Život na míru

Život na míru
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527247/bmid_zivot-na-miru-6564d7a4dd193.jpg 4 68 68

Na jaře, které jinak není ničím výjimečné, se stane něco, co paralyzuje celý svět – v průběhu jedné noci se objeví před dveřmi každého člověka na Zemi staršího 22 let tmavá krabička. Do víka je vyryto jméno příjemce a nápis: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Ti, kdo se odvážili podívat dovnitř, objevili provázek. A každý provázek má jinou, specifickou délku. V celém světě propukne chaos a panika, nikdo neví, co to znamená, lidé se zoufale snaží najít vysvětlení. Výzkum neotálí a brzy vznikne takzvaná domácí kalkulačka, do níž můžete zadat, kolik měří váš provázek, a na oplátku zjistíte, kolik let života vám ještě zbývá. Brzy se ovšem začnou provázky, a s nimi i jejich majitelé, dělit do dvou hlavních kategorií – na krátké a dlouhé. Zatímco ti, kdo obdrželi dlouhý, se radují, ti s krátkým žádný důvod k radosti nemají. A jako by nestačilo, že se musejí vypořádat s krutým osudem, po několika násilných incidentech, jež mají na svědomí „krátcí“, kteří celou věc neunesli, je začne společnost považovat za ohrožení. Tématu se chytí i kandidát na prezidenta a využije ho při své špinavé předvolební kampani.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fobos
Originální název:

The Measure , 2022


více info...

Přidat komentář

DreamerX9
včera 1 z 5

Jednu hvězdičku dávám za nápad ale to je tak vše. Mnoho omáčky kolem mnoho postav. Kniha mě nenadchla ale nápadem by mohla být pokračováním černého zrcadla.

lenka5798
27.05.2024 4 z 5

Já teda musím říct, že to byla velmi psychicky náročná knížka. Je pravda, že člověk vím, že jsme všichni smrtelní a náš čas jednou přijde. Jednou ta naše svíčka dohoří. Ale číst to takhle černé na bílém. Přemýšlet o tom, jak by člověk zareagoval na to dostat krátký provázek a přesně vědět kdy jeho čas nastane. Je správné se podívat do podivné krabičky? Celou dobu jsem si říkala, že kdyby se nikdo nepodíval, svět by prostě fungoval a běžel dál, tak jako dnes a do dnes. Prostě žít, jako byl náš den poslední, děkovat za každé nové ráno. Žít, tak abychom ničeho nelitovali. Každý den si říkám, že takhle budu žít, ale ráno se probudím a stereotyp opět převládne. A tak si říkám, změnilo by se v našich životech něco, kdyby jsem věděli kolik času nám přesně zbývá, již od 22 let a dle toho si naplánovali život, zanechaly za sebou stopy...kdoví jak by každý z nás zareagoval a jak by nás tato informace změnila. Nemůžu ale opomenout, že jsem knihu četla po částech, protože tohle téma na mě někdy bylo až moc náročné. Jinak se četla velmi dobře. Líbilo se mi jak byly příběhy a jednotlivý hrdinové propojeni. A závěr života Bena a Amie, jeden věděl, druhý, ne...nečekané, šokující a velmi dojemné. Myslím, že si tu knihu ještě někdy moc ráda přečtu. A tím se dostávám k tomu, že tuto knihu všem doporučuji, stojí za to ji přečíst :-)


kalinkacz
21.05.2024 4 z 5

Život na míru jsem zaregistrovala v zahraničí... Nebudu lhát, okouzlila mě obálka!
Co je ale nejvíc originální, je samotný námět!
V jeden moment dorazí každému na světě tajemná krabička, ve které se ukrývá jeden provázek. Tento provázek svou délkou značí délku vašeho života. Je jen na vás, zda se rozhodnete krabičku otevřít... Nebo ji nechat navždy zavřenou.
Jak se společnost, vztahy a politika promění poté, co se postupně začne odhalovat pravda o provázcích?
Prostřednictvím několika hlavních postav jste pak svědky proměny celého světa...
Některé recenze zmiňovaly absenci dostatečného vysvětlení původu provázků. Já osobně od knihy očekávala zajímavou a originální sondu do společnosti a jejího fungování... A to jsem dostala!
Ocenila jsem krátké kapitoly, čtivost a svižnost děje i rozmanitost charakterů postav.
Ani mi nevadilo více vypravěčů, protože jinak bych vlastně nepoznala a nepochopila vše...
Život na míru jsem si opravdu užila a můžu ho rozhodně doporučit!

