Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval

Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396414/bmid_prehodnoceni-nevery-kniha-pro-kazde-7Zg-396414.jpg 4 23 13

Věhlasná párová terapeutka Esther Perelová v této strhující knize, která se čte jedním dechem, splétá příběhy lidí ze skutečného života s pronikavou psychologickou a kulturní analýzou.

Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Jota

The State Of Affairs - Rethinking Infidelity , 2017

NoraHudecová
29.02.2024 4 z 5

Psychologická a kultúrna analýza nevery plná prípadov z praxe. Za mňa určite áno, kniha mi rozšírila obzory a verím, že môže byť prínosná pre ľudí, ktorí (v akejkoľvek forme) zažili neveru na vlastnej koži.

tra-my5156
06.12.2023 4 z 5

Mně Esther Perel prostě baví. Koukněte na její přednášky před čtením jejích knih a dostane se vám mnoho více.

JP
28.06.2023 4 z 5

Kolega v práci, jemuž přezdívám Japanesey ("Easy Peasy Japanesey", jak sám jednou řekl, a snad jediný z pracoviště, kdo umí trochu anglicky), bývalý kamioňák (dnes už v důchodě, který si k nám chodí příležitostně přivydělávat), jezdil po světě - a se svou otevřenou poetickou povahou, nikdy netajil, že měl milenku, říkal, že ho manželka už prostě nepřitahovala, ale měl tři syny a kdyby se mu cokoliv mělo stát, chtěl, aby peníze připadly jim... a tak když se vrátil domů "byl jsem ten nejlepší manžel, kvůli té vině" (smál se). Deset let nevěry a pak s milenkou další dva roky žil. Včera do práce přinesl i jejich milostnou korespondenci, nějaký fotky z cest. Dříve jsem byl proti čtení podobných věcí, ale pak jsem objevil Kafku a naopak jsem to pochopil jako zajímavou bránu k vnitřním vesmírům. Můžeme najít tisíce věcí, které přimějí lidi jednat, jak jednají, nebo je přimějí žít v sebeklamu, ve strachu z toho, že něco ztratí, nebo naopak ve strachu, že nežijí a musejí se něčemu novému otevřít, něco zkusit - adrenalin vás nakopne jako lajna koksu. Naopak podřídit se určité rutině vás přiměje si říkat, "co tady vlastně dělám?". Dostal mě třeba příklad muže, co třicet let podváděl ženu, pak zemřel, během pohřbu se o něm mluvilo jako o nejlepším otci, manželovi, rodina netušíc, co se dělo. Může se to dít každému, nikdo není tak svatý a být milým je strašně jednoduché, doopravdy (zamyslete se jak často se vyhnete tomu říct pravdu, protože by to bylo nepříjemné). I v tom relativně nejdokonalejším vztahu je vždycky okno, vždycky se najde důvod a děje se to víc, než si lidi myslí, nebo připouští. Já vždycky říkám, v každém je potenciál mě zničit a takhle se na to dá dívat, jde jen o pojistku, aby člověk nebyl devastovaný. Já definitivně nežiju v naivní bublině, to bych se napřed musel dostat do sféry, kdy bych si dovolil někomu tak důvěřovat, ale takové romance se mužům dějí opravdu jen ve filmech. Ale spousta lidí na vztahu staví vlastní identitu. Jak vidíte, existují lidé, kteří vydělávají peníze na tom, že se snaží s jinými lidmi "vyřešit" jejich vztahové problémy. Podle mě, je v tom velice často nějaké sebezapření, něco, kde upozaďujete jednu očividnost, přirozenou vám samým na úkor něčeho jiného, co je naopak "nepřirozené" (asi nejlepší slovo). Takové to "chránění si písečku, protože tenhle je dost dobrej (tvrdím ostatním tak, aby to slyšeli) a dokud neuvidím lepší píseček a nebudu mít tu šanci ho uzmout, budu zarytě tvrdit, že tohle je ten jedinej". Ženský v kruhu, když Japanesey odešel, se ihned k nevěře postavily stylem "nechápu, jak někdo může" (zatímco bez problémů listovaly jeho korespondencí, dopisy proložené sušenými květinami mezi stránkami - poezie nebyla kvalitní, ale byla očividně toužebná, o tom, jak někomu někdo chybí, takový lehký porno, rozesmívalo je to, ale fascinovalo - jak jiná by reakce byla, kdyby byly dopisy adresované jim a ony si dopisy četly o samotě?), přičemž jsem si říkal, ta sebeprezentace před ostatníma je pro některé jedince tak důležitá, že pro ni obětují i vlastní pravdu, i svou skutečnost. ____ Kniha se zabývá nevěrou ze široka, představuje desítky příkladů různých kombinací i přístupů, ale myslím si, že v jádru, myšlenku o nevěře shrnuje tohle (str. 208): "...někdy je těžké před sňatkem poznat, která vaše část je postradatelná... a která je součástí vaší duše." (...) Dále několik úryvků a pozn.: "Odpustit znamená pustit vězně na svobodu a přijít na to, že tím vězněm jste byli vy." (...) "V přechodu do manželství až příliš mnoho žen pociťuje posun sexuality ze sféry touhy do sféry povinnosti. Když se ze sexu stane něco, co by měla dělat, není to už to, co dělat chce. Oproti tomu když je žena nevěrná, vnáší do své rozkoše sebeurčení. Při nevěře se aktivuje její vůle - jde si za svým vlastním uspokojením." (...) "...desexualizující povaha určitých rolí - matky, manželky a hospodyně - ty všechny se podílejí na deerotizaci já." (...) "Žárlivost je stín lásky."

