Zrádci

kniha od:

Zrádci https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138044/bmid_zradci-s0e-138044.jpg 4.6 251
Koupit Koupit eknihu Bazar

Brilantní historický román vracející se k událostem, které předcházely Mnichovu 1938. Autor bestselleru „Dva proti Říši“ přináší pohled do zákulisí tajných služeb, mrazivý portrét Sudet i milostný příběh německé dívky a člena české finanční stráže. Kniha se věnuje méně známým historickým faktům, jakým byl armádou připravovaný plán na odstranění Adolfa Hitlera.... celý text

Komentáře (69)

Komentáře 69 Recenze 0

felixrr
felixrr
předevčírem 5 z 5

Naprosto famózní, jak asi od Šulce čekáte. Čtivé, uspořádané, detailně propracované a tak dál :)

Mudry
Mudry
29.08.2023 5 z 5

Vzhledem k poměrně těžkému tématu neuvěřitelně čtivá záležitost. Překvapená jsem ale nebyla, protože už vím, že pan Šulc psát prostě umí.


juraj238
juraj238
29.09.2022 4 z 5

Výborne spracovaná téma raného Československa v období pred Mníchovom 1938. V knihe je veľmi pútavo vykreslená atmosféra v pohraničí, práce a úlohy rozviedky a špionáže. Páčilo sa mi, že je kniha písaná pohľadom oboch strán – Čechoslovákov a Nemcov.

jan.para
jan.para
13.09.2022 5 z 5

Trochu netradiční kniha od Jiřího Šulce v sobě proplétá špionáž a národnostní problémy mezi Čechy a Němci v Sudetech. Vzhledem k tomu, že z této oblasti pocházím a vím, co se tam dělo před válkou a po válce i z vyprávění mi je toto téma blízké. Publikace je opět velmi čtivá a rychle se do ní dostanete. Kniha popisuje několik dějových linek od agenta A-54 až po členy SOS v pohraničí.

Kortez
Kortez
27.07.2022 5 z 5

Že začátku trochu nuda, nemusím totiž špionážní tématiku, no v tomhle případě to bez ní nešlo. Příběh má naštěstí více rovin a tak jsem se v lehkosti prokousával přes německé špióny k českým obráncům hranic.
Ke konci nešla kniha odložit, četl jsem i u jídla a vlastně všude kde se dalo. Určitě sáhnu po další od pana Šulce.

madem
madem
03.07.2022 4 z 5

Hodně dlouho mi trvalo, jak jsou krátké kapitolky a jak autor přeskakuje do různých míst a dějových linií.
Pak mě knížka nadchla a do noci jsem se nezastavila.
Chci vědět, jak to skončí Kubec a Barbora!!!

Svatka63
Svatka63
05.11.2021 4 z 5

Jiří Šulc opět nezklamal, čtivá kniha, která mi přiblížila složitost situace v r. 1938 Určitě mě obohatila o vědomosti, které jsem si z dějepisu neodnesla. Koho zajímá tematika druhé světové války, knihu mohu jen doporučit.

fanous21
fanous21
23.08.2021 5 z 5

Zdařilý vhled do traumatizující kapitoly československých dějin. Autor vychází z reálií, jež nastudoval z odborné literatury, do tohoto konceptu zasazuje dílem reálné i fiktivní postavy, na nichž demonstruje rozervanost tehdejší doby. Pro úplné top hodnocení bych si dokázal představit hlouběji vykreslenou psychologii fiktivních postav - oněch obyčejně neobyčejných lidí jako je nás 99 % čtenářů této knihy.

bosorka
bosorka
27.07.2021 4 z 5

Jiří Šulc fakt umí. Podat historii čtivě a napínavě a to je kniha Zrádci postavena především na dialozích. Četla jsem bez dechu a bylo mi chvílemi úzko. A byla jsem strašně naštvaná, jakým směrem se tehdy dějiny nakonec hnuly. V knize je sice hodně postav, ale jejich jednotlivé činy a akce jsou nakonec poměrně pěkně a srozumitelně dávkované. Stačí se jen trochu přeorientovat, jestli jsme zrovna v sídle zpravodajských služeb, nebo u financů v Sudetech. Jestli v Čechách, nebo v Německu. Pohled do zákulisí mě vážně bavil. 4 a půl.

