KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Mateřství jako z reklamy (na Lexaurin) Mateřství jako z reklamy (na Lexaurin) Petra Hřebíková

Knížka je psaná s velkou dávkou ironie a doplněna pěknými ilustracemi. Autorka si bere na paškál nejen sebe a svou rodinu, ale i další rodiče a své přátele.
Kniha je rozdělena do 22 kapitol nebo témat. Jedná se o krátké příběhy ze života. Od autorky ale nečekejte nic jiného než ironický popis běžných situací. Nenajdete zde žádnou radu ani vychytávku. Maximálně si můžete připadat lépe, protože nejen vy, ale i autorka rozhodně nežijete jako v reklamě.

Hodnocení:
V knize jsou popsané příhody zábavné, ale zdají se mi nedotažené. Tedy mínus hvězda.
Dále mi vadily opakující se dělící nadpisy, které ani s daným tématem nesouvisí. Místo toho bych uvítala u každé kapitoly nebo tématu stejné označení jako je v rejstříku na začátku. Proto mínus hvězda.

06.05.2019 3 z 5

Dvojčata Ve stínu Valdštejna Dvojčata Ve stínu Valdštejna Tomáš Háček

Jedná se spíše o delší povídku, která Vám nezabere ani hodinu čtení.
Děj je zasazený do období po smrti Valdštejna a odehrává se v okolí Zebína, Valdic a Valdštejnské lodžie.
Líbí se mi, že se v knize objevují historická fakta a sem tam se mísí s pověrami a něčím mimo naše chápání.
Hlavními postavami jsou bratři dvojčata. A právě s odkazem na jejich podobnost nejen vnější, ale i vnitřní má největší šanci najít ztraceného Karla a důležité dokumenty právě jeho bratr.

Musím říct, že celý příběh pěkně ubíhá a byla jsem napnutá jak vlastně skončí. Četlo se to moc pěkně.
Celý příběh by se dal mnohem lépe rozpracovat. Tím pádem čtenáře ještě více napínat. Proto mínus hvězda.
Mám raději delší knihy, když už se jedná o dobrý nápad a příběh je škoda ho více nerozpracovat.

03.05.2019 4 z 5

Lapuťák a kapitán Adorabl Lapuťák a kapitán Adorabl Dominik Landsman

Tak na tuhle knížku se pějí ódy nejen na databázi a i já už ji mám konečně přečtenou. Rozhodně moje očekávání nezklamala a to ani trochu.

Četla se krásně. Určitě bych ji neřadila jen do knih pro děti. I dospělí čtenáři, kteří mají rádi humor Dominika Landsmana, si v knize přijdou na své.

V knize se prolínají dva světy, ten náš a Sedmimoří. Příběh v první polovině knihy ubíhá jako jednotlivá dobrodružství a čtení se dá po kapitolách přerušit. Jakmile jsem se ale dostala za půlku, už jsem prostě potřebovala vědět, jako to dopadne a knihu dočetla jedním dechem. Bavily mne i poznámky/vysvětlivky v rámečcích, ale souhlasím s názorem, že ne všechny jsou pro děti vhodné. Případně taková "vysvětlivka" místo odpovědi na otázku vyvolá lavinu dalších o to všetečnějších :)

Nemám, ale co bych vytkla. Proto plný počet hvězd a za mě must have :)

KK

15.04.2019 5 z 5

Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi Jak vycvičit draka - Celý příběh o mně a Bezzubkovi kolektiv autorů

Super knížka pro všechny rodiče, jejichž děti milují filmy s Bezzubkou.

Knížka je rozdělena do tří částí podle filmových předloh.
Každá Vám zabere cca 15 minut čtení, pokud budete číst nahlas pak max 30 minut. Je to tedy ideální na čtení dětem před spaním.
Knížka je zjednodušeným převyprávěním filmů. Chybí v ní veškeré bojové scény, ty jsou nahrazeny jednoduchým popisem toho, proč k boji došlo a jak dopadl.

