Kačudovič Kačudovič komentáře u knih

Doba se změnila, bitva u Lipan už není líčena tak černobíle jako porážka a zánik husitské revoluce. Ostatně to asi nebude pro nikoho, kdo sáhl po této knize nějaké překvapení.

Někde jsem se však setkal s názorem, že Lipany nepředstavují národní tragédii, jak to bylo podáváno za minulého režimu, s tím se však nemohu ztotožnit. Při čtení těch několika stránek o průběhu tohoto bratrovražedného střetnutí jsem (jako pokaždé v minulosti při četbě nějaké zmínky o bitvě) cítil jisté mrazení v zádech a pořád dokola jsem si říkal, jestli to muselo zajít tak daleko. Jestli likvidace příslušníků vlastního národa s původní obdobnou myšlenkou bylo jedinou možností, jak dosáhnout nějakého řešení. I když ano, patrně muselo a bylo.

Ale jak uvedla jedna z postav románu. Já slovo Lipany také nemám vůbec rád.

07.03.2016 5 z 5

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Byl jsem hodně skeptický, ale ve finále jsem byl relativně spokojen. Líbilo se mi (ačkoliv v souladu s dějem prakticky zbytečné) zakomponování komiksových postav a především hloubková analýza onoho "posledního tajemství", které naštěstí nesklouzlo do nějakých konspiračních "fantasmagorií". Charaktery hlavních postav zůstaly podle mě plně zachovány, dialogům mezi nimi také není co vytknout.

Nějaké zápory jsem přece jen našel. Konec románu sice budí dojem "happyendu", ale souhlasím s názorem, že takový by určitě Jestřáb nepoužil. Také se tak nějak úplně vytratila původní, místy až hororová atmosféra, kterou dokázal stylisticky mistr Foglar popsat tak perfektně, že by mu dnes leckterý autor tohoto žánru mohl závidět.

Pátou hvězdu si rovněž nechávám pro nepřekonatelný originál. Jinak tleskám autorovi za odvedenou práci.

08.01.2016 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Četl jsem až po shlédnutí filmu s představou, že se dozvím něco navíc k událostem které se v něm odehrály. V tomto směru se moje očekávání nenaplnilo, ale vyloženě zklamán jsem určitě nebyl. Například pasáží z "natáčení" jsem se opravdu pobavil. Ona filmová verze ve mě však vyvolala mnohem silnější dojem.

07.01.2016 4 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Myslím, že pro toho, kdo zná Ramba jen z pozice nesmrtelného likvidátora Vietcongu a Sovětské armády může být knižní jednička překvapením. Nelíčí jej tady jako nadpozemského robota, ale především jako člověka, který se "poněkud" radikálním způsobem vyrovnává se zradou, kterou na něj připravila jeho vlastní země. Je to ponuré a místy depresivní čtení, Rambova samota a bolest je téměř hmatatelná ale především uvěřitelná.
Retrospektiva z Vietnamského zajetí jsou důležitá pro představu, jak se z běžného vojáka a vlastence stává cynik a nelítostný zabiják.

Jinak k postavě šerifa Teaslyho - oproti filmu je mu věnován mnohem větší prostor. Sledujeme jeho úvahy, je popsán jeho dosavadní život a celkově ho vidíme více z té lidské stránky - na mě oproti filmu působí mnohem sympatičtěji. Je to samozřejmě v důsledku samotného pojetí snímku oproti knižní předloze, ale to už je na delší rozbor a sem to asi úplně nepatří.

22.10.2015 5 z 5

Kat hejtmana Žižky Kat hejtmana Žižky Jan Bauer

Docela slušná "fantasmagorie." Místy až úsměvná, (prznitel hošíků král Václav, údajný poměr královny s Janem Husem, "Jan Žižka" (!) náhodou donucený bojovat za kališníky při absenci takřka jakéhokoliv cítění s myšlenkovým proudem radikálů atd.) což ve spojení s poměrně černobílým vyobrazením husitů v negativním slova smyslu vytváří asi hrůzostrašnou osnovu románu, ale světě div se, s jistou dávkou nadhledu se mi kniha jako celek líbila, nenudil jsem se.

23.09.2015 5 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Fleischman, Ilja a Franz - k tomu příjemný styl vyprávění, magická lokace Grandhotelu a pozvolná, tragikomická gradace děje. To vše dohromady s nepodstatným faktem, že s autorem pocházíme ze stejného "velkoměsta," dává 100% :-)

02.07.2015 5 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Podle mě to bylo důstojné pokračování příběhu hlavního hrdiny, možná proto, že jsem od toho nic moc nečekal. Jsem zvědav, jak se s obsahem knihy "poperou" filmaři.

