kalinkacz Online kalinkacz komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina - kniha, která mi byla mnoho let doporučována a taky jedna z nejvíce kontroverzních knih, jakou jsem kdy přečetla.
Už dlouho jsem totiž po dočtení nebyla tak rozpolcená.
Ale pěkně postupně...
Trhlinu mi doporučovalo hned několik mých přátel jako knihu, u které se strašně moc báli a nemohli v noci spát. Já se hororových příběhů bojím, ale řekla jsem si, že potřebuju zjistit, co na Trhlině všichni mají.
A jako takhle, nebála jsem se, k mému velkému překvapení ne. Byla jsem ale napnutá a potřebovala pořád číst dál? ANO!
Nikdy jsem v životě nečetla knihu, u které jsem si nebyla jistá, čemu věřit. Ono tajemné místo existuje, sama jsem si o záhadných zmizení při čtení googlila. Ale po dočtení jsem vážně zůstala rozpolcená, stalo se to? Nestalo? Něco z toho? A to mě pak lehce děsilo, takže možná jsem se přece jen bála.
Kniha se mi obtížně hodnotí, bylo to originální, pro někoho šílené, ale rozhodně čtivé a neodložitelné.
Od autora jsem četla knihu Na smrt, to je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Určitě od něj zkusím přečíst i něco dalšího, jsem prostě zvědavá!

25.02.2024

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Zuzana Dostálová patří už několik let mezi mé nejoblíbenější autorky.
Každou její novinku vyhlížím s otevřenou náručí.
Karneval zvířat nebyl výjimkou... O to víc mě mrzí, že se musím přiznat, že mě kniha lehce zklamala. Ze všech, co jsem od autorky doposud četla, je tato nejslabší.
Jedná se o příběh houslisty, který prochází krizí kariérní i středního věku.
Nebylo to špatné čtení, to rozhodně ne, příběh plynul, byl reálný i čtivý. Jen se mě tolik nedotknul což vím, že jiné knihy autorky dokázaly.
Za sebe tedy více doporučuji Soběstačného, Hodiny od Ašera a taky autorčinu prvotinu Proč všichni odcházejí, která letos vyšla v novém vydání. Všechny byly 5* záležitostí.

24.02.2024 4 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Moje milovaná Taylor Jenkins Reid!
Není žádným tajemstvím, že autorka patří mezi mé vůbec nejoblíbenější spisovatele. Její knihy jsou jednoduše fantastické a proto nikdy nevydržím čekat na český překlad a čtu knihy v originále ihned po jejich vydání.
Poslední autorčina knihy Carrie Soto se vrací byla tak skvělá, že se před 2 lety dostala do mého výběru těch nejlepších knih. No a nyní vychází konečně česky!
Příběh fiktivní tenisové hráčky Carrie Soto působí stejně jako příběh Evelyn Hugo nebo Daisy Jones, neuvěřitelně reálně. Tohle prostě autorka umí!
Kniha se odehrává v tenisovém prostředí (miluju!), to ale zároveň tvoří svým způsobem pouze pozadí celého děje - ten se totiž věnuje hlavně tématu úspěchu (tedy, co vše jsme pro úspěch ochotni udělat a za jakou cenu) a vztahu mezi otcem a dcerou, jelikož trenérem naší hlavní hrdinky je její táta.
Na knize mi sedlo prostě úplně vše - originální námět, styl psaní i postavy (byť vám Carrie ne vždy bude úplně sympatická).
Obrovské doporučení, nemám co víc říct, přečtěte si ji!

22.02.2024 5 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Tak jo, objevila jsem svou novou guilty pleasure!
Twisted Love: Láska na ostří nože je prvním dílem volné čtyřdílné new adult romantické série. Upřímně, naposledy jsem takhle propadla čtení Papírové princezny od Erin Watt.
Tahle kniha byla vlastně kombinací mnoha nelogických zápletek a prvků, které bych v jiných knihách zmínila jako negativa - toxický vztah, kriminální minulost, únos, nevyřešené věci z minulosti a hodně erotiky.
Nevím ale jak to Ana Huang udělala... Já totiž nebyla schopná přestat číst a byť jsem si po dočtení řekla, jak to bylo nereálné a překombinované jako třetí díl Padesáti odstínů šedi, tak jsem si šla hned objednat další 2 díly.
Není to vysoká literatura, absolutně není, ale jako oddechovce jsem jí naprosto propadla.
Nečekala jsem to, ale pokud hledáte něco, u čeho po práci naplno vypnete, tak Twisted série! Ano!
P. S. Ty další dva díly jsou lepší!