Dávám o jednu hvězdu méně za zakončení poslední části příběhu, který kopíruje třetí film. To proto, že kniha je závěrem zjednodušena až moc, tím pádem půlka posledního filmu chybí.

Ale i tak pro malé fanoušky určitě skvělý dárek :)

01.04.2019 4 z 5

Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi Rodičovské vychytávky - 134 geniálních zkratek pro život s dětmi Asha Dornfest

Musím uznat, že knih pojednávajících o rodičovství a mateřství je spousta. Ale tato mne zatím baví nejvíc. Je plná rad a vychytávek jak si věci alespoň trochu ulehčit.

+ Hvězda za to, že kniha není o jednom přečtení. Vydrží Vám delší dobu. Nejen s tím jak Vám dítě roste, ale i proto, že vyzkoušení vychytávek si bude potřebovat trochu sednout, než si je zautomatizujete.

+ Moc se mi líbí i úvod ke knize. Autorka tam popisuje vznik svého blogu, a začátky rodičovství. Dobu kdy si přišla trochu neschopná a sama.

+ Za pěkné členění knihy. Díky němu i s dětmi rychle najdete co zrovna potřebujete. ¨

+ Kniha je ilustrovaná. Vychytávky tak máte znázorněné velice jednoduše, dají se tak snadno pochopit.

+ Určitě tuto knihu mohu doporučit všem co děti plánují, na své čekají, nebo v rodičovských povinnostech trochu plavou.

25.03.2019 5 z 5

Drobeček Drobeček Nathalie Jomard

Jedná se o knihu jejíž čtení Vám nezabere ani 45 minut. Textu je velmi málo, najdeme v ní hlavně jednoduché ilustrace. Zařadila bych ji spíše mezi komiksy.
Je rozdělena do 5 kapitol.
1. Předdrobečkovské období (rozuměj těhotenství)
2. Drobečkovo vylodění
3. Drobečkem nadrobený chaos
4. Drobečkovské rodičovství
5. Drobeček a společnost

Hodnocení:
Jsou lepší a vtipnější knihy o těhotenství a mateřství. Navíc v rámci jedné kapitoly autorka skáče a nenajdete tak jedno téma přímo u sebe, ale je rozmělněno do celé kapitoly - hvězda

Rozměr a vazba knihy podle mě také neodpovídá obsahu a tedy počtu čtení. Kniha by se dala vydat mnohem levněji, pokud by byla brožovaná a v menším rozměru. Výsledná cena je tak výrazně vyšší, než bych byla za takovou knihu ochotná dát. - hvězda

Pokud jsou cílovou skupinou matky na rodičovské dovolené, které mají málo času pro sebe, asi takovou formu knihy přivítají. Na druhou stranu knihu už nepotřebují, protože to co je v ní popsáno prožívají na vlastní kůži. Ledaže by jim sloužila jako podpora, že i jiné matky na to jsou tak jako právě teď ony. + hvězda

Ilustrace v knize je opravdu povedená. + hvězda

Nejvíce se mi líbí 3. kapitola. Zde je tak trochu popsáno očekávání/realita. Tako to jak se život s příchodem dítěte změní. Právě tato srovnání mě bavila asi nejvíc. + hvězda

25.03.2019 3 z 5

Terapie sdílením vol. 2 Terapie sdílením vol. 2 Ester Geislerová

Knihu jsem měla přečtenou za cca 30 minut.

Chápu, že zpracování, které autorky použily má připomínat konverzaci na sociálních sítích, ale věřím, že i tak by se to dalo udělat lépe a knihu tak zkrátit. Fotky v knize jsou zcela zbytečné. - mínus hvězda
Cena této knihy dle mého názoru neodpovídá ani kvalitě obsahu ani zmíněné době čtení. - mínus hvězda.
Nedokážu si představit, že by tato kniha mohla někomu něco reálně přinášet a tedy, že by měl potřebu mít ji doma. - mínus hvězda.
Obsah samotný mne oslovil mnohem více než v prvním díle. Smála jsem se mnohem více. Přidávám tak jeden vtip z knihy:

On: Když bude zmrzka, přežiješ hokej? :)
On: Při kterém si můžeme třeba povídat a další takové věci :)
Ona: Budeš mě škrabkat?
Ona: Škrabkání + zmrzka = může být hokej

Je možné že kniha najde své čtenáře, ale nechápu, proč by měli sahat po knize, když podobných příspěvků je na sociálních sítích fůra a zdarma. I tak ale + hvězda.

