KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Zeď: Jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petr Sís

Jedná se částečně o komis a částečně o výňatky z deníku autora. Kniha má velmi zajímavé zpracování. Také použití barev má pěknou symboliku. Komiksové pasáže jsou většinou černobílé, doplněné o červenou barvu. Barevně vyvedeny najdeme prvky svobody nebo části deníku.

Knihou nás vede vyprávění autora ke svým dětem. A to formou příběhu jednoho chlapce. Dozvídáme se o jeho životě, o tom jak jeho největší vášeň kresbu a hudbu ovlivnily historické události té doby. A to především v Československu, ale i některé významné zahraniční.

Osobní hodnocení:
Já sama jsem ročník 1992 a tu dobu jsem nezažila. Moji rodiče (oba ročník 1965) vlastně také ne. Rozhodně ne v takové podobě jako autor (ročník 1949). Rodiče mi často vyprávěli a vyprávějí o době svého mládí za minulého režimu. Ale během čtení této knihy jsem místy měla vážně husí kůži. Kniha je napsána velmi dobře. Sice na její přečtení nepotřebujete mnoho času, ale obsah se Vás určitě dotkne. Knihu bych si znovu ráda přečetla jak s rodiči, tak s prarodiči a dozvěděla se více o tom, jak oni vnímaly události v knize popsané. Za mne 5 z 5.

Tipy:
Během čtení se mi vybavila řada filmů k této tématice. Pokud by někdo neznal a chtěl si doplnit: Ucho, Občanský průkaz.

KK

10.02.2020 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Na radu někoho zde v komentářích jsem četla knihu jen po kapitolách. A to na mé poměry nezvykle dlouho (cca rok).
Musím souhlasit, že se děj trochu opakuje, jen aktéři se mění. Ale při delším čtení to vlastně ani nevadí. Pokud bych měla knihu charakterizovat jednou větou pak takto: Literární porno z období "Ludvíkánské" Francie.
Kniha splnila má očekávání. Strhávám hvězdu jen za to, že ač se kniha tváří jako deníček nemocné nymfomanky, ale tak nějak mi tam chybí trochu děje mimo ty hambárny. Na začátku se sice zmiňuje že má tuberu, ale léčba ani průběh nemoci tam není vůbec.

10.12.2019 4 z 5

Hněv pegasů Hněv pegasů Kim Forester

První díl série Kroniky Kavalonou je inzerován jako dětská literatura, pro čtenáře od 11 let. Nevím jestli to úplně odpovídá. Kniha je dosti složitá posuďte sami z obsahu níže.

Přes počáteční nadšení z nového světa nemohu hodnotit jinak než 3 z 5.

Pokud se již na začátku nedokážete smířit s představou, že jednorožci jsou zlí, bojechtiví a neúprosní otrokáři, není tato kniha pro vás.

V knize najdeme 4 dějové linky. Nejsou nijak označeny a tak hlavně ze začátku budete trochu tápat kdo je kdo. Za to za mne mínus hvězda. Činí to knihu dosti nepřehlednou, přitom by stačilo kapitoly pojmenovat podle hrdinů. Také mne zarazilo, že mapu Kavalonu najdete až na konci knihy. Vzhledem k věku čtenářů, kterým je kniha určena je to nešťastné řešení.

Další mínus hvězda je za otevřený konec knihy.

Obsah - SPOILERY!
V zemi Kavalonu najdeme pět ras. Lidi, jednorožce, pegasy, kelpie a kentaury. Všechny spojuje válka, která mezi nimi proběhla před sto lety. Z Velké války jsou obviňováni pegasové. Národy se usmířily a vybudovaly Svobodné město, ve kterém žijí všechny rasy pospolu. Ve zbytku země tomu tak ale není. Pegasové se stáhli a žijí odděleně a od války je nikdo neviděl.

Prvním z hrdinů je člověk jménem Sam, který vyrůstá ve Svobodném městě. Na rozdíl od ostatních lidí umí číst a psát a to jen díky tomu, že ho to učí kentaurka Nerisa. Lidé jsou v tomto světě bráni jako podřadná rasa, která je nedůvěryhodná a není schopná se naučit číst a psát.

