Jihorka

Praga PiccolaPraga PiccolaMiloš Urban

V knize vykreslená stará Praha a zejména Libeň mě chytila tak, že jsem si načetla něco víc o automobilce Praga i staré Libni. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly více rozvedeny i pozdější osudy hlavního hrdiny.

DetektivDetektivArthur Hailey

Klasika na úrovni. Ve srovnání s dnešními detektivkami je naprosto zřejmé, že kniha není šitá horkou jehlou a autor přípravě knihy musel věnovat spoustu času. Byť reálie již zestárly, podstata - detektivní příběh - nemá slabinu. Lidské osudy jsou uvěřitelné, vše do sebe postupně zapadá, jak má, a detektiv je sympaťák. Rozhodně doporučuji.

Noc trifidůNoc trifidůSimon Clark

Nebylo to vůbec špatné. Zejména část odehrávající se mimo americký kontinent, kterou vedle trifidů okořenila "sluneční záhada", byla velmi dobrá. Postavy byly vcelku uvěřitelné. Zajímavé bylo uspořádání amerického velkoměsta, byť tuto část jsem vnímala už jako příliš civilizovanou, přelidněnou a akční - prostě málo "trifidoidní". ;) Zklamal sladkobolný závěr.

Vysněný život Ernesta G.Vysněný život Ernesta G.Jean-Michel Guenassia

První polovinu knihy odehrávající se převážně v Alžíru a Alžírsku jsem zhltla jako malinu a chvíli mi trvalo než jsem se dostala do stejného tempa i v části druhé. Každopádně to bylo čtení příjemné, poučné, zábavné i zajímavé. Možná bych ocenila méně zkratkovité vykreslení druhé půle života hlavního hrdiny, ale to asi bylo dáno jak i postupnou změnou v hlavní osobě románu ,tak lepší znalostí reálií autora, který se v Alžíru narodil. Každopádně doporučuji ke čtení.

Pravda o případu Harryho QuebertaPravda o případu Harryho QuebertaJoël Dicker

Popravdě, milostná dějová linka sama o sobě mě bavila nejméně, ale jakmile se propojila s děním kolem zmizení Noly, bavila jsem se o dost víc. Tolik postupně podezřelých nicméně už působilo poněkud přehnaně. Také nemám ráda, když jsem si vědomá přehlédnutí hlavního hrdiny a čekám, kdy na to přijde i on. Raději si užívám wow-efekt. ;)

Kniha o BaltimorskýchKniha o BaltimorskýchJoël Dicker

S Goldmanovými čas pěkně plyne a nechce se vám od nich odejít. Retrospektivní styl, navíc na přeskáčku, mi ze začátku činil poněkud problém ;), ale rychle se člověk zorientuje - stejně jako u Harryho Queberta. V závěru jsem to nakonec ocenila: příběh jsem si vlastně prožila vícekrát.
Škoda, že zde není odkaz na podobný román.

12.07.2017

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Naposloucháno jako audiokniha. Počáteční nadšení postupně odeznívalo. Nerada nechávám knihy nedočtené, na konci jsem to pouštěla již z "povinnosti" dotáhnout to do konce. Zejména poslední třetina ztratila dech - rytmus se zadrhával, vtip vytratil a já si přála dále analfabetku netrápit.
Asi to chtělo menší rozsah. Popravdě, byl by to byl malý zázrak nabít 400 stránek zábavným absurdním humorem.

28.06.2017

Kuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého stoletíKuneš Sonntag. Životní příběh z dvacátého stoletíJindřich Fiala

Přečteno jedním dechem. Moc nevyhledávám knihy psané formou rozhovorů, ani téma života v koncentračních táborů, přesto mě kniha nadchla. Bez patosu, nabitá fakty a historickými souvislostmi. Klobouk dolů před životním pohledem "hlavního hrdiny".
Škoda jen, že druhá půle jeho života je v porovnání s tou první podána mnohem stručněji, ale to si již vynutily nevyhnutelné okolnosti.
Rozhodně doporučuji ke čtení.

28.06.2017

Baronka BlixenováBaronka BlixenováDominique De Saint Pern

Kniha se mi v částech týkajících se baronky velmi dobře četla, byla zajímává, nutila k zamyšlení i k představivosti. Části týkající se natáčení mě z valné většiny nezaujaly a popravdě musím napsat, že mě zdržovaly až nudily.
Na psaní komentáře jsem si nechala odstup pár dní a čekala, zda bezprostřední dojem z baronky odezní, abych světoznámé osobnosti nekřivdila. Neodezněl. ;) Tak jako měla baronka mé sympatie a možná i obdiv k první polovině jejího života, tak k závěru bych ji označila za manipulativní sebestřednou paničku.
Knihu každopádně doporučuji ke čtení.

