy), neb SPOILER těžší cesta může být ta správná KONEC SPOILERU.

Autorku jako takovou mám ráda i z podcastu “Chumelenice a její předchozí knihy se mi líbily, ale tato mi prostě nesedla.

SPOILER: Kniha obsahuje jeden překlep, neb na straně 175 nahoře si hlavní protagonistka s manželem dali pusu pod rozkvetlou třešní a na straně 176 hledají rozkvetlý strom, aby se mohli políbit, což se v posledním odstavci strany 176 reálně děje KONEC SPOILERU.

PetrazÚstí
předevčírem 5 z 5

Je to napsané velmi přístupně a myslím si, že by na obálce mělo být označení "román pro adolescenty", odpovídá tomu svou zkratkovitostí a jistou plochostí, ale to není na škodu, náctiletí nacítí dobu nenuceně, a to je v takovém případě plus.

cornetka
17.07.2024 5 z 5

Hlavní postavou je Ada, mladá židovka. Spolu s maminkou žijí v poválečném období v těžkých podmínkách, které jim rozhodně nikdo závidět nemůže - komunisté je odsuzují stejně jako nacisté, často nemají co jíst a víceméně přežívají, jak se dá.

Jednoho dne Ada dostane nabídku k sňatku od prakticky cizího muže. Stojí tedy před rozhodnutím, zda říct ano nebo ne. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Jaká odpověď je tedy správná?

“Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne?

Autorka nám nabízí, jak by mohl probíhat příběh, pokud řekne tu či onu odpověď. A to se mi moc líbilo. Mě osobně tedy bavila víc záporná odpověď. Ale reálné byly obě dvě.

Kniha je za mě čtivá a doporučuji tedy všem, kdo mají rádi toto období. Není to jen o odvaze, ale také o reálných životních podmínkách v tomto období. A taky je to úplně něco jiného, než jsem u autorky zvyklá.

Jolana.b
16.07.2024 5 z 5

Za mne velmi zajímavá kniha, která nutí k zamyšlení. Rozhodně doporučuji přečíst.

Lenisk@
12.07.2024 3 z 5

Markétě se zase povedlo napsat čtivou knihu, kterou člověk slupne jako malinu. Líbilo se mi, že se pustila do vykreslení atmosféry 50. let a že svůj příběh zasazuje do reálné historie, mezi reálné postavy. Oceňuji, že nám připomíná, jak špatně se lidem žilo v tehdejší době, jaké to bylo neustále se ohlížet přes rameno a svoje názory raději jen tiše zašeptat. Kniha se tedy četla dobře, druhá půlka mi přišla slabší, asi jsem čekala nějakou výraznější pointu, než jaká se objevuje v každé druhé knize z červené knihovny. A klidně se příběh mohl rozvíjet dál :).

MilackovaN
09.07.2024 5 z 5

Knihu s tímto tématem bych čekala spíše od paní Mornštajnové. O to více mě překvapilo, jakou má kniha kvalitu. Nechci tím říci, že by ostatní knihy od paní Lukáškové nebyly dobré, byly, ale tato kniha ostatní výrazně převyšuje. Většinou čtu knihy s tématem 2. světové války a o holocaustu, ale po přečtení této knihy se určitě začnu více zajímat i o tuto tematiku. Obě rozhodnutí hlavní hrdinky byly odvážné. Vůbec by mi nevadilo, kdyby v knize byly obsaženy i další dva nabízené příběhy ve verzi NE a kniha by byla o tuto část delší. Tento koncept dvou verzí se mi moc líbil, kdysi jsem měla stejný nápad, napsat knihu s verzí Ano a Ne, naštěstí jsem to přenechala povolanějším :-) Doufám, že časem bude více knih s tímto nápadem, čte se to hezky a je to napínavé. Mně (jako nerozhodného člověka) to nutí přemýšlet, jaká cesta byla vlastně ta lepší a kterou bych si pro sebe zvolila já, kdybych předem věděla, jak to dopadne. Jediné, co mi na knize vadilo, byla absence kapitol. Rozumím tomu, že by to ztrácelo kouzlo knihy, ale nerada přerušuji čtení uprostřed stránky, protože už se mi zavírají klapky :-D Skvělá práce! Díky za tuto knihu.

lencin
08.07.2024 4 z 5

Super nápad. Líbilo se mi to. Díky

Miroslavacte
06.07.2024

Kniha pro náctileté, která jim dokáže z lehka přiblížit dobu. Vše je v ní zjednodušené, což cením, mladí se v tom neztratí.

Maky78
05.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha jiná, ale skvělá. Autorka zpracovala téma 50 let formou, která zaujme i mladé kteří o této době nemají moc ponětí. Dvě možnosti příběhu. Otevřený konec co nechává prostor pro vlastní představivost.

adel_21
05.07.2024 4 z 5

Úplně něco jiného, než na co jsem od Markéty byla zvyklá. Ale jo! Bavilo mě to.

adel_pe
05.07.2024 4 z 5

Moc se mi libil napad dvou dejovych linek, Markety knizky se mi ctou skvele, bavi me moc jak do nich pronika jeji humor (i kdyz se to promita s vaznymi tematy) a jeji knizky se ctou fakt s lehkosti. Jediny co, tak druha dejova linka za me byla slabsi, proto davam hvezdu dolu.