adela2316
adela2316
10.06.2021 5 z 5

Ještě tak v půlce knihy jsem si říkala, že moje hodnocení nebude až tak vysoké, protože mi trvalo dlouho se knihou prokousat, měla jsem zmatek v postavách, musela jsem se i vracet. Dokonce jsem i pochybovala, ackoli jsem realitu znala, jestli v tomto příběhu agent A54 je skutečně Paul Thummel, nějak mi to neštymovalo:-)
Ale! Nakonec jsem opravdu mile překvapená a hodnocení dávám nejvyšší!
Události, které jsou v knize zminovany, jsou opravdu depresivní a i to tak na mě působilo. Fandila jsem Kubcovi a Barbare, i když je mi jasné, že by ve skutečnosti jejich příběh zřejmě dobře nedopadl.
Libilo se mi, že se v knize střídaji pasáže
,,obyčejných,, lidi a lidí, kteří přímo rozhodovali o světových dějinách, a pritom to byli taky jenom lidi. Je to jak nakouknout jim do hlavy, být přímo u toho.
Kdysi dávno jsem četla od autora Dva proti Říši, která se mi moc líbila, a tak jsem nezavahala, když jsem objevila tuto knihu, si ji hnedle pořídit.

VladkaBU
VladkaBU
15.04.2021 4 z 5

... za mě určitě dobré v tom, že jsem se dozvěděla skutečnosti, jak Hitler o Československu smýšlel, bohužel v tom negativním smyslu, a co všechno předcházelo druhé světové válce. Horší už byla ta jména. Tam jsem se ztrácela, byť jsem měla vypsané, kdo kam patří.

vercas945
vercas945
13.04.2021 5 z 5

Od autora to je pro mě první kniha a jsem nadšená, těším se, až si přečtu další. Většinu poznámek, co bych napsala, už napsal v komentářích někdo přede mnou, tak snad jen dodám, že i když historii znám poměrně dobře a v osudech jednotlivých postav jsem mnohdy očekávala i horší vývoj, stejně jsem měla několikrát slzy v očích. ..

JiMi017
JiMi017
20.03.2021 5 z 5

Krásný příběh z předmnichovské doby, vylíčený na základě skutečných událostí. Popisuje činnost českého zpravodajství, kontaktu s agentem A - 54, činnost německého abwehru, sílící vliv sudetských Němců v českém pohraničí a činnost českých financů na českých hranicích - Finanční stráže, SOS - Stráž obrany státu. Příběhy se prolínají a ukazuje se pohled jak z české, tak německé strany. Zajímavý je popis vzniku spiknutí proti Hitlerovi, vysokými důstojníky německé armády. Všemi těmito událostmi se vyvíjí milostný vztah českého finance a německé dívky, který vás silněji vtahuje do celého příběhu. Dobře se to čte, i když se popisují politické události. Kloubouk dolů, Jiří Šulc nezklamal, druhá kniha, kterou jsem přečetl po Dva proti říši a znovu doporučuji k přečtení všem a poznání příčin Mnichovské dohody, situace a nálady v Sudetech. Kus české historie, o které by jsme měli vědět a možná i následné pochopení, proč český národ po 2.světové válce nechal odsunout Němce z českého území. 100%

adelazelenkova
adelazelenkova
02.03.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Jiřího Šulce. Opět nezklamala. Historická témata mám ráda, hezky se to četlo. Začátek knihy je trochu zamotaný. Je tam hodně postav, než jsem se zorientovala kdo je kdo, uběhlo docela dost stránek. Ale příběh zajímavý, napínavý. Dobře popsaná tehdejší doba.

hrom33
hrom33
08.11.2020 4 z 5

Má druhá od kniha od tohoto autora. Po zdlouhavějším začátku a zorientováni se v jménech postav začiná kniha nabírat spád. Závěr je dost přitaženy za vlasy - škoda.

fruitbueno
fruitbueno
13.07.2020 4 z 5

Nenechte se otrávit trochu pozvolnějším startem a neuvěřitelným množstvím postav, které vám zpočátku budou splývat. Dejte Zrádcům šanci a čas, stojí to za to. Politika, zpravodajství, ale i obyčejný život obyčejných lidí z pohraničí - skvělý románový mix.

