Psí hvězdy

kniha od:

Psí hvězdy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223053/bmid_psi-hvezdy-DEh-223053.jpg 4.1 168

Poté co na světě vypukla ničivá epidemie chřipky, zemřelo téměř 90 % populace. Hig, který tuto katastrofu přežil, našel útočiště na malém letišti poblíž svého domu. Moc mu toho nezbylo, jen stará cessna, pes a vzpomínky. Společně se sousedem Bangleym, bláznem do zbraní a vyvinutých žen, se snaží přežít útoky zlodějů a rabovačů. Hig pravidelně kontroluje okolí letiště ze své cessny a jednoho dne zaslechne ve své vysílačce útržek hlášení. Od té doby na něj nemůže zapomenout. Přežili snad nedaleko něj obyčejní lidé, kteří ho nechtějí jen oloupit a zavraždit? Po určité události se rozhodne opustit Bangleyho i poslední zbytky existenčních jistot a odletět dané místo prozkoumat… Peteru Hellerovi se v Psích hvězdách podařilo umně zkombinovat prvky dystopie, dobrodružného románu i melancholickou, ne však přeslazenou notu. Kouzlo příběhu tkví také v stylistické neotřelosti a strohosti vyprávění, díky nimž příběh působí až mrazivě skutečně.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Plus
Originální název:

The Dog Stars , 2012


více info...

Komentáře (59)

Komentáře 59 Recenze 7

ludek.n
ludek.n
01.12.2022 4 z 5

Postapokalyptický příběh Petera Hellera představuje svět, který zdevastovala ničivá epidemie chřipky. Hrstka lidí, která se potácí v troskách měst, neuvažuje o vybudování nové civilizace nebo záchraně technických, kulturních či jakýchkoli jiných odkazů a znalostí, oni chtějí jen přežít. Rabování, násilnosti, boj o zdroje jsou na denním pořádku. Přátelé v nouzi High s Bangleym tomu všemu unikli a teď střeží svou leteckou základnu všemi dostupnými prostředky. Heller si pro svůj román vybral téma, které si přímo říká o drsné výrazové prostředky a bezbřehý pesimismus, opak je však pravdou. Přestože Psí hvězdy nejsou nikterak veselým vyprávěním, nejsou ani temnou a chmurnou postapokalyptickou vizí. Hlavní hrdina High dokonce nerad zabijí, a to ani ve chvílích, kdy je postaven před volbu „buď já, nebo oni“. Kůži mu tak velmi často zachraňuje jeho druh a přítel Bruce Bangley, jenž si naopak se střílením na živé terče vrásky nedělá. Heller se koneckonců ve všem tom zmaru a troskách pohybuje s nonšalancí křehké tanečnice, filozofií stoika a najde si dokonce i čas koukat po hvězdách. Právě díky těmto charakteristikám je Hellerovo dílko lehce čtivé, vzdušné a dalo by se říct, že i zamilovánihodné s několika silnými momenty.

Thousandeyes
Thousandeyes
24.07.2022 4 z 5

Nprosto svělé čtení! Nenápadná knížka, ovšem okamžitě si mne získala. Krásně vyprávěný děj, popisy zpracovány krásným jazykem, letadlo, pes, prázdno, smutek a hvězdy...
Nechápu ty stížnosti typu, nuda, nic se neděje, bla bla...
Tak si místo toho přečtěte Kotletu, ten má postapo akce dost... :)


Charmedka
Charmedka
23.07.2022 2 z 5

Kniha není nijak zvlášť akční, hodně se zaměřuje na vnitřní pocity hlavního hrdiny, častokrát působí až velmi melancholicky a dramaticky, což je možná i důvod, proč mi tolik příběh nesedl, asi jsem očekávala více napětí, akce a ne až takový pohled do hlavy.

Co mi dost vadilo a kvůli čemu jsem se i hodně ztrácela, v knize není označená přímá řeč, což je za mě průšvih. Než se tedy dozvíte, zda se jedná o dialog, nebo myšlenky, jste u konce věty či rovnou odstavce.

JointlieKat94
JointlieKat94
17.05.2022

Krásná, všeříkající obálka. Ale.. dostala jsem se na str. 120 a dál nehodlám pokračovat. Čtení mi trvá, příběh je celkem zajímavý.. ale dlouho trvající popisy všeho mě prostě "nudí". Kniha mě prostě nebaví.

Je to takové "poetické postapo", tak bych to asi napsala a uzavřela.

