Odvaha
Markéta Lukášková
Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?... celý text
Přidat komentář


Přečteno během pár dní, příběh je čtivý a byla jsem zvědavá jak to celé dopadne. Zajímavé rozdělení knihy na dvě části. Stojí za přečtení.


Knihu jsem přečetla během pár dnů, je psaná velmi čtivě, zároveň dost smutné čtení. Židé (a nejen oni), kteří přežili koncentrák, museli trpět ještě za komoušů v šílených 50.letech. Ale souhlasím s názory jiných čtenářů, že některé zápletky byly takové "mělké". U Mileny jsem očekávala nějaké dramatické odhalení, které se nekonalo a objevení estébáckého spisu o sobě Ada přešla taky docela v poklidu.
Nicméně knihu chválím, určitě stála za přečtení


Na mě text moc zdlouhavý a rozvláčný. Kdyby se vynechala omáčka, skvělý příběh. Začíná příběhem Adiny, která místo aby studovala na lékařské fakultě, tak kvůli svému židovskému původu, pracuje jako pomocná síla v nemocnici. Doma se stará o nemohoucí matku a na schodech domu se seznámí s mužem navštěvujícím přítele o patro výš. Ten jí vzhledem k událostem nabídne sňatek. Kniha se pak rozdělí na část kdy Ada odpoví ANO a na část kdy řekne NE. Vlastně v konečné fázi to není špatné. Dobře vymyšlené, hezký navazující a spojující. Jen ta omáčka. Proto 4*.


Zajímavý nápad, viděla jsem kdysi podobný film. Mám tenhle typ konstrukce příběhu ráda a kniha se mi příjemně četla, ale něco mi na ní vadilo. Možná určitá neukončenost, ale ne tak, aby mě to přišlo, že vzbuzuje takovou tu dobrou zvědavost. Jako když člověk čte detektivku a baví ho spekulovat jak to asi bude dál. Spíše mě to trochu otrávilo.
Každopádně jsem nebyla příliš zklamaná a nebránila bych se další knize od stejné autorky
A přidávám do výzvy pod položku boje za svobodu.


Autorce se nedá upřít, že nápad na knížku je to skvělý, bohužel nešla až do takové hloubky,abych mohla s hlavní hrdinkou sympatizovat.
Děj v knize byl napsaný dobře, jenže jsem se s postavami nijak nezžila,tak moc,abych díky knize projevila nějaké emoce a to mi vadilo.
Přesto, však řadím M. Lukášovou mezi naše dobré autory, od kterých si opět nebudu váhat zas něco přečíst.


Uf. Jak hodnotit :) Marketu mam moc rada a pise neuveritelne ctive, dosud jsem precetla vse vicemene na jeden zatah, Odvahu zrovna tak. Na ni je videt autorcin novy smer - zaliba v historii, jeji zprostredkovavani laickemu publiku. Osobne si myslim, ze se uplne nepovedlo pribeh prirozene vsadit do tehdejsi doby. Mela jsem pocit, ze je vzdycky v ramci knihy chvilkove historicke okenko, a pak se proste pokracuje jakoby nic dal v hlavnim pribehu. A to me prave mrzelo, protoze si myslim, ze autorka je skvela vypravecka a zaroven ma rozsahle historicke znalosti, ale spolecne to proste nefunguje, jako kdyby tlacila moc na pilu a pusobilo to neprirozene. Nechci psat, ze nezazila tu dobu a ze je tezke o tom psat verohodne (dela to tak hodne lidi a za chvili by o tom nemohl psat nikdo), ale tech odbornych temat bylo prilis (nejen tehdejsi doba, ale i prostredi mediciny/nemocnice, zidovstvi, JZD). Druha vec, co mi vadila, byly nektere zapletky. Pointa, proc Kouba u sebe nosi Ady fotku, coz gradovalo celou knizkou, nebo co je zac Milena, u toho vseho bych cekala nejakej vetsi “wow efekt”, proste neco, z ceho si sednu na zadek, vyvrcholeni knizky. Tohle proste bylo “aha, tak fajn”, chybela mi tam mnohem vetsi motivace, kdo a proc jednotlive veci dela. Naopak velmi kladne hodnotim formu vypraveni ala film Srcova sedma, prolinani stejnych scen z jinyho uhlu, ani s otevrenym koncem nemam problem. Tak promin, Marketo, jestli to ctes! :)


Asi bych byla raději, kdybych si mohla přečíst jen jednu z možných cest, takto mně to přišlo jako rychlovka bez prožitku a Adu jsem si nedokázala představit jako stejnou osobu v obou příbězích a děj zasadit do 50. let.


