Život na míru

Život na míru https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527247/bmid_zivot-na-miru-6564d7a4dd193.jpg 4 41 17

Na jaře, které jinak není ničím výjimečné, se stane něco, co paralyzuje celý svět – v průběhu jedné noci se objeví před dveřmi každého člověka na Zemi staršího 22 let tmavá krabička. Do víka je vyryto jméno příjemce a nápis: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Ti, kdo se odvážili podívat dovnitř, objevili provázek. A každý provázek má jinou, specifickou délku. V celém světě propukne chaos a panika, nikdo neví, co to znamená, lidé se zoufale snaží najít vysvětlení. Výzkum neotálí a brzy vznikne takzvaná domácí kalkulačka, do níž můžete zadat, kolik měří váš provázek, a na oplátku zjistíte, kolik let života vám ještě zbývá. Brzy se ovšem začnou provázky, a s nimi i jejich majitelé, dělit do dvou hlavních kategorií – na krátké a dlouhé. Zatímco ti, kdo obdrželi dlouhý, se radují, ti s krátkým žádný důvod k radosti nemají. A jako by nestačilo, že se musejí vypořádat s krutým osudem, po několika násilných incidentech, jež mají na svědomí „krátcí“, kteří celou věc neunesli, je začne společnost považovat za ohrožení. Tématu se chytí i kandidát na prezidenta a využije ho při své špinavé předvolební kampani.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fobos

The Measure , 2022

Annkag
24.04.2024 5 z 5

Pro mne to bylo úžasné čtení.
Autorka napsala postavy které byly tak hmatatelné ale zároveň nepředvídatelné.
Trocha jsem zůstala překvapená když jsem v knize našla jakoby náznaky na současné světové problémy. A vůbec mě nepřekvapilo politické řešení.
Měla jsem 5 postáv které mi byly hrozně sympatické a ke konci jsem i slzu vyronila.
Krásné čtení které potěší ale donutí i smýšlení. Dotkne se srdce a zanechá v něm stopu kterou vytetuje natrvalo.

monishek
24.04.2024 5 z 5

Tohle byl skvely pribeh. Ten pocatek mi pripominal pandemii covid. Take to zacalo na jare a dost lidi to rozdelovalo. Celkove myslenka byla vyborna a ocenuji, ze ty kroky byly logicke, i kdyz vlastne hrozne. Skutecne se hodne hledi na vek v urcitych situacich, bohuzel. Velmi se mi libila linka Ben a Amie. Precteno jednim dechem a vubec mi nevadilo, ze vyskyt krabicek nebyl vice zkouman. Urcite doporucuji.

blurrydenisa
23.04.2024 4 z 5

Moc zajímavá a čtivá kniha. Přišlo mi, že autorka se přesně trefila s počtem postav, který má zvolit. Byl tak akorát přijatelný pro snadné zapamatování jmen, všichni byli zároveň něčím odlišní, ale přitom se tak nějak nenuceně a přirozeně během knihy dozvídáme, jak jsou jejich životy "provázané". :)

Dokážu si úplně živě představit, že přesně takhle by se společnost zachovala, kdyby se něco takového stalo doopravdy. Bylo to na jednu stranu zajímavé číst, na druhou stranu dost smutné, protože zase tak daleko od reality to není.

Za co ubírám hvězdičku je Anthonyho minulost, která mi tam přišla až moc náhodně vložená a vlastně vůbec nepopsaná, i když mi přišlo, že jeho příběh v určité části ovlivňovala dost. A taky mi trošku chybělo vysvětlení, co/kdo/proč/jak co se týkalo krabiček. Jasně, nebyla to hlavní myšlenka této knihy, ale myslím, že je to na jednu stranu škoda. Hrozně by se mi líbil nějaký druhý díl, který by byl věnován právě tomu. Snad se někdy dočkám.

