Jingle Jingle komentáře u knih

Niceville Niceville Carsten Stroud

Za mě tedy zklamání.

Po slibném začátku se zápletka rozvíjí do mnoha směrů, s přehršlem postav, které nejsou zrovna přehledně představeny. Co mě rozčiluje nejvíc, je to, že všechno je zlatavé, medově zbarvené, ať už na té medové louce se zlatavými paprsky zacházejícího slunce leží zraněný zločinec nebo se někdo řítí v autě do záhuby, a to je z té "mystiky" asi tak všechno. Těchto a podobných přívlastků (zbytečných a jaksi navíc) je v knize zatím víc než dost. Stejně jako gramatických chyb či překlepů. Příběhu to zbytečně ubírá.
Čekala jsem tajemný, mystický thriller a zatím tam teče krev za zpěvu Lady Gaga. Všichni proti všem a přitom tak nějak zbytečně, beze smyslu. A vyšetřování? No, tady vyšetřovatelé jasně překonají v pomalejším chápání i pověstné švédské policejní lenochody :D

02.02.2014 2 z 5

John na konci umře John na konci umře David Wong

Tak to je síla. Rozhodla jsem se, že knihu nakonec hodnotit nebudu, respektive zatím ne. Nevím, jestli dát hvězdičku jednu, nebo všech pět.
Ta knížka je šílená, naprosto ulítlá. Chvílemi jsem se bavila, chvílemi nudila, často i rozčilovala (ale za to může hlavně velké množství překlepů - takové věci mě u některých knížek prostě rozčilují).
Je to jedním slovem chaos, neskutečný maglajz všeho možného i nemožného, živého i neživého :)

29.01.2014 3 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Pro mě byly Sedmikrásky až zbytečně moc překombinované, velké množství postav chvílemi vnáší do děje zmatek. Asi v polovině knihy vytušíte, kdo, co, jak a proč a kam to všechno povede, nicméně autorce se nedá upřít, že její knihy jsou i tak čtivé, bez hluchých míst a zbytečných výstelek - což lidé jako já, kteří si u podobných knih na zdlouhavé popisy moc nepotrpí, jistě ocení. Samozřejmě zaujme i paralelní vyprávění o "soukromých osudech" vyšetřovatelů.
Možná o něco slabší než Nechtění - otázka uprchlíků je sice citlivé téma, ale vraždy dětí se mě dotýkaly více.
Každopádně ráda sáhnu i po dalších autorčiných knihách.

23.01.2014 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Kdybych tady nečetla tolik pochvalných komentářů, které mě trochu ovlivnily, možná bych dala jen dvě hvězdy. Tahle "kingovka" mi bohužel vůbec nesedla, četla se mi těžce, chyběl tomu ten švih, spád, napětí - prostě jsem postrádala tu čtivost, jíž se zatím Kingovy knihy vyznačovaly. Druhá půlka už byla přece jen lepší, ale i tak děj nebyl vůbec strhující. Škoda. Obávám se, že je to jedna z knih, u kterých za rok nebudu vědět, že jsem je četla, resp. co na této knize bylo nějakým způsobem výjimečné.

23.01.2014 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Vše už tu bylo víceméně řečeno, dokonce tu kdosi zhodnotil detektivku podle jména detektiva (jako fakt? proooč??), takže budu stručná: škoda, že to bylo zbytečně přehnané.