Dalším hrdinkou je Nixi, vůdkyně gangu sirotků z Ostrovní pevnosti. Ta se nechává najímat jako živý talisman na lodích a má tím chránit posádku před útokem kelpií. Při bouři přepadne přes palubu a utopí se. I když na tak docela. Kelpie ji promění v mořský národ tak, jako všechny, které už nemohou zachránit. Nixi zjišťuje, že keplie lidem pomáhají, nahánějí jim ryby do sítí, opravují a vracejí ztracené.

Kentaurským hrdinou je Lysander. Žije v kentaurském hlavním městě Kropoli a stane se kronikářem jen kvůli ambicím svého otce (vrchního kronikáře) místo svého nejlepšího přítele Alexe. Práce kronikáře mu vůbec nesedí, raději by maloval než vše stroze popisoval. Také se mu nelíbí, jak kentauři zachází s ostatními rasami jako s méněcennými.

Poslední hrdinkou je pegaska Aquilla. Ztratil se jí bratr a při jeho hledání se setkává s člověkem Jarenem. Překvapuje jí, že lidé mají pegase za nebezpečné a krvežíznivé. Přitom ví moc dobře, že takoví nejsou. Na světě jich zbývá méně než 100.

Obsah - SPOILERY!
Celým Kavalonem otřese útok na Svobodné město. Všichni mají za to, že útočící šupinatá stvoření s blanitými křídly co umí chrlit oheň jsou pegasové. Čtenář díky popisům Aquilli ví, že takto pegasové nevypadají. Jedná se o neznámý druh. Ke kentaurům se dostane člověk, který tvrdí, že viděl minotaura. Ty mají kentauři za vyhynulé a neberou varování v potaz. Koná se sněm kentaurů, jednorožců a keplií a je odhlasována válka proti pegasům. Aquilla se od Jarena dozvídá o útoku na město i obvinění pegasů a rozhodnou se zúčastnit směnu a sdělit pravdu. Jaren jde na shromáždění sám, ale nikdo ho nechce poslouchat a je uvězněn. Aquille se ho z vězení nepodaří osvobodit a tak jen sleduje vojsko, které vede Jaren k pegasům. Samova rodina umírá při útoku na město, proto se snaží uprchnout za sestrou na venkov. Cestou potkává dívku jménem Lara, která mu přislíbí pomoc. Oba je chytí jednorožci a donutí je pro ně pracovat jako otroky. Díky útoku nepřátelského klanu jednorožců Sam a Lara utíkají. Nedostanou se daleko, protože Sam je přitahován k raněnému jednorožci. Prostě mu musí pomoct, Lara sama pokračuje v útěku a jednorožec se jako zázrakem do rána uzdraví. Mezi Samem a jednorožcem Tordredem vzniká duchovní pouto. Vidí očima toho druhého a pokud jsou spolu jejich síla a rychlost je mnohem větší. Toto pouto je mezi jednorožci zakázané a tak musí uprchnout. Lysander odhalí, že jeho otec ví o existenci minotaura a dokonce mu obětuje lidi. Tím obětovaným člověkem je Sam, kterého na útěku chytili a oddělili od Tordreda. Jemu se v jeskyni minotaura odhalí plán na ovládnutí Kavalonu zdánlivě vyhynulou rasou. Spojená vojska pochodují na pegase. Jaren je vede do nebezpečné části Oblačných hor. Aquila ho zachrání a jen díky Jarenově plánu strhnout na vojáky lavinu se pegasům podaří odvrátit útok.

Jak to všechno dopadne si budeme muset přečíst až v další knize.

07.10.2019 3 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Jako vždy začnu s hodnocením. Tentokrát nemohu jinak než jít s hvězdami dolů, celkově 3 z 5.
1) Otevřený konec a to naprosto zbytečně, mínus hvězda. Nesnáším knížky s otevřeným koncem. Už jak jsem po knížce sáhla a viděla, že je užší než jiné díly, měla jsme podezření, že přijde otevřený konec. Zklamalo mne to stejně jako u Hořícího mostu. Tam aspoň bylo jasné, že dobrodružná výprava za osvobození Willa bude chvíli trvat.