Knihu určitě doporučuju!

lucyvase4
23.04.2024 4 z 5

Pozor! Emoční nálož.
Chtěli by jste vědět, kdy váš život skončí? Nebo radši ne?

,,Vůbec jsem se na něj nepodívala. Před tou operaci jsem se podívat bála. No a teď mi zase každý den připadá posvátný, bez ohledu na to, jak dlouhý provázek jsem dostala. Nechci propadat smutku nebo o tom všem pořád přemýšlet, to bych jen ztrácela čas. Stačí být vděčná. A žít naplno."

Začátkem března se před každým vchodem, kde žijí osoby starší 22 let, objeví záhadná černá krabička. Je popsána jménem adresáta a také záhadným vzkazem: Uvnitř se nachází míra vašeho života. Co to ale znamená? Mnoho lidí krabičku ze zvědavosti otevře a zjistí, že v krabičce jsou provázky. Provázky různé délky. Brzy se vědcům podaří určit, dle délky provázku věk, kterého se dožijete. A svět se začne rozdělovat na ty krátké a dlouhé.
Kniha sleduje osudy 8 obyčejných lidí. Většinou mají provázky kratší. A světe div se všechny příběhy jsou vzájemně propletené.

Moc se mi líbilo, jak autorka zachytila tu paniku z neznámého. Od počátečního strachu, hysterie, lítosti až po agresivitu.

Kniha je plná mouder a nutí nás se často zamýšlet nad samotným životem. Udělali bychom něco jinak, pokud bychom věděli, kolik máme času? Měla bych děti, kdybych věděla, že je neuvidím vyrůstat? Nebo kdybych věděla, že na jejich výchovu zůstanu sama? Vdala bych se za někoho s krátkým provázkem? Dělám ve svém životě vše tak, jak chci? Nebo bych měla něco změnit?

Vážně hodně filozofie a emocí. Brečela jsem nejméně 5x. Musím říct, že konec mne dostal tak moc, že i děti se mně ptaly, co se stalo.

Charaktery postav jsou vykresleny dobře. Autorka nám odkryje život každého před i po objevení krabiček. Najděte si zde své oblíbence i osoby, které budete nesnášet. Ale nic není černobílé.

Autorka skvěle zakomponovala do příběhu i politiku. Konkrétně boj o prezidentský mandát. Co všechno jsou schopni lidé udělat pro moc? Jak umí využít strachu ostatních?

Hodnocení: 4/5 za občas táhlejší kapitoly a také za neobjasnění, kde se tu ty krabičky vlastně vzaly. Nikdo neřešil proč a jak. Všichni to vzali jako hotovou věc.

LucaM.
22.04.2024 4 z 5

Doufala jsem v zajímavý příběh a ten jsem dostala.
Co by bylo kdyby …?

Každý na planetě dostane svůj provázek a musí se s tím vypořádat po svém. Zejména ti s krátkým provázkem, protože délka provázku určuje celkovou délku vašeho života.
A jak už to tak u lidského pokolení bývá, nastává diskriminace krátkých, boj o moc, protesty a zmatky. A čtenář to celé sleduje z pohledu celkem osmi hrdinů, kteří mají různě dlouhé provázky a jejich osudy jsou jistým způsobem propletené.
A ve finále nám autorka naservíruje jedno důležité poselství: Žij každý den svůj život, jako by jsi měl krátký provázek = život.
Za mě fajn čtení, podnítí k zamyšlení, co bychom dělali my, kdybychom dostali provázky a jestli bychom vůbec chtěli znát jejich délku ? Hm, toť otázka.

Gabusza
21.04.2024 4 z 5

Jak byste se zachovali, kdybyste se dozvěděli kolik let vám ještě zbývá do konce života…

Přesně v tomto příběhu se prolíná osud osmi postav s krátkými a dlouhými provázky. Společnost se postupně rozděluje a kniha poukazuje na emoce oněch osmi lidí, jedna skupinka bojuje se strachem a dokonalostí stihnout toho co nejvíc, druhá bojuje zase se závistí.