18.02.2024 3 z 5

Přežila jsem Tinder Přežila jsem Tinder Sandra Sudrich

Přežila jsem Tinder byla taková fajn oddechová jednohubka.
Když jsem viděla název knihy, tak mi chtě nechtě naskočila kniha Historky z Tinderu a tak jsem automaticky, bez pročtení anotace, očekávala od této knihy to samé. Tak tomu ale není!
Přežila jsem Tinder není jen kniha plná historek, které zažila autorka nebo lidé z jejího okolí na seznamkách, ale je to i kniha o vztazích jako takových a najdete v ní i samotný příběh autorky o tom, jak našla na Tinderu svého životního partnera.
Je kniha vtipná? Když se v ní najdete, tak ano. Jinak vás ale spíše nabádá, v určitých momentech za mě až trošku moc/na sílu.
To je ale asi má jediná výtka, jinak jsem se bavila a čtení si užila.

10.02.2024 4 z 5

Když panda tančí Když panda tančí James Gould-Bourn

Když panda tančí byla naprosto úžasná feel good záležitost.
Román o ztrátě a vztahu mezi otcem a malým synem... Styl psaní nemá chybu, příběh se četl sám a ty emoce, prostě krása.
To, jakým způsobem si k sobě hlavní hrdinové hledají cestu, byla jsem dojatá. Knihu jsem četla už před nějakým časem, ale pořád mám příběh v hlavě. Pokud hledáte něco milého, zároveň dojemného a ze života, pak sáhněte po románu Když panda tančí, je to skrytý poklad.

07.02.2024 4 z 5

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Tak tahle kniha byla jednoduše krásná!
Trápení všeho druhu je soubor autorčiných sloupků, které v minulosti vyšly v německém časopisu.
Říkala jsem si, že to mi asi nesedne... A co se stalo... Pravý opak!
Každý sloupek má jen pár stránek, ale autorka ve mně dokázala probudit tolik pocitů, emocí a byť se na první pohled zdá, že spolu texty nesouvisí, opak je pravdou.
Sledujete reálné lidské příběhy i nečekané situace při kterých prožijete snad všechny pocity.
Trápení všeho druhu je jednohubka, na kterou jen tak nezapomenete, doporučuju, doporučuju!

31.01.2024 4 z 5

Světakrásy Světakrásy Jan Svěrák

Jan Svěrák je režisér, jehož jméno není třeba představovat snad žádnému filmovému nadšenci.
Sama jsem velkou fanynkou jeho filmů a i když jsem před pár lety četla jeho román Bohemia, který mi nesedl, tak jsem si řekla, že i přesto zkusím jeho novinku Světakrásy.
Doufala jsem, že mi Světakrásy sednou více než Bohemia a to z jednoho důvodu - nejsou totiž románem, ale spíše sbírku autorových myšlenek, vzpomínek a zážitků. vše je navíc doplněno o osobní ilustrace, díky kterým jsem si čtení více užila.
Světakrásy nejsou knihou, která vás dostane... Ale spíše malou sbírkou, kterou si můžete dávkovat a díky které poznáte Jana Svěráka z úplně jiného pohledu.

26.01.2024 3 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Uf, tak tohle byla síla!
Knihu U severní zdi jsem si koupila neplánovaně na letošním veletrhu Svět knihy na základě naprosto neuvěřitelně vysokého hodnocení na Databázi knih.
Do čtení jsem se pustila jednoho sobotního rána a příběh mě zasáhl od první stránky natolik, že jsem celý víkend nedělala nic jiného, než jen četla a četla...
Na tuto knihu potřebujete mít silný žaludek (tedy alespoň podle mě)... Čtu často thrillery a další krváky, ale tomuhle nic z toho nesahalo ani po kotníky.
To, co lidé jsou schopni udělat pro pomstu, jak dokáže být člověk k tomu druhému krutý jako by neměl žádné city... No a když k tomu přidáte fakt, že autorka pracovala se skutečnými osudy, tak se ze čtení vzpamatováváte ještě dlouho poté...
U severní zdi je kombinace psychologického drama a detektivky... Dvou příběhů jejichž kořeny sahají do komunistického režimu a které spolu mají spojitost.
Je to kniha, na kterou nejde jen tak zapomenout a ta bolest a tíha, kterou při i po dočtení cítíte, za to všechno stojí!

