jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Půvabný příběh o rodině, která umí zvednout náladu, dostat hlavní hrdinku z chmurů a ještě ji naučit najít samu sebe. Romantická linka mezi hlavní dvojicí je jen nenápadná, sledujete ji jen na pozadí těch rande, ale je to milé. Pro někoho tam bude té romantiky prostě žalostně málo, ale za sebe musím napsat, že hlavním přínosem knihy bylo především pozitivní naladění před Vánoci. To se povedlo bravurně.

27.12.2021 5 z 5

Nadechni se Nadechni se L. S. Hawker

Napínavý příběh hledání pravdy v poněkud americkém stylu. Chata, hory, zbraně, motel, rodinná tajemství... Zaujalo mne, že kluk, se kterým Petty hledá odpovědi o svém životě, vlastně vůbec není hrdina, má i špatné stránky a svoje problémy a neumí si se situací úplně dobře poradit. To bylo příjemné. Jinak je ale příběh takový hodně přitažený za vlasy. Jo a kdo hledá romantiku, tak tam tam tedy zrovna moc není. Ale oddychové čtení je to pěkné.

27.12.2021 3 z 5

Laskavý jed Laskavý jed Natalie Mae

Tento půvabný dobrodružný příběh jednoho laskavého děvčete mne okouzlil. Jde o první knihu ze série. Opravdu dobře se četl, Zahru byla prostě taková svérázná a krásně se jejíma očima dívá na celý svět. Dostalo mne, že postavy v knize nejsou černobílé. Ne, jsou nádherně prokreslené a když je poznáváte, prostě blíž tak jako Zahru, začínáte je mít rádi, ať jsou jací jsou. Také mne pohltil i celý ten svět včetně problémů, které v něj jsou a nemají jednoznačné řešení a postavy se s tím budou muset nějak poprat v dalších dílech. Škoda jen ztráty jedné z postav, která mi přirostla k srci a její ztráta bolí.

27.12.2021 5 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

(SPOILER) Dovolím si vyjádřit se rovnou k celé trilogii Ledová krev. Tenhle příběh objevování sebe sama a svých schopností, včetně schopnosti někoho milovat, byl v prvních chvílích okouzlující a dobře se četl. Horší to bylo, jak přišly na scénu rozpory, nedorozumění, odloučení hlavní dvojice, chvilkové zakolísání ve vztahu. A velmi těžké pro mne bylo, když na scénu přišla celá ta situace s posednutím minaxi. Jak já nenávidím, když člověk není sám sebou a jedná za něj někdo jiný, ach jo. Vím, že tím získal celý příběh svou zajímavou zápletku, ale pro mne bylo těžké knihu číst. I když jsem věděla, že spěje k pěknému happyendu. Rozhodně je to ale kvalitní a zajímavý příběh lásky dvou bytostí, který stojí za přečtení.

18.12.2021 3 z 5

Dědička světla Dědička světla Emily Bold

Duologie Stříbrné perutě jsou primárně o milostném trojúhelníku, nedorozumění, bolesti, pomstě a intrikám. A hodně o nedůvěře. Při čtení jsem z knihy neměla dobrý pocit, deptala mne ponurá atmosféra, která se příběhem nesla. Romantika poznamenaná nedorozuměním, odsuzováním a nedůvěrou mne taky zrovna nedostala. Musím ale uznat, že je příběh čtivý, psaný z pohledu dvou hlavních postav na střídačku, jsou tam i akčnější části, které prokládají monology, kdy se postavy snaží vyrovnat s tím, co tedy cítí k tomu druhému a co s tím. Celkově mne ale kniha spíš zdeptala, než že bych se po přečtení cítila dobře.

17.12.2021 3 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Dívčí román s fantazijními prvky se dobře čte a myslím, že tenhle styl, stejně jako v knize "Útěk za láskou", autorce sluší. Myslím tím takový rádoby hollywoodský přehnaný styl s bodyguardy, pancéřovanými auty, utajením a podobnými divnostmi, které jsou vlastně nakonec takové pohádkově příjemné. Navíc autorka krásně píše o děvčatech, které prostě přijímají realitu, jak je, i když plně nechápou všechno. Je to roztomilé a moc příjemné číst.
Jediné, co mi na knize opravdu, ale opravdu hodně tentokrát vadilo, byla právě romantická linka. Tak, jak již podotkly jiné čtenářky, prostě není tam dostatečně popsané, proč se ten démon do Anny zamiloval. Prostě to tam je uvedené jako fakt a nic k tomu. Není to uvěřitelné, nevěříte tomu... a přitom stačilo tam prostě napsat víc o jeho pocitech, o jeho pohledu na věc. No, škoda. To ubírá knížce na zajímavosti.

