Kaik Kaik komentáře u knih

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Páni, tohle bylo děsivé, pár momentů jsem těžko vydýchával. Styl psaní mi sedl a skvělá byla divoká šumavská krajina. A byť některé věci nebyly úplně reálné, i zakončení příběhu se mi líbilo. Poctivé čtyři hvězdy.

31.08.2019 4 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Můj první, dobrovolně přečtený Shakespeare (nepočítám povinnou školní četbu). Též v divadle jsem jeho hru nikdy nenavštívil. Pro poezii a jevištní hry nemám vlohy. Přesto... ve mně jeho nejkratší kousek zanechal určitou zvědavost. Zvědavost, která časem dost možná vyklíčí v touhu prozkoumat i další díla. Touhu proklestit se bujnými křovisky vět, které dávají dokonalý smysl, pokud se čtou pozorně. A Martinu Hilskému děkuji za úžasný překlad a doslov, který dodal příběhu širší kontext.

27.08.2019 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Výborné. Mám rád tyhle propletence realit a baví mě přemýšlet o možnostech, jež z toho plynou. A obdivuji autory, kteří to dokáží ukočírovat. Blake Crouch to zvládl dobře, navíc úderným a neroztahaným stylem. I přes pár logických nesrovnalostí to byl relativně uvěřitelný a napínavý mix sci-fi, akce, postapo a romantiky. Přehnaná mi přišla pouze Jasonova posedlost Danielou, ale jako hlavní motiv jeho chování to umím pochopit. Za mě plný počet!

24.08.2019 5 z 5

Vezmi černou slepici Vezmi černou slepici Andrzej Pilipiuk

Jakub Vandrovec opět řádí. Provádí podobné šílenosti jako v předchozích dílech a většinou je to docela zábava. Některé povídky jsou tedy řádně ujeté. ;)

24.08.2019 3 z 5

Úprava okolí domu Úprava okolí domu Radomír Měšťan

Informace zajímavé, ale knize by mnohem víc slušel větší formát. Tato brožura se mi nečetla dobře. Hlavně mi bylo líto autorových úžasných kreseb domů a zahrad, které na malém prostoru vůbec nevynikly.

18.08.2019 3 z 5

Stařík opět vyráží do světa, aby navštívil globální vládce a rozhodil jejich zdravý rozum...
Jakkoli na mě předchozí díl působil svěže, tento mi přišel poněkud samoúčelný. Autor se zjevně rozhodl, že se prostřednictvím mimózního Alana Karlssona vyjádří k současnému světovému dění, což učinil. Za mě se tedy obtěžovat nemusel.

12.08.2019 3 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

To byl tedy nářez! První půlku knihy jsem se bavil originální situací v Black Springu a druhou jsem se děsil, jak to všechno dopadne. Za mě skvěle a chytlavě napsáno, se závěrem jsem spokojený. Moc se mi líbil přerod příběhu od téměř humorného, přes klasicky hororový až po naprostý psychologický rozklad postav. Přečteno během tří sezení a klidně bych si od Heuvelta dal i něco dalšího.

31.07.2019 5 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Sérii čtu postupně od začátku a u tohoto dílu jsem poprvé přemýšlel o hodnocení tří hvězd. Marná sláva, bylo to roztahané, překombinované a David přehnaně odolný. Avšak... závěr to drtivě zachránil. Byl jednak nečekaný a Weaver se konečně rozjel (a já nemohl přestat číst). Navíc dobrá upoutávka na další knihu - těším se!

27.07.2019 4 z 5

Čaroděj Ivanov Čaroděj Ivanov Andrzej Pilipiuk

Podobně laděno jako předchozí díl se spoooustou hodně černého humoru. Hlavní "boss-fight" mezi Vandrovcem a Ivanovem mi přišel trochu rozvleklý a poměrně málo nápaditý.

25.07.2019 3 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Moje první kniha od Pavla Renčína a docela určitě ne poslední. Zápletka je od cca půlky knihy vytušitelná, ale vůbec to nevadí, protože je to skvěle napsáno. Opravdu mě všechny postavy, vtipné hlášky i napínavé hororové momenty bavily, a jen nerad jsem knihu odkládal. Držím palec do dalšího psaní!

