Jihorka Jihorka komentáře u knih

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Zajímavě pojatá sci-fi. Pro mne též příliš technických detailů, které mne zpočátku zdržovaly a pak už jsem je prakticky přelétávala očima. Ale na druhou stranu musím uznat, že i díky těmto podrobnostem na mne kniha působila velmi realisticky a uvěřitelně. Četla jsem ji vlastně jako zprávu/protokol o jedné z kritických událostí, která lidstvo "postihla".
Právem jedna z kultovních sci-fi.

20.12.2014 4 z 5

Kráter Kráter Douglas Preston

Četla se výborně - měla napětí, rytmus, žádná hluchá místa - než dospěla k závěru. Jedna hvězdička dolů za poněkud patetický závěr. Vzhledem k průběhu děje a civilnosti jednotlivých postav mi "prezidentská porada" přišla jako pěst na oko. Neseděla mi. Ale epilog tento dojem zmírnil. Doporučuji jako velmi kvalitní akční román ve světě sci-fi.

06.12.2014 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Kniha mne od začátku pohltila a nevadil mi časový posun mezi "deníkem" a dobou zmizení. Až do třetí části jsem příběhu bez výhrad věřila. Závěrečná část ve mne postupně začala vzbuzovat pochybnosti, které na samotném závěru vyústily v rozpačitost. Několikrát jsme si pročítala ono interview a usmívala se. Ale četlo se to výborně.
Film jsem zatím neviděla. Snad někdy.

04.12.2014 4 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Příběh mě pohlitil hned od začátku a bavil až do konce. Humor hlavního hrdiny, který jej neopouštěl ani v nejprekérnějších situacích, ve mě občas probouzel myšlenku, že Lang je opravdu mírně retardovaný, ale bavil, a to je hlavní. Občas jsem se musela k některým situacím vracet, abych se ujistila, že mi vše došlo. ;) Překvapuje mne, jak na mě závěr zpětně působí až nepatřičně vážně, téměř pateticky.

Za poslední dobu jedna z knih, která mi určitě na dlouhou dobu utkví v paměti.

02.12.2014 4 z 5

Štěstí na řecký způsob Štěstí na řecký způsob Tori Carrington

Příjemná oddechovka, která v sobě skrývá napětí, humor i erotično. Od všeho kousek. Prolínání žánrů mi však bránilo pořádně nasát atmosféru.

29.11.2014 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl osudů jedné aristokratické rodinky mě pobavil - opět jsem se smála i nahlas, byť již ne tak často jako u prvního dílu, ale i tak jsem knihu v dobré náladě přečetla prakticky na posezení. Vysoko oceňuji schopnost autora jednoduchým stylem vypointovat situaci. Jednu hvězdičku ubírám pro již otravující přehánění skrblictví a množství diazepamů.
Knihu jednoznačně doporučuji k přečtení těm, kteří se chtějí pobavit a neřešit.

28.11.2014 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Byť jsem se snažila od knihy vzhledem k oceněním a nadšeným komentářům neočekávát podobné pocity, ráda přiznávám, že jsem se skvěle bavila. Nekomplikovaný vyjadřovací styl humoru mi sedl. Bez zbytečných vytáček mě zasáhl přímo na komoru. ;)
Při čtení některých situací jsme se smála nahlas tak, že jsem nebyla schopná druhému text přečíst. Každá z postav si průběžně získávala mé sympatie, přestože mi kolikrát svou osobitou povahou lezla na nervy - zejména Josef. ;)

Vřele doporučuji.

28.11.2014 5 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Četla se jedním dechem. Dějové zvraty působily přesvědčivě nikoli přitažené za vlasy, jak se mi zdálo u Alexandrijské knihovny, kde se děj neobešel bez amerického prezidenta. ;) Kniha mne přinutila načíst si něco víc o malé vesničce v předhůří Pyrenejí i samotných templářích. Celkem 4,5 hvězdičky - přece jen to není F. Forsyth. ;)

24.11.2014 4 z 5

Temná stezka Temná stezka Åsa Larsson

Četla jsem jako třetí knihu ze série v řadě za sebou a nemohu se přinutit číst další - průměrná detektivka, která mě ničím nepřekvapila. Anotace je mnohem dramatičtější než samotná kniha. Možná je to severskou ospalou náturou, která mi zřejmě nevyhovuje.

21.11.2014 3 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Druhá kniha ze série a i zde dávám průměrné hodnocení - nijak vyjímečná detektivka. Nenáročná.

21.11.2014 3 z 5

Nehlučně Nehlučně Frank Schätzing

Civilně pojatý thriller, který bavil až do chvíle rozuzlení. Hlavní hrdina není žádný super vědec s dokonalou vizáží a supersmysly. Dělá chyby a neumí se moc ovládat. ;) Za mě velké pozitivum, které přispívá reálnosti postav. Hvězdičku ubírám za samotný závěr, kterému jsem neuvěřila na sto procent.

21.11.2014 4 z 5

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Steve Berry

Kniha, která vás udrží v napětí a přinutí zjistit si něco dalšího k tématu. Souhlasím, že některé pasáže mohou být pro někoho zdlouhavé, ale někoho zase zaujmou (souboje, politické intriky, citová pohnutí - každý si zde něco najde). Knihu jednoznačně doporučuji k přečtení těm, kteří mají rádi napínavé thrillery bez potoků krve, bombastických akcí a hrdinů, pro které neplatí fyzikální zákony.