01.12.2021 4 z 5

Jsem zlodějka? Jsem zlodějka? Abigail Rayner

Půvabná vtipná dětská knížka pro začínající čtenáře. Na každé stránce je jen trochu textu a k tomu veliké milé ilustrace. Příběh má krásnou pointu a je poučný, dá se o něm s dítětem potom mluvit a zůstane mu v paměti. Syn knihu četl hned v první třídě, jakmile přešli na malá písmena (měl genetickou metodu čtení, takže četl brzy) a četla se mu dobře, ilustrace mu pomáhaly, aby věděl, o co tam jde. I když nemá aktuálně v oblibě číst knihy s ženskými hrdinkami, tady převládl zájem o "zlodějské" téma a taky to, že je ve hře krásný zelený diamant (syn je nadšený z minerálů a kamenů).
Knihu bude mít dítě přečtené velmi rychle, textu tam moc není. Pro nás je to jednoznačné pozitivum knihy, ale tady raději upozorňuji, že kupujete knížku, kterou dítě přelouská fakt rychle.

16.11.2021 5 z 5

O ničem O ničem Vlastimil Brodský

Tato netradiční knížka je pro mne překvapením. Sama bych ji pro syna na čtení nikdy nevybrala, neboť je "stará". Znovu vydaná v roce 2017, ale prostě padesát let stará. Může taková knížka něco říct dnešním dětem? No, očividně může. Syn ji četl sám na začátku druhé třídy. Kniha je výborná v tom, že na každé straně obsahuje jen pár řádků textu, takže dítě neodradí od čtení. Na každé stránce je ilustrace. Autor si nádherně pohrává se slovy, s naším jazykem. Tohle opravdu v přeložených zahraničních knížkách nenajdete. Jde o milý příběh, kde "nic" potká klauna. Samotné "nic" je opravdu pěkně popisované, za pomocí ilustrací, dítě opravdu ví, o kom to čte a hned to pochopí. Syna kniha bavila, neodradil ho "nemoderní" vzhled ilustrací. Navíc vesele vtipkoval před všemi, že teď čte knížku, která je "absolutně o ničem" a potutelně se usmíval. Pro malé čtenáře doporučuji, nemusíte se bát toho, že je kniha stará. Tato je nadčasová.

16.11.2021 5 z 5

Na hraně zapomnění Na hraně zapomnění Jessica Ann Redmerski

Myslím, že jde o hezky napsanou Young Adult romanci se sladkým koncem, kdy ve většině času jde o krásný roadtrip příběh a dobrých knih o cestování dvou lidí zas tak moc není. Nečekejte hluboké myšlenky, ale naopak spíš pár klišé, klasické přehnané reakce, hodně vyhrocené situace a spoustu lechtivých popisků (fajn, že to bylo i realisticky včetně, ehm, následků nad druhý den a tak). Je tam tolik těžkých témat, že stěží budete věřit, že toto se mohlo stát, kniha není zrovna moc realistická, ale o to v tomto žánru vlastně nejde. Osobně si cením hlavně toho popisu cestování - tam jsem si plnými doušky vychutnávala všechny ty strasti autobusových cest a poté i možnosti ohledně cestování autem. Psána je z pohledu obou dvou aktérů, na střídačku, což je fajn. Je dobré si uvědomit, že aktérům knihy je 20 a 25 let, tedy pokud si chce příběh přečíst dívka, které je patnáct, měla by očekávat, že se postavy budou chovat jako 20+ a bude to popisováno více pro 20+.
Na čtení pokračování této knihy se neodvažuji, pro mne je to hezky uzavřené tak, jak to je.
PS: tak hezky tam hovoří o písničkách, že jsem si je k tomu čtení některé musela pouštět, hlavně Dust in th Wind.