Gracian1964
Gracian1964
24.04.2022 5 z 5

Celkom zaujímavé a pútavé postapo... ladené hodne poeticky, opisy prírody a podobne, úvahy, ale ak nastane akčná situácia, je veľmi pútavo napísaná, až sa mi pri čítaní zvýšil adrenalín. Pekné, áno, trochu to pripomínalo román Cesta.

Stauff
Stauff
28.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Až se jednou stane to, co se stalo v této knize, bude svět vypadat nějak podobně, jak je tam popisováno. Nejdřív střílej, pak mluv. Bohužel...

Spojler: Jen nad jednou věcí jsem se pozastavil. Přišlo mi nepravděpodobné, že v postapo Americe, by bylo tak málo zbraní, aby nebyl každý vandrák po zuby ozbrojený. Hlavní hrdinové stříleli agresory jak králíky, protože ti na ně šli s noži a mačetami.

sirojezkin
sirojezkin
27.09.2021 5 z 5

pět jedna ze skvělých dystopií. Moc se mi to líbilo. Kupodivu velice aktuální, i když vyšla 2014. Možná, že jsme od takového světa nebyli daleko?

terezarath
terezarath
25.08.2021 3 z 5

Docela povedená kniha, ačkoliv věřím, že to není pro každého. Nebylo nic lehkého se příběhem prokousávat. Většinu času se příběh četl docela dobře, ale byly tam pasáže, ke kterým jsem se musela doslova nutit, abych je přečetla.
Tématem to není žádná originální perla... Pomalý konec světa jako následek globální pandemie. Nic nového. Většina knihy je spíš popis událostí ve stylu "co vidím, to popíšu". 316 stránek popisu se zdá být trošku moc.
Co knize pomáhat jsou velmi charakteristické hlavní postavy. Za mě autor vytvořil velmi zdařilé charaktery, díky nim budete chtít knihu dočíst.
Kolem a kolem, není to špatná kniha, ale občas u ní budete muset zatnout zuby a prokousat se k opět "zajímavým" odstavcům.

alichek
alichek
06.06.2021 3 z 5

Dočteno, po dlouhé době.

hankapimi
hankapimi
05.03.2021 2 z 5

Tak s tímto sci-fi od Petera Hellera jsem se musela trošku poprat. Chyběla mi přímá řeč a to velmi a nesedl mi ani styl vyprávění. A tím pádem mne nechytlo za srdce počínání a osud hlavních postav, prostě jsem k nim nenašla cestu... Tak snad příště..

Marekh
Marekh
14.09.2020 4 z 5

Hlavní postavou je čtyřicetiletý muž HIG, který bydlí na letišti, má psa Jaspera, miluje chytání ryb a létá v letadle, které pojmenoval Bestie. Potkává se se sousedem BANGLEYM, se kterým chrání své území. Lidstvo postihla epidemie chřipky, takže jen několik lidí je ještě naživu. Kniha by se dala zařadit mezi postapokalyptický thriller. V knize sice dojde k nějakým úmrtím, to k tomuto žánru určitě patří, ale myslím si, že to bylo střídmé oproti jiným knihám s tímto žánrem. Kniha má dobrodružný děj, který se mísí s nadčasovými úvahami o smyslu přátelství, sounáležitosti, lidskosti. Knihu hodnotím na 80 %.

Při čtení jsem narazil na jednu informaci, při které mne zamrazilo a obdivoval jsem Higa, že dokázal tento čin uskutečnit. Je vidět, že autor má rád přírodu, jeho popisy přírody a zvířat jsou pěkné. Některé části se mi hodně líbily, jiné se mi až tolik nelíbily. Autor používá docela hodně vulgarismů, ale někdy se vulgarismy k danému příběhu hodí. Pokud by jich použil méně, určitě bych se nezlobil. Líbily se mi dialogy mezi Higem a Bangleym. Při těchto dialozích jsem se pousmál. Bangley uděluje různé rady Higemu, jak se má chránit v tomto světě postiženém pandemií. Je zajímavé, že autor nepoužívá v přímé řeči uvozovky. Myslím si, že uvozovky by se měly vždy vyskytovat v přímé řeči, aby to bylo pro čtenáře přehlednější a mohli se tak lépe v textu orientovat. V knize se vyskytuje humor, ale také smutné okamžiky, které byly hodně dojemné a také různé myšlenky.