Příběh je poutavý a velmi zajímavý. Nechtěla bych být v kůži těch s osudem krátkých provázků a vědět, kdy nastane konec.
Je to velmi emotivní čtení, myšlenky těch postav jsou hodně rozvinuté, někdy popsané až moc zbytečně dlouze, každá osoba má své kapitoly a popisují svůj život před provázky a s provázky.
Autorka zde nasoukala hodně moc emocí, co se týče lásky, přátelství a lidských hodnot.
Konec byl velmi emotivní a plný slz.
Za mě dost silné čtení.

Jaymay
21.04.2024 5 z 5

Tak tohle byla síla. Upřímně jsem od knihy moc neočekávala, ale rozhodně předčila má očekávání. Kdo čeká nějaké postapokalyptické drama, tak to ho zklamu. Kniha nám dává nahlédnout do života několika postav jejichž životy spolu zpočátku zdánlivě nesouvisí, a kteří vědí, kolik času jim na tomto světě zbývá. Příběh sám je psychologickým rozborem chování různých lidí, kteří se každý po svém vypořádává s vědomím, kdy umře a jejichž osud je nakonec propojen. Příběh je vyprávěn úžasným, dojemným a silným způsobem, jenž mě totálně emočně rozsekal. Nejenže vás donutí přemýšlet nad životem ale zanechá v čtenáři nesmazatelnou stopu. Rozhodně to není oddechovka, u které si odpočinete ale každopádně stojí za to si ji přečíst.

Aiden888
14.04.2024 5 z 5

Já prostě miluju neobvyklá témata. Když mě knížka zaujme už jenom anotací, většinou ji neodkládám zklamaná. A ani tentokrát to nebylo jiné. Fantastická knížka. Měla jsem občas při čtení dojem, že se tam až moc “filozofuje", ale na druhou stranu musím ocenit, že autorka do puntíku vystihla, co dokáže společnost. Jak se umíme rozdělovat na ty “dobré" a “špatné", a co všechno se v našich životech může dít, když přijde nějaká podobná neobvyklá situace. Neskutečně dobře zpracované detaily i náhled do psychologie lidí. A na konci jsem byla dojatá, takže za mě perfektní.

andulka1406
14.04.2024 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Téma provázku je velmi zajímavé. Kniha nutí člověka k zamyšlení, jelikož defacto své provázky každý máme, jen je nevidíme. Co by se mohlo dít, kdyby jsme to však věděli nebo by to byla dokonce veřejná informace? Kniha se mi velmi líbila i když cca ve třetí čtvrtině mi přišla pomalejší, ale pak se to zase celkem rozjelo. Osudy všech postav mě zajímaly. Za mě hlavně velmi dobrá kniha k zamyšlení.

Dani25
08.03.2024 3 z 5

Tak veľmi som sa tešila na tuto knihu, ale nesplnila moje očakávania. Síce sa prepletali životy jednotlivých postáv, ale popravde ma to nudilo, bolo to rozvláčne a neťahalo ma to k čítaniu. Nevysvetlilo sa odkiaľ tie skrinky sú.

Sixtínka
09.01.2024 4 z 5

Zaujímavý príbeh. Myslím, že autorka celkom dobre spracovala reakcie ľudí na zistenie, kedy zomrú, ako aj to, aký dopad by to malo na spoločnosť a ako by sa k tomu postavili dlhopovrazci - aké opatrenia by sa zavádzali, keby zopár ľudí s krátkym povrázkom zareagovalo skratovo, ako by ich zrazu všetkých hádzali do jedného vreca a snažili by sa ich vyčleniť zo svojich životov.

