jprst jprst komentáře u knih

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Tuhle knihu mám ve své knihovně už téměř padesát let, kolikrát jsem ji četl, už nevím, ale je to jedna z mých stálic, po kterých občas sáhnu. Trochu mě mrzí, že u mých vnoučat se dočkala ohodnocení "dědův čtenářský pravěk", což jsou podle nich knihy, které je příliš neupoutaly.

31.12.2020 4 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Tak na mě tuhle sedl záchvat pracovitosti s tím, že uklidím tu část rodinné knihovny, kterou má vnoučata zcela drze zvou "dědův pravěk", i když tam také občas hrábnou (že by zázrak?). Začal jsem knihami Karla Maye a hned Duch LLana Estacada mě nalákal (už po kolikáté ?) a bylo po pracovitosti. Je to zkrátka jedna z knih mého dětství a na ty se prostě nezapomíná.

19.09.2019 5 z 5

Perné dny Perné dny Otakar Chaloupka

Jedna, s přivřením oka snad ještě jedna další povídka, jsou zajímavější a čtivější, zbývající se dají označit jako nic neříkající šeď a nuda.

09.09.2023 1 z 5

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Tak jak to autor umí, opět předkládá případ s promyšlenou zápletkou s překvapivými zvraty, doplněný povedenými dialogy s vtipnými hláškami, slušnou porcí přijatelného humoru, prostě prima počtení.

15.04.2023 5 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Místy dosti děsivá sci -fi s hororovými prvky, která se v současné době díky různým genetickým pokusům může čtenářům jevit jako jakési varování.

21.08.2022

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Autor předvedl, že poutavě a nenásilně dokáže zpracovat i takové vážné téma, kterým je lidská krutost a hyenismus bezohledných jedinců ve vztahu k bezbranným starým lidem.

20.08.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Opakování po mnoha letech a zase úplná spokojenost .Prostě klasický horor se vším všudy tak, jak má být.

12.04.2020 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Průměrný thriller, který nijak nevybočuje z řady jemu podobných, prostě nenáročné, i když v závěrečné části docela napínavé čtivo. Vyzkoušel jsem ještě pár dalších dílů a ty bych označil za zdařilejší.

09.11.2023 3 z 5

Zkáza Řádu Zkáza Řádu Jack Whyte

Třetí díl byl z mého pohledu z celé trilogie výrazně nejslabší a dosti nudný. Autor do děje opět zapracoval slušnou dávku historických informací, ale tentokrát způsobem připomínajícím spíše učebnici dějepisu, který by mohl méně vytrvalé a "odolné" čtenáře odradit.

23.06.2023 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Trapný pokus, který má jediný účel pobavit, ale ani to se autorovi moc nepovedlo. Je až s podivem, že z toho filmaři dokázali alespoň trochu stravitelný film, i když to také není žádná sláva.

20.05.2023 1 z 5

Smrt v oblacích Smrt v oblacích Agatha Christie

Příběh ve stylu záhad uzavřeného prostoru, ale tak nějak tomu chybí atmosféra honosných anglických sídel, kam Poirot zapadá výrazně lépe, i když na činnost jeho "šedých buněk mozkových" to vliv rozhodně nemá. Autorka předvedla s Poirotem i lepší příběhy, ale i tento si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení.

11.05.2023 5 z 5

Zmizelý Zmizelý Joseph Finder

Lehce nadstandardní thriller s hlavním hrdinou vzbuzujícím již brzy po začátku sympatie, který si ví rady v každé situaci. Svižný, poutavý, ale hlavně docela reálný děj dělá z příběhu příjemnou četbu třeba na propršený víkend.

21.04.2023 4 z 5

Přes mrtvoly Přes mrtvoly Michael Palmer

Povedená lékařská detektivka, počátek je sice poněkud zmatený a rozvleklý, ale jakmile se jednotlivé souvislosti začnou spojovat, příběh rychle nabere na dynamičnosti a napětí, což přímo svádí k dočtení na jeden zátah.

07.04.2023 4 z 5

Vinnetou III Vinnetou III Karel May

V mládí pro mne mayovky patřily mezi špičku dobrodružné literatury, shromažďoval jsem je i pro své děti, ty to s drobnými výhradami dokázaly ocenit. U vnoučat jsem ale dost narazil, sice jsem je přesvědčil k četbě, ale jejich hodnocení bylo dost podobné a dalo by se asi shrnout pod vyjádření ve stylu: "Bylo to docela dobré, ale jednou stačilo". Zkrátka čtou (a jsem rád, že čtou) a zajímají je jiné knihy, prostě jiná doba. Ale pro mne mayovky a tedy i tato své kouzlo neztrácejí a občas do nich nakouknu.

09.04.2022 5 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Zajímavá a čtivá historická detektivka, není to sice bůhvíjaký trhák, ale má všechno, co jsem jako čtenář od takového příběhu očekával, takže docela zasloužené čtyři hvězdy a asi si v dohledné době dám nějaké to pokračování.

29.11.2021 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Šedý průměr, z větší části se poněkud vlekoucí, mdlý a nezáživný příběh, který nezachránil ani dobrý epilog. Přesto si kniha své obdivovatele našla a najde, ale označení světový bestseller je podle mého názoru hodně přehnané.

04.11.2021 3 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Poutavý a patřičně napínavý příběh, ústřední dvojice se autorovi povedla, hlavní vyšetřovatel je sice dost neuvěřitelný, ale právě jeho postava dává příběhu tu správnou šťávu a láká k přečtení na jeden zátah.

21.08.2021 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Obvykle se tvorba autorů pohybuje v křivce lepší - horší, ale další kniha tohoto autora to vyvrací. Opět dobré, či spíše ještě lepší.

27.02.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Slušná, v některých partiích i docela drsná detektivka, jejíž kvalitu sráží poněkud přehnaný závěr, ale za přečtení to stojí a hodnocení čtenářů tomu odpovídá. Za mě výrazně lepší než "dobře", tedy čtyři poctivé hvězdy.

27.02.2020 5 z 5

Já, porota Já, porota Mickey Spillane

Prima počtení, nenáročná detektivka s detektivem drsňákem - týpkem, což my fandové knih R. Chandlera a jeho hrdinů můžeme číst takřka kdykoliv.

17.10.2023 4 z 5