kikina28
21.05.2024 5 z 5

Mně se tahle kniha moc líbila, přečetla jsem ji za 3 dny. Představa, že každý z nás jednoho rána najde provázek ukazující délku zbytku života, je pro mně naprosto nepředstavitelná. Vím, že každý z nás má svou vlastní knihu zvanou "OSUD", ale nikdo si ji nemůže otevřít a přečíst. Tihle lidé tu možnost měli ve formě krabičky a provázku. A jen na nich bylo, jestli ji otevřou, nebo ne.

Bylo velmi zajímavé sledovat příběhy lidí, kteří krabičku otevřeli a jak potom naložili se zbytkem života, který jim vyměřil obyčejný provázek. Ať už byl dlouhý, nebo krátký, taková věc vždycky ukáže pravé charaktery lidí.

Po přečtení knihy jsem si kladla otázku: jak bych se zachovala já? Co bych udělala, ať už bych měla provázek krátký nebo dlouhý? V případě krátkého - hysterčila bych? Nespala bych kvůli tomu? Záviděla ostatním jejich délku? V případě dlouhého - chlubila bych se? V duchu litovala ostatní "krátké"? Nebo bych si oddechla, že já mám dlouhý? Nevím. A asi bych to ani zjistit nechtěla. Charaktery lidí se mění a ne že ne.

Kdo máte tu možnost, přečtěte si tuto knihu a také si položte otázku: Co bych dělal/a já???

ZuzanaZ83
19.05.2024 4 z 5

Velmi zajímavý příběh o tom, jak lidé naloží se svými životy i celou společností, pokud vědí, kdy zemřou.
Tahle kniha má super myšlenku, v poslední čtvrtině to ale za mě sklouzlo trochu do patetična a jeden z nejzajímavějších příběhů pro mě zůstal nedovyprávěn.

mary2019
17.05.2024 5 z 5

Děkuji Knihy Dobrovský za knížku Život na míru, kterou mi poskytl k recenzi.

Když jsem ji obdržela, líbila se mi anotace i obálka. Začetla jsem se ihned a to, co ve mně příběh vyvolal, bylo neskutečné.
Nebyla kapitola, věta, odstavec nad kterým bych se nezamyslela, nepřemýšlela, neuvažovala.
Myšlenka této knihy (její námět) je neuvěřitelná. Troufám si říct, že je jediná tohoto druhu. A je skvělá.
Příběh čtete z pohledu osmi lidí. Krátkých/Dlouhých. Občas jsem si říkala, co bych vlastně dělala já. Jak bych žila. Co bych dělala. Co už bych nikdy nedělala. V knize se setkáváme se skutečnými místy a třeba i slavnými jmény, což působí opravdu skutečně a o to víc je to ,, děsivější ".
Není nic, co bych této knize vytkla. Za mě naprosto originální, čtivý. Doporučuji přečíst všem a všech věkových kategorií.
Dávám 5 hvězd a už teď vím, že tohle je pro mě kniha roku.

iveta3689
14.05.2024 4 z 5

Příběh je předvídatelný, ale není špatný. Je chytlavě napsaný, hezky se čte. Konec je příjemně propletený.