29.12.2023 5 z 5

Veselé Vánoce, Terezko Veselé Vánoce, Terezko * antologie

Co jiného číst o adventu a mezi vánočními svátky než vánoční sbírku povídek z pera předních českých autorů.
Edici Česká povídka mám nesmírně ráda, tohle byla již má desátá kniha z edice a pokaždé mě na další přírůstek nalákají jména autorů, tady to byla samozřejmě Alena Mornštajnová, Viktorie Hanišová, Petra Dvořáková, Petra Soukupová nebo Anna Bolavá.
Prvních 7 povídek z 12 jsou typické česká Vánoce! Někdo krade stromek v lese, jiná rodina zase řeší, zda Ježíšek existuje... Každá z těch 7 povídek byla skvělá a já se u ní pobavila a viděla, jak se příběh reálně stal.
Pak ale přišel zlom... Zbylých 5 povídek bylo za mě úplně jiných a jakoby do sbírky nezapadaly. Buď mi neseděly do vánoční tématiky nebo působily nereálně. Mám pocit, jako by mi něco uniklo...
Bohužel ten závěr mi celkový dojem z knihy zkazil a musím ji jako celek 12 příběhů hodnotit jen průměrně.
Za mě z edice stále vedou sbírky V bílém plášti, Tenkrát o Vánocích a Rodinné povídky.

27.12.2023 3 z 5

Pak ses objevila ty Pak ses objevila ty Helen Paris

Pak ses objevila ty byla moje další letošní adventní romantika... Tím, že byla už několikátá, tak se ukázalo, že tím, že já tento žánr moc často nečtu (cca 1 podobná romantika za měsíc či dva), tak mi příběhy lehce splývaly...
Jednoduchý děj a jasná zápletka. Na Vánoce si ale ráda takové příběhy přečtu, navíc jsem si tuto knihu na adventní období šetřila a měla jsem radost, že se mi podařilo můj plán dodržet.
Pak ses objevila ty je druhým dílem volném série s názvem Lynnwood Falls. Dle mého názoru můžete ale knihy číst klidně i samostatně, spojuje je všechny jen stejné prostředí, kde se odehrávají, jinak jsou příběhy uzavřené.
V létě jsem četla první díl Léto lásky a ten nebyl špatný, ale zároveň mi přišlo, že v rámci romantik nijak nevyčuhoval.
Na příběhu Pak ses objevila ty mě bavila hlavní hrdinka, originální základní námět a taky prostředí kavárny. Co se vztahu hlavních hrdinů týče, tak to byla ta pasáž, která mi snadno splynula s jinými romantickými zimními příběhy.
Za mě ve výsledku fajn, čtivá oddechovka, která není ničím speciální, ale v adventním období zafungovala tak, jak jsem očekávala.

25.12.2023 3 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Pokud si o svátcích nechcete přečíst romantiku, ale spíše něco náročnějšího, pak zkuste Takové maličkosti!
Jedná se o jednohubku, resp. novelu, která má pouze 110 stran. Odehrává se v zimě a končí na Štědrý den, takže kdy jindy se pustit do čtení...
Prostředí bylo úžasné, úplně jsem si to zasněžené městečko dokázala představit...
Takové maličkosti jsou skromný a dojemným příběhem hlavního hrdiny Billa, který je oddaný své práci, aby zabezpečil svou početnou rodinu. A právě rodina je hlavním prvkem celého děje.
Příběh se mi krásně četl, jazyk je kouzelný a pravda je, že jediné, co mohu knize vytknout je její délka... Kdyby byla delší, vychutnala bych si ji více.
Jinak ale nádhera!