Kniha ponúka podnety na zamyslenie aj viacero pekných myšlienok, takže stojí za prečítanie, hoci mňa osobne tie politické záležitosti, ktoré sa pri postave Anthonyho riešili, až tak veľmi nebavili.

parvitas
28.10.2023 2 z 5

(SPOILER) Asi som sa nechala ovplyvniť názormi z inej recenzie a po Skrinke času som siahala s vysokými očakávaniami. Ale je taká... no by som to povedala... meh. Očakávanie úplne nesplnila. Nie je zlá, ale druhýkrát ju už čítať nebudem.
Za prvé, tematicky nie je nová, knihy s podobnou tematikou poznania, kedy človeku skončí život, som už pár čítala.
Na konci umrú ako prví a Na konci obaja naozaj umrú (Adam Silvera). A trochu sa podobá aj knihám, kde iba jednotlivec vie, kedy kto umrie - napr.: Čísla 1-3 (Rachel Ward), Kdy (Victoria Laurie), Predpoveď (Darren Sugrue), Colorblind (Siera Maley), Machine of Death (Ryan North), Blackbirds (Chuck Wendig), Life-Line, poviedka z knihy Kompletní historie budoucnosti (Robert Heinlein) a určite je ich ešte veľa.
Dalšie, čo knihe vytknem, je jej repetitívnosť. Áno, máme tu viac postáv a aj ich osudy sa prepletajú ako také vrkôčiky, ale furt sa tam točí to isté dookola. Pradená osudu sú však neúprosné, občas ten život skončí aj skôr, ale kniha nie... Napriek častému striedaniu krátkych kapitol je mimoriadne rozvláčna. Viac-menej sa venuje postavám, ktoré majú krátku šnúrku, alebo teda poznajú niekoho s kratším povrázkom a ich reakciám. Iste, sú tu rôzne ľudské osudy, na ktoré sa nahliada z odstupu (rozprávanie z pohľadu 3. osoby). Už po pár stranách mi začali splývať, pôsobia tak trochu ako filmové strihy, ale toto nie Kingovka, kde napätím nedýcham, kde sa postupne vykresľujú hlboko trpiace postavy, aby ich vzápätí pripravilo niečo o život...
A úplne najviac ma sklamalo, že okolo tajomstva objavenia drevených škatuliek z nezničiteľného materiálu, ktorý sa na Zemi doteraz nevyskytoval, ostalo ticho. Akože každého to zaujímalo, ale nakoniec sa nič nezistilo, akurát, že odteraz sa pre každého dospelého v čase dovŕšenia 22 rokov kdekoľvek na Zemi v rovnaký čas (neberie sa ohľad na časové pásma, alebo nedostupný terén) objaví jeho konkrétne meno a povrázok, čo určuje dĺžku života. A všetci po tom prestali pátrať a pôvod sa nerieši. Boh, mimozemšťania? Alebo krutý sociálny experiment nejakého excentrika, či skupiny? Akože nájdeme si nový problém a tie ostatné (rasizmus, sexizmus, homofóbia a iné formy útlaku či diskriminácie) už budú zatlačené do úzadia? Nájde sa niekto, kto je výnimkou z pravidla a nemá svoju skrinku? Unikol by cez časové pásma... či do vesmíru, do ponorky ešte pred dovŕšením 22-ky a... a nič. Nevieme, tento aspekt ostáva nevysvetlený a ja som naozaj sklamaná. Autorka opúšťa globálne problémy, ostáva pri malých osudoch. Kto sa pozrie, bude odteraz žiť s vedomím času svojej smrti. Alebo aj nie. Nepomohlo nič, ich osud sa nezmení. (Aha, teraz mi napadlo, ešte si pozrite filmy Nezvratný osud, tam sa smrť občas podarilo okabátiť.)
Do toho sa vyťahujú sociálne a politické problémy, no už od polovice knihy viete, ako a či sa daná postava poučí a príde k poznaniu, že život je len jeden a nezáleží na jeho dĺžke, ale na kvalite. A hodnota človeka nezáleží od jeho veku, alebo či skoro zomrie... Podstata milovať a byť milovaný, ktorú po stáročia parafrázujú mnohí umelci a vplyvné osobnosti, má stále svoj význam. Rozdelenie spoločnosti a reakcie ľudí sú v podstate celkom slušne odhadnuteľné. Keďže mená postáv si už po mesiaci vôbec nepamätám, je to iba ok čítanie.