12.11.2021 5 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

Svět her a virtuální reality s odvážnou hackerkou v hlavní roli, to jsem si prostě nemohla nechat ujít. Velmi mne bavilo objevovat s Emikou jednotlivé intriky, pozadí událostí, tajemství. Knihou se dobře nesla linka nových přátelství a velmi si cením, že se Emika chovala konzistentně, měla v hlavě srovnané, na čí straně je a čeho chce dosáhnout, měla určité zásady. Prostě taková hrdinka, kterou jsem mohla obdivovat. Romantická linka je v knize spíš v náznacích, ale velmi hezká a milá. Vnímala jsem jinou kulturu, prostředí Japonska je podle mne vidět z chování Hidea a přišlo mi to celkem pěkně naznačené. V některých scénách při Warcrossu jsem se občas nechytala v tom, co se děje, ale myslím, že to čtivosti neuškodilo.
Kniha má i druhý díl, který dobře navazuje a vysvětluje to, co je tady jen v náznacích. Určitě si knihu přečtu vícekrát, hodně mne zaujala.

08.11.2021 5 z 5

Ónyx - Všetko bude inak... Ónyx - Všetko bude inak... Jennifer L. Armentrout

Druhý díl této young adult série s tématem nadpřizených věcí se nese v duchu nedůvěry a poznávání světa a problémů, kterým Luxové musí čelit. To, co dělalo ministerstvo a Deadalus mne děsilo a četla jsem s napětím (a to jsem nečekala, jak moc se to potom vystupňuje v dalších dílech). Vlastně celý tento díl jsem jen trnula, kdy se co pokazí. A vztah hlavních hrdinů? Dělali chyby, ale to k tomu prostě patří. Děj se docela táhne, víc je kniha o rozebírání vztahů a pocitů.
Kniha je zatím dostupná jen ve slovenštině.

07.11.2021 5 z 5

Kamarádi auta Kamarádi auta THiLO

Uff, tahle kniha se podle mne moc nepovedla. Rozhodně ne v české verzi (možná v původní němčině to bude v pohodě). Jde o obrázkové čtení, text psaný velký písmeny a chytlavé téma ohledně aut. Takže jsme po ní sáhli v době, kdy syn začínal s genetickou metodou čtení (velká písmena) hned v první třídě. Ale čtení byl doslova horor. Na stránkách je moc textu, takže nám je začínající čtenář nechtěl číst a děsilo ho to. Bál se, že to nezvládne. Vzhledem k tomu, že jde o překlad z němčiny, tak text NENÍ reálně uzpůsobený malým českým čtenářům. Rozhodně kniha není vhodná pro genetickou metodu čtení, to ani omylem. Slova jsou náročná, obrázky v textu vůbec nepomáhají čtení. Příběh je hrozný, náš prvňáček se v něm ztrácel, měla jsem tedy co vysvětlovat. Pletly se mu postavy mezi sebou, neorientoval se v tom. Neobsahuje žádné solidní poselství, nic, co by ve mne probouzelo pocit, že čas strávený nad touto knihou synovi k něčemu byl. Myslím, že jsou na trhu rozhodně lepší knihy pro malé čtenáře. Rozhodně nedoporučuji pro dítě, která má se čtením problémy, čtení pak bude utrpením a problémy spíš prohloubí.

07.10.2021 odpad!

Edison – Záhada ztraceného myšího pokladu Edison – Záhada ztraceného myšího pokladu Torben Kuhlmann

Velmi půvabná kniha pro malé čtenáře, která nabízí dobrodružný příběh a dechberoucí ilustrace. Syn ji začal číst na začátku druhé třídy, což je i docel brzo vzhledem k tomu, že text obsahuje občas náročnější slova (pro druháka). Čte ji ale s nadšením a odhodláním. Na knize je půvabné, že text je často oddělen ilustracemi a začínající čtenáři nemají ten tísnivý pocit, že je zahltí text a písmenka. Lépe se jim chápe ten děj. A hlavně, můj syn není rozhodně žádný nadšenec do knih, číst v podstatě nechce, ale tuhle knížku čte rád. Za mne výborná volba, jak podnítit v dětech lásku ke knihám a čtení dobrodružných knih. Je cenným kouskem naší knihovničky.