2) Mapa je opět nedostatečná, ale to už jsem si u autora zvykla. Ani by mi nevadilo, kdyby se jen jednalo o vycpávkový díl. Přeci jen nám hrdinové vyrostli a již jsou dospělí a každý má své vlastní povinnosti. Ale vadí mi, že děj až příliš skáče. Upřednostnila bych, kdyby kniha skončila po první části příběhu ve Willově novém léně a dalo by se přidat příběh dalších mladých hrdinů. Bylo by fajn dopsat přeskočené pasáže. (Například když Will potřebuje, aby jeho fena něco uměla, autor to odbude tím, že ji to předtím naučil... )

Obsah - SPOILERY!
První část knihy popisuje velkou změnu ve Willově životě, kterou je přidělení vlastního léna. Cestou najde ošklivě zraněnou fenku ovčáka, kterou se mu povede zachránit. Zjistí že patří místnímu hrubiánovi Johnu Buttlovi. Místní baron ani jeho mistr zbrojíř nejsou moc nadšení, že jim Will bude koukat pod ruce. Hlavně když se ukáže, jak lajdácký přístup mají ke svým povinnostem. Situace se vyhrotí, když k lénu připluje skandijská loď. Willovi se podaří situaci urovnat a ještě mu to poslouží jako ukázka, jak nepřipravení zde na útoky jsou.
Náhle se objeví Willova kamarádka z dětství Alyss a jako kurýrka mu sdělí, že ho čeká tajná výprava. Celý rozhovor však vyslechne prohnaný John Buttl a hrozí, že tajemství vyzradí. Will ho dá kapitánovi skandijské lodě, aby ho odvez do otroctví. A situace se zdá vyřešená.

V druhé části knihy se Will vypraví na tajnou výpravu do severní části země, aby zjistil, zda tam řádí opravdový čaroděj nebo se jedná o triky a podfuky. Spolu s Alyss cestují každý sám v přestrojení. Will za potulného kejklíře Willa Bartona a Alyss jako hloupá šlechtična Gwendolyn. Podaří se jim jistit, že Temný rytíř, žijící ve zdejším lese je jen podfuk. Ale stále zbývá odhalit, proč baron zdejšího léna náhle onemocněl. Jeho syn lord Orman není mezi lidmi populární. Je to knihomol, a vše nasvědčuje tomu, že pokud by měl převzít povinnosti svého otce, nedokáže hrad ubránit proti nájezdům severních sousedů Skotiů. Oproti tomu jeho bratranec Keren má mezi vojáky spoustu příznivců. Situace na hradě se komplikuje, když se objeví John Buttl. Pozná jak Willa tak Alyss. Will pomůže Ormenovi prchnout z hradu, jelikož ho Keren nechal otrávit a nezbude mu nic jiného, než v záhadném lese hledat opravdového léčitele. Ten sám rozšířil pověsti o čaroději a vytvořil přelud Temného rytíře. Ormena se podaří léčiteli Malcolmovi zachránit, ale Alyss je uvězněna ve věži hradu. Will přes všechny své schopnosti nedokáže Alyss zachránit.

Jak to všechno dopadne si budeme muset přečíst v další knize. A to už sedmé Obléhání Macindawu.

07.10.2019 3 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Z relativně malého světa Araluenu jsme se už v minulém díle přesunuli na kontinent. I tentokrát se děj odehrává ve Skandii (kterou můžeme připodobnit k naší skandinávii).
A opět musím říci, že mapka v knize je absolutně nedostačující, vzhledem k podrobnostem v příběhu.
Do hry se přidává nový hráč a to národ Temudžajů. Haltovy předchozí zkušenosti s těmito bojovníky jsou jejich nejcenější zbraní. Jelikož knihu čtu prvně až v roce 2019 už se velice těším na Haltovy příběhy v sérii První roky. Doufám, že si budeme moci časem přečíst celý příběh z jeho výpravy za Temudžaji.

