Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Knížku jsem četla na doporučení. Musím říct, že absolutně nechápu to hodnocení tady na databázi. Příběh je stupidní, ničím nepřekvapí. Klasika, on je bohatý, sebevědomý, sexy manažer. Ona je myška, která si moc nevěří ani si o sobě moc nemyslí. On se do ni děsne zamiluje. Ona dělá drahoty, bla bla bla, furt dokola téměř 500 stran.

03.11.2022 2 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Velmi krátká knížka, zvláštní, ale silná, jak už bývá u Backmana zvykem. Rakovina je i moje téma, ale tady mě to, nevím proč, nestrašilo, ale uklidňovalo.

26.09.2022 5 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Audiokniha
To bylo milé překvapení, na knížku jsem narazila náhodou a nic moc jsem od ní nečekala, a možná o to víc jsem si ji užila. Vtipná, čtivá, ale i dojemná, zábavná, poučná.. Přesně to, co jsem zrovna potřebovala. Připomněla mi, jak osvobozující a léčivé být sama v přírodě. Připomněla mi, že je dobré nebrat se moc vážně, ale užívat si život takový jaký je. Připomněla mi, že se v tom pracovním shonu zapomínám ze srdce smát. Škoda, že byla tak krátká :-(

22.03.2024 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Klasika žánru, slaďák bez nápadu, předvídatelný děj. Měla jsem ji vybranou jako oddychovku do čtenářské výzvy. Četlo se to dobře a rychle, ale nudila jsem se dost často.

14.03.2024 2 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Audiokniha
Skvěle strávených 29 hodin poslechu. Knížka je napínavá, dobrodružná, ale i poučná a zajímavá. Příběh Roberta, který v dětství přijde o rodiče, dostává se do opatrování k bradýři, se kterým putuje a občas "léčí", teda spíše se o to pokouší. V této době si Robert uvědomí, že má dar, dokáže vycítit blízkost smrti. Robert se rozhodne, že se chce stát lékařem. Je ochotný se kvůli tomu vzdát spousty věcí. Je ochotný kvůli tomu lhát, vydávat se za někoho jiného, riskovat. Putuje přes celou Evropu do Persie, kde se stane žákem a později i lékařem. Zajímavé bylo číst i o rozdílech náboženství, setkáváme se tady hodně s židovstvím a islámem. Taky se mi moc líbilo číst o počátcích lékařství. Skvělé čtení.

29.02.2024 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Před nedávnem jsem v komentáři zdupala nějakou romanťárnu, s tím, že hodnocení tady na databázi absolutně neodpovídají kvalitě knihy, děj bývá předvídatelný a naivní, atd.
Tato knížka by se sem taky dala zařadit. Dějová linka je předvídatelná, nic nového pod sluncem, ona je paličatá, on je paličatý, vůbec se nemají rádi, a pak najednou .... velká láska, atd.
No ale dávám přesto dobré hodnocení, protože, ....čte se to moc hezky, občas jsem se přistihla jak se u čtení připitoměle usmívám. Taky mám ráda tu dobu, 18.stol.,Londýn a Anglii vůbec...., prostředí knihovny, a taky ty první krůčky k emancipaci...., tak tímhle si trošku obhajují ty 4 hvězdy, I když obsahově je to spíš na míň.

26.02.2024 4 z 5

Herbář vzpomínek Herbář vzpomínek Erin Litteken

Audiokniha
Knížka se četla (poslouchala) moc dobře. Popisuje dvě období - současnost v Americe a třicátá léta minulého století na Ukrajině, řízený hladomor, který tam probíhal. Obě linky se samozřejmě na konci protnout a už zhruba od půlky jsem tušila jak. Ta americká se moc hezky četla, ale trošičku byla taková kýčovitá. Ta ukrajinská byla děsivá. Nepředstavitelné, čím si lidé prošli, kolik jich tam zemřelo, jak může být někdo tak strašně krutý!? Vždycky když někdo kecá o tom, jak je to teď hrozná doba, tak si říkám, díky Bohu, že žiju právě v této době.

09.12.2023 4 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Knihu mi doporučila sestra, a ze začátku jsem si říkala : to si snad dělá srandu!? Samé střílečky, porušené štíty, napadení vesmírné lodi, atd... No není to zrovna typická kniha po které sáhnu. Ale kupodivu, když jsem trošku pochopila kdo je kdo, a začala se orientovat, nebylo to vůbec špatné.

