Jihorka Jihorka komentáře u knih

Co se stalo s Annou Boltonovou Co se stalo s Annou Boltonovou Louis Bromfield

Mám Bromfielda velmi ráda, tady jsem se však těžko sžívala s postojem hrdinky v období, kdy měla víc než materiální dostatek. Ta znuděnost, povrchnost a bezcílnost za těchto životních podmínek mi nějak nešla pod kůži. Její pocity z období mládí, ztráty lásky a nalezení materiální jistoty mě přesvědčily, pak jsem se v ní ztrácela. Ale možná to byl záměr autora, vylíčit tu nesmyslnost takového života. Její válečné období na mě působilo trochu jako červená knihovna.
Jej osudy jsou popisovány na pozadí života elit v předválečném období v Evropě i zmaru jejich způsobu života v období druhé světové války.
Příběh Anny Boltonové je vyprávěn z pohledu novináře - známého hlavního hrdinky z dětství, i proto je kniha velmi čtivá.

25.09.2014 4 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Právě čteme - i malému Martíkovi. Dětem se líbí stejně jako se kdysi líbila nám.

16.09.2014 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Pan Kaplan mě vždy spolehlivě rozesměje. Knihu jsem četla mockrát, poprve snad již na konci základní školy. Mám ji i ve formě rozhlasové hry - taky parádní ... Věra Galatíková, Ladislav Lakomý, Miroslav Donutil ad.
Chodila jsem do řady jazykových kurzů a takovou postavičku jako Hyman Kaplan bych na jednom z nich ráda potkala ;)

16.09.2014 5 z 5

Karkulín ze střechy Karkulín ze střechy Astrid Lindgren

Jedna z knih mého dětství - na vlnách dětské fantazie jsem si představovala, jak létám po střechách. Dostala jsem ji od rodičů, prý to byl tehdy můj nejoblíbenější vánoční dárek. ;)

15.09.2014 5 z 5

Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Sheila Levinová zemřela a žije v New Yorku Gail Parent

Knihu jsem četla již před lety na vysoké a teď zvažuji, že se ji pořídím na bazaru. Dodnes si vybavuji, jak jsem jen stěží potlačovala smích při čtení pod lavicí. Nemohla jsem se tehdy od ní odtrhnout a slupla ji prakticky jedním dechem. S odstupem času uvažuji, že ji pořídím i některé z kamarádek. Bridget J. je sice vtipná, ale tuhle knihu si vybavuji i po letech.

15.09.2014

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Nečekala jsem to, ale pobavila.

Podle názvu by se dalo předpokládat, že se jedná o nějaké sebekritické dílko. Není tomu tak, spíš naopak. Jediné omyly, ke kterým se autor staví čelem, jsou ty, které spočívají ve špatném výběru lidí. V běžném životě se tomu říká špatný odhad, protože neomylně poznat druhého je prakticky nemožné. ;) Takže jeden ze závěrů, které jsem si odnesla, je: autor je vlastně neomylný. Například vysvětlení otázek ohledně tzv. Bamberské aféry u mě vyloudilo úsměv na tváři.
Některé části knihy jsou na můj vkus až příliš bulvární - zejména o P. Buzkové. Je evidentní, že autor tuhle dámu nezkousl.

Kniha je napsána čtivým stylem, až na některé prognostické pasáže. Je poznat, že autor je velmi sečtělý a rád to dává na odiv. Knihu mi zapůjčila kamarádka, sama bych si ji nekoupila. Chtěla jsem si doplnit obrázek divokých 90. let po přečtení kmotrovské série knih od Jaroslava Kmenty.

Doporučuji všem, kteří se zajímají o politické zákulisí 90. let.

12.09.2014 3 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Četli jsme z ní ve 4. třídě. Tehdy na mě působila strašidelně až krutě. Měla nádherné ilustrace. Mám ji nachystanou pro své děti.

12.09.2014 4 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Dostala jsem ji asi ve 3. třídě k Vánocům. Ještě dnes si vybavuji s jakým nadšením jsem v ní listovala. Mám ji nachystanou pro své ratolesti, tak snad je zaujme.