14.07.2019 4 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Konečně autor, který se nebojí černého humoru! Občas byly situace morbidní až trochu příliš, ale při domácím společném čtení jsme se ohromně bavili. Akční a osvěžující povídky, těším se na další díl.

08.07.2019 4 z 5

Dokonalý trávník Dokonalý trávník Christa Lung

Čeká mě založení trávníku, takže vylepšení teoretických znalostí není od věci. Kniha naprosto splnila mé potřeby - je sice útlá, ale plná přehledně řazených informací, které pomůžou vytvořit krásný zelený koberec z ničeho. Doplněno fotkami a tabulkami. Ke knížce se určitě ještě vrátím.

07.07.2019 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Rozečetli jsme s potomstvem, ale nedočetli. V půlce jsme společnou četbu vzdali a zbytek jsem dorazil sám, protože mi bylo líto už stráveného času. Nápad dobrý, ale jinak zdlooouhavé, občas mimózní popisy, až jsem se ztrácel. Srovnání s Harry Potterem je hodně laciné lákadlo. Nevyužitý potenciál, do dalšího dílu se v dohledné době rozhodně nepustím.

03.07.2019 2 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Callahana jsem přečetl už před dvěma lety a dal mu tři hvězdy. Nyní se naskytla příležitost ho zopakovat a musím přehodnotit - napodruhé mě to bavilo o dost víc a Chřestýšovým eskapádám přidávám jednu hvězdu. Pokračování bych se tedy vůbec nebránil.

02.07.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - téma "kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě". Zrovna ostravskou část bych lehce zkrátil (stejně jako tradici lidové hudby), ale jinak to nebylo špatné. Kundera umí skvěle pracovat s jazykem a do knihy začlenil mnoho hlubokých témat k zamyšlení. Pasáže o komunistické zvůli mě rozčilovaly, zachraňoval to však popis vztahů mezi mužem a ženou, v tom je autor naprosto bezkonkurenční. Nelehké čtení, ale o to cennější. Dobrá volba.

23.06.2019 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Lehce klaustrofobická postapo variace Velkého bratra. Po literární stránce nemám co vytknout, vše je přehledné, plynulé, napínavé, a autor se nebojí náhlých zvratů v ději. Dávám plný počet hvězd, hlavně díky strhujícímu závěru.

16.06.2019 5 z 5

Stručná historie téměř všeho Stručná historie téměř všeho Bill Bryson

Odpověď na otázku vesmíru, života a vůbec... existuje! Sice není krátká, zato je zábavná a formulovaná tak, aby ji pochopil i blbec.

Kniha mě nejdříve mírně vyděsila svým rozsahem (čekal jsem obrázky), ale bez problémů jsem se začetl. Několik mých dětských snů přitom vzalo za své (třeba šance potkat UFO), získané informace to však vynahradily. Musela být dřina tolik údajů poskládat dohromady a vymyslet tolik zjednodušujících příměrů pro běžné čtenáře...

Přečteno za pár dní. Už dlouho jsem vynechával naučný žánr a tohle mě fakt bavilo. Člověk si náhle uvědomí, kolik cesty musel život na Zemi ujít, jak křehká je rovnováha a jak MOC toho ve skutečnosti o světě nevíme.

Děkuji mnohokrát za zapůjčení, K! :)

10.06.2019 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Téměř komorní krimipříběh z norské pustiny. Zajímavé prostředí, jinak nic výjimečného. Pěkný závěr.

27.05.2019 3 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Pěkný spletenec. Takový trochu "Stoletý stařík" po česku. Líbila se mi práce s jazykem, autorova fantazie a nezvyklé časové střídání dějových linek. Chyběla mi určitá účelovost toho všeho, nějaký smysl. Takhle to byla spíše bizarní sbírka zážitků vesnického supermana, byť zábavná a historicky poučná.

23.05.2019 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Příběh je zakončen. Opět zůstalo mnoho otevřených otázek, ale se závěrem jsem spokojen. Přesto nemohu hodnotit naplno - první půlka knihy mi přišla zbytečně zdlouhavá a mnoho informací jsme už znali. Jako celek i s předchozí částí se ovšem jedná o nadprůměrný román, který se mi (opět) zapsal do srdce.

18.05.2019 4 z 5