Cervenapanda
10.05.2024 3 z 5

Příběhy o nahlížení do budoucnosti mě vždycky přitahovaly.
V čem tento příběh opravdu vyniká, je jeho zaměření na postavy. Máme tu početný ansámbl, který pomalu poznáváme a sledujeme, jak se vyvíjí, i když se jejich životy vzájemně proplétají a dotýkají.
Bohužel však místy působí těžkopádně a uspávajícím dojmem, když je čtenáři vše znovu a znovu jasně vysvětlováno.
Další problém mám s tím, že když se dostanete do poloviny knihy, je vám už celkem jasné, co se bude dít po zbytek knihy. Je vám jasné, jak se jednotlivé dějové linie budou vyvíjet, kdo se poučí a kdo ne, a dokonce i to, jak život jednotlivých postav skončí. Všechny následné rozhovory a myšlenky vlastně jen zdlouhavě rozepisují to, co už je zřejmé, a žádné další překvapení se nekoná, což působí trochu jako zklamání.

kiwi88
08.05.2024 2 z 5

Rozhodně zajímavý nápad, nicméně za mě trochu zklamání. Myslím, že kniha měla větší potenciál.

Ano, člověka to přiměje k přemýšlení o tom, jaký život vedeme, jestli nemrháme časem, jestli nás nebrzdí strach.
My nevíme, kdy zemřeme (nebo to neví většina z nás).

Ale že by přišel nějaký wow moment, nebo velké překvapení, to ani ne. Konec byl pro mě předvídatelný.

TerryDee
07.05.2024 5 z 5

"Nejde o to, jak je život dlouhý, nýbrž jakou má hloubku. K tomu, abyste ovlivnili svět, stačí vůle tak učinit."

Jednoho dne se každému člověku nad 22 let objeví záhadná krabička s jeho jménem a napisem "Uvnitř se nachází míra vašeho života". V ní se poté nachází provázek, který má u každého jinou délku podle míry jejich života. Teď se ukáže, jak na tenhle fakt je lidská společnost připravená a jak se s tím vypořádá.

Kniha sledujeme životní osudy osmi lidí, kteří se vypořádávájí s danou situaci. Právě skrze jejich příběhy se dozvídáme, že se společnost nakonec rozdělí na ty, co mají krátký provázek a na ty, co mají delší provázek. Zatímco ti s delším jsou spokojeni a mohou bezstarostně žít dále, ti s kratším se musejí vypořádat s faktem, že nebudou dlouho žít a že se jejich postavení ve společnosti začíná postupně měnit.

Řekla bych, že kniha vybízí k zamyšlení. Co bychom udělali mi, kdyby se ony krabičky objevily. Zachovaly bychom se lépe nebo snad hůř? Toť otázka.

absa2611
04.05.2024 3 z 5

Kniha se mi líbila. Nečekala jsem od ní něco světoborného, každopádně mě přiměla k zamyšlení.

Annkag
24.04.2024 5 z 5

Pro mne to bylo úžasné čtení.
Autorka napsala postavy které byly tak hmatatelné ale zároveň nepředvídatelné.
Trocha jsem zůstala překvapená když jsem v knize našla jakoby náznaky na současné světové problémy. A vůbec mě nepřekvapilo politické řešení.
Měla jsem 5 postáv které mi byly hrozně sympatické a ke konci jsem i slzu vyronila.
Krásné čtení které potěší ale donutí i smýšlení. Dotkne se srdce a zanechá v něm stopu kterou vytetuje natrvalo.

monishek
24.04.2024 5 z 5

Tohle byl skvely pribeh. Ten pocatek mi pripominal pandemii covid. Take to zacalo na jare a dost lidi to rozdelovalo. Celkove myslenka byla vyborna a ocenuji, ze ty kroky byly logicke, i kdyz vlastne hrozne. Skutecne se hodne hledi na vek v urcitych situacich, bohuzel. Velmi se mi libila linka Ben a Amie. Precteno jednim dechem a vubec mi nevadilo, ze vyskyt krabicek nebyl vice zkouman. Urcite doporucuji.

blurrydenisa
23.04.2024 4 z 5

Moc zajímavá a čtivá kniha. Přišlo mi, že autorka se přesně trefila s počtem postav, který má zvolit. Byl tak akorát přijatelný pro snadné zapamatování jmen, všichni byli zároveň něčím odlišní, ale přitom se tak nějak nenuceně a přirozeně během knihy dozvídáme, jak jsou jejich životy "provázané". :)

Dokážu si úplně živě představit, že přesně takhle by se společnost zachovala, kdyby se něco takového stalo doopravdy. Bylo to na jednu stranu zajímavé číst, na druhou stranu dost smutné, protože zase tak daleko od reality to není.