12.09.2014

Operace Akvitánie Operace Akvitánie Robert Ludlum

Pocity napětí z popisované proměny právnka ve štvance a následně v lovce i samotnou štvanici si vybavuji i po letech. Pár ojedinělých momentů mě sice zarazilo, jeden dokonce rozesmál svou uhozeností, ale kniha mě napínala i pobavila. Doporučuji.

Cesta do Gandolfa Cesta do Gandolfa Robert Ludlum

Pár Ludlumů už jsem přečetla a tato kniha poněkud vybočuje z mého zavedeného pohledu na jeho thrillery. ;) Je to taková groteska s mírnou nadsázkou, vyložené parodií bych to nenazvala - prostě nic náročně komplikovaného a kdovíjak napínavého. Jako oddechovku doporučuji. Ostatně všechny knihy autora jsou hlavně pro oddech a zábavu.

09.09.2014 3 z 5

Keltův sen Keltův sen Mario Vargas Llosa

Koupila jsem ji manželovi k Vánocům. Byl spokojen a já později také. Mnoho jsem se dověděla - vše podstatné již bylo napsáno v předchozích komentářích.

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Již několik let mi leží v knihovně nedočtená. Prostě jsem se nezačetla, snad to brzy zase zkusím. ;(

09.09.2014 2 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Knihu jsem přes její rozsah přečetla velmi rychle. Zákulisí zahraniční politiky USA, zejm. ve 2. polovině 20. stolení, jako na talíři. K tomu systém fungování administrativy i osobní události v životě autorky. Mnohé soudobé historické momenty mi kniha osvětlila. Doporučuji.

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Je to sice Harry Hole, ale konec jedné z dějových linií mi moc nesedl. Ovšem ten, kdo má rád knihy z této série by ji rozhodně neměl vynechat. Doporučuji.

Nataša Gollová Nataša Gollová Aleš Cibulka

Knihu mi kdysi dala přečíst babička - pamatuji si, že mě zaujala. Nedávno jsem ji přečetla znovu a bylo to příjemné. Opět jsem si připomněla už zapomenuté. A vzpomněla si na babičku.
Styl psaní odpovídá mému vnímání NG na plátně - svižný, lehký, nekomplikovaný. To ovšem neznamená, že takový měla NG i celý život.

09.09.2014 5 z 5

Gomora Gomora Roberto Saviano

Kniha mě zaujala už před lety, ale až letos jsem si ji koupila zde na bazaru a vzala si ji na dovolenou. Přestože jsem ji prakticky přečetla na pláži, není to opravdu lehké čtení. Nicméně styl mi naprosto sedl - drsné líčení vývoje neapolské camorry mě vtáhlo a nenechalo vydechnout.
Nedávná minulost i současnost Kampánie je zde popisována výmluvně. Autor zasazuje významné události, které ovlivnily nejen město Neapol a přilehlé okolí, do sociálního i politického rámce a přináší i vlastní osobní zkušenosti. Nejedná se o strohý popis fungování zločineckého systému - hodně jsem se dověděla o svéráznosti obyvatel této části Itálie.
Mezinárodní přesah celého fenoménu, jak jej bez obalu autor popisuje, je ohromující až šokující.
Některé části mi rozšířily vnímání některých problémů Evropy - vůbec jsem si tyto skutečnosti nedávala do souvislostí (např. část o textilním průmyslu, zejm. závěrečná kapitola).

Kniha je sice dočtená, ale otázky se mi hlavou honí dál a nejen ty, týkající se zdejších obyvatel. Na jaké půdě asi vyrostly mé oblíbené kampánské citrony? ;)

Knihu doporučuji těm, kteří se zajímají o sociální a politické aspekty vzniku a vývoje zločineckých struktur.

08.09.2014 5 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Snažila jsem se tuto knihu dočíst - bohůžel patří k těm pár nedočteným, a to ani není nijak rozsáhlá. Plytký děj, povrchně zpracované jalové postavy - nemohla jsem se začíst. Naštěstí byla pouze půjčená, takže mě stála pouze ztracený čas.

22.01.2014 odpad!