Psí hvězdy

Poté co na světě vypukla ničivá epidemie chřipky, zemřelo téměř 90 % populace. Hig, který tuto katastrofu přežil, našel útočiště na malém letišti poblíž svého domu. Moc mu toho nezbylo, jen stará cessna, pes a vzpomínky. Společně se sousedem Bangleym, bláznem do zbraní a vyvinutých žen, se snaží přežít útoky zlodějů a rabovačů. Hig pravidelně kontroluje okolí letiště ze své cessny a jednoho dne zaslechne ve své vysílačce útržek hlášení. Od té doby na něj nemůže zapomenout. Přežili snad nedaleko něj obyčejní lidé, kteří ho nechtějí jen oloupit a zavraždit? Po určité události se rozhodne opustit Bangleyho i poslední zbytky existenčních jistot a odletět dané místo prozkoumat… Peteru Hellerovi se v Psích hvězdách podařilo umně zkombinovat prvky dystopie, dobrodružného románu i melancholickou, ne však přeslazenou notu. Kouzlo příběhu tkví také v stylistické neotřelosti a strohosti vyprávění, díky nimž příběh působí až mrazivě skutečně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223053/big_psi-hvezdy-DEh-223053.jpg 4.1150
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Plus

The Dog Stars, 2012

Kniha Psí hvězdy

sirojezkin

pět jedna ze skvělých dystopií. Moc se mi to líbilo. Kupodivu velice aktuální, i když vyšla 2014. Možná, že jsme od takového světa nebyli daleko?

terezarath

Docela povedená kniha, ačkoliv věřím, že to není pro každého. Nebylo nic lehkého se příběhem prokousávat. Většinu času se příběh četl docela dobře, ale byly tam pasáže, ke kterým jsem se musela doslova nutit, abych je přečetla.
Tématem to není žádná originální perla... Pomalý konec světa jako následek globální pandemie. Nic nového. Většina knihy je spíš popis událostí ve stylu "co vidím, to popíšu". 316 stránek popisu se zdá být trošku moc.
Co knize pomáhat jsou velmi charakteristické hlavní postavy. Za mě autor vytvořil velmi zdařilé charaktery, díky nim budete chtít knihu dočíst.
Kolem a kolem, není to špatná kniha, ale občas u ní budete muset zatnout zuby a prokousat se k opět "zajímavým" odstavcům.

alichek

Dočteno, po dlouhé době.

hankapimi

Tak s tímto sci-fi od Petera Hellera jsem se musela trošku poprat. Chyběla mi přímá řeč a to velmi a nesedl mi ani styl vyprávění. A tím pádem mne nechytlo za srdce počínání a osud hlavních postav, prostě jsem k nim nenašla cestu... Tak snad příště..

Marekh
14.09.2020

Hlavní postavou je čtyřicetiletý muž HIG, který bydlí na letišti, má psa Jaspera, miluje chytání ryb a létá v letadle, které pojmenoval Bestie. Potkává se se sousedem BANGLEYM, se kterým chrání své území. Lidstvo postihla epidemie chřipky, takže jen několik lidí je ještě naživu. Kniha by se dala zařadit mezi postapokalyptický thriller. V knize sice dojde k nějakým úmrtím, to k tomuto žánru určitě patří, ale myslím si, že to bylo střídmé oproti jiným knihám s tímto žánrem. Kniha má dobrodružný děj, který se mísí s nadčasovými úvahami o smyslu přátelství, sounáležitosti, lidskosti. Knihu hodnotím na 80 %.

Při čtení jsem narazil na jednu informaci, při které mne zamrazilo a obdivoval jsem Higa, že dokázal tento čin uskutečnit. Je vidět, že autor má rád přírodu, jeho popisy přírody a zvířat jsou pěkné. Některé části se mi hodně líbily, jiné se mi až tolik nelíbily. Autor používá docela hodně vulgarismů, ale někdy se vulgarismy k danému příběhu hodí. Pokud by jich použil méně, určitě bych se nezlobil. Líbily se mi dialogy mezi Higem a Bangleym. Při těchto dialozích jsem se pousmál. Bangley uděluje různé rady Higemu, jak se má chránit v tomto světě postiženém pandemií. Je zajímavé, že autor nepoužívá v přímé řeči uvozovky. Myslím si, že uvozovky by se měly vždy vyskytovat v přímé řeči, aby to bylo pro čtenáře přehlednější a mohli se tak lépe v textu orientovat. V knize se vyskytuje humor, ale také smutné okamžiky, které byly hodně dojemné a také různé myšlenky.

Kniha má 3 části. Příběh jako takový mne zaujal včetně stylu vyprávění, který působil na mne odlehčeně. Autor používal úsečné věty. Při některých úmrtích lidí jsem očekával, že u našich hrdinů se dostaví větší emoce, někdy to na mě působilo necitelně, jakoby to nic neznamenalo a bylo to považováno za samozřejmost, přešlo se to jen oznámením, že člověk je mrtvý, ale pochopitelně si uvědomuji, že když člověk někoho ohrožuje a obzvláště při této smrtelné pandemii, tak není čas na lítost, ale je to kdo z koho – boj o přežití. Kniha má pěkný přebal.

Zjistil jsem, že v roce 2020 má vyjít nová kniha s názvem ŘEKA. Anotaci knihy jsem si přečetl a kniha vypadá zajímavě. Myslím si, že bych si knihu mohl přečíst. Doufám jen, že autor si vzal ponaučení a v této knize uvedl uvozovky v přímé řeči. 

Arev122
16.08.2020

Třebaže je to postkatastrofický román, je psán s úžasným citem pro dobrodružství, přátelství, ale i s nadčasovými úvahami o smyslu života, o přírodě a lidské sounáležitosti.

muf4108
25.02.2020

Naprosto úžasný román, je to jak číst staré sci-fi. Čtivé, zajímavé, otevřený konec, ne jak dnešní post apo literatura plná boje. Je to něco jiného a mě to strašně sedlo. Něják jsem se s hlavní postavou ztotožnil (jako myslivec):) Vnímání přírody, svého psa jako nej. přítele na pozadí katastrofy je popsáno tak, že jsem tam s nimi byl...

Finn69
01.01.2020

Tohle je trošku jiná dystopie než běžné scifi horrory, o hodně melancholičtější, podstatně méně akční, vůbec jí to ale neubírá na působivosti ani na mrazivosti. Je to psané docela jednoduše a stroze, najdete tu jen pár postav, příběh není nijak překombinovaný. Je to vlastně docela reálné a představitelné. I pilot Hig a jeho soused Bangley jsou prostě živí lidé. Samozřejmě pořádně poznamenaní osudem, žádní supermani ale také žádné obludy.
Pokud máte rádi příběhy o konci světa a pro jednou se obejdete bez tlupy lidožravých mutantů a podobně (nic proti nim), bude se vám tenhle příběh určitě líbit.