Kniha má 3 části. Příběh jako takový mne zaujal včetně stylu vyprávění, který působil na mne odlehčeně. Autor používal úsečné věty. Při některých úmrtích lidí jsem očekával, že u našich hrdinů se dostaví větší emoce, někdy to na mě působilo necitelně, jakoby to nic neznamenalo a bylo to považováno za samozřejmost, přešlo se to jen oznámením, že člověk je mrtvý, ale pochopitelně si uvědomuji, že když člověk někoho ohrožuje a obzvláště při této smrtelné pandemii, tak není čas na lítost, ale je to kdo z koho – boj o přežití. Kniha má pěkný přebal.

Zjistil jsem, že v roce 2020 má vyjít nová kniha s názvem ŘEKA. Anotaci knihy jsem si přečetl a kniha vypadá zajímavě. Myslím si, že bych si knihu mohl přečíst. Doufám jen, že autor si vzal ponaučení a v této knize uvedl uvozovky v přímé řeči. 

Arev122
Arev122
16.08.2020 5 z 5

Třebaže je to postkatastrofický román, je psán s úžasným citem pro dobrodružství, přátelství, ale i s nadčasovými úvahami o smyslu života, o přírodě a lidské sounáležitosti.

muf4108
muf4108
25.02.2020 5 z 5

Naprosto úžasný román, je to jak číst staré sci-fi. Čtivé, zajímavé, otevřený konec, ne jak dnešní post apo literatura plná boje. Je to něco jiného a mě to strašně sedlo. Něják jsem se s hlavní postavou ztotožnil (jako myslivec):) Vnímání přírody, svého psa jako nej. přítele na pozadí katastrofy je popsáno tak, že jsem tam s nimi byl...

Finn69
Finn69
01.01.2020 4 z 5

Tohle je trošku jiná dystopie než běžné scifi horrory, o hodně melancholičtější, podstatně méně akční, vůbec jí to ale neubírá na působivosti ani na mrazivosti. Je to psané docela jednoduše a stroze, najdete tu jen pár postav, příběh není nijak překombinovaný. Je to vlastně docela reálné a představitelné. I pilot Hig a jeho soused Bangley jsou prostě živí lidé. Samozřejmě pořádně poznamenaní osudem, žádní supermani ale také žádné obludy.
Pokud máte rádi příběhy o konci světa a pro jednou se obejdete bez tlupy lidožravých mutantů a podobně (nic proti nim), bude se vám tenhle příběh určitě líbit.

Veronika33
Veronika33
10.10.2019 2 z 5

Tak táto kniha mi fakt nesadla. Čakala som pútavé postapo, ale nedočkala som sa. Veľmi čudne písaná kniha (nerozlíšená priama reč, čiže dosť mätúce),nesympatické postavy a prakticky bez akejkoľvek akcie. Až posledných cca 30 strán sa to trošku rozbehlo, ale aj napriek tomu som sklamaná.

juleska
juleska
05.09.2019 5 z 5

Vůbec nevím, proč jsem si tuhle knihu koupila (v Levných knihách). Asi kvůli “psům” v názvu. Ale velmi (velmi!) příjemně mě překvapila. To zvláštní psaní přímé řeči mi nevadilo. On hlavní hrdina stejně v drtivé většině případů mluví spíš sám k sobě (a čtenáři).

devildeny
devildeny
12.08.2019 5 z 5

Zase jiný typ post-apo, než na jaký jsem byla dosud zvyklá. Překvapil mě styl psaní, kdy věta označující myšlenku stojí vedle věty vyjadřující přímou řeč, která není nijak označena uvozovkami. Občas jsem se trochu ztratila v tom, co je myšlenka a co přímá řeč, ale překvapivě mi to zásadně nevadilo a kniha se moc dobře četla. Bavil mě Higův smysl pro humor a celkově mi byl jako postava sympatický. Někdy jsem se smála jeho absurdním nebo jadrným myšlenkám, jindy mi bylo do pláče, když vzpomínal na Melissu a na Jaspera. Zároveň se mi líbila jeho víra, že někde je pořád něco víc, než jen jejich perimetr, i když nakonec....doma je doma. Z knihy vyzařuje autorova láska k přírodě, což mi bylo velmi sympatické. Příběh je jaksi znepokojivý, protože vše, co zde bylo popisováno, se může během chvíle stát.

Michaelkaa
Michaelkaa
17.02.2019 5 z 5

Kniha mě mile překvapila, avšak jsem se do knihy byla schopna pořádně začíst až od poloviny. Co mi na knize vadilo, bylo zvolené psaní, bohužel se mi z počátku těžce četlo, než jsem si na to zvykla.

