Joges Joges komentáře u knih

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Krásná i napínavá, pravdivá a bohužel i smutná kniha. Trhák to sice není, kdo má rád fakta a napětí, příjde si na své. Osobně jsem rád, že mám tento titul v knihovně. Na některá období českých dějin by se asi zapomínat nemělo.

09.12.2011 5 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Chystáte-li se číst Kříže u cesty, připravte se na poloviční dávku napětí a poloviční přísun informací o počítačích. Tedy konečný verdikt - tři až čtyři body.

06.12.2011 4 z 5

Andělina země Andělina země Frank McCourt

Andělina země mírně zaostává za předchozím prvním dílem, přesto je to neskonale krásná a moudrá kniha.

01.12.2011 5 z 5

Kniha o Jizerských horách Kniha o Jizerských horách Miloslav Nevrlý

I když jde převážně o literaturu faktu, kniha je poutavá a dobře napsaná. Autor čtivým způsobem přibližuje čtenáři Jizerské hory formou povídek, pověstí, historických událostí, to vše je zasazeno do rámce dvanácti měsíců v roce. Po přečtení máte chuť vyrazit někam do hor.

30.11.2011 5 z 5

Pohrobci zla Pohrobci zla Nicolas d'Estienne D'Orves

Francouzský autor vydal svou prvotinu. Knihu složil ze dvou pramenů - osudů (událostí). Jeden pramen byl dobrý, napínavý. Druhý pramen byl poněkud chaotický a celkový dojem z knihy kazil. Škoda, jinak by to bylo plný počet bodů.

30.11.2011 3 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Nemohu upřít fantazii, ta zde rozhodně nechybí, výstavba děje je rovněž dobrá, ovšem podání příběhu a jazyk samotný mě příliš neoslovil. A začátek knihy silně připomíná Knihu džunglí od Kiplinga.

30.11.2011 2 z 5

Cesta životem a přírodou Cesta životem a přírodou Ernest Thompson Seton

Nádherná kniha přírodovědce, malíře a spisovatele E. T. Setona. Autor popisuje svůj život od dětství až po stáří. Nejsou to jen suchopárné popisky a fakta, "Cesta životem a přírodou" je krásné a zajímavé vyprávění. Milovníci přírody knihu jistě ocení.

30.11.2011 5 z 5

Zapomenutý pergamen Zapomenutý pergamen Philipp Vandenberg

I když "Zapomenutý pergamen" není žádný trhák, na dobrodružné osudy krásné Afry rád vzpomínám (děj knihy se odehrává v 15. století v Evropě). Autor Vandenberg mě po dobu četby udržoval ve stálém napětí, takže mohu konstatovat - byla to dobrá kniha.

Sám proti osudu Sám proti osudu Antonín Zhoř

Tuhle knihu jsem musel číst ve škole, nakonec mě velmi překvapila. Asi po padesáti stranách jsem se od ní nemohl odtrhnout. Od té doby mám rád knihy s osudy lidí, kteří v životě nedostali nic zadarmo, přesto něco dokázali.

Osmý hřích Osmý hřích Philipp Vandenberg

Docela vzrušující a napínavá četba. Dva příběhy, které se na konci knihy střetly. Předposlední fantaskapitola byla však úplně mimo, tu bych vypustil.

Smoke a Shorty Smoke a Shorty Jack London

Tato kniha z drsného severu vypráví o dvou kamarádech. Je plná odvahy a hrdinství, které se mi nadlouho ukotvily v paměti. Jak jsou naše všední starosti malicherné.

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Tuto knihu zbožňuju. Tváří se jako Popelka, přesto je v ní ukryto tolik krás, bolesti i radosti najednou. Autor, ačkoliv básník, zde popisuje události ze svého života krásným poetickým jazykem. Klobouk dolů, pane Seiferte.

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Má oblíbená básnická sbírka. Seifert prostými verši dokonale vystihl všechno, co měl rád a co mu bylo blízké. Jediná Nobelova cena za literaturu v české kotlině byla udělena zcela právem.

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Morbidnosti jsem nevyhledával, napínavé pátrání a cesta po stopách (indíciích) mě však šíleně bavila.

Noc nad oceánem Noc nad oceánem Ken Follett

Tato kniha byla o něco málo slabší, Follett se možná pokoušel o nezvyklý román, přesto jsem se u knihoy příjemně bavil. Na některá pokračování a nové osudy hrdinů jsem se doslova těšil.

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Nervy drásající thriller to nebyl, četba však byla příjemným zážitkem. Odnesl jsem si nové poznatky.

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Stezku odvahy jsem přečetl asi pětkrát. Nebo sedmkrát? Bylo to už dávno, krátce po prvním vydání knihy. Prožitek z četby byl strhující, a tak jsem ji během několika let začínal číst znovu a znovu. Děj knihy se nenápadně rozbíhá, vrcholí a s velkým napětím graduje. Zapletal prostě umí psát a Jizerské hory mě od té doby přitahují jako magnet.

29.11.2011 5 z 5

Sedmička: Klukovská dobrodružství na řece Sedmička: Klukovská dobrodružství na řece Miloš Zapletal

Výborná četba z vodáckého prostředí. Počáteční děj pozvolna roztáčí kolo náhod a staví do čela románu trojici kluků, kteří jako nováčci vstupují do vodáckého oddílu. Hlavním hrdinou je Pajda, který to nemá v životě jednoduché. Má totiž kratší nohu. Neschází mu ale píle a vytrvalost, se kterou to dotáhne daleko. Dále nebudu prozrazovat, jen musím podtrhnout, že čtení stojí za to. Zapletal píše v první osobě. Vyprávění je o to víc autentické a nezaměnitelné. Sedmičku jsem přečetl několikrát a nikdy nenudila. Stala se z ní kultovní záležitost.

29.11.2011 5 z 5

ZET – Miloš Zapletal: „Pět životů“ ZET – Miloš Zapletal: „Pět životů“ Ivo Jirásek

Kniha "Pět životů" aneb Sborník ZET je obrovskou studnicí námětů a rad pro ty, kdo se zajímají o skauting, hry, hodnotnou literaturu i o psaní. Jsou tu sborníkové příspěvky autora i jeho přátel? Různými názory i samotným životem spisovatele se můžete jen a jen inspirovat.

Cesta do Ixtlanu Cesta do Ixtlanu Carlos Castaneda

Zvláštní to kniha. Zprvu máte chuť ji odložit, pokud však u čtení vydržíte a čtete dál, kniha vás jistě zaujme. Mně tedy zcela dostala. Carlos Castaneda popisuje v knize setkání s novodobým šamanem donem Juanem, který jej svým způsobem učí nazírat na svět.