Moje první setkání s autorkou.do knizky jsem se rychle začetla. Nelehké období a sympatická, pragmatická hrdinka Ada. Ačkoliv knížka nabizí dvě varianty konce příběhu , úplně jsem to neocenila

Že téma padesátých let v komunistickém Československu bude bolavé čtení, jsem tušila. ALE…
O osudech židovských rodin a jejich deportací do koncentračních táborů toho bylo napsáno mnoho, ale tématu života přeživších Židů se už tolik autorů nezabývá. Díky autorce za zpracování této části historie, co nás v dějáku nenaučili. #covasvdejakunenaucili
Mladá Židovka Ada žije se svojí nemocnou matkou v malém bytě v Praze, který jim byl přidělen. Jejich vlastní bydlení včetně veškerého majetku bylo vyvlastněno nacisty a po návratu z tábora se už ke svému majetku nedostaly. Přežily s matkou koncentrační tábor, přesto po válce nemají na růžích ustláno. V oblibě je totiž nemají ani komunisté. Ada pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici, protože ze studia medicíny byla ve vyloučena. Žijí velmi skromně, často jsou odkázáni na pomoc kamarádky, co jim sbírá v bistru zbytky.
Do příběhu vstupuje Karel, starší muž, který se začíná Adě dvořit. A přichází Hamletovská otázka, zda dát ANO změně, se kterou nesouzní morálně nebo se odvážit říct NE.
Tady autorka geniálně zpracovala děj z obou pohledů a jako čtenářka jsem byla nadšená, že jsem se dočetla i „co by bylo kdyby…“ Nic to však neměnilo na faktu, že se ve mně mísily emoce lítosti, vzteku i hněvu. Hlavní hrdinku jsem obdivovala za mnohá její rozhodnutí, která mohly mít velké důsledky.
Přestože se jedná o román, nese sebou kousky z historie, které je třeba si připomínat!


Výborně popsaný životní příběh židovské ženy, který nám autorka nabízí ve dvou odlišných verzích. V knize je velmi důležitý i dobový kontext konce čtyřicátých a padesátých let. Doporučuji - nejen kvůli tomu, jak moc je důležité nezapomínat.


(SPOILER) Do knihy jsem se nejdřív nemohla začíst a pak jsem měla problém jí spíš odložit :) kniha byla opravdu čtivá, hodně se mi libilo, že autorka dává hlavni hrdince možnost odpovědi ano a ne a čtenář sleduje, jak se mění události, podle toho, jak se rozhodla. Líbí se mi i to, že i když se rozhodne jinak, vlastně se do podobných situacích stejně dostane, nebo potká lidi, které prostě potkat nějakým způsobem měla i kdyz se rozhodla tak nebo tak. Jedine, proč nehodnotím pěti hvězdičkami je, že nemám ráda otevřené konce. Uvítala bych další pokračování v podobném duchu, jako tata kniha - co se stane, když zůstane s Davidem a co by se stalo, kdyby odjela za Adamem ...