vejnar
23.09.2022 4 z 5

Dárek k mým čtyřicátinám od mé kamarádky a budoucí maminky Kristýny;) Autorka na množství příkladů ukazuje zkušenosti s nevěrou, pídí se po příčinách, zjišťuje následky a hledá řešení..

Je snadné vidět zradu na straně člověka, který šel se svými zmařenými touhami jinam. Těžší už je zaměřit se na to, jak tomu lhostejný partner možná napomáhal svým nezájmem.

Když si v rámci vztahu navzájem ceníme svobody, možná nás to pak nebude nutit, abychom ji hledali jinde.

Průběžná výzva pro stabilní páry spočívá v nalezení způsobu, jak v hřešení spolupracovat, místo aby se prohřešili jeden proti druhému nebo svému vztahu. Závazek a svoboda se spolu vyživují.

Lpíme na svém vlastním vnímání reality a vzpíráme se jejímu možnému zhroucení v tváří v tvář nevyvratitelným důkazům.

Zabiják vztahů - soud, hodnocení, nárok. Vztahy posiluje respekt. Respektuju, jak se cítíš. Každého pocity jsou pro něj ty správné. Vytváříme si náhradní okruhy uspokojení.

Guepp
21.08.2022

Pokud myslíte, že je nevěra vždy špatná a neznamená nic pozitivního, kniha je určitě pro Vás. Slouží k zamyšlení.

Gabux
21.06.2022 5 z 5

První kniha od slavné Esther Perel. Musím přiznat, že mi tahle kniha neuvěřitelně pomohla v situaci v které jsem byla.

Kniha je napsaná neuvěřitelně dobře a čtivě. I když to není lehké čtení, tak stránky utíkají samy. Kniha nám nabízí různé úhly pohledu na nevěru a nechává čtenáře samotného utvořit si názor na jednotlivé úhly pohledu. Narozdíl od některých lidí si nemyslím, že by nám něco nutila nebo že by snad autorka fandila nevěře či polygamii. Naopak myslím, že nám jen nabízí bližší seznámení s těmito "tabu" tématy. V žádném případě autorka neomlouvá žádnou ze stran a spíše nabízí podněty k zamyšlení. Líbilo se mi, že každé téma je uvedené na příkladu z praxe. Každý ten příklad ukazuje, že ne vše je tak černobílé, jak se může zdát.

Člověk v knize najde spoustu zajímavých názorů a myšlenek. Rozhodně ji hodnotím jako přínosnou a doufám, že se mi brzo dostane do ruky další kniha od této ženy.

juleska
09.04.2022 5 z 5

Moje první přečtená kniha od slavné Esther Perel :-) Narozdíl od některých zde komentujících z ní nemám pocit, že by autorka fandila polygamii, polyamorii, podvádění etc. Myslím, že jako terapeutka jen neodsuzuje (to by ani neměla), s čím za ní klienti přijdou, a když to všem zúčastněným stranám vyhovuje (tzn není v tom zrada, podvod,...)?

