juleska juleska komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Moje prvni kniha autorky, precetla jsem ji za necely den, protoze jsem ji nebyla schopna odlozit.

09.07.2022 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

V prvni polovine takova velmi brnenska kniha :-) Moc me to bavilo, i kdyz hlavni hrdina mi cim dal vic lezl na nervy.

24.07.2022 5 z 5

Vykladačka smrti Vykladačka smrti Diana Norman

Toto je letos první kniha, kterou jsem koupila někomu jako dárek pod stromeček, ale zaujala mě tak, že jsem si ji dřív přečetla sama. Já vím, ale co nadělám...

Asi bych ji úplně nedoporučila skalním fanouškům doby Jindřicha II. Platageneta a středověku obecně, protože obsahuje řadu momentů, kdy i mě, jako naprostého laika, trklo, že “tohle je v tý době trochu blbost”.

Pokud ale nejste na dobové reálie příliš citliví a chcete si odpočinout u napínavé detektivky, přečtěte si ji.

17.12.2020 4 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Názvu navzdory se autorka svým nervovým zhroucením zabývá cca pětinu knížky. Zbytek je tak nějak všechno okolo a co k němu vedlo. S pro ni typickým nadhledem a humorem. V některých momentech mi text přišel nesmírně vtipný (sama mám zkušenost s pobytem na psychiatrii, často možná právě proto), občas mi z něho bylo fyzicky nevolno. Ne že by byl napsaný tak špatně, ale situace, které popisuje jsou opravdu hnusné a sami je zažít nechcete. A i přes ten nadhled a schopnost paní Deváté dělat si legraci sama ze sebe i fuck upů, co ji potkaly, je to prostě furt na hov...

Čtu poměrně hodně literatury o duševním zdraví a nemoci, ale tohle poprvé, co jsem narazila na text psaný tímhle stylem, od autora 70+

22.05.2022 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Mám všechny díly. I všechny díly seriálu na DVD. Dokonce bych ještě někde doma vyhrabala VHS s bonusovým materiálem, filmem o seriálu etc. Celkem pravidelně se ke knížce vracím (třeba když jsem nemocná a válím se x-tý den v posteli). Nejvíc mě asi potěšilo, jak doplňuje seriál: některé vtipy fungují líp na obrazovce, jiné vyzní na papíře... Dávám šest hvězdiček z pěti. V tomhle nedokážu být kritická.

30.11.2017 5 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Vůbec nevím, proč jsem si tuhle knihu koupila (v Levných knihách). Asi kvůli “psům” v názvu. Ale velmi (velmi!) příjemně mě překvapila. To zvláštní psaní přímé řeči mi nevadilo. On hlavní hrdina stejně v drtivé většině případů mluví spíš sám k sobě (a čtenáři).

05.09.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Jedna z knih, kterou byste si rozhodně měli přečíst.

29.04.2019 5 z 5

Milostný listář Milostný listář Jaroslav Hašek

Budu se k ní vracet, až budu mít zase pocit, že jsou všichni lidi zlí :-)

10.04.2018 4 z 5

Počátek v konci Počátek v konci Elaine Lóre

Na knihu jsem byla zvedava, vedela jsem o ni uz pred vydanim ze socialnich siti. Takze kdyz jsem na ni narazila v Levnych knihach (za 49,-), skocila jsem po ni :-)

Zakladni myslenka mi prisla zajimava, ale jinak je to jeden velky chaos. Chaos na urovni vet, casto se v jednom odstavci opakuji slova, psane je to zbytecne slozite. Chaos na urovni deje.

Prvni, co me napadlo, ze to meli nechat cist a posoudit vice betam, nebo najit jednu sikovnou. A minimalne jeste jednou projit nejakou korekturou/redakci...

Takhle je to takove jakesi nedodelane. Coz je dost skoda. Protoze ten zakladni napad se mi libil. Pokud jsem ho tam teda spravne poznala.

P.S.: V jednom komentari jsem tu cetla, ze je kniha "mistrovsky napsana". To tu asi komentovala maminka jednoho z autoru. Mistrovsky napsane to prave bohuzel neni.

08.07.2022

Tajemství karet Tajemství karet Jostein Gaarder

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec je Sofiin svět stejného autora. O pár dekád později se mi dostala do ruky tahle a zase to byla radost číst.