Vychází mi tedy dvě hvězdy, Druhý díl je tedy za mě lepší než první. Ale i tak nemám potřebu knihu někdy v budoucnu otevřít znovu.

20.03.2019 1 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Knihu jsem měla přečtenou za cca 30 minut.

Chápu, že zpracování, které autorky použily má připomínat konverzaci na sociálních sítích, ale věřím, že i tak by se to dalo udělat lépe a knihu tak zkrátit. - mínus hvězda
Obsah samotný mne také nijak neoslovil, spíš se jedná o výkvět lidské hlouposti. Zdá se mi až děsivé, co jsme jako lidé schopní jeden druhému napsat nebo o jiných zveřejňovat. I když je pravda, že jsem se párkrát zasmála. -mínus hvězda.
Je možné že kniha najde své čtenáře mezi teen generací, ale zrovna u nich nechápu, proč by měli sahat po knize, když podobný výkvět mohou zdarma sledovat na sociálních sítích a zdarma. - nicméně alespoň za toto jedna hvězda.

Vychází mi tedy jedna hvězda a to ještě s odřenýma ušima. Nemám potřebu knihu někdy v budoucnu otevřít znovu.

20.03.2019 odpad!

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Kniha mi doma ležela několik let, jelikož jsem na ni úplně zapomněla. Musím říct, že ač jsem knize věnovala celý den čtení, nebyla jsem ani v půlce a příběh mne chytil tak, že jsem ji měla za 14 dní přečtenou. Mám ráda hrubé knížky právě proto, že se čtenář může začíst na poměrně dlouhou dobu do jednoho světa a získat tak k němu větší vazbu. Svět popsaný v knize má velký potenciál, doufám tedy, že autor nezůstane pouze u trilogie.

Strhávám jednu hvězdu za Vernierovy zápisky. Musím říct, že přečíst si prvních 10 stránek a vlastně znát osud hlavního hrdiny hned na začátku mě nakrknul tak, že mi to vydrželo zhruba do poloviny. Myslím si, že by se daly do knihy zakomponovat jinak a lépe. Po dočtení knihy jsem si musela všechny výše zmíněné zápisky, kvůli narážkám v nich zmíněných přečíst znovu aby mi to dávalo smysl. Také skákání z místa na místo a z času do času je v knize trochu protivné. Jelikož Vélin při vyprávění neudává k jaké době se co vztahuje a čtenáři to musí dojít samotnému. Přitom by to spravil by to jeden nadpis.

Poslední kapitola knihy je pro mě neskutečná. V podstatě dává odpověď na příběhy postav, které Vélin ze svého vyprávění vynechal a zároveň namlsá čtenáře na další díly knihy.

Rozhodně doporučuji :)

17.03.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, jejíž čtení bylo prvně pouze povinností k maturitě, si našla cestu do mého srdce. Teta Kateřina s nekončící plejádou pořekadel mne bude bavit vždycky. Ke knize se ráda vracím.

15.03.2019 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Mnohem lepší kniha než první díl. Přetekla jsem ji jedním dechem, jinak se to nedá. Naprosto nechápu jak a kde dokáže Kaz vždycky z paty vytáhnout nový plán a novou strategii. Spárování hlavních postav mi kupodivu nevadilo. Ale happyend nečekejte.
Nechce se mi věřit, že by tímto autorka s knihami doopravdy skončila. Nicméně hlavní hrdinové se nám na konci začnou ubírat každý vlastním směrem. Doufám, že se k nim autorka vrátí i kdyby v samostatných knihách o jednotlivých postavách. Naděje umírá poslední tak snad se s nimi uvidíme ještě někdy.