Spoilery!
Konečně se nám potkávají obě dvojice a to jak Halt s Horácem tak Will s Evanlyn/Cassandrou. Pokusí se tedy konečně prchnout ze Skandie, ale tažení temudžajských bojovníků jim překazí plány. Nakonec naší partě nezbude nic jiného než pomoci skandijskému oberjarlovi v boji proti Temudžajům. Situaci kompiluje i odhalení původu Evanlyn jako princezny Cassandry. Opět narážíme a trochu poodhalujeme Haltovu minulost plnou dobrodružství v cechu hraničářů. Jeho zkušenosti jsou nejen pro Skandijce, ale i pro Araluen jedinou šancí na záchranu. Nahlédneme i do plánů nepřítele, jehož cílem je právě Araluen. Můžeme tak obdivovat Haltův úsudek, jelikož jejich záměr včas odhalí.

Závěrečná bitva je velice napínavá a strhující. Výhra těch "dobrých" čtenáře sice nepřekvapí, ale neznamená to, že si bitvu neužijete.

V závěru knihy se novým oberjarlem stává Erak a krize s Cassandrou je tedy zažehnána. Podaří se také vyjednat smír se Skandijci a už nic nebrání cestě domů. Král Duncan najde elegantní řešení, jak Haltovy odpustit poslední 3 týdny vyhnanství a nám nezbývá než se radovat ze šťastného konce spolu s našimi hrdiny.

Konečně se nám děj po 4 knihách uzavírá. Dávám 5 z 5 a těším se na další díl.

09.09.2019 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

I třetí díl série nemohu hodnotit jinak než 5 z 5.
Stále mne velice baví mírné ponaučení, které z knihy plyne.

Tentokrát se dostáváme do oblasti drogové tématiky. Část knihy věnovaná tomuto problému, je dle mého názoru velice pěkně napsaná. Čtenář se dozví, jak snadné je do závislosti spadnout (nabídka od přítele pod záminkou, že tato látka dokáže pomoci). Jak moc drogy dokáží člověka změnit, že bez pomoci se z toho nikdo sám nedostane, ale že i tak je možnost jak se uzdravit. Celé je to zasazeno do příběhu a vhodně zpracované i pro mladší čtenáře.

Z knihy je čím dál více patrná inspirace autora v mapě Evropy. Araluance můžeme tedy přirovnat k Angličanů s jejich důrazem na pravdu, a rytířství jako za dob Artuše. Galika odpovídá Francii, kde si jede hlavně každá sám za sebe a Skandijci jsou Vikingové. Upřímný národ s jednoduchou filosofií a přímočarým jednáním.

Pozor spoilery!!!
V knize se nám tentokrát střídá příběh Willa s Evanlyn a Halta s Horácem poctivě vždy po kapitole.

Halt je zahnán do kouta, jelikož nemůže opustit zemi a splnit svůj slib Willovi, že ho zachrání. Nezbude mu tak nic jiného než okatě pošpinit krále, nechat se vyloučit z hraničářského sboru a země. Trochu nechápu, proč nikomu nedošlo, proč to vlastně udělal. K záchranné výpravě se přidává i Horác. Jeho účast se ukáže jako prozíravá právě v oblasti Galiky, kde se Haltovi hodí jeho rytířský um.

Naproti tomu Will s Evanlyn cestují na Vlčí lodi s jarlem Erakem do Skandie. I v této knize se potvrzuje Erakova čestnost, které jsme si mohli všimnout již v předchozí knize. Ale přesto je oba dá do otroctví, pod vidinou toho, že alespoň zůstanou spolu. Will kvůli lsti propadá závislosti na hřejivé trávě. Jakmile to zjistí Erak pomůže naší dvojici s útěkem a předá Evanlyn znalosti, jak se pokusit Willa odvyknout a tím ho zachránit.