Prince_of_book
Prince_of_book
05.01.2019 3 z 5

Knihu jsem si pořídil víceméně náhodou. Tento typ knih mě nikdy nějak extra nebral, ale nakonec jsem byl mile překvapen.

Ze začátku mi přišlo, že je to en jedna ze stovek knih s podobným tématem, ani jsem si nepřišel vžitý do děje knihy, ale po jedné určité události v knize jsem opravdu poznal, že jsem do knihy "zažraný" a že opravdu soucítím s hlavním hrdinou. Po té události jsem knihu už nemohl odložit a to je moc dobře. Kniha nemá nějakou hlavní zápletku, což by určitému okruhu čtenářů mohlo vadit, ale má spousty takových "mikrozápletek", které vás udrží u čtení, protože vždy budete chtít přece vědět, jak zrovna tohle skončí. Konec knihy byl pro mě trochu překvapivý, de nějakého jejího vývoje jsem očekával něco jiného, ale konec mě mile překvapil.

Jediné co mi asi vadilo byla neoznačená přímá řeč v knize. V takové filozociké knížce pak člověk ani neví kdo zrovna mluví a jestli to říká nahlas nebo jen v duchu a to je podle mě škoda.

Za mě povedená knížka a dal bych jí tak 7,5 z 10

Enxinka
Enxinka
26.12.2018 5 z 5

Neuveritelne silnej pribeh.. libila se mi obalka, ale to co jsem pak cetla, se mi usadilo hluboce v dusi a zustane mi to v ni po hodne dlouhou dobu. Moc doporucuji precist.

denniys
denniys
23.12.2018 5 z 5

Joo, tak tohle je skvělý!!! Jeden z nejlepších postapo románů, co jsem kdy četla.. přirovnání k Cestě? - nevím - ty knihy jsou si tak podobné a přitom tak rozdílné.. rozhodně tahle se mi dostala víc pod kůži, blíž k srdci..Hig a Bangley, velice zvláštní dvojice přežívající osobitým stylem v ruinách starého světa, fandíte jim nejen za jejich přístup k tomu, jak jsou nuceni přežívat a máte je oba rádi z různých důvodů... Kniha je napsaná bravurně, zajímavá je absence uvozovek u přímé řeči, ale zvyknete si hned po pár řádcích..k této knize se jednou určitě vrátím :)

adorjas
adorjas
24.11.2018 5 z 5

Niekto má "guilty pleasure" čítanie detektívok a thrillerov, mojím tajným potešením sú "post apo" knižky. A táto mala v sebe aj to aj prírodu, aj premýšľanie hrdinu, aj idylický život, aj všetko. Bavila!

mgeisselreiter
mgeisselreiter
21.10.2018 4 z 5

První třetinu jsem si říkal, že námět je jako přes kopírák snad stovek obdobných, že se tam nic neděje a že autor se do psaní románu ani neměl pouštět. Pak se ale ukázalo, že mě styl tak nějak dostal. Kniha se čte velmi dobře, jsou okamžiky, kdy téměř jedním dechem. Výsledek je tedy nakonec víc než jen dobrý. Jediné, co mi snad trochu vadí, je z mého pohledu trochu neuvěřitelnost nastalého stavu (nechci být moc konkrétní, abych neprozrazoval děj, jde o ten způsob přežití a obrany). 85%, 21.10.2018.

Chytuš
Chytuš
15.06.2018 5 z 5

Nikdy bych si nemyslela, že mě bude tolik bavit knížka, ve které se až tak moc neděje a svojí podstatou je hlavně mužská (zbraně, letadlo, rybaření, a ano, i na sex dojde)... Ale stalo se. Vyprávění Higa si mě zaháčkovalo od prvních stran a odmítalo pustit. Mimo jiné i pro svoji zvláštní poetiku. Pro ukázku posuďte sami:

"Jmenuju se Hig. Jenom tak. Velkej Hig, jestli chcete dvě jména. Big Hig.
Jestli se někdy budím s křikem, a neříkám, že se to stalo, tak proto, že je veta po pstruzích. Potočáci, duháci, siveni i lipani, všichni jsou pryč.
Zmizeli tygři, sloni, opice, paviáni i šimpanzi. Sýkorky, fregatky, pelikáni (skvrnozobí), velryby (plejtvákovci), hrdličky zahradní. Smutný, ale plakal jsem, až když proti proudu plul poslední pstruh, snad za chladnější vodou.
Melissa, moje žena, byla stará hipísačka. Vlastně ne tak stará. Vypadala dobře. V tomhle příběhu klidně mohla být Evou, jenže já nejsem žádný Adam. Jsem spíš Kain. Bratra, jako jsem já, v Bibli snad ani neměli.
Četli jste někdy Bibli? Myslím, sedli jste si a četli jste ji jako knížku? Tak mrkněte na Pláč. Tam někde teď jsme, takříkajíc. Takříkajíc pláčeme. Takříkajíc si vyléváme srdce jako vodu z kbelíku."