14.03.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Za mě dost vleklý začátek.. prvních cca 120 stran jsem se musela trochu přemlouvat. Pro mne nový svět (jelikož jsem nečetla sérii Griša) a trochu komplikované národy i druhy grišů. Nicméně jakmile jsou jasné hlavní postavy příběhu a naše partička vyrazí z města na výpravu, kniha mi až neskutečně rychle začala ubíhat. Úplně mi nevyhovuje jakým způsobem autorka do knihy zapojuje flashbacky, ale dá se na to zvyknout. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala až ve chvíli, kdy už bylo vydané pokračování Prohnilé město. Protože ten otevřený konec je fakt děs :D
Přidávám i plus za jednoduchý, ale velmi zajímavý design knihy bez přebalu. Černá jako duše krkavce :)

14.03.2019 4 z 5

Prostor pro duši Prostor pro duši Vlastina Svátková

POZOR SPOILERY!

První polovina knihy je především o hraniční poruše osobnosti, kterou autorka trpí. Je to velice zajímavě a kriticky popsaná část autorčina života. Absence vnitřních hranic způsobila, že se mohla pro každého přetrhnout, dělala jen to co se od ní očekávalo bez ohledu na ní samotnou.

Velice mne zasáhla její definice lásky, kterou v knize popsala na straně 80 takto:
Láska, která nemá nic společného s prvotní zamilovaností. Objeví se mezi dvěma lidmi, kteří spolu nějakou dobu fungují a přestali si na cokoliv hrát. Přestali se přetvařovat a dělat lepšími. Začínají odhalovat svoji duši a upřímně si navzájem odkrývají svá zranění a temné stránky. Je to velmi bolestivý proces. Nikdo se totiž nechce koukat na naše ošklivější Já. Ale my potřebujeme, aby jej náš partner spatřil a rozhodl se, jestli i přesto, co viděl, chce s námi zůstat nebo raději odejde hledat něco méně odpudivého a děsivého.
Jestli zůstane, zůstane i láska.

Druhá polovina knihy má pro mne osobně mnohem větší hodnotu. Podle mého názoru by si ji měl přečíst každý. Určitě se v mnohých věcech sami najdete. Ač jsem si myslela, že mi bude stačit knihu přečíst jednou a že ji tak ve své knihovně nepotřebuji, došla jsem k opačnému názoru. Věřím, že si ji přečtu ještě několikrát, nezabere to mnoho času a ve chvílích, kdy člověk neví jak dál, dokáže pomoci.

Všechno se nám děje z nějakého důvodu, máme si něco uvědomit, naučit nebo poznat. Všechno je jen naše volba a jako takovou ji můžeme kdykoli změnit.

09.03.2019 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Za mne jedno z nejútrpnějších čtení. Kniha je na mne velice zdlouhavá a musela jsem se nutit k tomu ji dočíst. Četla jsem ji na střední škole. Možná v jiném věku by mne oslovila více, ale už nemám touhu se k ní vracet.

07.03.2019 2 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Naprosto strhující čtení. Kniha je o 100% lepší než první díl série. Již se nemohu dočkat dalšího pokračování.

01.12.2017 5 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Za mne snad nejlepší z celé ságy. Rozhodně jsem v týmu Jackob :)

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Knihu jsem četla již v roce 2005 (bylo mi 13) a naprosto mne uchvátila a kladně hodnotím i značné promíntnutí textu do následného filmového zpracování.

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Zatím nejlepší z celé série, plná strhujících zvratů Aelin je ještě lepší pletichář a tajnůstkář něž Král vrahů.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Až příliš mi vadí kopírování Krásky a zvířete a ke konci knihy Hunger Games. Přesto se jedná o nový fantasy svět, do kterého je třeba čtenáře nějak uvés. Ač je to za mne trochu nešťasnou frmou, vyplatí se vytrvat a pustit se do dalšího dílu.

31.10.2017 2 z 5