Před koncem knihy se obě dějové linky na můj vkus trochu rychle potkají.
Ale jak to dopadne,si budete muset přečíst sami :)

KK

02.09.2019 5 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Konečně další pokračování. Moje oblíbená autorka a série, nemohu jinak než 5 z 5.

Jediné co mne trochu mrzí, je že jak je mezi knihami jak ze série s Mercy tak s Annou spousta času, je občas těžké si vzpomenout kde se některé postavy vzaly.

Pozor možný spoiler!
V tomto příběhu je poodhalený nepřítel, který by mohl stát za zdánlivě nesouvisejícími aktivitami v minulých knihách. Je ale trochu zvláštní, že v předchozích 16 knihách se nikde nezmiňuje tak velký možný nepřítel, byť pochází z Evropy.

A jedna spekulace závěrem.
Zajímalo by mne, zda záhadný nepřítel, který se objevuje v posledních dílech ze série s Annou, je ten stejný, na kterého narážíme právě v této knize s Mercy. Myslím si že se ještě máme na co těšit :)

24.07.2019 5 z 5

Tajemství Feng Shui Tajemství Feng Shui Ludmila Djemelová

Pokud hledáte návod jak a proč s Feng Shui začít, určitě s touto knihou neuděláte chybu. Knihu bych doporučila spíše začátečníkům, odrazovat může trochu vyšší cena vzhledem k formátu knihy. Jedná se totiž o brožovanou verzi časopisového typu.

Kniha se dělí na 4 hlavní části:
1) Teoretické základy - odpoví nám na otázky co, jak a proč.
2) Praktické kroky - vysvětlí pojem Ba Gua a důležitost orientace jednotlivých částí domu.
3) Feng Shui pro každou místnost - rady co si počít, když máte místnost umístěnou jinak než by bylo podle Ba Gua vhodné. Které dekorace či prvky se do jakých místností nehodí, bez ohledu na Ba Gua dělení.
4) Rady po pokročilé - jaké jste znamení v čínském zvěrokruhu, jaké je Vaše KUA.

08.07.2019 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Druhý díl, více stránek, velké očekávání.
Musím říct, že za celek dávám 5 z 5, ale jinak mám ke knize kopu výhrad.

Stejně jako v předchozím díle mi vadí, že Vernierovy zápisky předbíhají děj knihy daleko dopředu a doženeme ho až na posledních pár kapitolách. Takže opět žádné překvapení, v podstatě spoiler hned na začátku knihy.
Stejně tak některé příběhy postav, na které se tentokrát kniha člení, předbíhají děj jiných linek a tím prozrazují budoucí dění. Nemyslím si, že právě toto vyprávění podle postav, bylo zvoleno šťastně. Vzhledem k tomu, jak se příběh ubírá to asi jinak udělat nešlo, ale i tak skákání mezi jednotlivými příběhy nebylo zvoleno vhodně. Ve chvíli, kdy se jedna linka stává zajímavou, autor přeskočí na jinou, kde nás čekají desítky nudnějších stránek. Čtenáře to tak svádí v knize přeskakovat po ději postavy, která ho zajímá více něž jiné.
Dále je v knize řada nových jmen, a to to tolik, že se v tom čtenář velice snadno ztratí a přehled postav na posledních stránkách rozhodně nepomáhá. Například všechny nové postavy jež jsou důležité v Revině příběhu začínají od A (to asi aby se to pletlo ještě více).

Ale jak už jsem předestřela výše, i tak má kniha za mě 5 z 5. A to za celkový dojem, nápad a pokračování vyprávění nejen současných poměrů v království, ale i dějin celého světa a poodhalení velkého nepřítele.

08.07.2019 5 z 5

Lavina Lavina Terry Lynn Johnson

Super knížka.
Jedná se o příběh na motivy pravdivé události.
Knížka je o příběhu dvojčat, která smete lavina. Spolu s nimi si tak můžeme představit jaké to asi je. Co je třeba dělat a na co je potřeba nezapomenout. Najdeme zde praktické rady jak přímo v příběhu, tak na konci knihy, kde je pěkné shrnutí. Dozvíme se, jak se chovat v zimě na horách, jak předejít pádu laviny a co dělat, když už je lavina stržena.