07.10.2021 5 z 5

Stella z Kalvendie Stella z Kalvendie Nikola Machová

Česká fantasy o vyvolené dívce, která v jednadvaceti vpadne do kouzelného světa a holt ho zachrání. Co se týká děje, celkem odsýpal, šlo o takové klasické klišé - je vyvolená, musí všechno najednou zvládnout hrozně rychle, je tam pěkný elf, který ji všechno naučí, spousta věcí jí jde sama od sebe... jenže celá kniha byla tak hrozně plochá. Bez emocí. Nebylo tam nic, čeho bych se mohla chytnout a do knihy ponořit. Kouzelný svět vůbec nebyl promyšlený. Nechápala jsem portály, nechápala jsem, že měli stejný jazyk (češtinu), jak to souviselo s planetou zemí. Nechápala jsem hrdinku, která vším jen tak proplouvala jako hadrová panenka nesená autorkou. Připadala mi taková bezpáteřní. Kouřila, bylo jí všechno tak nějak jedno, ani pořádně neprojevila emoce po tom, co ji bývalý podvedl.

Naprosto mne to neoslovilo. Rozhovory mi připadaly plytké, chtěla jsem se chytit romantické linky, ale ta se mi už vůbec nelíbila. Sečteno podtrženo, myslím, že na české scéně máme lepší a promyšlenější fantasy knihy s romantikou.

31.08.2022 1 z 5

Tím všechno začíná Tím všechno začíná Robyn Schneider

(SPOILER) Smutně zvláštní kniha plná ironie. Myslím, že se autorce celkem povedlo psát z pohledu kluka, kterému se po nehodě změnil život. Celá kniha je zvláštním popisem postupné změny přátel a party v posledním ročníku americké střední. Kniha není vtipná, ne, je sarkastická a jsou v ní rozhovory a věci, které vyvolají takový ten úšklebek na tváři, kdy se chcete smát a pak vám dojde, že vlastně nechcete a ještě přemýšlíte, jestli byste radši neměli plakat a pak si to rozmyslíte.
(pozor spoiler) Nerada čtu knihy o vztazích, které tak nějak hloupě nevyšly. Na to je dost reálných příběhů v reálném životě různě v okolí. Do knížek si chodím pro připitomělé úsměvy ze šťastných romantických vztahů. A tady se na hlavního hrdinu dívka vykašle a tak nějak, no, ani nevím proč, to její vysvětlení jí nějak nebaštím. Je to smutné a hořké. Po přečtení knížky jsem měla akorát "blbou náladu". Nicméně hvězdičky si za čtivost i zvláštní téma zaslouží.

18.08.2022 3 z 5

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Příběh nově nalezené osmnáctileté princezny, poznávání japonské kultury a zvyků, hledání svého místa ve světě, poznávání, kdo je přítel a kdo nikoliv. Tahle pohádka byla milá. Trapasy a chyby, kterých se malý tokijský motýlek dopustil, jsem zvládla zkousnout, prostě to k tomu patřilo. Vztah mezi princeznou a mladým osobním strážcem byl milý a pro naši kulturu tak trochu netradiční, takový pohádkový. Jen mi velmi chyběl nějaký epilog po delší době, nemám ráda, když se příběh končí tak brzy a četla bych si i dál o jejich vztahu.

15.08.2022 5 z 5

Udržitelně zamilovaná Udržitelně zamilovaná Chantal Schreiber

Dívčí románek pro 12-15 letá děvčata. Myslím, že cílové skupině by se kniha líbit mohla. V knize najdete typické problémy puberťaček - kamarádka, která hlavní hrdinku zradí, nové přátelství, lásku ke zvířatům, sourozenecké vztahy, hledání se... vše jen tak zlehka po povrchu. A samozřejmě láska k nějakému fešákovi a postupné navazování nějakého vztahu. Jsem mimo cílovou skupinu a tak jsem knihu četla ze zvědavosti kvůli tomu tématu udržitelnosti. Nepřišlo mi to ale nějak zajímavě pojaté. Prostě děvče je veganka (hned do očí bije její postava, pardon, ale veganky jsou obvykle spíš vychrtlá děvčata a obecně je veganství v tom citlivém věku dost problematické pro zdraví a celkem hazard... myslím že kniha až moc zjednodušuje ten problém). Rodiče mají bezobalový obchod. A maminka kompenzuje to CO2, které vznikne kvůli jejímu letu do USA. Nedozvěděla jsem se ale nic inspirativního a zajímavého k tématu, byla to jen líbivá kulisa, takové velmi idealizované pozlátko pro dívčí románek.
Pokud nejste v cílové skupině 12-15 letých dívek, asi vám kniha nemá moc co nabídnout.