21.12.2023 4 z 5

S láskou z Londýna S láskou z Londýna Jules Wake (p)

S láskou z Londýna je letošní romantická novinka Jules Wake (Julie Caplinové) a taky moje další vánoční romantika, se kterou jsem strávila část adventu.
Opět jsme měla pocit, stejně jako při čtení Notting Hilli pod sněhem, že čtu romantickou zimní komedii z Netflixu.
Bavilo mě prostředí Londýna i hlavní hrdinka a taky zápletka se zavirovaným emailem, která celý příběh odstartovala, protože jsem sama zažila něco podobného.
Zároveň je hlavní hrdinka na začátku knihy zasnoubená a přiznám se, že určitý zvrat na konci, který měl vyřešit to, s kým hlavní hrdinka zůstane, se mi prostě do příběhu neohodil a díky tomu jsem nebyla z knihy tak nadšená, jak jsem doufala...
Nebylo to špatné, oddechovka je to fajn, ale Notting Hill pod sněhem doporučuji určitě víc.

21.12.2023

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Čtyři ženy a jeden pohřeb je novinka autorky oblíbeného románu Čtyři jablka spadlá z nebe, kterou si po přečtení této novinky... rozhodně nenechám ujít!
Tento útlý, ale velmi originální román vypráví příběhy obyčejných žen, které se staly milenkami stejného muže... Dozvíte se, jaký byl jejich život než poznaly hlavního hrdinu románu, jaká byla jejich rozhodnutí, ale i důsledky, které jejich rozhodnutí přinesly...
Popravdě mě bavily všechny čtyři příběhy, všechny byly reálné, se všemi jsem se dokázala ztotožnit. Příjemné bylo i prostředí, kde se děj odehrával a líbilo se mi i tempo, kterým celá kniha plynula.
Styl psaní je velmi přístupný a celkově mi příběh utekl jako nic.
Za sebe mohu Čtyři ženy a jeden pohřeb určitě doporučit.

20.12.2023 4 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Letos jsem si řekla, že čas adventu chci strávit ve společnosti vánočních příběhů, protože mi to posledních x let moc nevyšlo...
První z nich byl Notting Hill pod sněhem od Jules Wake (autorku známe taky jako Julii Caplinovou), ta nová obálka mě jednoduše okouzlila.
Při čtení i po dočtení jsem si pořád říkala, jaký je můj pocit ze čtení této knihy a přišla jsem na to! Je to jako když se na Netflixu díváte na nějakou fajn romantickou vánoční záležitost, tohle je prostě to stejné.
Notting Hill pod sněhem je čtivá, jednoduchá romantika, kterou bych si běžně přes rok přečetla naprosto výjimečně, ale na ty Vánoce je to prostě jiné...
Navíc mám moc ráda, když ve vánočních příbězích vystupují děti a tady to bylo jednoduše kouzelné.
Takže pokud hledáte oddechovou romantiku na Vánoce, tak můžete zkusit.

16.12.2023 3 z 5

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Lauren Asher

Láska mezi řádky byla prostě boží!
Ze zahraničí jsem věděla, že je kniha, resp. celá série, nesmírně populární až doslova virální.
Pro mě je Lauren Asher objev letošního roku asi jako Lucy Score! Knihy obou těchto autorek mě bavily stejně moc!
Láska mezi řádky má parádní hlavní hrdiny, miluju to prostředí zábavného parku a postupně budovanou chemii...
Celá kniha stojí na dialozích a díky tomu se čte prakticky sama.
Za mě parádní new adult romantiky a po dočtení mě napadá pouze jediné - "Kde je sakra druhý díl?!"
Pokud to není jasné, tak DOPORUČUJU!

16.12.2023 4 z 5

Mozaika duše: Desatero pro zdravější duši a vztahy Mozaika duše: Desatero pro zdravější duši a vztahy Tomáš Kvapilík

Mozaika duše byla super!
Tomáše Kvapilíka dlouho sleduju, baví mě i Chill Out podcast! Proto jsem byla hodně zvědavá na Tomášův knižní debut...
Mozaika duše se věnuje jednotlivým částem naší duše, co nás tvoří a formuje a jak jednotlivé části můžeme ovlivňovat a k čemu nám mohou být dobré. Kniha se zaměřuje například na oblast vztahů, stresu, deprese, úzkostí...
Sama jsem byla nejvíce zvědavá na část o úzkostech a depresích, ale i ostatní byly nesmírně zajímavé.
Tomášovi se totiž podařilo každou část knihy originálně rozdělit, vždy v ní bylo něco odbornějšího, ukázky z praxe, osobní příběh, odkaz na youtube video i praktické úkoly.
Za mě je Mozaika duše ideálním pomocníkem pro někoho, kdo toho o lidské duši zatím moc neví a rád by o ní něco zjistil nebo třeba lépe pochopil osoby ve svém okolí, které si něčím prošly nebo procházejí, jelikož v knize jsou i praktické rady, jak člověku v určitých situacích pomoci. Sama bych ve svém okolí našla hned několik lidí, u kterých bych si přála, aby si knihu přečetli...
Pro mě sice některé věci v knize nebyly úplně nové, ale zároveň oceňuji zajímavé informace, grafické zpracování a osobní přístup autora.
Mozaiku duše tedy rozhodně, rozhodně doporučuji!