Audrina
Audrina
14.04.2020 5 z 5

Pokud chcete příběh z předválečného, válečného a poválečného období, knihy Jiřího Šulce jsou vždy správnou volbou. Historicky skvěle zpracovaný román, jehož příběh i přes závažnost tématu skvěle plyne.
Ze začátku jsem pouze měla lehký problém v orientaci ve jménech jednotlivých postav

petbrab
petbrab
19.02.2020 5 z 5

Moje první setkání s autorem.
Byl jsem nadšen a knihu přečetl za tři odpoledne.
Skvěle zpracováno.Pohled na situaci těsně před válkou ze stran různých skupin, lidí skutečně existujících i několika fiktivních.
Němci,armáda,abwehr,čs.zpravodajství,....Masaryk, politici, obyč.lidé

kazetko
kazetko
10.02.2020 5 z 5

Doporučuji. Ze začátku velké množství postav na obou stranách hranice. Chce to číst rychle, aby se v tom čtenář neztratil.
Vždycky žasnu, co všechno se v knihách dozvím, o finančnících jsem snad nikdy neslyšela.
Takže kniha má (aspoň pro mě) i vzdělávací charakter. Milostný příběh ilustruje tragédii tehdejšího brutálního zásahu do lidských životů v pohraničí.
U knih Jiřího Šulce jsem vždycky moc vděčná za slova autora na posledních stránkách, kde popisuje, co je historicky podložené, co si přivymyslel, kde co zjednodušil a kde se k tématu můžeme dočíst více.
Knihy J. Šulce mi vyhovují. Zrádci taky skvělý , ale Dva proti říši mne zasáhli víc.

Josh
Josh
02.10.2019 3 z 5

Nejsem moc příznivce knih (ani filmů) o výzvědných službách, protože se v nich brzy ztratím:o) Bohužel nebo prostě je to tak. Zrádci se místy nečetli lehce, ale neodradilo mne to. Mobilizace, Sudety, Mnichovská dohoda přináší samozřejmě svou "domácí" osobitost, každý si v tom najde, jak vnímá tuto část našich dějin. V každém případě je kniha napínavá, spojuje souběžné linie několika postav, nečekáte jak to dopadne.... Dopadne, jen beze změny dějin :o((

Další kniha od pana Šulce DVA PROTI ŘÍŠÍ je vynikající a chce se přečíst najednou....

bookcase
bookcase
30.09.2019 5 z 5

Čtivě a s respektem zpracována temná kapitola naší historie.

Neopol
Neopol
23.06.2019 4 z 5

Určitě zajímavé čtení

Endy17
Endy17
21.05.2019 5 z 5

Jiří Šulc se velmi rychle stal nejen mým oblíbeným autorem, ale také mým nejúspěšnějším učitelem dějepisu.

zdenaR
zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Tak poslední moje přečtená kniha od autora a opět nadšení.
Jiří Šulc je nepřekonatelný zdroj na nedávnou historii ve čtivé románové podobě :-)))
Více takových knih!
Měl by být povinnou četbou (nebo už snad je?), aby se děti konečně začaly více zajímat o historii i literaturu.

prochajda
prochajda
07.04.2019 5 z 5

Velice smutná historie, těžké čtení, ale srozumitelně napsané.
"Kráčeli mlčky, hlavy skloněné, někteří ještě stále se slzami v očích. Šli pomalu, protože věděli, že je čeká dlouhý pochod. Šli smutní, hladoví a vzteklí, protože oni byli připraveni k nejvyšším obětem, chtěli svou zemi bránit, a nedostali příležitost."

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
26.01.2019 4 z 5

Do nového roku jsem se rozhodla vkročit s knihou českého autora. Mou volbou se stali Zrádci od Jiřího Šulce, autora skvělého a mnoha lidmi oblíbeného románu Dva proti Říši…

Děj knihy je zasazen do období před druhou světovou válkou. V prostředí tajných služeb to vře. Mezi agenty je nejspíš zrádce, někteří nedodávají potřebné množství informací a jeden z nejlepších, Hugo Zappe, se rozhodne přejít na německou stranu, kde dostal výhodnou pracovní nabídku. I přes nebezpečí, které mu v tomto prostředí hrozí, se však zavazuje do Čech dodávat důležité informace.
Barbara je Němka. Prožila milostné zklamání a podle toho také zachází s dalšími nápadníky. Její ráznost však na člena české finanční stráže, Emanuela Kubce, neplatí. Ani jeden z nich si však nechce připustit, že jejich vztah není v době, kdy se potkávají, žádoucí.
A co když se již v počátcích všech Hitlerových kroků, směřujících k převzetí moci a zahájení nové války, našli tací, kteří s jeho počínáním nesouhlasili. Jejich odpor byl dokonce tak velký, že se rozhodli připravit ve spolupráci s dalšími takovými „nadšenci“ spiknutí. Jenže Hitler, jakoby disponoval šestým smyslem, který by ho před možnými zrádci varoval a chránil….