adorjas
22.09.2023 3 z 5

Mám rada knihy, čo by bolo keby. A toto bolo niečo podobné. (Inak, ma prekvapilo, že som pár dní po tejto čítala knihu Vždy vaša Judy od Jean Webster, cca rok 1923, a tam sa hlavná hrdinka zamýšľa tiež nad podobnou tematikou). Kniha neurazila, ale ani nenadchla. Ďalšie víkendové počteníčko.

Ahmose
24.08.2023 4 z 5

Táto kniha spracováva viacero etických a morálnych otázok a ľudskú populáciu stavia do situácie, v ktorej každý musí urobiť rozhodnutie, ktoré už nejde vrátiť späť. Na to, že sa jedná o autorkin debut je kniha veľmi kvalitne napísaná. Autorka krásne nastavila zrkadlo dnešnej spoločnosti. Ukázala ako sa k obrovskému problému stavia politika, duchovenstvo, ale zároveň aj ukazuje postoj konšpirácií, médií a samozrejme jednotlivcov. Pri čítaní som viackrát myslel na obdobie pandémie, kedy sme z rôznych zdrojov počúvali často aj protichodné informácie. Možno aj to autorku inšpirovalo k napísaniu tejto knihy. Niektoré postavy mi v knihe sadli viac, iné menej. Autorka nám dáva možnosť všetky spoznať do hĺbky a vytvoriť si na ich správanie názor. Miestami bola Skrinka času trochu nudná. Niektoré pasáže venované politike mi prišli zdĺhavé a niektoré myšlienky sa viackrát opakovali a tým knihe ubrali na dynamike. Veľmi ma mrzí, že sme sa nedozvedeli odkiaľ sa skrinky vzali. Možno to pre niekoho bude nepodstatné, ale mne tam táto informácia veľmi chýbala. Skrinka času je nepochybne zaujímavá, veľmi originálna a komplexná kniha, ktorá rozhodne stojí za prečítanie.

beata-betsy2310
21.08.2023 4 z 5

Plnohodnotný život s akoukoľvek dĺžkou.

Vo všedný deň, v každej krajine, na každom kontinente, každému obyvateľovi staršiemu ako 22 rokov "prišla" drobná drevená skrinka. Ibaže tieto skrinky boli iné. Každú z nich zdobil jednoduchý nápis.
"Vnútri Ťa čaká tvoja miera života."
A od tohoto dňa, každé nasledujúce ráno si každý človek na prahu 22 rokov nájde svoju skrinku času. Kolektívne šialenstvo, zvedavosť a množstvo nezodpovedaných otázok väčšinu ľudí prinúti k tomu aby si svoju skrinku dobrovoľne otvorilo. Aké to bude mať následky?
"Vtedy ešte nikto nechápal čo tá miera skutočne znamená."

Skrinka času je príbeh, ktorý vás prinúti sa zamyslieť. Nikki Erlick vo svojom debutovom románe plnom emócií ma vtiahla do deja. Dostala sa mi do rúk práve v čase, keď si aj moja mama otvorila svoju skrinku času a našla v nej krátky povrázok. O to intenzívnejšie som prežívala osudy ôsmich ľudí, ich radosť, ale aj smútok, strach či úzkosť. A aj "vďaka" tejto knihe a načasovaniu "lahšie" zvládam súčasnú situáciu.

"Aj keď nedokážeme ovplyvniť niečiu dĺžku života, môžeme vplývať na jeho kvalitu."

"Chce to skutočne veľkú dávku sily neprestať bojovať, ibaže niekedy zabúdame, že aj odísť si vyžaduje tiež veľkú dávku sily."