Odvaha přináší čtenáři jeden příběh z mnoha, které se staly běžnou součástí života mnoha lidí v poválečném období na našem území. Komunisté nemají žádné morální zásady a jejich drsné praktiky vyvolávají v lidech obavy a strach. Nejen Židé jsou opět nuceni přepnout na mód přežití. Autorka nám podává události, které se opravdu staly, a o to víc je to drsné a děsivé čtení. Kniha má velice netypické zpracování, ale velice originální, a do celého příběhu se tyto dvě odlišné zpracování hodí, takže čtenář může porovnat obě rozhodnutí. Co bych na knize určitě ocenil, tak to jsou vykreslené postavy. Adina chce svůj život žít naplno. Poté, co přežila peklo, chce žít svůj vysněný život, ale bohužel vede těžký život a s tím jsou spojená i její impulzivní rozhodnutí, která někdy nejsou správná, ale také její vnitřní boj, který v sobě vede. Zachovat si důstojnost, nebo si to ulehčit? To čtenáře nutí přemýšlet, jak by se zachoval on v této situaci. Každý asi ví, jaké je správné rozhodnutí, ale máme na to odvahu a koule říct ne? Můžeme být jen vděční, že žijeme ve svobodné zemi a nemusíme stát před touto těžkou volbou. Naopak matka Adiny má jasno, sáhla by po nabízené příležitosti, morální otázku by neřešila. Záhadný muž má slabost pro naši hlavní hrdinku, ale pokud nedostane, co chce, nemá s nikým slitování. Autorka velmi dobře vystihuje kruté období nespravedlnosti a bezohlednosti, útlaku a bezmoci, které tu během komunismu vládlo. I když se Adina nijak neprovinila, pro komunisty znamená její jméno „nepřítel státu“.
Ig: pribehy_stranek


Mám moc ráda autorčiny podcasty, proto jsem se s nadšením pustila do čtení jejich knih, které mi docela zklamaly. Tato je 4. Zaradovala jsem se, že to bude něco jiného, jiná doba, příběh, osudy... Ale autorčiny hrdinky mají jedno společné - jsou velmi cynické a mně velmi nesympatické. Já vím, je to můj problém, ale i Ada z této knihy mi prostě nesedla. Ještě mi to přišlo trochu nereálné, v rámci té doby. Ty dialogy mi přišly dost povrchní, kolikrát o ničem a zbytečné. Ale na druhou stranu, koncept ANO/NE mi přišel docela fajn, a i vykreslení té doby, o které čtu ráda. Žádnou další knihu od autorky si už určitě nepřečtu, ale podcasty pojedu rozhodně dál.


Knihu jsem dostala jako dárek k narozeninám, ale ke čtení jsem se dostala až nyní. Od autorky to byla moje první kniha. Četlo se to moc dobře, chvílemi jsem měla problém se odtrhnout. Bylo velmi zajímavé, že se v knize odvíjí dvě verze stejného příběhu, v závislosti na rozhodnutí hlavní hrdinky...
Nedokážu posoudit jak moc autorka vystihla poválečné období, pravdou je že hlavní hrdinka se nezdá příliš traumatizovaná zážitky z koncentračního tábora atd., jak již tady někdo zmiňoval...


Jako to je asi zatím nejlepší kniha, co jsem od autorky četla. Líbí se mi myšlenky knihy rozdělené na dvě poloviny dvou alternativních řešení. Je dost působivé. To, co už poněkud horší je vykreslení atmosféry 50 let, mám pocit že my dnes jen těžko můžeme vystihnout dobu a přesto že autorka je známá svými populárně naučnými podcasty o historii, tak je něco jiného číst o místě, ale prožít jej. Musím ocenit že kniha nebyla jenom o té době, ale o detektivní a možná i stále vztahové zápletce.


Škoda, že v reálném životě si nemůžeme promítnout, co by se stalo, kdybychom si ze dvou řešení vybrali to které nám víc vyhovuje. Ale v životě se na žádné kdyby nehraje, a tak nám nezbývá doufat, že jsme se rozhodli správně.


Hodně dobrá kniha, autorku už znám. To téma je fakt zajímavé a rozhodně to nemá jednoduché řešení. Zajímavý je pohled ze dvou stran.
Štítky knihy
Židé svědomí 50. léta 20. století poválečná doba osudy žen pro dospívající mládež (young adult) historické romány přeživší holokaustu české rományAutorovy další knížky
2017 | ![]() |
2018 | ![]() |
2021 | ![]() |
2020 | ![]() |
2019 | ![]() |
Nevím, kniha se četla dobře, v půlce překvapivý zlom zpět na začátek a oba pohledy zajímavé, nicméně úplně si nedokážu vybrat, která cesta mně osobně byla schůdnější...ano/ne...nehodící se škrtněte