08.08.2022 2 z 5

XOXO XOXO Axie Oh

(SPOILER) Romantický příběh s rozporuplným koncem. Dívka shodou různých divných náhod potká populárního kluka a potom s ním i stráví pár měsíců ve škole v Koreji. Potud to byl milý příběh, hezky se rozvíjela i přátelství v nové škole, nastíněné byly vztahy v rodině. Příběh se většinu času odehrává v Koreji, bylo pro mne zajímavé snažit se pochopit jinou kulturu, jiné prostředí, jiný náhled na svět. Jenže mi to autorka moc zrovna neusnadnila. Já nevím, jak další čtenáři, ale já to prostě nějak nepochopila.

(pozor spoiler!) Nepochopila jsem, co tam tady vlastně řeší ohledně vztahů, proč něco je problém a něco není a vůbec jsem nepochopila, proč hlavní hrdinka odjíždí, když v Koreji našla vše, co chtěla - lásku i přátele, své místo. Nepochopila jsem, jak to se vztahem ke své nemocné babičce. Závěr podle mne není jasně zakončený a já nevím, jestli a jak si ti dva vůbec nějak představují svůj vztah. A zrovna to, jak by tihle dva lidi mohli být spolu, je možná to nejzajímavější na celém příběhu. Jenže o tom se nic už víc nedozvíte. Jsem kvůli tomu z knihy nakonec hrozně zklamaná. Zůstala pro mne neuzavřená, nedořešená a štve mne, že nevím, co s hrdiny bylo dál.

03.08.2022 3 z 5

Nádherná svatba Nádherná svatba Jamie McGuire

Krátké doplnění příběhu "Krásná katastrofa" a "Učiněná katastrofa". Je nutné mít předchozí díl (aspoň jeden z pohledů) načtený, abyste toto kratičké vyprávění pochopili. Prostě je tady vysvětlené, proč se tak rychle vzali a jak to proběhlo, nic víc, nic míň.

Knihu lze sehnat jen z druhé ruky, už je vyprodaná. Stejně tak jsou vyprodané i e-knihy. Na internetu ale lze sehnat nějaké (pochybné?) elektronické překlady s mnoha chybami - no ale číst to jde.

01.08.2022 3 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Tahle pohodová feel good romance je pro mne příjemným překvapením. Jde o lehce ulítlý příběh z amerického prostředí psaný českou autorkou. Troufám si říct, že pro pochopení není nutné mít načtený první díl série, je to spíš jen takový bonus. Hlavní hrdinka Ava je "neviditelná". A tím je myšleno, že si nikdo pořádně nepamatuje její tvář, je nevýrazná, nezapamatovatelná (a přesně tohle jediné jsem si o ní pamatovala z prvního dílu :-) a nic víc). Začne si psát zprávy s neznámým číslem (ach, mé oblíbené téma v dívčích románcích, viz můj vlastní seznam knih) a hledá, o koho jde.
Celá kniha je protkaná odkazy na filmy, seriály, knihy, písničky - naprosto mne bavilo si o tom všem číst a jen si říkat "já taky" v momentech, kdy jsem danou věc četla, viděla, znala. A párkrát se mi stalo, že jsem u knihy na nějakou vtipnou poznámku vyprskla smíchy (a to se mi tak často nestává). Romantická link je milá a hezká. Nutné rozhádání (aby tam byla nějaká zápletka) jsem zvládla a těšila se, jak se postavy usmíří. Prostě půvabný romantický příběh pro puberťačky a byť už dávno nejsem cílovou skupinou, tohle jsem si naplno užila i já.
PS: a alespoň jsem zjistila, co že je to to "cosplay"...

26.02.2022 5 z 5