Milostný listář

kniha od:

Milostný listář https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46893/bmid_milostny-listar-46893.jpg 3.8 28
Koupit Koupit eknihu Bazar

Výbor z milostné korespondence českých spisovatelů 19. a 20. století počínaje K. H. Máchou a konče Jiřím Ortenem, doplněný reprodukcemi předních českých malířů tohoto období. 1. vydání neprodejná členská prémie

Komentáře (7)

Komentáře 7 Recenze 0

JointlieKat94
JointlieKat94
12.07.2022 5 z 5

Dobře, komentář píšu po druhé (první se mi opět smazal).

Nádherná kniha, plná krásných dopisů. Nevadí mi, že tu nejsou "odpovědi", na to jsou jiné knihy a korespondence, tohle je prostě krásně utvořená sbírka dopisů našich nejvýznamnějších spisovatelů/básníků, aby jsme věděli jaké romantiky jsme v nich měli. A že byli! Chvilkama mě mrzelo, a trošku jsem doufala, že jsem v minulém životě takovéhle dopisy taky dostávala. :)

Potěšily mě dopisy od Sládka, ty byly opravdu skvělé. Od tohoto spisovatele jsem ještě nic nečetla, takže je čas to napravit.

Z některých jsem byla trošku na větvi, protože jsem se trošku ztrácela/úplně jsem nerozuměla a nedávaly mi smysl, ale to nijak nemění mé hodnocení. :)

Kniha je doplněná krásnými kresbami žen, každý spisovatel má jeden obraz.

Taky se mi líbilo, jak byly dopisy uspořádány, datumově. Celá kniha vlastně končí rozchodovým dopisem na začátku 2.sv. války. To mě dostalo.

Moc krásná kniha a já se k ní budu ráda vracet při chmurných dnech, abych si uvědomila, jaké štěstí my v této době máme.. i když, jak se to vezme.

Jsem naprosto spokojená. :)

ludek.n
ludek.n
05.02.2021 2 z 5

Ne tak docela náhodou je Milostný listář neprodejnou členskou prémií Klubu čtenářů Odeon. Výbor sestavený jen a pouze z milostné korespondence, byť i velkých českých spisovatelů, básníků a literátů 19. a 20. století, je svým osobitým způsobem perným soustem. Málokdy se totiž něco řeší, málokdy se jedná o oboustrannou korespondenci (takže vypadávání z obrazu je věc zcela normální a přirozená) a dopisům staršího data archaická čeština také mnoho čtivosti nepřidá. K tomu je potřeba připočíst „monotónnost“ jediného tématu, putujícího napříč celou knihou. Někdy už to není ani dopis, ale báseň v próze, která jako had ovíjí ústřední motiv. Doopravdy mě zaujaly snad jen příspěvky Boženy Němcové, Jaroslav Haška a Jiřího Wolkera. Publikace je doplněna malou galerií českého figurálního a portrétního umění, kterou připravil Jan Rous a která zpodobňuje ženu v šestnácti výtvarných proměnách. Zastoupeni jsou takoví autoři jako Josef Mánes, Max Švabinský nebo Jan Zrzavý.


draka
draka
18.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem bůhví proč objevil v knihově neprávem osiřelou, zapomenutou a nečtenou. O to víc jsem si v ní pročítal a vracel se. Nádherné čtení s neméně skvělými doprovodnými reprodukcemi s portréty žen od malířských mistrů.

niknikita
niknikita
14.02.2020 3 z 5

Pěkný náhled do srdcí dřívějších generací a k tomu moc pěkné reprodukce - jako hodně staré vzpomínky na minulost.

juleska
juleska
10.04.2018 4 z 5

Budu se k ní vracet, až budu mít zase pocit, že jsou všichni lidi zlí :-)

Barka287
Barka287
06.06.2017 2 z 5

Taková malá růžová kniha...

nightlybird
nightlybird
30.11.-0001 3 z 5

Nehledejte v této knize žádné senzace, o ty tady vůbec nejde, jde jen o vyjádření milostného vztahu, jeho spontánního vývoje, jeho určitého rytmu. Tím se i přesouvají z oblasti literárního dokumentu vlastně do literatury, byť její jakési mezní, okrajové polohy. A nezapomínejte, že je psali literáti a neporovnávejte proboha s dopisy, které vám eventuálně psaly vaše protějšky. Bylo by to nefér. A výběr reprodukcí (portrétní) je opravdu dobrý.