14.11.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Posloucháno jako audiokniha na Českém rozhlasu. Skvělé načtení. To téma úplně nevyhledávám, je v něm tolik bezmoci a bezútěšnosti. Ale knížka byla velmi čtivá a přes hrůzy té doby se to dalo číst aniž by mě to psychicky vysálo. Vlastně si říkám, jestli si někdo nebude číst v budoucnu o této době a nebude ji pokládat za bezútěšnou. Kde v sobě lidi v těchto kritických dobách berou sílu bojovat o přežití a ještě nacházet i štěstí?! O kolik se máme líp! A neumíme to ocenit. Příběh o Zulejce určitě stojí za přečtení.

30.09.2023 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha se četla velmi dobře. Autorka umí dobře pracovat s napětím. Detektivky jsou můj okrajový žánr. A proto asi dávám slabší hodnocení. Protože i když se knížka četla dobře, měla spád, napětí....prostě to, co by detektivka měla mít, něco mi nesedělo. Ty postavy. Velmi zjednodušené nepropracované charaktery. V podstatě všichni byli podezřelí, všichni by mohli být vrazi. Žádná normální lidská vlastnost. Jakoby autorka nezasadila příběh mezi normální lidi. Všichni lidi mají podle mne vždy něco do plusu a něco do mínusu, prostě každý máme dobré a špatné vlastnosti. Tady kam se podíváte - psychopat. Aspoň já jsem to tak vnímala. Kde jsou nějaké emoce lidí? Zemřou dva manželé násilnou smrtí a neexistuje nikdo, komu by to bylo líto? Vím, že peníze jsou silná motivace, ale doufám, že nikde neexistuje svět, jaký vytvořila spisovatelka. I za cenu, že jsem naivní.

16.08.2023 3 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Já tady půjdu trochu proti proudu. Knížka se mi moc nelíbila. Nudila mě. Nejsem fanouškem Karla Gotta, ale vážila jsem si ho jako člověka. A tak jsem asi očekávala, že se v jeho životopise dočtu o něčem... prostě o něčem. Knížka je ale nezajímavá a plytká. Pohled Karla Gotta tady působí dost omezeně a zúženě. Některé věci jsem mu tady nedokázala věřit... Někdy ráda čtu životopisy o známých lidech, připadají mi inspirující. V této knize mi ale připadá, jakoby chtěl Karel Gott celý svůj život přetřít na růžovo. Všechno je to takové "líbivé". Rozhodně ne inspirující, a to by zrovna u Karla Gotta být mohlo.

03.08.2023 3 z 5

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Na začátku jsem si těžko zvykala na množství jmen, a vůbec bylo těžké se zorientovat v tom kdo kam a ke komu patří. Ale pak jsem se začetla a je to skvělý příběh. Moc se mi líbí jak autor popisuje rozdíly mezi kulturami. Jak každá kultura tu druhou považuje za tu zaostalou. Bylo zajímavé třeba porovnání lékařství v Číně a toho jakoby "vyspělejšího" anglického. Přitom evropští lékaři té doby dokázali akorát pouštět žilou a modlit se. Ta anglická nabubřelost a pocit, že můžou ovládat celý svět! Na druhou stranu i jejich smysl pro demokracii. V jedné části vede Tchaj-pan rozhovor s ruským šlechticem, který nechápe, proč by měli mít všichni lidi stejná práva a tvrdí, že lid se musí vést pevnou rukou.
Na těch historických příbězích si uvědomuji, jak se všechno v podstatě pořád rodí a umírá a všechno se točí v kruhu, co tu bylo se zase vrací. Připadá mi, že i takový základ národa jde pořád dál v čase, ať se děje historicky cokoli.
Skvělá kniha.

05.04.2023 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Tento třetí díl Her o trůny jsem z větší části poslouchala jako audioknihu, čímž se vyřešil problém převážení té šílené bichle. G. Martin každopádně stvořil neskutečně propracovaný svět. I v třetím díle se občas ztrácím v méně důležitých postavách. Knížka se mi líbí mnohem víc než seriál, tam si ty krutosti musím dávkovat, ale v knize to nějak dávám, asi si to nepředstavuji tak hrozně. Příběh mě vtáhl, přestože už znám vývoj děje, tak je napínavý. Moje velmi oblíbené dějové linky jsou ty s Jonem, se Sansou a taky Tyrionem. Za mne 5*.

