joachim36 joachim36 komentáře u knih

Ostrov přátelství Ostrov přátelství Miloš Zapletal

Já jsem jako kluk tuto literaturu nikdy nevyhledával a nečetl. Do skauta jsem nechodil. To radši sám do lesa na kole. Pak jsem se dostal ke knihám Miloše Zapletala o všemožných hrách a jednoho krásného dne jsem si z antikvariátu odnesl skvost. Jeho knihu o vedení skautksého tábora. To mě nadchlo a uvědomil jsem si, že jsem od táty kdysi dostal Ostrov prátelství, se slovy, že to je lepší než Foglar. Po letech jsem si ji konečně přečetl a musím dát za pravdu tátovi a všem, kteří zde o ní tak hezky píší. Ano, knihy Miloše Zapletala jsou boží. Jsem rád, že díky takové knize si člověk uvědomí, jak moc takový zážitek může mladému jednotlivci změnit život v pozitivním slova smyslu.

20.10.2020 5 z 5

Spravedliví zrádci. Sousedé z Volyně Spravedliví zrádci. Sousedé z Volyně Witold Szabłowski

"Když jedni zabíjejí, druzí přicházejí s pomocí" - Ukrajinci, Poláci, Židé, Němci a Češi jako sousedé na Volyni. Díky této knize velmi dobře napsaných a sestavených reportáží, se můžete seznámit se smutnými událostmi, která se během druhé světové války a po ní staly na Volyni. Vzhledem k tomu, že tam žili i naši bratři a sestry Češi, tak bychom si knihu neměli nechat ujít. A to tím spíše, jak se dozvíme, že se nemáme zač stydět.

28.12.2019 5 z 5

Kde se stala chyba? Kde se stala chyba? Bernard Lewis

Take si ze školních lavic pamatujete vyprávění o tom, jak ve středověku byl arabský svět kulturně na výši oproti kontinentální Evropě? Už vám nikdo neřekl jak to bylo dál, že se to celé naprosto obrátilo a pokračovateli antiky se stala právě kontinentální... potažmo celá západní civilizace? A už vůbec nikdo vám neřekl jak se ta proměna otiskla do psýchy islámského civilizačního okruhu? Pokud se to chcete dozvědět tak si určitě přečtěte tuto knihu.

08.06.2019

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

V podstatě to je příjemná romantická pohádka. První díl je dle mého názoru zdařilá verze moderní popelky - krásky a zvířete. Druhý díl mi už přišel jako zbytečná recyklace a nastavování kaše. Nebyl jsem ho schopen ani dočíst. Ale první kniha je solidní romantická záležitost, zde i výrazně podhodnocená. Co se týče BDSM vlastně tam nic není, fakt jenom romantika. Když se o té knize pobavíte s lidmi z BDSM komunity, jenom se pousmějí. Četl jsem v originále, tak nevím jestli knize neubral překlad.

27.01.2018 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Překvapivě svěží povídkový soubor mi svým imaginativním stylem psaní a smyslem pro humor opravdu konvenoval. Občas nějaké povídky v určitých pasážích lechce drhly, ale vždy to vyrovnala závěrečná pointa.

03.09.2022 5 z 5

Čekal jsem více "historie", každopádně i tak kniha přináší spoustu zajímavých střípků, které nemusí být tak známé. Často jsem se při čtení přistihl s pocitem, že by se mohlo jít do většího detailu a rozebrat věci podrobněji. Naštěstí kniha obsahuje odkazy na jiné autory a další literaturu, což zvídavý čtenář ocení. Když se v knize objevila kapitola o covidu, nejprve mi to přišlo jako zbytečné tahání pěny dní do knihy, která je přeci jen o delších časových řadách. Během čtení jsem ale změnil názor. Jsou to sice jen dva roky, ale já už málem zapomněl čeho všecho jsme byly svědky. Jsem rád, že to v té knize je a že to tam i zůstane pro čtenáře, kteří si to budou číst v budoucnosti. Třeba to ocení.

06.02.2022 4 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Ve snu by mě nenapadlo, že český odboj vyhazoval do povětří budovy v hlavním městě reichu. Skutečnost, že jsem se toto dozvěděl teprve nyní z komiksu hovoří buď o mé ignoranci, nebo o tom, že při výuce dějepisu se nikdy nestihne projít 20. století. Miloval jsem staré komiksy v abíčku, a toto mi je moc připomíná a tak dávám plný počet hvězd, přestože z hlediska příběhu je to takové přeskakující a několikrát jsem měl pocit, že by se mohlo jít do větší hloubky. Každopádně vynikající odrazový můstek k dalším materiálům.