13.10.2016

HotelHotelArthur Hailey

Čtivě podané příběhy několika postav na pozadí fungování velkého hotelu v 60. letech v USA. Moderní hotely již mají jiné priority i služby, ale podstata zůstává stejná: hosté přicházejí a odcházejí a pečuje o ně armáda, často neviditelných, služebníků, jejichž životní osudy obvykle zůstávají hostům skryty.
Jednu hvězdu dávám dolů za chvílemi poněkud klišoidní obraz některých postav (černý doktor par excellence s chováním Guta Jarkovského - hamižný bílý investor-uchvatitel schopný hrubého jednání ke svým nejbližším - rozmazlená dcerka lokální elity atd.) i za jeden z happy endů jdoucí přes závit (nemyslím, že by v reálném životě pověst provozního ředitele neutrpěla jednou ze závěrečných událostí).
Každopádně jde o skvěle vystavěný román, který stojí za přečtení/poslech.

25.08.2016

Vlasta ChramostováVlasta ChramostováVlasta Chramostová

Nejde o žádné lehké čtení, což je asi dáno jednak dobou, o které autorka převážně píše (normalizace), a jednak použitým stylem (bez klasické chronologie). Osobně jsme ubrala jednu hvězdu za použivání jinotajů a mlžení tam, kde jsem od autorky vlastního životopisu přece jen očekávala jasnější vyjádření, když už jiných byla v tomto směru velice konkrétní. Možná i proto z knihy cítím malinko snahu o vylepšení image.
Nicméně kniha je to v žánru velmi zdařilá a rozhodně ji doporučuji všem, kteří se chtějí seznámit s kulturní scénou 50. a 60. let z pohledu člověka, který později nepatřil k zářivým hvězdám či k bavičům, a zejména pak s kulturou v disentu.

23.08.2016

Klub nenapraviteľných optimistovKlub nenapraviteľných optimistovJean-Michel Guenassia

Úžasný román, který opět připomíná dramata 20. století a jako bonbónek i pohled do života pařížské rodiny v šedesátých letech. Životní osudy exulantů podané s empatií a navrch jemná ironie.
Malinko jsem v závěru nepochopila obrat v jednání a chování jedné z postav (mám jen nějaké tušení), ale nic to kupodivu neubralo na kráse příběhu, naopak mě to láká si knihu přečíst znovu.
Jeden z nejlepších románů poslední doby.

23.08.2016

ZapadákovZapadákovJeffery Deaver

Moje první kniha od tohoto autora. Po přečtení zdejších komentářů jsem malinko v rozpacích. Vylíčení osobního života hlavní hrdinky mi zavánělo červenou knihovnou, naprosto bych popis každodenního života její rodiny zestručnila.
Obvykle také nemám problémy s množstvím postav, ale ta hromada španělských jmen mě dostala. Ještě se mi nestalo, abych při čtení po nějaké době rezignovala na to, odkud který Juan Fernandez z pátého oddělení fouká. ;) Soustředila jsem se jen na postavy z blízkého pracovního prostředí hlavní hrdinky a o nic zásadního jsem nepřišla.
Jinak je to námět zajímavý a vcelku aktuální.

09.08.2016

Stín banyánuStín banyánuVaddey Ratner

Po delší době kniha, která mě opravdu zasáhla. Tolik emocí u mě vyvolala a stále vyvolává. Nebylo to zrovna lehké čtení. Nepamatuji si, kdy jsem si na další pokračování ve čtení chystala papírové kapesníčky, pro jistotu. Tak krutý, a přitom lidský, příběh, který neustále nutí k přemýšlení.
Co na románech založených na událostech z doby relativně nedávné miluji, se mi zde dostalo vrchovatě: rozšíření obzorů, ujasnění si souvislostí, poznání jiné kultury, ... (mezi podobné knihy jsem z tohoto důvodu přidala Divoké labutě).
Knihu jednoznačně doporučuji ke čtení.