20.01.2014 3 z 5

Tak jsem od poloviny knížky čekala, kdy přijde ta těžká nuda, kterou tu někteří avizují, a nějak nevím, prostě nepřišla :) Trošku nechápu, proč někdo shodí fantasy knížce hodnocení, protože je moc fantastická, nebo proto, že by čekal, že ta kniha bude mít pokračování, když ho přitom kniha má (což se jasně nabízelo už tím otevřeným koncem) - jmenuje se Hollow City. A ráda si ho přečtu.
Zcela upřímně, není to knížka, která vám nějak vyrazí dech, ale má určitě zajímavý nápad, doprovodné fotografie jsou prostě výborné, spíš než doprovodné jsou základem knihy a stojí na nich celý příběh. Knihu jsem s klidem přečetla za dva večery, není příliš děsivá, ale myslím, že lidi s dobrou fantazií nezklame (i když kluky, čekající akčňáky, asi za srdce nechytne :)). Mně osobně by možná jako některým zde také vyhovoval více reálnější příběh, ale i tak mě kniha oslovila, rozhodně si podle mě nezaslouží odpad. Hodně mi připomněla film "The Others - Ti druzí" a pozorný čtenář v ní najde mnoho společných prvků. Takže za sebe doporučuji a těším se na druhý díl.

14.01.2014 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Ach jo, knížku jsem ještě nedočetla a už se mi do ní ani tolik nechce - to si tu někteří nemůžou odpustit ty svoje spoilery?! :(

Doplnění:

Kniha sice není nejnapínavější a úplně strhující, ale plně chápu, proč si své příznivce najde. Já jsem měla trochu problém najít si svou cestu k postavám (snad s každou jsem měla nějaký problém a automaticky jsem ji z něčeho podezřívala) a s těmi několikerými časovými liniemi, ale přesto je mé hodnocení spíše pozitivní, než negativní. Líbí se mi, že autor nechává prostor čtenáři - nezdálo se mi, že by se nějakou postavu snažil vykreslit jako ryze pozitivní nebo negativní. Kromě toho knihy s podobně studenou atmosférou můžu. Za mě tedy lepší průměr.

08.01.2014 4 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

S hodnocením jsem dlouho váhala. Severské detektivky můžu, ale s touto si nějak nevím rady. Čte se rychle, i když u některých pasáží člověk musí zbystřit, jinak by se moc nechytal. Postavy jsou opět vykreslené dobře, přesto mi tam něco chybělo a něco přebývalo. Chyběla mi ta atmosféra drsného kraje, kterou mám tak ráda, i když se o její navození autorka snažila (někdy dobře, někdy méně dobře), a přebývala mi hlavně odhadnutelnost děje. Ta je u detektivek vždycky na škodu. Celkově ale pro mě kniha stále vyznívá kladně, hlavní je překonat první stránky a pak už se člověk velice rychle začte. Určitě však doporučuji si předtím přečíst předchozí díl, jinak se čtenáři v postavě Rebecky příliš nevyznají.

25.12.2013 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Čtyři hvězdičky jsou možná moc, ale nakonec jsem je dala. Hlavně kvůli tomu, jak rychle se knížka čte, za tři večery je hotovo :)
Zápletka není špatná, jen trochu moc čitelná - přesné důvody nelibosti nebudu uvádět, abych děj příliš neprozradila. Chyběly tomu momenty překvapení, jinak ale měl děj slušný spád, nerušily ho zbytečné výstelky. Slušná prvotina :) Ráda sáhnu i po dalších autorčiných knihách.

09.11.2013 4 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Knížka se čte opravdu hodně rychle, i když jsem se nemohla ubránit pocitu, zvláště v první třetině či v půlce knihy, že by snesla tak o padesát až osmdesát stran méně. Přece jen se dá snadno odhadnout, kam děj směřuje, proto mi přišlo, že se popisem stavu hlavní hrdinky snaží autorka příběh trochu natáhnout. Jinak ale musím přiznat, že ač kniha rozhodně není světoborná, poměrně upoutá a za dva večery ji jistě zhltnete.