Pre mňa zostane tento príbeh nezabudnuteľný.

Majka1979
17.08.2023 5 z 5

Kniha Skrinka času bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Príbehy ľudí, ktorým sa jedného dňa pred dverami objaví skrinka. Nie jednému ,nie desiatkam, či stovkám ľudí, ale ľuďom na celej planéte. Všetkým ľuďom, ktorí dovŕšili 22 rokov svojho života. A v skrinke je povrázok, ktorý udáva dĺžku života.
Každý povrázok má inú dĺžku, každý život má inú dĺžku.
Ako sa s týmito skrinkami a informáciami v nich vysporiadajú ľudia?
Je tu osem ľudí, z ktorých každý svoj osud berie do vlastných rúk, ale iným spôsobom.
Možno niekto sa rozhodne skrinku neotvoriť a nedozvedieť sa to? A ako veľmi tieto skrinky zmenia život, postoje, hodnoty ľudí?
To všetko je v tejto úžasnej knihe. Určite odporúčam, pre mňa to bol zážitok niečo takéto si prečítať.

lucia0482
08.08.2023 4 z 5

Čo by ste robili,keby ste sa dozvedeli,že váš osud je spečatený?

Skrinka času od Nikki Erlick je mimoriadne zaujímavé sci-fi a musím uznať,že už dávno má nejaká kniha nezasiahla tak výrazne. Stále premýšľam nad tým, či by som sa do tej skrinky chcela pozrieť.

Na začiatku všetkého sú tajuplné skrinky, ktoré dostanú ľudia po celom svete. Je v nich povrázok, ktorý určuje,ako dlho budete žiť. Neviete,ako zomriete,ale viete kedy. Nikto nevie, kde sa vzali, no časom sa ukáže,že majú pravdu a nikto svojmu osudu neunikne. Príbeh sa sústreďuje na 8 ľudí v rôznom veku. Nina, Amie, Maura, Ben, Hank, Anthony, Jack a Javier. Ľudia, ktorí chceli iba žiť.

Keď som ju včera v noci dočítala,plakala som ako malé dieťa. Táto kniha je úžasná v tom,že vás prinúti rozmýšľať nad tým,akoby ste sa zachovali,keby ste vedeli,že budete žiť príliš krátko. Alebo dlho. Viete to o sebe, svojej rodine,priateľoch. Začnete robiť veci,ktorých ste sa báli? Začnete skutočne žiť? Budete sa biť pre svoju lásku? Prepadnete depresii? V Skrinke času vidno veľmi veľa emócií. Dobrých i zlých.

Hlavné postavy môžete spoznať naozaj do hĺbky. Buď ich zbožňujete, neznášate alebo tolerujete. Dej sa krásne vyvíja, ukazuje nálady v spoločnosti, opätovný boj dvoch strán a snahy ovládať tých,ktorých spoločnosť považuje za menejcenných. Je tu strach, frustrácia, beznádej, ale aj viera, ľudskosť a tolerancia.

Bolo to úžasné čítanie. Na prvotinu obzvlášť. Naše životy sa skladajú z tisícok drobných okamihov a láskavostí, ktoré robia šťastnými nás a našich milovaných. Tak je to cítiť aj z knihy. Autorka pri niektorých osudoch vystihla niečo veľmi podstatné - čas využitý naplno je najdôležitejší. V knihe je plno filozofických úvah o živote, bytí, hľadaní seba samého vo veľmi ťažkej situácii. Napriek tomu sa číta výborne, nechcete ju odložiť. Možno tajne dúfate,že tie povrázky klamú.

Škoda,že nevieme,odkiaľ sa skrinky vzali a prečo sa objavili. Niektoré kapitoly boli menej zaujímavé. No celkový dojem je skvelý.

Autorovy knížky

Nikki Erlick
americká
2024  79%Život na míru

Kniha Život na míru je v