Za co ubírám hvězdičku je Anthonyho minulost, která mi tam přišla až moc náhodně vložená a vlastně vůbec nepopsaná, i když mi přišlo, že jeho příběh v určité části ovlivňovala dost. A taky mi trošku chybělo vysvětlení, co/kdo/proč/jak co se týkalo krabiček. Jasně, nebyla to hlavní myšlenka této knihy, ale myslím, že je to na jednu stranu škoda. Hrozně by se mi líbil nějaký druhý díl, který by byl věnován právě tomu. Snad se někdy dočkám.

Knihu určitě doporučuju!

lucyvase4
23.04.2024 4 z 5

Pozor! Emoční nálož.
Chtěli by jste vědět, kdy váš život skončí? Nebo radši ne?

,,Vůbec jsem se na něj nepodívala. Před tou operaci jsem se podívat bála. No a teď mi zase každý den připadá posvátný, bez ohledu na to, jak dlouhý provázek jsem dostala. Nechci propadat smutku nebo o tom všem pořád přemýšlet, to bych jen ztrácela čas. Stačí být vděčná. A žít naplno."

Začátkem března se před každým vchodem, kde žijí osoby starší 22 let, objeví záhadná černá krabička. Je popsána jménem adresáta a také záhadným vzkazem: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Co to ale znamená? Mnoho lidí krabičku ze zvědavosti otevře a zjistí, že v krabičce jsou provázky. Provázky různé délky. Brzy se vědcům podaří určit, dle délky provázku věk, kterého se dožijete. A svět se začne rozdělovat na ty krátké a dlouhé.
Kniha sleduje osudy 8 obyčejných lidí. Většinou mají provázky kratší. A světe div se všechny příběhy jsou vzájemně propletené.

Moc se mi líbilo, jak autorka zachytila tu paniku z neznámého. Od počátečního strachu, hysterie, lítosti až po agresivitu.

Kniha je plná mouder a nutí nás se často zamýšlet nad samotným životem. Udělali bychom něco jinak, pokud bychom věděli, kolik máme času? Měla bych děti, kdybych věděla, že je neuvidím vyrůstat? Nebo kdybych věděla, že na jejich výchovu zůstanu sama? Vdala bych se za někoho s krátkým provázkem? Dělám ve svém životě vše tak, jak chci? Nebo bych měla něco změnit?

Vážně hodně filozofie a emocí. Brečela jsem nejméně 5x. Musím říct, že konec mne dostal tak moc, že i děti se mně ptaly, co se stalo.

Charaktery postav jsou vykresleny dobře. Autorka nám odkryje život každého před i po objevení krabiček. Najděte si zde své oblíbence i osoby, které budete nesnášet. Ale nic není černobílé.

Autorka skvěle zakomponovala do příběhu i politiku. Konkrétně boj o prezidentský mandát. Co všechno jsou schopni lidé udělat pro moc? Jak umí využít strachu ostatních?

Hodnocení: 4/5 za občas táhlejší kapitoly a také za neobjasnění, kde se tu ty krabičky vlastně vzaly. Nikdo neřešil proč a jak. Všichni to vzali jako hotovou věc.

LucaM.
22.04.2024 4 z 5

Doufala jsem v zajímavý příběh a ten jsem dostala.
Co by bylo kdyby …?