28.10.2013 4 z 5

Procesy, které vzrušily svět Procesy, které vzrušily svět Václav Pavel Borovička

Tak zase ne. Dala jsem autorovi ještě jednu šanci, líbí se mi, jaká témata si vybírá, ale prostě mi nevyhovuje styl, a to tak, že velmi. Autor musí spoléhat na to, že se jedná o chronicky známé příběhy, jinak se v jeho slovech čtenář snadno ztratí. Vůbec se nedrží chronologie, tu vypráví o roce 1835, aby během chvilky byl v 1837 a v dalším odstavci 1833... Snaží se být pečlivý a každou osobu popsat, ale dosahuje tím jenom toho, že za chvilku nevíte, kdo je kdo, protože přemíra postav základní příběh spíš kazí než přibližuje. Myslím, že nejlíp je to vidět na příběhu kapitána Dreyfuse, kdy se tím příběh naprosto zbytečně natáhl a ztratil na poutavosti. Jako osvěžení si dějepisu/historie asi fajn, ale čtivou a poutavou literaturu si představuji jinak.

31.08.2013 3 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Opět jedna z Kingových lepších, rychle se čte, děj není rozvleklý a přitom je kniha plná barvitých popisů tak, že se člověk do příběhu dokáže skvěle vžít. Opět se sci-fi prolíná s realitou, přehnané s uvěřitelným, ale vše namícháno tak, aby to bavilo a aby nad tím člověk jen nevěřícně nekroutil hlavou...
Knížku jsem chtěla odložit jen v jednu chvíli, a to když jsem si četla zdejší komentáře. Nechápu, co to některým zdejším "chytrolínám" (marně hledám slušné vystihující slovo) dává, že sem vždycky mají potřebu vyzvracet děj a nejlépe i závěr knihy. Myslím, že bychom se tu bez jejich "knihokazectví" dobře obešli. Škoda, že tu nelze komentáře nějak speciálně označovat, například barevně odlišit ty, které podobně stupidně odhalují víc, než je třeba, aby se jim včas stihli vyhnout ti, kteří nutně nepotřebují vědět, jak všechno dopadne ještě před tím, než knihu vůbec začnou číst...

28.07.2013 4 z 5

Prosvištěla jsem tady několik komentářů a musím napsat, že některé opravdu nechápu. "Nuda, o ničem, nevěřím, že by se tak inteligentní holčička nevrátila stejnou cestou...".
Skoro mi připadá, že někteří čtenáři jsou nejspíš úplně bez fantazie, někteří asi ani nebyli dětmi, nebo nevím. Vždyť jde o příběh o devítileté holčičce, o tom, co se jí honilo hlavou ve chvílích, kdy se ztratila, kdy si v prvních hodinách snažila dokázat, že už leccos zvládne... Snad každý někdy zažil ten pocit, jaké to je, když někde zabloudil. A já obdivuju Kinga za to, jak výstižně dokázal popsat myšlenky devítileté holčičky, jak dovedl nadhodit příběh o ztraceném dítěti, kterých jsme ve skutečnosti i v knihách a filmech viděli už tolik, a přitom nechal rozehrát čtenářovu fantazii, nechat ho, aby si sám v sobě vzbudil vlastní vzpomínky, příběhy, zážitky. Právě to, že příběh není prvoplánově mystický s mnoha prvky nadpřirozena, ale naopak je docela reálný, jej činí svým způsobem děsivým, proto mě od první chvíle zaujal a přečetla jsem ho jedním dechem. Možná vám nebude úplně běhat mráz po zádech, ale věřím, že číst to někdo na dětském táboře, v přírodě ve stanu nebo i cestou na houby, rozhodně si pak cestou lesem vzpomene na Trishin příběh...
Za sebe musím říct, že i když by ta kniha byla nejlepší coby thriller pro děti (už jen to věnování synovi na začátku mi to trochu evokovalo), pro mě to byl příjemně strávený nedělní večer.