28.03.2023 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Třetí díl z historické série. Už jsem si zvykla na postavy, vím, kdo je kdo a tak se mi série líbí čím dál víc. První díl na nás vysypal spoustu postav, ve kterých se bylo těžké vyznat, ve druhém se neustále bojovalo. I v tom třetím těch bojů bylo dost. Užívám si osudy jednotlivých postav. Baví mě i ty okrajové linky...jsem zvědavá např. jak to dál bude s holčičkou z bažiny, atd. A samozřejmě ty hlavní postavy, jako Wolfram a Beneš, ty jsou super. Těším se na další díl.

21.01.2023 5 z 5

Dokud se budeš smát Dokud se budeš smát Hana Marie Körnerová (p)

Paní Körnerová opět napsala krásnou knihu. Tato byla pro mě extrémně citlivá, neboť jedna z hrdinek řeší rakovinu, která byla i mým životním tématem. Moc se mi líbí jak autorka popisuje životní osudy, že život je hold někdy nahoře a někdy dole, ale přesto celá kniha vyznívá neskutečně pozitivně. Hlavně se neposrat a žít, žít jak se dá!

05.01.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Konec série o platnéřovi Lukášovi. Opět moc hezké poslouchání (poslouchala jsem jako audioknihu). Bavilo mě to, bylo to napínavé, i vtipné. Pan Niedl píše dobře.

04.01.2023 5 z 5

Balada o snech Balada o snech Markéta Prášková

Tuto knížku jsem objevila na audiotéce, autorku jsem neznala, ale zkusila jsem to. Hned od začátku mě zaujala. Popisy bezpráví při kolektivizaci mi cloumaly emocemi. Vím, že se v padesátých letech děly na vesnicích hrozné věci, tato knížka je dokázala popsat tak, jako bych to prožívala sama.
Celý příběh je velmi lidský, popisuje životní strasti i radosti. Konec jsem nečekala, hodně mě překvapil.
Moc krásná knížka.

23.12.2022 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

(SPOILER) Tato knížka se mi moc líbila. Popisuje střídavě příběh Reva a Emmy. Rev má za sebou hrozně dětství, je týraný svým otcem, ale my ho poznáváme až ve chvíli, kdy už je v pořádku u své adoptivní rodiny. Přijde mu dopis od jeho biologického otce a najednou je zpátky strach. Jsou tam krásně vykreslené pocity Reva, co mě zaujalo byly ty jeho domněnky, jak na to (kontakt s otcem) budou reagovat jeho rodiče. Jak by všechno bylo jednodušší, kdyby si lidi říkali všechno narovinu, jak to cítí, nemusely by vznikat ty propasti mezi lidmi plné domněnek....
Druhá linka příběhu je o Emmě a znovu, stejně jako u Reva. Kdyby se svěřila matce, co cítí, jak věci vidí ona...tak by se nemuselo na konci knihy dít to drama...
Zkrátka je to moc hezky napsané, velmi čtivé, dojemné, doporučuji.

18.12.2022 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Na Božidaru jsem se moc těšila, protože sleduji autorku na soc. sítích a znám trošku její názorový směr a hodně se mi líbí. Knížka mě nezklamala, trošku mě naštvala, protože jsem si tam uvědomila svoje vlastní chování k dětem, jak je člověk neustále někam směruje, a říká tomu "pro jejich dobro" a ne pravým jménem "manipulace a nepřijetí". Babička Božidara je úžasná. Chtěla bych mít někoho takového v životě. Chtěla bych asi trošku být jako ona. V té lehkosti.
Jsem dost minimalista a hodně knížek jsem se postupně zbavila, to že si mi knížka líbila neznamená, že ji musím vlastnit. Ale Božidara v mé úsporné knihovničce bude.

29.11.2022 5 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Opět fajn oddychovka. Knihy z této série se mi moc líbí, je to sice detektivka, ale pro milovníky tohoto žánru to asi nebude nejzajímavější. Ale je to vtipné, jsou tam hezky vymyšlené charaktery postav.

26.11.2022 4 z 5