Jak jste si jistě všimli, román Zrádci je rozdělen na několik dějových linií. V předchozím textu jsem záměrně nezmínila všechny. Jednak jsem se chtěla vyhnout sáhodlouhým popisům a pak jsem také toho názoru, že neuškodí, když i vám, dalším čtenářům, trochu toho objevování přenechám.
Já osobně jsem z knihy byla nadšená, i když by mi bývalo bylo prospělo, znát lépe českou historii. Na druhou stranu jsem měla možnost prožít spoustu okamžiků o dost intenzivněji. Například dění v Sudetech, ze kterého mě doposud mrazí v zádech nebo jednání v prostředí tajných služeb. Měla jsem své favority a přišla o ně. Přála jsem odvážným činům, které nakonec vedly k obrovskému zklamání.
Ano, právě taková totiž kniha Jiřího Šulce je. Donutí vás přemýšlet a prožívat. Možná se v ní občas ztratíte, ale rozhodně naplno prožijete každou její stránku.

Doporučuji!

milan3144
milan3144
07.01.2019 5 z 5

Jsou historické události, kterým se, při jejich zpracování do knižní podoby v rámci fiktivního, částečně fiktivního příběhu, nebo i pravdy, podvědomě vyhýbám. Je to dáno tím, že mám pocit, že děj odehrávající se na pozadí oněch historických událostí dost často opakuje a vlastně i vím, jak ona doba a s ní i ten příběh zřejmě dopadne. To se vztahuje právě i na události zachycené v této knize. Prostě zkráceně: Hitler v Německu, Henlein v Sudetech, odhodlání - mobilizace, Mnichov - zrada, pokoření. S takovýmto ve mě zakořeněným předsudkem jsem přistupoval i k této knize s tím, že to může být dobré, ale že by mě to mělo nějak ohromit, tak to jsem neočekával.
A stalo se... Knížku jsem doslova zhltnul. Skvělý, srozumitelný a napínavý styl, který v krátký pasážích neustále propojuje několik souběžných dějových linií, mi dovolili se zcela oddat tomuto brilantnímu dílu a já, ač vědom si jak vše dopadne, prožíval onu dobu, hrdinství těch co se postavili na odpor vzmáhajícímu se zlu a s nimi ta malá vítězství a zadostiučinění, kterým se jim občas dostalo. Dokonce jsem snad i možná v koutku duše živil naději, že to celé dopadne jinak... No nedopadlo...
Pět velkých, jasných, zářivých

Hellsbells
Hellsbells
07.12.2018 5 z 5

Další skvost od toho autora. Pan Šulc prostě psát umí, a to bez debaty. Musím říct, že knížka se mi těžko četla, což není chybou knihy, spíš tím, že jsem žena a některým věcem a termínům v knize tolik nerozumím :-D přesto musím říct, že se mi moc líbila. Sama žiji na území bývalých Sudet, každoročně si připomínáme památku padlých četníků, takže mi hodně pomohla pochopit všechny události, které 2. sv. válce předcházely a které následovaly.