20.07.2016

Já, PoutníkJá, PoutníkTerry Hayes

Na knihu jsem se velmi těšila a minimálně do poloviny rozhodně nezklamala. Příběh Saracéna byl zajímavý, napínavý, lidsky uvěřitelný - prostě na pět hvězdiček. Jakmile kniha dostala očekávané kontury, její výjimečnost se vytrácela. Ano, je to thriller, u které se předpokládá napětí, honba za protivníkem, nejlépe po celém svět, důmyslné překonávání překážek atd. Nicméně v poslední třetině už Poutník, společně s narůstající genialitou, ztrácel mé sympatie. Jeho abnormální schopnost dedukovat z tisíce možných alternativ vždy tu jedinou správnou, aniž byl čtenáři byly alespoň nastíněny indicie, které by další možnosit vyvrátily, mi začala postupně brnkat na nervy. ;)
Závěrečné interview s protivníkem, za využití psychologie až telepatie, přes šrámy Poutníka na těle, které by skolily i Chucka Norrise, už mi vykouzlilo úsměv na tváři, a to bych u špionážního thrilleru nečekala.
Kniha stoji za přečtení už kvůli příběhu Saracéna na pozadí islámského radikalismu a terorismu s využitím biologických zbraní.
Kriminální zápletka na mě nepůsobila nijak zasadně rušivě, byť ta náhodička, která vede ke spojení se špionážním příběhem, je při počtu více než 7 miliard lidské populace obývající miliony měst, poněkud přitažená za vlasy.
Určitě bych vynechala amerického prezidenta. ;)

27.03.2016

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Poslouchala jsem jako audioknihu a myslím, že to značně přispělo k maximálnímu hodnocení. Pozitivně hodnotím nápad podat příběh z pohledu tří žen, navíc s prolínáním časových os - bez toho by asi příběh tak napínavý nebyl. Ano, vraha lze odhalit ještě notnou řadu kapitol před koncem, přesto jsem si při rozuzlení nepřipadala nijak ochuzená - oproti severským krimi se ale závěr může zdát málo "ujetý". ;)
Pohled alkoholičky byl pro mě zajímavý, knihy s tímto tématem nevyhledávám.
Pokud mám srovnat se Zmizelou, tak Dívce ve vlaku věřím - tak nějak se to mohlo stát. U Zmizelé mě hodně zklamal závěr.

Doporučuji jako audioknihu.

20.03.2016

Válka světůVálka světůHerbert George Wells

Po knize jsem sáhla až po té, co jsem několikrát viděla Spielbergův film. Zajímalo mne, kolik z původního příběhu zůstalo. A zamilovala jsem se do H. G. Wellse. Zvláštní, protože sci-fi nijak zvlášť nevyhledávám a z J. Vernea už jsem vyrostla ;)
Neuvěřitelné, jak autor na konci 19. století dokázal předvídat, poutavě vyfabulovat a popsat technické vymoženosti jiné civilizace.
Vůbec se nedivím, že rozhlasová dramatizace O. Wellese vyvolala paniku (pozn. Wells a Welles se kvůli autorským právům později dokonce soudili)

HonzlováHonzlováZdena Salivarová

Doporučuji!
Hrdinka mě chytila hned od prvních stránek. Kniha se výborně četla přesto, že doba to byla šílená. Bezútěšnost, nesvoboda a nespravedlnost z příběhu jen čiší. Nezbývalo než sympatické hrdince fandit. Jak mi obvykle nevyhovují otevřené konce, tak tady jsem za něj ráda.

MitsukoMitsukoVlasta Čiháková-Noshiro

Z knihy jsem mírně zklamaná. Čekala jsem strhující biografii o emancipované ženě přelomu 19. a 20. století, která se vymanila z japonské společnosti svázané staletými zvyklostmi a ono ouha. Popis života Mitsuko a jejího manžela v Japonsku na mne působil až sladkobolně. Dvakrát jsem se zadrhla než jsem ten nepříjemný pocit překonala a nakonec se dočkala. Od příjezdu do Evropy a s dospíváním dětí se příběh stal mnohovrstevnatým, plastičtějším.
A ke konci knihy jsem pochopila, proč mě Mitsuko za srdce již od počátku nechytila - její povaha a výchova z ní určitě nevytvořily inspirativní osobnost 20. století a doplatily na to i její děti. Jejich osudy popisované v závěru knihy a pak v epilogu patří k tomu nejzajímavějšímu z knihy.