29.06.2019 5 z 5

Emily Vichrná a rybí ocas Emily Vichrná a rybí ocas Liz Kessler

Rozhodně super knížka a to nejen pro malé holky.
Příběh o Emily, která žije jen se svou matkou, o otci vůbec nic neví a má trable v nové škole je určitě vhodný i pro holčičky na prvním stupni základní školy. Nemám co bych vytkla proto 5 z 5.

Obsah - spoilery!
Emily je 12 a nastupuje do nové školy, kde konečně bude moci chodit na plavání, po kterém již od mala touží. Z plavání se stane noční můra ve chvíli, kdy Emily zjistí, že po chvilce ve vodě se jí z nohou stane ploutev. Je totiž mořská pana.
Náhodou se jí povede skamarádit s jinou mořskou pannou Shonou. Tak se dozví, že vztahy mezi suchozemci a mořským lidem jsou zakázané. I to, že její otec byl za lásku potrestán doživotním vězením. Emily se podaří najít otce ve vězení, ale nakonec je mořský národ chytí a čeká je soud před Neptunem. Emily pronese velice slibnou řeč a krále obměkčí. Všichni jsou ale vykázáni na ostrov na tejném místě mimo svět lidí i mořských lidí. Což nikomu nevadí, protože konečně budou moci žít spolu.

24.06.2019 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Druhý díl je podle mě lepší než první.
Již známe všechny hrdiny i záporáky a příběh království. Děj se tedy pěkně rozjíždí již od začátku. Děj je celou dobu tak zajímavý, že jsem knihu nedokázala odložit a přečetla ji jedním dechem. Trochu mi vadí otevřený konec. Ale jelikož čtu knihu v době, kdy na další díl nemusím čekat, dávám 5 z 5.

Obsah - spoilery
V království se schyluje k válce a všichni mají spoustu práce.
Will, Horác a Gilan se vydávají do sousedního království Celtiky jako vyslanci. Aby si vyžádali pomoc ve válce. Ale jen co překročí hranice vládne v království podivné ticho. Vesnice jsou opuštěné a nikde ani živáčka. Skupina narazí na potulné lapky a taky na mladou slečnu z Araluenu Evanlyn. Ta jim prozradí, že země byla již napadena. Gilan se rozhodne neprodleně vrátit a varovat krále.
Will, Horác a Evanlyn cestují tedy nazpět pomalejším tempem a spolu. Cestou ale odhalí, že přes Trhlinu byl postaven most, které může přepravit velkou armádu. A tím zasadit královskému vojsku ránu do týla. Mladý hraničář se s pomocí přátel rozhodne most zapálit. To se mu sice podaří, ale on i Evanlyn padnou do zajetí. Ještě se jim ale podaří zjistit, že na krále čeká ještě jedna past. Naštěstí Horác dokáže varovat královo vojsko o blížícím se nebezpečí v čas. Díky tomu je vojsko Morgaratha téměř poraženo. Ten se ale nevzdá, vmete Haltovi do tváře, že vězní Willa a snaží se ho vyprovokovat k rytířskému souboji. Halta předběhne Horác a v souboji překvapivě zvítězí. Morgarathovo vojsko bez jeho vedení a myšlenkových příkazů se úplně rozpadne. Halt se vydává najít Willa, podaří se mu to na poslední chvíli. Vidím už jen jak ho na Vlčí lodi spolu s Evanlyn odváží do cizí země. Slíbí, že udělá vše, aby je dostal zpět domů.

Na to jak to dopadne si musíme počkat do další knihy.

24.06.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Nemůže Vás překvapit, že je kniha psána jazykem minulého století, jelikož byla poprvé vydána v roce 1915.
Pro dnešního čtenáře může být tento zastaralý jazyk překážkou. Knížka, je ale tenká, a tak ji jistě zvládne přelouskat každý. A to nejen jako četbu k maturitě. Pro rozbor díla bych si ji ale nevybrala. Viz hodnocení níže.