28.04.2015 4 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

"O hranice se nejedná, o hranice se střílí."

16.11.2014 5 z 5

Velké záhady Protektorátu Velké záhady Protektorátu Vladimír Liška

Já jsem byl spokojen. Pohříchu to byla první porevoluční kniha mimo jiné na téma Mnichovská krize, kterou jsem měl možnost číst, tudíž jsem uvítal, že se mi dostalo nestranných informací bez podbarvených faktů o tehdejších hrdinech z KSČ a Sovětském svazu, který "by nám určitě přišel na pomoc," jak to bývalo zvykem v dobách totality.

01.10.2014 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

"Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!"

23.08.2014 5 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Jedna z řady knih, kterou by měl přečíst každý, kdo neví nic o holocaustu. Jak už to však tak bývá u románů s touto tématikou, ne každý by byl schopen jí dočíst do konce. Smutné, velmi smutné čtení...

08.04.2014 5 z 5

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

Legie plná bývalých, odepsaných esesáků oproti boleševickou propagandou zfanatizovaným příslušníkům tehdejšího Vietminhu. To snad ani nemohlo dopadnout jinak, než pořádnou řezničinou.

22.03.2014 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

I s odstupem času mohu říct, že toto dílo, potažmo celá trilogie o Lvu Děmidovovi patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl doposud možnost číst. Především se mi líbilo, že autor ony kruté poměry v Sovětském svazu nezávisle líčí, aniž by je nějakým způsobem přímo kritizoval. Později nestraní ani Americe v probíhající Studené válce. Naopak, podobně jako příslušníky MGB, posléze KGB, ani její agenty a politiku nestaví do příznivého světla. Každý si tak může vytvořit vlastní úsudek. Sečeteno a podtrženo - svým literárním debutem si autor nasadil pomyslnou laťku hodně vysoko :-)

15.02.2014 5 z 5

Omerta Omerta Mario Puzo

Nerad bych porovnával s Kmotrem, ale mé obavy, že po jeho přečtení se už v žádné knize Mario ani v nejmenším nepřiblíží k jeho úrovni se ukázaly být zcela liché. A pokud někdo tento spis považuje za "nejslabší" ze všech autorových děl, tak o to víc se těším, až si přečtu něco dalšího.

04.07.2013 5 z 5

Vlčí smečka Vlčí smečka Leo Kessler (p)

Ponorky mají své specifické prostředí, ke kterému se mnohdy nedokáží přiblížit klasické příběhy z fronty. Už jen ta klaustrofobická úzkost na dně oceánu uvnitř poškozené "plechové rakve" budiž toho důkazem. Jinak, co se týče místního dua Frenssen a Maydag - kdo četl Leovu sérii SS Wotan, jistě jej napadne nápadná podobnost mezi tamními specialisty Schulzem a Matzem. Že by příbuzní? :-)

24.06.2013 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Nic strhujícího, přesto velmi dobře napsané. Jak už v té době asi bylo, komické žážitky (Jaruška...) se mísí s těmi tragickými (otcova paranoia), které přesto autor dokáže vykreslit odlehčenou formou, aniž by se tím snažil zlehčovat některé stupidní poměry platné v tehdejší době ("degradace" za přátelství s "nepřítelem režimu").

20.06.2013 4 z 5

Norimberský proces Norimberský proces Arkadij Iosifovič Poltorak

Jistě velmi poučné dílo, mapující činnost mezinárodního tribunálu v Norimberku, avšak je bohužel někdy až příliš patrné, že vzniklo v v Sovětském svazu. Zasvěcený čtenář jistě pochopí.

02.06.2013 4 z 5

Cela smrti Cela smrti John Grisham

Co dodat, popisek knihy je zcela výstižný, takže pokud vás zajímá problematika trestu smrti, právnické zázemí, či vliv psychiky na člověka v drsném vězeňském prostředí, našli jste svůj ideál :-)

21.04.2013 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

V tomto případě není opravdu potřeba cokoliv komentovat. Pokud vás zajímá téma mafie a nečetli jste Kmotra, raději se o tom nikomu nezmiňujte. Bylo by to stejné, jako by se za milovníka sexu prohlašoval 40-tiletý panic. Jasných 5 *****.

09.04.2013 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Ohruh mých NEJ "Kingovek" se opět o něco rozšířil :-)

14.01.2013 5 z 5