SuperSmidrs
03.07.2024 4 z 5

Nápad dvou alternativních příběhů/konců hodnotím jako skvělý, vykreslení doby geniální a první půlku"ano" za více než zdařilou. "Ne" mě bavilo o poznání méně, spíš tak nějak vůbec a je to naprosto zbytečná součást knihy :-D

Ayame420
03.07.2024 2 z 5

Autorku, její knihy i podcasty mám ráda, ale tentokrát bohužel přišlo zklamání. Atmosféra doby byla v knize vykreslena skvěle, nápad nebyl špatný (za to ty dvě hvězdy). Ale obsah a celkový příběh byl prostě plytký, působí krajně neuvěřitelně, místy až tragikomicky. Když jsem se dostala ke konci, trošku jsem doufala aspoň v zajímavější vyústění, k němuž se přes půl knihy poukazovalo. A ono nic. Zakončení jak z young adult příběhu (vidím v komentářích, že nejsem jediná, na koho styl psaní takto působil, nakonec tak na mě působila právě i pointa).

Ve srovnání s ostatními autorčinými knihami, které jsem často doporučovala, protože byly opravdu dobré, tentokrát udělám výjimku. Snad jen pokud by se jednalo o doporučení mladším ročníkům, které chtějí nahlédnout do padesátých let v Československu - tam to doporučení smysl určitě má.

veruptackova
03.07.2024 5 z 5

Odpověď, která dokáže změnit život.

Moje druhá kniha od autorky a opět jsem nadšená!
4,5* a celou recenzi najdete v záložce "recenze"

jituliste
01.07.2024 5 z 5

Skvělá kniha, bavila od začátku až do konce, reálně zachycená doba, zejména ten komunistický večírek :o) Výborný nápad se dvěma liniemi výprávění, druhá rovina příběhu poodkryla to tajemno, co zbylo z té první. A závěr taky potěšil.

VIVINKAR
25.06.2024 5 z 5

Včera jsem dočetla a… reálně se mi stýská! Tak moc, že nemůžu začít číst nic dalšího. Vážně mi je smutno, že ten příběh skončil. Trochu otevřeně.

To, že Lukášová umí psát, předvedla už několikrát. Její styl mi vyhovuje. Je to čtivý, děj odsejpá, má to hlavu a patu, v příběhu se nemotá velká spousta postav s podobnými jmény a celkově je ten příběh hezky ucelenej.
Nicméně tohle byl trochu jiný žánr, než jsem u jí zvyklá. A i tak mě to moc bavilo!
Nebyla jsem připravená na to, že se příběh odehrávat ve dvou rovinách - když by Ada odpověděla ano a když ne. Takže mě to malinko překvapilo, ale nijak jsem se v ději neztratila. I tak doporučuji první třetinu číst pečlivě :).

Někteří píší, že by knihu řadili do Young Adult, protože padesátá léta přece každej zná a Markéta to moc rozebírá. Za mě ne. Myslím, že je to období a celkově život Židů v době totality vykreslený moc hezky. Já osobně bych snesla klidně víc detailů, ale chápu, že už by se moc odbíhalo od hlavní osy příběhu.

akinorev1859
25.06.2024 5 z 5

Super, doporučuji. Klidně bych četla dál:)
A krásná obálka! O dva ha ...

spencer
25.06.2024 4 z 5

Markéta Lukášková je rozhodně autorkou, která mě prozatím nezklamala.

Tentokrát přichází s velmi zajímavým počinem, ve kterém se zabývá tím, zda-li je odvaha říct ano, či naopak ne. Děj se odehrává v 50. letech minulého století a sleduje židovku Adu, jež je před toto rozhodnutí postavena. Příběh následně sleduje obě varianty dokazující, jak snadno nám dokáže pouhé rozhodnutí změnit život.

Šanci zaujmout má především období dění a napětí, se kterým sledujete, jak se vše vyvrbí. Jen mě ve výsledku mrzí, že kniha nebyla rozsáhlejší. Dějové linky mi v určitých momentech přišly uspěchané a nedotažené do konce. Jinak můžu titul velmi doporučit!

Tichéroky2023
24.06.2024 5 z 5

Knihu jsem včera dočetla a mrzí mě, že dnes nemohu být s Adou, fakt se mi to líbilo a chtěla bych číst více o jejím životě. Byl to super nápad s dvěmi možnosti vyvinutí příběhu a ani jeden ideální, protože život a naše volby nejsou velmi často ideální, stačí pár maličkostí a vše se může pěkně změnit a zamotat. Markétě Lukáškové fandím, má velmi rafinované nápady.