Sama jsem se rozhodla knihu přečíst až po shlédnutí muzikálu Daniela Landy. A musím říct, že ač muzikál není moje hobby, je rozhodně lepší než kniha.
Kniha ve mne zanechala spíše celkový dojem, než že bych dokázala pečlivě odvyprávět veškeré dění a to i přes to, že má jen pár stránek.

Hodnocení
Rozhodně stojí za přečtení, ale vracet se k ní už nebudu. Mám totiž pocit, že se autor na můj vkus trochu zapomíná a nepochopitelně odbíhá od tématu. (mínus hvězda)
A ani skoky v příběhu mi celkově moc nevyhovují, stejně tak že některé scény nejsou dotaženy do konce a čtenář si musí domýšlet, co tím autor myslel. (mínus hvězda)

22.06.2019 3 z 5

Do pekla a zpátky Do pekla a zpátky Jochen Till

Ani třetí knížka nezklamala. Rozhodně doporučuji, opět se s hrdiny zasmějete a přečtete ji jedním dechem.

Obsah:
Lucina a jeho přátele čeká cesta do do pekla. Stalo se tam něco strašného a tak se skupina přátel pokusí zjistit o co se jedná a situaci napravit. Všechno je vzhůru nohama. Peklo má totiž nové vedení. Místo pekelných oddělení jsou v pekle jen mučírny, všechny modernizace zmizely a stejně tak spolupracovníci Lucinova otce. Lucifer však také zmizel, nikde v pekle není. Zda a jak se podaří svrhnout nové vedení a vrátit peklu starý řád, si už musíte přečíst sami.

Lucifer se nachází někde na Zemi, na to kam se poděl a co tam dělá si budeme muset počkat na čtvrtý díl. Já už se moc těším :)

Nemám co vytknout tedy 5 z 5.

17.06.2019 5 z 5

Pekelně dobrá parta Pekelně dobrá parta Jochen Till

Super pokračování.
Knížka je pěkně čtivá, ilustrace jsou povedené a příběh pěkně utíká. Už aby byl třetí díl :)

Obsah:
Lucin je na prázdniny v pekle a podaří se mu propustit nejhoršího vězně, jehož totožnost ale není odhalena. Před přicházejícím průšvihem unikne zpět do školy.
Tam se musí potýkat s partou ragbyových hráčů z městečka. Také se mu podaří odhalit, že jeho kamarádka Lilly má v sobě démoní krev. Snaží se najít špióna, který na něj donáší jeho tátovi do pekla. A to pomocí pekelného jídla, které všechny smrtelníky neskutečně pálí. Nakonec na něj praskne, že to není žádný Vítek z Maďarska, ale jeho pravý původ. Odhalí se i démoní špeh. V pekle se něco stalo a tak se celá parta přátel musí vydat do pekla.
Tento příběh nás ale čeká až v příští knížce.

Nemám co bych vytkla takže 5 z 5.

17.06.2019 5 z 5

Klan Klan Adrienne Young

Za mne kniha splnila má očekávání, co se týče děje i postav. Je to velice čtivý příběh. Prostě potřebujete vědět jak to bude dál. A právě proto, jsem ji přečetla za jeden den. Ve chvíli, kdy si myslíte, že víte, jak bude děj pokračovat, přijde další zvrat a knihu nemůžete odložit. Co se příběhu týče dala bych 5 z 5.

K mému skutečnému hodnocení:
Mínus hvězda za tu příšernou jazykovou úpravu. Jako může se stát, že v knize jsou nějaké překlepy, jsme přeci jen lidi. Ale aby celé věty nedávaly mysl, nebyla vyskloňovaná slova a k tomu ty překlepy, to je na mne trochu moc.
Další mínus hvězda proto, že mám pocit, že v knize kus textu snad musí chybět. V některých pasážích (hlavně těch napínavých) je text nebo překlad tak zmatený, že ani pro přečtení stránky několikrát naprosto nechápu co se jak stalo.