31.05.2021 5 z 5

To To Stephen King

Před mnoha, mnoha lety jsem si kdesi na nějakém letišti pořídil "IT" - 1367 stránek anglicky psaného textu. Po pár desítkách stran a se slovníkem po ruce, jsem na čtení rezignoval. Poté se narodil Kindl s integrovaným slovníkem a já začal, konečně, číst knihy v angličtině, což je věru vynikající věc. TO bylo zasunoto někde hluboko v mé paměti, až se mi do ruky dostala kniha od Štěpána Krále - Memoáry o řemesle, což je tak trošku Štepánův životopis. I zjistil jsem, že je to člověk s neobyčejným pozorovatelským talentem a s obrovskou schopností vypravovat příběhy. Tak jsem si vzpoměl na TO. Jsouce již schopen číst v cizím jazyce, jsem se do toho rozsáhlého díla pustil. Mám radost, že jsem si přečetl ty memoáry, neboť dětství, které autor prožil v Maine krásně osvětluje svět knihy a svět dětských hrdinů. Bavilo mě číst ty jednotlivé kapitoly, bavily mě jednotlivé postavy, líbilo se mi přeskakování časových linií. Užíval jsem si Mikovy zápisky o historii Derrry. Trnul jsem napětím, když byl Losers club šikanován bandou Henryho Bowerse. Přemýšlel jsem o klaunovi, o amorfním zlu, co se to a proč se to děje? Užíval jsem si k dokonalosti vykreslené postavy dospělých, a jak koliduje jejich svět se světem dětí. Do momentu, kdy naši hrdinové vstoupí do kanálu, má za mě kniha 5 hvězd podtržených. Ta poslední část, kdy kniha spěje ke svému vyvrcholení, pro mě byla jakousi ledovou sprchou. Jako by najednou kouzlo předchozího zhaslo a na místo toho přišlo TO. Ale jakési velmi zjednodušené, neúplné, nedosahující kvalit toho co tomu předcházelo. Alespoň tak jsem to subjektivně vnímal. Jako by Štěpánovi došla trpělivost, už aby TO měl dopsané (po těch letech se mu nedívím).... Možná jsem to jen nepochopil, nebo pochopil špatně. Bohužel ty poslední kapitoly mě zanechaly zklamaného :-( Sám nevím jaké hodnocení tomu mám dát. Napsané je to vynikajícně. Naprosto chápu lidi, které mrzí, že Štěpán Král se věnuje žánru, kterému se věnuje :-) Leč jeho to tak baví, jak o tom píše ve svých memoárech.

02.05.2020 3 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Jééé tak jsem tu panečku skoro jediný, komu se knížka líbí opravdu hodně moooc, zatímco filmovou adaptaci považuji, s prominutím, za neuvěřitelnou sxxxxx, nemající s předlohou takřka nic společného. Zachycení genia loci v komiksu je tak magické a tak krásné... asi takřka nepřenositelné na jiné médium. (Nebo, že by to šlo, mohlo jít, když to funguje pro sin city?)

21.01.2017 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Znám minimálně dvě počítačové hry (och jaký to přeci jen pokleslý druh zábavy :-) ), které ze zkazky o Převorství Sionském těží daleko více a přinašejí také daleko lepší příběh než je tato.... brak.
Ale chápu, že pro někoho kdo předtím nikdy neslyšel o Plantardovi, Svatém grálu a svaté krvi, nebo pokladu z Rennes-le-Château to je DOOPRAVDY NĚCO!!!
Každopádně doporučuji dnes už starší počítačové hry Broken Sword - Shadow of the Templars a Gabriel Knight - Blood of the Sacred, Blood of the Damned.
Budete se bavit více než s panem Langdonem - s Gabrielem teda určitě!

09.11.2016 1 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Je to již hodně dlouho co jsem tuto knihu četl, ale ten pocit, jak jsem se dusil smíchem... ten si tedy doopravdy živě pamatuji :-)

28.10.2016 5 z 5

Falešný poplach Falešný poplach Bjørn Lomborg

Setrvačnost lpění na dogmatech je asi pro homo sapiens příznačná. A tak jako dříve byla Země placatá, přestože mnozí říkali, že tomu tak nemůže být. Jindy zase Země byla středem celého Vesmíru, čemuž mnozí heretici oponovali a mluvili o Sluneční soustavě. Důkazy existovaly, ale kdo nechce vidět ani slyšet, tak nevidí a neslyší.
Dnes je neotřesitelná a velmi zakořeněná představa, že Člověk je příčinou všeho zlého co se na planetě děje. Tato vpodstatě misantropická představa, bohužel brání racionální diskusi, jaké kroky bychom měli podniknout jako lidstvo k řešení jednoho z mnoha problémů kterým čelíme.
Heretik Bjorn Lomborg krásně dokumentuje, že zvolená cesta asi nebude úplně optimální z hlediska "cena X výkon", navíc odčerpá značné zdroje, které pokud by byly vynaloženy účelněji, tak bychom jako lidstvo, a v konečném důsledku i planeta Země na tom byly značně lépe.