Killingjoke
Killingjoke
24.10.2018 5 z 5

Období let 1936-1938, dosud mladé Československo stojí na prahu svého nejtemnějšího období a za jeho hranicemi dostávají rychlý spád události, které nesmazatelně přepíší dějiny celého lidstva. Německý kancléř Adolf Hitler rozjíždí svou velkou mašinérii zla. V Sudetech tiká časovaná bomba a nevraživost mezi Čechy a Němci pomalu přechází od slov k děsivým činům. Pak přišlo 30. září 1938 a ta bomba vybuchla... Jiří Šulc si opět vybral jednu z nejtěžších kapitol dějin naší země, potažmo celého světa. Činí tak vyzkoušeným způsobem a vypráví příběh pomocí několika zdánlivě separátních linek, kde je historie doplněna snesitelnou historickou fikcí. Velmi zajímavá je linie přípravy atentátu na Hitlera podplukovníkem abwehru Osterem či ostrá demytizace osoby dvojitého agenta A-54 Paula Thümmela. Nejpůsobivěji na mě však zapůsobila více osobnější linka člena finanční stráže Emana Kubce a jeho tragické lásky k Němce Barbaře Steinové, jenž se odehrává ve Varnsdorfu na pozadí prvního z množství masakrů v Sudetech, jenž přímo předcházel násilnému zabrání našeho území a temnému předobdobí 2.SV... Mnichovská dohoda, demobilizace a opuštění hranice, to jistě těžce rezonuje po mnoha letech i v nás, kteří jsme tuto dobu bohudík nezažili. S odstupem doby je jasné, že jiné východisko nebylo možné. Zůstali jsme sami, zrazeni národy ke kterým jsme s důvěrou vzhlíželi a jiné řešení by znamenalo naprostou likvidaci celého Československa do několika týdnů. Je třeba si tyto události však připomínat, protože historie se velmi ráda opakuje! Proto jsem hodně rád, že si Jiří Šulc toto téma vybral a popsal jej v další strhující a smutné knize, která patří k mým nejoblíbenějším. Jen je škoda, že je to jeho kniha poslední (snad ne), protože se dle slov vydavatele literárně odmlčel. Jeho další kniha měla být volným pokračováním Zrádců a vyprávět příběh spojený s odbojovou skupinou Tří králů. Vážně škoda, ale psaním knih se u nás člověk asi jen tak neuživí. Tak snad jednou tahle knížka i přesto vyjde. Budu se moc těšit.

Paulus.1987
Paulus.1987
15.10.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst symbolicky k příležitosti 80. výročí podpisu Mnichovské dohody. S ohledem na autorovu prvotinu Dva proti Říši, jejíž kvalita je nezpochybnitelná a časem prověřená, jsem se i na tento román velice těšil. A rozhodně jsem nebyl zklamán. Právě naopak.

Jak anotace naznačuje, v knize se střídá několik dějových linií. Souboj české zpravodajské služby s německým abwehrem a plánování Osterova spiknutí dávají knize podobu špionážního románu, časem se ale děj začne více soustřeďovat na dusnou a napjatou atmosféru v Sudetech, která začne pohlcovat i vztah mladé Němky a člena české finanční stráže. Čím víc se děj blíží k historicky nevyhnutelnému, tím víc je kniha strhující. Samotnou Mnichovskou dohodou pak všechny dějové linie vrcholí a osudy hlavních postav se uzavírají. Na konci zůstává pouze smutek, rozčarování a beznaděj jednotek Stráže obrany státu, které musejí své pozice na hranicích opustit bez boje.

Rovněž se mi velmi líbilo, jak autor opět dokázal do románu plasticky zakomponovat historické postavy, např. Františka Moravce, Josefa Mašína, Jana Masaryka, Nevilla Chamberlaina, Winstona Churchilla a mnoho dalších.

Mám rád takovéto knihy. Jsou napínavé, takže obracíte stranu za stranou a nechce se vám od nich odcházet, a k tomu všemu si doplníte znalosti historie. O to více oceňuji, že se autor i tímto skvělým románem znovu věnuje historii naší země. Svým stylem mi velmi připomíná oblíbeného Fredericka Forsytha, který rovněž umísťuje děje svých knih na pozadí reálných konfliktů. Panu Šulcovi náleží velký obdiv za tento román a nezbývá než se těšit na další.

Rade
Rade
31.08.2018 5 z 5

Tohle období dějin patřilo již ve škole k mým nejoblíbenějším. Dodnes si pamatuji poznámky v mém sešitě na gymplu: remilitarizace Porýní, mise lorda Runcimena, Fall Grün, politika appeasementu …
A po přečtení si říkám, vida, stačilo málo, a evropské dějiny se mohly ubírat jinak. Škoda, že se z dějin tak málo poučíme, evropské dění předcházející Mnichovu je nesmírně zajímavé, a to i pro současnost.

„Stráž obrany státu odcházela z historických hranic republiky kamsi do vnitrozemí, kde jim kdosi s pomocí tužky a pravítka nad nějakou mapou namaluje hranici novou. Vyčerpaní, zrazení synové zmrzačené země.“

KURACHJO2018
KURACHJO2018
26.08.2018

Jediné, co mě napadlo po dočtení této knihy bylo,...proč nám ve škole nedali přečíst tuto knihu??? Místo nudného čtení z vydavatelství SPN ( státní pedagogické nakladatelství, kde se za mých školních let vydávaly učebnice) nám mohli předložit tuto knihu a rázem by zájem o naše dějiny vzrostl. Tak úžasně a s přehledem sepsané nedávné události, které vedly k odtržení Sudet a následné tragédii pro tisíce Čechů, to prostě klobouk dolů před autorem. Měli bychom být hrdi na naše předky, kteří za nás a život našich dětí bojovali , pokud vidí, jak to tady vedeme, jak naše vláda netuší, co znamenaly myšlenky Masaryka a ostatních tehdejších politiků, kteří ve vládě byli z prestiže a ne proto, aby rozprodali stát, tak jak to dokázal nejeden současný ministr financí...stydí se za nás a nevěří, co jsme s Českou republikou dokázali provést.

astroweb
astroweb
19.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, dokumentární beletrie, neobyčejně zajímavá, poučná, v dnešní době potřebná, vlastenecká.

