Královna bez koruny

Historický román o Anně de Cleves, čtvrté manželce Jindřicha VIII. Příběh ženy z vlámského vévodského rodu, která je z politických důvodů provdána za pověstného anglického krále. Marně se přímá, čestná a otevřená Anna snažila být dobrou matkou královským dětem a přes svou oblibu u prostého lidu musela podlehnout dvorským intrikám, které připravovaly trůn pro katoličku Kateřinu Howardovou. Autorka věnuje pozornost především hlavní hrdince, nezatěžuje román přílišnými historickými skutečnostmi. Obdivuje pouze ženu, která měla všechny předpoklady stát se významnou anglickou královnou. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31586/kralovna-bez-koruny-31586.jpg 4.426

My Lady of Cleves (1971)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Talpress

Morgaine07

Četla jsem to kdysi na ZŠ a celkem to ušlo.

evelýny
06.04.2016

U této knihy jsem rozhodně nečekala, že mě tak zaujme svým obsahem. Přestože se děj odehrává za vlády anglického krále Jindřicha VIII., překvapivě nepopisuje jeho vztah k Anně Boleynové.
Do této doby jsem o existenci německé protestantské princezny na anglickém trůnu skoro neslyšela, o to více se o její osobu zajímám po přečtení této knihy.
Nevím, do jaké míry se spisovatelka držela historických faktů, ale když si pozorně prohlédneme dobové portréty Jindřicha VIII., přečteme popisy jeho fyzického vzhledu, možná dojdeme k závěru, že nenaplněním manželství tento panovník chudince Anně možná prokázal spíše laskavost :-). Můžeme také říci, že Anne de Clèves se stala obětí politického sňatku. Ale bylo tomu skutečně tak? To by nám mohla povědět nejspíše Anna sama, ale ta nám již nic nepoví...škoda.
Knihu mohu jenom doporučit a zaručuji, že tento příběh dlouho nezapomenete.

Madluska
08.10.2014

Na historických románech si nijak neulítívám (zejména nejspíš proto, že mám tendence je přijímat jako historická fakta), ale osud nehezké a neohrabané Anny z Cleves mě zaujal. Ještě aby ne, když je to vlastně taková variace na Popelku, jen s tím rozdílem, že princ byl poněkud nestálého naturelu, a tak žili šťastně až po rozvodu? :-) V každém případě plné zajímavých detailů a postav, které se nedají tak snadno zaškatulkovat do přihárdek "černá" a "bílá".

Jihorka
01.10.2014

Román se mi až na závěrečné kapitoly velmi dobře četl. První část byla nejen po literární stránce velmi zajímavá - od rozhodnutí Jindřicha oženit se do okamžiku rozvodu. Velmi se mi líbilo vyjádření odlišností mezi oběma dvory - bez patosu či sentimentu. Anna si mě svými úvahami, obavami i přešlapy velmi rychle získala a myslím, že i historická věrnost nedostala zásadně na frak (byť je z historie známo, že na návrh rozvodu tak rychle nepřistoupila, měla neštovicemi poznamenanou pleť a společný milostný život se též odehrál jinak). V části o životě Anny po rozvodu jsem již silně vnímala prvky červené knihovny, což není zrovna můj šálek čaje, a z hlediska historie jsem se příliš nedověděla, proto jsem se ke konci románu již spíše prokousávala.
Po přečtení románu Annu Klévskou nadále vnímám jako zajímavou historickou postavu a ráda si vyhledám další publikace o jejím životě.

Ben Nevis
29.05.2014

Kniha vysvětluje, proč Jindřich Annu Klévskou zavrhl, i když podle portrétu byla z jeho žen nejkrásnější.
Bohužel její příběh není příliš vděčný pro románové zpracování, protože Anna vedla poklidnou domácnost, neintrikovala a snažila se přežít nevyzpytatelného panovníka a jeho rádce. Nebyla hloupá, ale ani ambiciózní. Kniha se spíš zabývá další manželkou Kateřinou, vše z pohledu Anny. Neumím posoudit, nakolik se příběh drží historické reality, ale ani to není důležité. Zatímco jiné manželky by strhávaly pozornost jen na sebe, tady si můžeme vychutnat detaily, jindy opomíjené.
Nicméně zpracování mě spíše nudilo, protože kniha není ani naučná ani příliš zábavná.

Doporučuji seriál Tudorovci, kde je Anna popsána veskrze sympaticky a hrána krásnou herečkou. :-)

Wilik
09.05.2014

Musím přidat také výborné hodnocení. Opravdu jiný pohled na Annu Klévskou. Pokud skutečně taková byla, byl Jindřich hloupý, byla by to skvělá královna.

hanapek
21.01.2014

Četla jsem několik knih o Jindřichu VIII. Tahle se mi hodně líbila. Jediná popisuje podrobněji jinou ženu než Annu Boleynovou.

hortenzie
18.08.2012

Výborná kniha. Čtvrtá manželka Jindřicha VIII. je spisovateli spíše opomíjená. Tím více potěší tento román. Doporučuji všem, kdo se trochu zajímají o anglické dějiny.

královny 16. století Anglie Tudorovci

Autor knihy