Po přečtení knihy mi v hlavě vyskočila otázka k čemu by planetě byla dekarbonizace, pokud by například došlo ke kolizi s meteoritem z Taurid, což je meteoritický roj, se kterým oběžná dráha Země dvakrát ročně pravidelně koliduje?
Ale ona možná bohyně Gaia ráda meteority....

18.03.2023 5 z 5

Válka na Ukrajině: kontext Válka na Ukrajině: kontext Petr Holý

Idealní formát knihy pokud nemáte čas načítat obsáhlejší spisy a tvořit si vlastní mozaiku z informací od vícero autorů. I přes poměrně stručný rozsah se jedná o trefu na komoru. Autor má dar, který jsem vždy obdivoval u svých velkých učitelů. A to sice, že redukcí sdělené informace jsou velmi pregnantní a neztrácejí mnoho ze své komplexity.

19.02.2023 5 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Jo, Opona je opravdu vydařený román. Doslova jsem ho zhltal. K závěru je to občas až crazy. Těšil jsem se na konec ála návrat Edmonda Dantése, ale to si může čtenář jen sám vymyslet, co by Josefovi Kraalovi přál. Knihou čtenáře doprovází humor a vynikající imaginativní jazyk. Ze spousty myšlenek a tezí, které v knize zazní musí dnešním levičákům praskat cévky. A to je příjemný bonus, kvůli kterému dávám plný počet hvězd :-)

11.09.2022 5 z 5

Světová válka Z Světová válka Z Max Brooks

Dostal jsem jednu takovou nepříjemnou nemoc, pocházející z Číny, a v lepších chvilkách jsem si jí chtěl ukrátit četbou nějaké zajímavé knihy. A byla mi doporučena právě tato. Zombie apokalypse moc neholduji, nikdy jsem nic takového nečtl, filmy vynechával a tak jediné letmé setkání probíhlalo přes pár počítačových her. Ale této knize musím dát palce nahoru! Nebezpečný vir, který se začne šířit z Číny do celého světa, až ho celý pralyzuje. Různé státy na něj reagují různě a s různým účinkem. Lidé se v zoufalství snaží utéct kamkoliv, aby zachránili holé životy. Podaří se jim to? Podaří se světu zvrátit nebezpečnou pandemii Zombie? Ideální četba pro překonávání jedné nepříjemné nemoci.

06.03.2021 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Překvapilo mě vylíčení kulturní revoluce, zajímalo by mě jestli je tomu tak i v čínském vydání? Bavily mě ty zvláštní příměry, které působí jak z jiného světa. Jako celek mi to ovšem přišlo takové podivné a né moc zábavné. Od světově nejlepšího celeru jsem čekal asi něco jiného.

28.12.2019 2 z 5

Fakta a mýty o energetice: Jak vrátit debatu o energetice zpátky na zem Fakta a mýty o energetice: Jak vrátit debatu o energetice zpátky na zem Václav Smil

Dnes se z jedné strany na člověka valí informace o tom, jak jednou se na Sahaře vybuduje obří fotovoltaická elektrárna, která bude zásobovat elektřinou půl zeměkoule. Školáci v pátek chodí stávkovat za klima a proti jaderným elektrárnám. Každý den nějaká další automobilka oznámí přechod na elektromobilitu. A potom někdo v rádiu řekne, že na nic z toho nemáme připravenou páteřní rozvodovou síť. Někdo jiný k tomu dodá, že ve hře o klima je tolik proměných, žo o některých ani nevíme. A tudíž snahy aktivistů připomínají boj proti větrným mlýnům, s tím paradoxem, že mimo jiné i o ně se bojuje. Tak kdo se v tom má vyznat? Pokud si chcete rozšířit obzory a zorientovat se v problematice energetiky, tak vřele doporučuji právě tuto knihu.

12.06.2019 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Rozhovorová forma knihy není vyloženě špatná, text je přehledně rozčleněn do kapitol, které vždy řeší nějaký okruh otázek. Kniha je také velmi zdařile graficky zpracovaná. Občas mi ale přišlo, že by některá témata mohla jít do větší hloubky, místo toho přijde otázka, která přejde na jiné téma. Přeci jen si člověk ledasco četbou této knihy uvědomí, a poslední kapitolou obzvláště. Přesto bych ale více preferoval ucelenější formu knihy než je rozhovor. Nadruhou stranu, při vytížení pana Koláře, by taková kniha možná nikdy nespatřila světlo světa, a to by byla škoda.

24.02.2019 4 z 5

Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Ruka noci podaná – Základy rodinné a krizové připravenosti Václav Cílek

Praktické. Užitečné. Inspirativní. Mít tuto knihu v rodinné knihovně je určitě dobrý nápad. Protože, co kdyby náhodou?... A štěstí přeje připraveným.

29.12.2018 5 z 5

Už vím proč 1. Už vím proč 1. Eduard Škoda

Díky této knížce, jednou v budoucnosti, někdo opět vybuduje civilizaci :-)

02.12.2017 5 z 5