14.12.2023 4 z 5

Ráj Ráj Abdulrazak Gurnah

Ráj je jedna z posledních novinek nakladatelství Prostor. Je to útlý příběh s nádhernou obálkou od držitele Nobelovy ceny za literatury.
Prostředí, ve kterém se odehrává celý příběh je velmi exotické a pro mě neobvyklé. O to víc jsem na celý zážitek ze čtení byla natěšená...
Děj se točí okolo hlavního hrdiny, který je ve 12 letech prodán svým vlastním otcem, který díky němu splatí svůj dluh. Už z toho mě mrazilo...
Hlavnímu hrdinovi jsem nesmírně držela palce a přála mu jen to nejlepší.
Zároveň se přiznám, že jsem se úplně nepotkala s autorovým stylem psaním, jelikož se mi kniha četla poměrně obtížně. Dávkovala jsem si ji, občas jsem se i vracela.
To ale nic nemění na tom, že se jedná o velmi silný, nevšední a dojemný příběh jednoho nelehkého dospívání...
Jsem moc ráda, že jsem se do knihy pustila a pokud vyhledáváte trošku těžší příběhy, tak zkuste na Ráj mrknout.

11.12.2023 3 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Kniha, kterou posypal hvězdný prach jsem si zatoužila přečíst po všech těch kladných recenzích...
Pak jsem si přečetla anotaci a bylo mi jasné, že tento příběh potřebuje každý knihomol. Od autorky už jsem četla před 5 lety její předchozí knihy Sen letící želvy, tato novinka je za mě ale na úplně jiné úrovni.
Tohle je tak originální příběh...
Ve zkratce - Jedinečný Feel Good román od českého autora.
19. století, 2 majitelé nakladatelství a jedna sázka o prodávanější rukopis.
Prostě knihomolský příběh se vším všudy, nechybí zajímavé postavy, super prostředí a kouzelné knižní příběhy.
Pokud hledáte fajn čtení pro každého milovníka knih, tak Kniha, kterou posypal hvězdný prach je prostě parádní!

11.12.2023 4 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Jodi Picoultová je moje nesmírně oblíbená spisovatelka.
Kéž bys tu byl je její druhá letošní novinka a již desátý román, který jsme od ní četla.
Její první letošní novinka Kniha dvou cest mě celkem zklamala, kdybych byla velká fanynka pyramid atp., tak bych byla nejspíš spokojená, ale pro mě to bylo dost zdlouhavé čtení.
Proto jsem se její novinky Kéž bys tu byl obávala... Ale zbytečně! Tohle bylo skvělé!
Jako takhle, než s do čtení člověk pustí, tak musí vědět, že bude číst příběh z období covidu a pandemie a karanténa v něm hraje velkou roli. Kdybych příběh četla těsně po lockdownu, tak by mi to asi vadilo, ale nyní, s odstupem času a navíc, když se jedná o Jodi Picoultovou, tak jsem neváhala a pustila se do čtení.
Příběh jako celek mě bavil, hlavní hrdinka byla zajímavá a parádní bylo exotické prostředí, ve kterém byla hlavní hrdinka na dovolené. Ani jsem nevěděla jak a byla jsme najednou v polovině knihy, tak dobře se mi četla. Co mě ale naproto šokovalo, byl jeden zvrat (víc neprozradím), díky kterému jsem zůstala v šoku sedět s otevřenou pusou! Jodi mě nikdy takto nešokovala! Skvělý!
Kéž bys tu byl ale i přesto má pár chybek na kráse, ale ve výsledku to byl super společenský román.
Od autorky ale stále nejvíc doporučuju Velké maličkosti a Je to i můj život.

10.12.2023 4 z 5