Bavilo mě sledovat tok myšlenek tohohle chlápka, který pomalu ztrácí smysl všeho, ale i uprostřed zpustošené krajiny, kdy v případě, že se potkají dva neznámí lidé, mohou navzájem od sebe čekat maximálně kulku doprostřed čela, smysl opět nalézá. Hig není žádný Mirek Dušín, aby přežil, dělal věci, které jsou z našeho úhlu pohledu neomluvitelné. Přesto mi jako postava byl neskutečně blízký, jeho myšlenkové pochody byly uvěřitelně popsané a při čtení jsem se mnohokrát přistihla, že si kladu otázku, jak bych se asi zachovala já... Jak bychom se zachovali k sobě navzájem my všichni?

Taurusfairy
Taurusfairy
07.05.2018 4 z 5

Spíš taková oddechovka, žádný krvák a příliš akce nečekejte. Ale některé části mají hloubku a nutí člověka se zamyslet. Nechám ještě chvíli uležet a pak se rozhodnu jestli si přečtu ještě jednou :)

Alphwen
Alphwen
09.03.2018 5 z 5

Absolutní srdcovka.

Jarisko2
Jarisko2
04.03.2018 5 z 5

Jsou spousty knížek, které jeden přečte, s větším či menším zalíbením, a po krátké době je nechá vypařit ze závitů, napořád. Tahle mezi ně tedy nepatří, ani náhodou. Vyryje vám v duši brázdu. A taky donutí vaši fantazii a představivost vidět, jak rychle může (a jakože doopravdy může) s lidskou populací něco zamést a jak by mohl asi svět vypadat poté.

kropitko
kropitko
11.12.2017 3 z 5

Krásně napsané, na můj vkus ale možná že až moc melancholické. Překlad byl super, výjimku tvořily snad jen některé termíny z letectví... což člověka, co létá na Cessně, tahalo čas od času za oči. :) Nepilotovi to ale bude úplně jedno.

Eremites
Eremites
06.12.2017 4 z 5

Psí hvězdy jsem brala do tlapek velmi obezřetně a opatrně. Přece jen - dystopické romány až tak v oblibě nemám (nějak mi k řádné depresi stačí to, co se děje s životním prostředím všude okolo v současnosti) a navíc jsem ještě měla v živé paměti román Cesta od McCartyho (čteno letos v rámci čtenářské výzvy), ze kterého mi běhá mráz až na ploskách chodidel ještě dnes.
Velkým lákadlem pro mne (v rozhodovací fázi) byl přebal knihy - je prostě krásný....Vyloženě ke mě ladí. Název vlastně taky a tak jsem se nakonec nechala knihou "přemluvit" a vplula do příběhu Higa - jednoho z mála přeživších, bojujícího o právo na každý další jeden den po boku psa Jaspera a souseda-spolubojovníka Bangleyho.

Lze psát zároveň drsně a přitom poeticky? Tak, že čtenáři běhá mráz po kdejakém záhybu těla z líčených událostí a přitom cítí nesmírnou lásku hrdiny ke svému psovi? Je možné popsat totální beznaděj s obrovskou dávkou naděje? Ano, lze. Pan Heller to dokázal. Smekám svou literární čepici, tohle je mistrovský kousek.

panPatejl
panPatejl
05.12.2017 4 z 5

Nikdy bych neřek, že takhle utahaná knížka může bejt tak dobrá. Za tu atomošku 4. Kondenzovaná deprese!

Štítky knihy

antiutopie, dystopie americká literatura epidemie pandemie postapokalyptické romány

Autorovy další knížky

Peter Heller
americká, 1959
2014  81%Psí hvězdy
2020  65%Řeka
2023  63%Průvodce

Kniha Psí hvězdy je v

Právě čtených3x
Přečtených204x
Čtenářské výzvě22x
Doporučených17x
Knihotéce139x
Chystám se číst191x
Chci si koupit43x
dalších seznamech4x