Bolomsson
Bolomsson
02.07.2018 5 z 5

Tady není moc co dodávat...za mě jasných pět hvězd! Pan Šulc mě po knize Dva proti říši opět potěšil a opakovaně mne příjemnou formou v mnohém dovzdělal.
Pokud jde o samotné dějové linky knihy, tak všechny mě moc bavily, skvěle se doplňovaly a srozumitelnou formou přiblížily houstnoucí atmosféru v předválečném Československu. Vše srozumitelně, věcně a hlavně napínavě popsáno a výsledkem je tento knižní klenot!

ajasin
ajasin
20.05.2018 5 z 5

Nádherně podaná nedávná historie. Člověku dojde spousta souvislostí, nutí ho to hledat další informace a fakta. A při tom všem čte krásný a napínavý příběh, u kterého se rozhodně nenudí.

evask
evask
03.05.2018 4 z 5

Namlsaná Dvěma proti říši, s velkým očekáváním jsem se pustila do Zrádců. A jsem trochu zklamaná. Nemohla jsem se pořádně začíst. Autor musel jistě nastudovat spoustu materiálu, dávám tedy čtyři hvězdičky.

DavidKeller
DavidKeller
16.02.2018 4 z 5

Spokojen, překvapen co jsem ještě zjistil..nejen z historie ale I sam na sobě, dlouho jsem odkladal přečist si něco z historie Československa a ještě takhle "druhovalečné" téma, teď vim a možná I diky Autorově psani ktere mě zaujalo pujdu do dalšich knih, jako druhou mam v planu "Dva proti Řiši" dal jsem si to za dalši cíl meho badaní :) a myslim I dějově jdu pekně postupně..Jak jsem psal Autor umi zaujmout I když člověk vi jak ta naše minulost dopadla , hltal jsem stranky a gor ke konci jednim dechem ;) davam 4* těch 5* si necham na dalši dily ;-)

slunicko1958
slunicko1958
25.01.2018 5 z 5

Čtení této knížky bylo pro mě potěšením. Opravdu se čte moc hezky, i když je obsahově velice smutná, protože je tam hodně negativních emocí - zklamání, beznaděj, strach, intriky, pomstychtivost, fanatismus ... Bylo skutečně velmi těžké žít v té době v Sudetech. Přesto řadím tuto knížku k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četla.
"Co myslíte, že vyroste z našich dětí, když je naučíme schovávat se před nebezpečím? Když jediné, co si budou pamatovat o svých otcích, bude zbabělost?" (Josef Mašín, str. 477)

nero 13
nero 13
08.01.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem musel v půlce přestat číst a dát si zhruba dvouměsíční přestávku, ne proto že by byla špatná, je to opravdu skvělý román, ale dolehla na mne deprese z obsahu. Žiju v městě kde před válkou tvořily Němci přes 90 procent obyvatel a probíhalo to tady v období okolo podpisu Mnichovské dohody podobně jako ve Varnsdorfu jak o tom pojednává kniha. Je smutné že osmdesát let po Mnichovu se zase začíná v Bruselu, Berlíně a Paříži jednat o nás bez nás.

vlkcz
vlkcz
16.11.2017 5 z 5

Romány o historii mají vždy trochu nevýhodu v tom, že už na začátku víte, jak to dopadne. Pokud tedy autor k historii nepřistupuje kreativně :-) Jsou tři cesty, jak se zbavit nebezpečí předčasné nudy. Brilantní styl, který dá čtenáři zapomenout na to, že už vlastně všechno ví. Zakomponování událostí, které až tak úplně známé nejsou, takže se čtenář něco nového dozví. Nebo použití fiktivních postav, které na pozadí historických událostí prožívají své obyčejné životy. Jiří Šulc ve Zrádcích použil všechny tři a výsledkem je vysoce nadprůměrné dílo.