Každý na planetě dostane svůj provázek a musí se s tím vypořádat po svém. Zejména ti s krátkým provázkem, protože délka provázku určuje celkovou délku vašeho života.
A jak už to tak u lidského pokolení bývá, nastává diskriminace krátkých, boj o moc, protesty a zmatky. A čtenář to celé sleduje z pohledu celkem osmi hrdinů, kteří mají různě dlouhé provázky a jejich osudy jsou jistým způsobem propletené.
A ve finále nám autorka naservíruje jedno důležité poselství: Žij každý den svůj život, jako by jsi měl krátký provázek = život.
Za mě fajn čtení, podnítí k zamyšlení, co bychom dělali my, kdybychom dostali provázky a jestli bychom vůbec chtěli znát jejich délku ? Hm, toť otázka.

Gabusza
21.04.2024 4 z 5

Jak byste se zachovali, kdybyste se dozvěděli kolik let vám ještě zbývá do konce života…

Přesně v tomto příběhu se prolíná osud osmi postav s krátkými a dlouhými provázky. Společnost se postupně rozděluje a kniha poukazuje na emoce oněch osmi lidí, jedna skupinka bojuje se strachem a dokonalostí stihnout toho co nejvíc, druhá bojuje zase se závistí.

Příběh je poutavý a velmi zajímavý. Nechtěla bych být v kůži těch s osudem krátkých provázků a vědět, kdy nastane konec.
Je to velmi emotivní čtení, myšlenky těch postav jsou hodně rozvinuté, někdy popsané až moc zbytečně dlouze, každá osoba má své kapitoly a popisují svůj život před provázky a s provázky.
Autorka zde nasoukala hodně moc emocí, co se týče lásky, přátelství a lidských hodnot.
Konec byl velmi emotivní a plný slz.
Za mě dost silné čtení.

Jaymay
21.04.2024 5 z 5

Tak tohle byla síla. Upřímně jsem od knihy moc neočekávala, ale rozhodně předčila má očekávání. Kdo čeká nějaké postapokalyptické drama, tak to ho zklamu. Kniha nám dává nahlédnout do života několika postav jejichž životy spolu zpočátku zdánlivě nesouvisí, a kteří vědí, kolik času jim na tomto světě zbývá. Příběh sám je psychologickým rozborem chování různých lidí, kteří se každý po svém vypořádává s vědomím, kdy umře a jejichž osud je nakonec propojen. Příběh je vyprávěn úžasným, dojemným a silným způsobem, jenž mě totálně emočně rozsekal. Nejenže vás donutí přemýšlet nad životem ale zanechá v čtenáři nesmazatelnou stopu. Rozhodně to není oddechovka, u které si odpočinete ale každopádně stojí za to si ji přečíst.

Aiden888
14.04.2024 5 z 5

Já prostě miluju neobvyklá témata. Když mě knížka zaujme už jenom anotací, většinou ji neodkládám zklamaná. A ani tentokrát to nebylo jiné. Fantastická knížka. Měla jsem občas při čtení dojem, že se tam až moc “filozofuje", ale na druhou stranu musím ocenit, že autorka do puntíku vystihla, co dokáže společnost. Jak se umíme rozdělovat na ty “dobré" a “špatné", a co všechno se v našich životech může dít, když přijde nějaká podobná neobvyklá situace. Neskutečně dobře zpracované detaily i náhled do psychologie lidí. A na konci jsem byla dojatá, takže za mě perfektní.

andulka1406
14.04.2024 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Téma provázku je velmi zajímavé. Kniha nutí člověka k zamyšlení, jelikož defacto své provázky každý máme, jen je nevidíme. Co by se mohlo dít, kdyby jsme to však věděli nebo by to byla dokonce veřejná informace? Kniha se mi velmi líbila i když cca ve třetí čtvrtině mi přišla pomalejší, ale pak se to zase celkem rozjelo. Osudy všech postav mě zajímaly. Za mě hlavně velmi dobrá kniha k zamyšlení.

Štítky knihy

antiutopie, dystopie, kakotopie smrt psychologické romány smrtelnost

Autorovy knížky

Nikki Erlick
americká
2024  77%Život na míru