08.07.2013 4 z 5

Místy trochu zdlouhavé vyprávění o pouti člověka, který má zdánlivě celý život za sebou. Zajímavé zamyšlení nad minulostí, jednotlivými chvilkami tvořícími mozaiku dnů života člověka, který nestál o nic jiného než o průměrný život se svou milovanou rodinou. Prostě takové vyprávění o cestě člověka do vlastního nitra a nahlížení do života lidí, které na cestě potkává. Stojí za to do těch řádků nahlédnout a leccos si díky tomu uvědomit i sám o sobě...

06.03.2013 4 z 5

Kouzelné Vánoce Kouzelné Vánoce * antologie

Nemůžu si pomoct, ale velké zklamání. Sice se ty příběhy Vánoc dotýkají, ale dalo se z toho tématu vytěžit mnohem víc. Čarodějnické soulože s knězem uprostřed obýváku kvůli oživení mrtvol, nebo povídka o tom, jak si zoufalá slečna vysní Thomase Becketta do reality, aby se pak s ním odmítla vrátit do minulosti a on tedy přejde k ní do současnosti, aby si to na Štědrý den rozdali?? Trochu úlet :) Kromě toho mě velmi iritovaly chyby a překlepy, je jich v knize jak máku, nejednou se vyskytla změna rodu uprostřed věty, to už pak člověk neví, zda jde o vypravěče či vypravěčku. A "zamčel dveře od auta"?? Ne, ne, nee. A ještě jednou ne.

23.01.2013 odpad!

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Na Nesba trochu předvídatelné, ale pořád tak poutavě psané, že si troufám hádat, že se vám knihu nebude chtít moc odkládat. Pravdou je, že postav už je tam trochu hodně, zápletky docela vyšroubované, někdy máte chuť Harryho proplesknout, ale pořád to tvoří takový příjemný kompaktní celek, jehož četby snad nikdo nelituje. Já tedy určitě ne... a těším se na další dávku :)

05.01.2013 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

U mě třetí Nesbova kniha - po Nemesis a Pentagramu. Nepřekvapí, ale neurazí. Na Pentagram nemá, ale baví mě různorodost zápletek, jíž Nesbo svým knihám dopřává. A ta studená norská atmosféra... ta mě prostě baví :)

03.01.2013 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Knihu jsem četla po Nemesis, tedy tak, aby navazovala. Musím říct, že jsem příjemně překvapená, Pentagram je určitě lepší než předchozí díl. Má rozhodně větší spád, prolíná se v něm několik rovin, ať už Harryho pracovní či osobní život, tak samozřejmě zajímavý případ sériových vražd. Za mě palec nahoru a doufám, že trend bude pokračovat :)

09.12.2012 4 z 5

Krásky a zvířata Krásky a zvířata Zita Marinovová

Jednovečerní oddechovka o pipinkách a jejich problémech, co od toho kdo může čekat? Já se vždycky stydím číst tyhle růžovoučký knížečky někde veřejně, třeba v tramvaji, protože ty přebaly jsou dost šílený. Na druhou stranu klidně přiznám, že občas i po něčem takovém sáhnu, když míjím v knihovně pult právě vrácených knih. Člověk to přečte za jeden večer, občas se u něčeho třeba i zasměje... a to tak nějak stačí. Nekoupila bych si to, ale toho jednoho večera nelituju ;)

24.11.2012 2 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Má první kniha od Nesba, náhodně zvolena (ach ano, nepřečetla jsem si, že na sebe navazují :)) poté, co jsem viděla film "Headhunters". Norsko mám ráda, proto na mě celou dobu při čtení dýchala ta studená severská atmosféra. Příběh není nijak strhující, ale je psán tak čtivě, že jsem se do té knížky okamžitě ponořila. Nicméně chápu, že někoho to třeba vůbec neosloví. Není to klasická detektivka, je to spíše takový román z krimi prostředí, další dílek do mozaiky, který pobízí k tomu, aby si člověk přečetl další knihy a lépe porozuměl, či se dozvěděl, jakže vlastně některé z těch prolnutých zápletek dopadnou. Za mě palec nahoru.

22.11.2012 4 z 5