Za mě, mi knihu zhnusilo pouze nakladatelství FRAGMENT, napsala jsem tedy přímo jim, a jsem zvědavá, zda dojde k nějaké nápravě.

07.06.2019 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Naprosto super knížka.
Určitě je vhodná pro začínající malé čtenáře, kteří by se rádi dostali k fantasy žánru.
Spousta knih na trhu v tomto žánru cílí až na starší čtenáře, zato tuto knížku doporučím klidně už pro první stupeň ZŠ.

Příběh je velice jednoduchý, nejsou v něm žádné záludnosti. Čte se to opravdu pěkně, jelikož si nemusíte pamatovat velkou spoustu jmen nebo drobností, později důležitých pro příběh. V knížce se klade velký důraz na dodržování toho, co je správné. Stejně tak, že špatnost bude vždy potrestána. Tím, jak mistři vychovávají své učně, tak i knížka tímto způsobem vede děti ke slušnosti, čestnosti a pravdomluvnosti.

Věřím, že tato knížka bude zajímavá i pro starší čtenáře jako oddechové čtení.
Nemám co bych vytkla tedy plný počet hvězd :)

04.06.2019 5 z 5

Lucifer junior Lucifer junior Jochen Till

Úžasná knížka s krásnými a vtipnými ilustracemi.

Velice vtipný příběh malého Lucifera, který za trest musí do světa lidí, aby se naučil být zlý.
V prvním díle se dozvíte, jak to v pekle funguje a proč musel Lucin do světa lidí. Je velice zábavné sledovat, jak se 11 letý čert seznamuje s pro nás obyčejnými věcmi. Už jen chuť jídla je pro něj něco nového a skvělého. Také nezná fyzickou námahu, ani projevy emocí jako je třeba pláč. Do světa lidí ho doprovází jeho malý démon Cornibus, který se umí proměnit v jakékoli zvíře.

Knížka je vhodná pro všechny malé čtenáře (pro kluky i holky), kteří už si čtou sami. Má řadu ilustrací, čtenářům tedy stránky rychle ubíhají i když jich má 217.
(Pro dospělé je to čtení tak na 2 hodiny.)

20.05.2019 5 z 5

Proč se mám starat o naši planetu? Proč se mám starat o naši planetu? Susan Meredith

Rozhodně doporučuji!

Kniha je psaná velice pěkně a srozumitelně i pro mladší čtenáře. Složité pojmy jsou v knížce vysvětleny a doplněny ilustracemi. Najdete zde nejen shrnutí největší problémů naší planety, ale i praktické rady, jak jako jednotlivec planetě pomoci. Rady a tipy jsou tak jednoduché, že je zvládne i dítě na základní škole.

Můžete se dočíst například o tom: co je to uhlíková stopa a jak jí zmenšit, základy třídění odpadu a recyklace, jak na nedostatek vody, znečištění vody i planety...

Já jsem nikdy na škole nic jako výchovu k ekologii neměla a to jsem 90. dítě a je to škoda. Určitě bych knížku doporučovala, jako povinnou četbu na základních školách nebo jako osnovu právě pro výchovu k ekologii.

Pokud zvažujete pro děti (ale i pro dospělé) nějaký dárek s naučným motivem, určitě se jedná o správnou volbu.

20.05.2019 5 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Přiznávám, že mě zaujala nízká cena knihy a po přečtení anotace jsem si ji koupila a udělala dobře.

Miluji fantasy a mytologii, ale o východní nevím skoro nic. Celý příběh má vece dobrý nápad. Některé části si myslím zasloužily zmapovat po faktické stránce trochu více (proto mínus hvězda). Nicméně příběh velmi pěkně plyne a je v něm dobře popsaný úplně jiný způsob myšlení, který nám evropanům není vlastní.

Věřím, že každý bude zvědavý, jak to vlastně dopadne. Škoda jen, že to bylo čtení na jeden víkend.

12.05.2019 4 z 5