Zirvith
21.12.2021 4 z 5

Knihu jsem koupila, protože mě zaujala už svým názvem. Není to sice téma, které by se přímo dotýkalo zrovna mě, ale týká se někoho, koho znám a pro koho je nevěra nepřekonatelný problém. Tak jsem si říkala, že by mu ta kniha mohla třeba pomoct. Ale napřed jsem si ji musela sama přečíst. Je zajímavá a dobře se čte, ale můj náhled na nevěru rozhodně nezměnila. To že v dnešní době většina lidí považuje monogamii za nepřirozenou ještě nic neznamená (pro mě prostě přirozená je a polygamii odmítám). V knize je však spousta zajímavých názorů a myšlenek a třináctá kapitola je psána tak trochu i pro mě, takže ta se mi líbila nejvíc. Kdežto čtrnáctá kapitola o nemonogamii mě spíše nudila :) Na nevěru mám vlastní názor, přestože jsem se s ní nikdy nesetkala.

DreamerX9
02.09.2021 4 z 5

Rozhodně má kniha co do sebe. Líbí se mi, že to není návod ale čistě více pohledů a odbornych zkušeností na vztahy i nevěru jako takovou. Perelová je skutečně perla v oboru a ať už knihu čtěte jen tak pro zajímavost nebo pro pomoc či nalezení odpovědí, je rozhodně přínosná

EllSeifert
30.08.2021 5 z 5

Ani nevím, co jsem od knihy očekávala, mohu však říct, že jsem velmi překvapená (v pozitivním slova smyslu). Autorka nabízí pohled „za zavřené dveře“ a ukazuje stránku nevěry, která obvykle zůstává veřejnosti skrytá. V žádném případě však ani jednu ze stran neomlouvá, spíše nezaujatě poskytuje podněty k zamyšlení se nad vztahy a jejich proměnou v dnešní době celkově. Na obrovském množství příkladů ze své praxe autorka dokazuje, že není vše jednoznačné, obzvláště pokud člověk miluje. Líbilo se mi i vysvětlení proč mají lidé zapotřebí být nevěrní a příklady ze života osob, kteří se z milenců stali manžely. Kniha se čte velmi dobře a je doslova nabytá informacemi.

teramacek
01.07.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila. Moc. Příběhy z praxe i názory paní doktorky, byť někomu můžou připadat možná příliš volnomyšlenkářské. Ale doba se prostě mění, vztahy a způsoby jakými můžou fungovat, ze kterých by mojí babičce údivem poklesla čelist, už zas tolik nešokují. Mně to přijde v pořádku. Život prostě... :)

samuelg0rd0n
02.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila a četla se jedním dechem. Ačkoliv nejsem moc velký čtenář, tak jsem měl za týden hotovo. Autorka v ní představuje, dle mého, nezaujatý pohled na manželská nebo partnerská soužití a nevěru. Vychází přitom výhradně ze svých mnohaletých zkušeností jako terapeutka. Kniha mi v některých ohledech otevřela oči a díky ní jsem si uvědomil, že by se na nevěru nemělo pohlížet černobílou optikou tak, jak je někdy prezentována v médiích nebo většinové společnosti. Vzhledem k tomu, že je velmi vysoká šance, že se s ní každý z nás, ať už v jedné nebo opačné roli, za život setká, tak bych knihu doporučil k přečtení. Autorka nikomu žádný názor nevnucuje a předkládá nepřeberné množství skutečných příběhů ze své praxe, díky kterým si právě člověk uvědomí, že každý příběh může mít i druhou stranu mince.

havranice
20.04.2019 3 z 5

V knize jsou podnětná zamyšlení ohledně toho, co vše v nynější době očekáváme od manželství ve srovnání s dobou minulou - že toho očekáváme opravdu neúměrně moc a pak býváme zklamaní. V další části se autorka věnuje nevěrám - podnětně a z mnoha stran zkoumá, proč k nevěrám dochází, co lidem nevěra přináší, proč často tolik riskují. Obě tyto části mi přišly dobré, objevné, autorka v nich vychází ze své bohaté terapeutické zkušenosti. O to více jsem byla překvapena poslední cca pětinou knihy, která je pro mě prostě nestravitelná. Autorka zjevně fandí všem formám soužití bez ohledu na pohlaví a počet osob a vybízí k "nezaujatému" přehodnocování tradičního a zjevně podle ní zpátečnického modelu myšlení, kdy se monagamie považovala za jedinou možnou formu správného soužití. Po těch pěkných a podnětných částech knihy jsem tímto ultramodernistickým závěrečným pohledem na vztahy a sexualitu byla poněkud překvapena....

nevěra partnerské vztahy rodinné vztahy sociální psychologie vztahy partnerské rozchody

Esther Perel
americká
2018  89%Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval
2008  68%Erotická inteligence
2020  93%Ochočená touha: Probuďte svou erotickou inteligenci

Kniha Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval je v