16.11.2021 5 z 5

Krajinou samoty: Povídky lotyšských spisovatelek Krajinou samoty: Povídky lotyšských spisovatelek * antologie

Pro mě hrozně příjemný překvapení. Můžu jedině doporučit.

10.11.2017 5 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Jsem ráda, že tato kniha vyšla (i česky).

Jak už je zmíněno i v komentářích níže, hlavně v druhé polovině se hodně věnuje situacím typickým pro různé vedoucí profese, manažery, školitele etc. Po mě - díkybohu - nikdo nechce, abych přednášela před davy posluchačů, takže tu část jsem víceméně "prolítla".

Na druhou stranu v první polovině jsem se ve spoustě věcí tzv. našla. Takže už si např. nebudu vyčítat, že občas nemám trpělivost na mé rozjívené (nejspíš extrovertní) neteře a utíkám se před nimi schovat někam do klidu. A zároveň jsem o krůček blíž vyrovnání se s některými křivdami z dětství ;)

03.09.2017

Psychopat v mém mozku Psychopat v mém mozku James H. Fallon

(SPOILER) Zajímavá kniha, pohled takhle zevnitř není úplně obvyklý.

Docela jsem se pobavila, jak autor začíná tím, že je přece docela fajn chlápek a čím víc čtěte, tím víc je jasný, že se chová jako kretén (jak sám jednou zmiňuje). IMHO je jasnej, jeho rodina by měla mít svatozář (a dobrou terapii), ale je fakt že aspoň nikoho nemlátí a nevraždí... :-)

22.09.2023 5 z 5

Dcera sochaře / Fair play Dcera sochaře / Fair play Tove Jansson

Dcera sochaře je IMHO jedna z nejkrásnějších knih o dětství.

03.04.2023 5 z 5

Deprese není depka Deprese není depka Aleš Cibulka

Cekala jsem, ze se mi kniha nebude libit a libila se mi! Vim, zni to divne. Ale ctu na tema dusevniho zdravi hodne literatury a sama mam s depresi zkusenosti, takze jsem fakt cekala, ze budu mit spoustu vyhrad a pripominek. Pritom se mi knizka cetla hezky a prijde mi skvela, kdyz chcete vysvetlit neznalemu laikovi o depresi to podstatne. Kdybych chtela dovzdelat nejakou svoji imaginarni teticku, rozhodne ji tuhle knihu daruji.

09.11.2022 5 z 5

Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Esther Perel

Moje první přečtená kniha od slavné Esther Perel :-) Narozdíl od některých zde komentujících z ní nemám pocit, že by autorka fandila polygamii, polyamorii, podvádění etc. Myslím, že jako terapeutka jen neodsuzuje (to by ani neměla), s čím za ní klienti přijdou, a když to všem zúčastněným stranám vyhovuje (tzn není v tom zrada, podvod,...)?

09.04.2022 5 z 5

O smyslu života: V každé krizi se skrývá příležitost O smyslu života: V každé krizi se skrývá příležitost Viktor Emil Frankl

Strašně dlouho jsem se chystala číst něco od Dr. Viktora Frankla, až jsem se konečně jako první dostala k tomuto vydání jeho tří přednášek z roku 1946. Myslím, že by si od něj něco měl přečíst ideálně každý, i ten slavný skladník ve šroubárně :-) Tady máme v utlé knížce shrnutou celou jeho filosofii, která imho patří k základům našeho vědění. Zároveň to může být zajímavé i pro čtenáře, kteří vyhledávají literaturu z období druhé války.

09.04.2022 5 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Kniha se mi četla skvěle a byla nad očekávání napínavá. Zezačátku teda hlavně vtipná, svým jízlivý způsobem, ale končila dost dramaticky.

03.03.2022 5 z 5

Myslím, že se spousta věcí (a vtipu) bohužel ztratila v překladu. Ale já jsem si to ráda domyslela zpátky Kdybych byla schopná číst tohle anglicky, hned se na to vrhnu. No, možná someday, someday, maybe to udělám i tak...
Soudě dle knihy se Lauren podobá Lorelai víc, než jsem doufala. Pro fanoušky Gilmorek je to must read. Já ji zhltla za den.

16.07.2021 4 z 5

Dějiny světa v 50 psech Dějiny světa v 50 psech Mackenzi Lee

Stylem humoru mi přišla určená spíš mladším čtenářům. Přesto je určitě zajímavá pro všechny. Doporučuju číst tak dvě tři kapitoly před spaním.

10.03.2021 4 z 5