21.11.2014 4 z 5

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Vcelku průměrná detektivka z prostředí nábožensky založené společnosti. Dobře se to čte, ale zapínání závitů na vyšší stupeň, které u detektivek a thrillerů očekávám, se nedostavilo. Hlavní hrdinka na mne působila tak zvadle a bez "drajvu", až jsem jí nedokázala uvěřit, že tvrdě maká po večerech a nocích v advokátní kanceláři, aby zapůsobila na svého šéfa, a bojuje za svou kamarádku z dětství. Bavilo mě líčení života daleko na severu za polárním kruhem, byť jen okrajové.
Během týdne jsem postupně přečetla první tři knihy ze série a čtení již vydaných zbývajících knih jsem odložila.

03.11.2014 3 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Sci-fi thriller, který nutí k zamyšlení a dovzdělání se. Líbily se mi vsuvky o životě eskymáků, protože o jejich životě toho moc nevím.
První polovinu jsem četla jedním dechem v napětí, kam příběh směřuje. Pak děj oproti první části zpomalil a měla jsem čas i na jiné věci. ;) Poslední třetina už se poněkud vlekla, ale kdo má rád akční filmy, nudit se nebude. Na samém konci, a to jsem po úžasné první polovině nečekala, jsem některé "filozofické" pasáže přeskakovala, proto si kniha pět hvězdiček nezaslouží, ale průměrná kniha za tři hvězdičky to též není. ;) Rozhodně stojí za přečtení a patří k těm lepším, které v žánru sci-fi vyšly.

24.10.2014 4 z 5

Mám ráda humorné knihy. Na "Staříka jsem se velmi těšila. Pobavily mě dějová linie s útěkem až do okamžiku "odhalení" a dějová linie životního příběhu staříka, kdy jej doprovázel Herbert (důsledkům jeho nešikovnosti, zmatenosti a ztřeštěnosti jsem se zasmála i nahlas). Jinak zklamání. Nečekala jsem, že chvílemi se budu přemáhat, abych určité pasáže nepřeskočila. Absurdní humor mě zřejmě baví víc, když vychází z reálnějších okolností. Tady ale v převážné části nejde o humorně absurdní situace, ale děj je absurdní sám o sobě.

17.10.2014 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z nejlepších knih, které jsem v posledních letech četla. Ke knize jsem přistoupila bez bombastických očekávání (poučena přechozími zkušenostmi s nadšenými komentáři u jiných titulů), ale po pár stránkách jsem se začetla a nemohla se odtrhnout. Až jsem najednou byla na konci, emoce se ve mně prolínaly a já si smutně říkala, co teď budu číst? Líbil se mi náhled, s jakým autor představil i glosoval nepříliš šťastné období v dějinách lidstva.
Co mě ovšem překvapilo? To, že si vypravěčka od prvních řádků získávala mé sympatie.

14.10.2014 5 z 5

Královna bez koruny Královna bez koruny Margaret Campbell Barnes

Román se mi až na závěrečné kapitoly velmi dobře četl. První část byla nejen po literární stránce velmi zajímavá - od rozhodnutí Jindřicha oženit se do okamžiku rozvodu. Velmi se mi líbilo vyjádření odlišností mezi oběma dvory - bez patosu či sentimentu. Anna si mě svými úvahami, obavami i přešlapy velmi rychle získala a myslím, že i historická věrnost nedostala zásadně na frak (byť je z historie známo, že na návrh rozvodu tak rychle nepřistoupila, měla neštovicemi poznamenanou pleť a společný milostný život se též odehrál jinak). V části o životě Anny po rozvodu jsem již silně vnímala prvky červené knihovny, což není zrovna můj šálek čaje, a z hlediska historie jsem se příliš nedověděla, proto jsem se ke konci románu již spíše prokousávala.
Po přečtení románu Annu Klévskou nadále vnímám jako zajímavou historickou postavu a ráda si vyhledám další publikace o jejím životě.

01.10.2014 3 z 5

Řecký oheň Řecký oheň Nicholas Gage

Oba si byli zřejmě souzeni - byli vášniví, nadaní, plní charisma, pocházeli z obdobných poměrů, oba se silný vztahem k Řecku. Jen Onassis byl ambicioznější než Maria a nakonec za to zaplatil i on. Kniha se velmi dobře četla, je prostá bulvárních spekulací.
Koupila jsem ji v antikvariátu a doufám, že si ji v budoucnu zase přečtu.

28.09.2014 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Nenáročné, lehké čtení, ideální na dovolenou nebo k naladění se pro víkend s kamoškama. Film je poněkud větší taškařice a liší se i dějové. Osobně mi deníková forma moc nevyhovovala. Přišla mi zbytečná.

26.09.2014 3 z 5

Penzión pro svobodné dámy Penzión pro svobodné dámy Josef Frais

Kniha se mi velmi dobře četla, až na ojedinělé pasáže úvah v podání vypravěče. V dnešní době zajímavá sonda do života žen-singles v 80.letech. Dobový socialismus jsem vůbec nepostřehla (s výjimkou doslovu, ten jsem nedala, byť jsem se snažila). Strasti a obavy nezadaných jsou evidentně nadčasové. Hlavní hrdinka působila vcelku sympaticky. Líbila se mi její ironie kombinovaná s upřímností k sobě samé. Pobavila. Doporučuji.

26.09.2014 4 z 5