Milostný listář

Výbor z milostné korespondence českých spisovatelů 19. a 20. století počínaje K. H. Máchou a konče Jiřím Ortenem, doplněný reprodukcemi předních českých malířů tohoto období.

1. vydání

neprodejná členská prémie

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46893/big_milostny-listar-46893.jpg 3.923

Kniha Milostný listář

ludek.n
05.02.2021

Ne tak docela náhodou je Milostný listář neprodejnou členskou prémií Klubu čtenářů Odeon. Výbor sestavený jen a pouze z milostné korespondence, byť i velkých českých spisovatelů, básníků a literátů 19. a 20. století, je svým osobitým způsobem perným soustem. Málokdy se totiž něco řeší, málokdy se jedná o oboustrannou korespondenci (takže vypadávání z obrazu je věc zcela normální a přirozená) a dopisům staršího data archaická čeština také mnoho čtivosti nepřidá. K tomu je potřeba připočíst „monotónnost“ jediného tématu, putujícího napříč celou knihou. Někdy už to není ani dopis, ale báseň v próze, která jako had ovíjí ústřední motiv. Doopravdy mě zaujaly snad jen příspěvky Boženy Němcové, Jaroslav Haška a Jiřího Wolkera. Publikace je doplněna malou galerií českého figurálního a portrétního umění, kterou připravil Jan Rous a která zpodobňuje ženu v šestnácti výtvarných proměnách. Zastoupeni jsou takoví autoři jako Josef Mánes, Max Švabinský nebo Jan Zrzavý.

draka
18.01.2021

Skvělá kniha, kterou jsem bůhví proč objevil v knihově neprávem osiřelou, zapomenutou a nečtenou. O to víc jsem si v ní pročítal a vracel se. Nádherné čtení s neméně skvělými doprovodnými reprodukcemi s portréty žen od malířských mistrů.

niknikita
14.02.2020

Pěkný náhled do srdcí dřívějších generací a k tomu moc pěkné reprodukce - jako hodně staré vzpomínky na minulost.

juleska
10.04.2018

Budu se k ní vracet, až budu mít zase pocit, že jsou všichni lidi zlí :-)

Barka287
06.06.2017

Taková malá růžová kniha...

nightlybird

Nehledejte v této knize žádné senzace, o ty tady vůbec nejde, jde jen o vyjádření milostného vztahu, jeho spontánního vývoje, jeho určitého rytmu. Tím se i přesouvají z oblasti literárního dokumentu vlastně do literatury, byť její jakési mezní, okrajové polohy. A nezapomínejte, že je psali literáti a neporovnávejte proboha s dopisy, které vám eventuálně psaly vaše protějšky. Bylo by to nefér. A výběr reprodukcí (portrétní) je opravdu dobrý.