11.01.2016

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiDavid Lagercrantz

Pokud se IT oblasti raději vyhýbáte, první polovina knihy vám asi bude připadat malinko otravná se všemi těmi firewally, IPS, crowdsourcingy, singularitou, kyberagenty, whistleblowery,... ale Michael Blomkvist bude váš člověk. Knihu hodnotím vysoko. Bavila mě, občas to malinko zaskřípalo, když mi jednání a vyjadřování některých postav přišlo nepřesvědčivé či nelogické, ale bavila jsem se. Hlavně v druhé polovině už příběh letí jako zběsilý. Jsem ráda, že je Wasp zpět jako nekonformní hrdinka a ztělesněná pomsta všem ubožákům, pokrytcům i zpupným bílým límečkům.

27.11.2015

Kufr paní SinclairovéKufr paní SinclairovéLouise Walters

Krásný román, kterému z mého pohledu nic nechybí ani nepřebývá. Tak akorát naděje, lásky, smutku, bolesti, ironie, touhy ... Pointa je nádherná a paralela se současnou dějovou linkou nutí k zamyšlení. Příběh jsem si užila až do konce a smutním, že nemám po ruce žádný podobný.

23.11.2015

MarťanMarťanAndy Weir

Skvělá a neotřelá myšlenka. Bombastická propagace (i množství nadšených komentářů) knihy mne spolehlivě vedou k ostražitosti. Po čtvrtině příběhu mě kniha chytla a prakticky nepustila až do konce. Fyzice a vůbec technickým vědám nijak neholduji, ale autor technické záležitosti v principu a vcelku laicky vysvětluje, takže jsem se dozvěděla i něco nového. Pokud jsem něco moc nepochopila, příběhu to vůbec neubralo na kráse. Hrdina si získal mé sympatie hlavně svým smyslem pro humor, svou ironií a sarkasmem, s jakými komentuje své úsilí přežít. To mě bavilo. Nesmála jsem se sice nahlas, spíš jen tak pochechtávala. O to to bylo příjemnější. Vlastně se usmívám i teď. ;) Jedna hvězdička dolů za vykreslení příběhu na Zemi, tady mi to malinko skřípalo. Ale po pravdě, vybavím si mnohem "američtější" (patetičtější) závěry než je tento. Doporučuji.

10.11.2015

Čtvrtá kostkaČtvrtá kostkaJan Rybář

Velmi čtivá historická detektivka, která nám dává nahlédnout do renesanční Prahy. Rudolfinská doba se jen hemží záhadami, pavědci a intrikány. Dobrá volba ze strany autora. Děj je plynulý, bez hluchých míst, závěr poněkud překombinovaný, zejména díky slabým indicím. Lehce tušíte, vzhledem k podivnému chování některých postav, že to asi není všechno, ale takový veletoč se mi zdál už dost nereálný.Trochu mě iritovaly obraty jako "seděl na terase (svého domku)" apod., ale ne až natolik, aby mi to knihu znechutilo. Doporučuji jako příjemné čtení na nastávající podzimní večery.

27.10.2015

Netopýří mužNetopýří mužJo Nesbø

Nečetla jsem sérii popořádku - spíš na přeskáčku, a musím přiznat, že jsem ji nedočelta do konce. K prvnímu dílu série jsem se tak dostala až s odstupem a příběh se mi líbil víc než některé jiné. Důvodem je absence podrobných popisů usmrcení, často tak děsivých a ujetých, že mě to před nějako dobou odradilo od další četby série. Vrátila jsem se proto na začátek a udělala jsem dobře. Bavila mě austrálská mytologie i historie, která se dějem proplétá. Klasická zábavná a napínavá detektivka, kterou okoření pro norského detektiva nezvyklá destinace.

13.09.2015

ČervenkaČervenkaJo Nesbø

Bavila mě ta historická linka. Zajímavé a napínavé. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší v sérii.

07.09.2015

Divoké lupinyDivoké lupinyCharlotte Link

Druhý díl série se mi líbil více než první. Autorka zde poutavě a vcelku uvěřitelně líčí různé postoje a životní osudy několika osob, jež spojuje osoba Felicie Lavergneové, za druhé světové války. Přibližuje aktivní boj proti nacistům i ponížení a tragedii režimu nežádoucích osob na jedné straně a poklonkování nacistům či slepou oddanost tomuto zrůdnému zřízení na straně druhé. Při čtení jsem si opět představila hrůznost doby, ve které museli tito lidé žít, a to i přesto, že kniha se dotýká převážně dobře situovaných členů německé společnosti.

Bouřlivý časBouřlivý časCharlotte Link

Na knihu jsem se velmi těšila. Mám ráda lidské příběhy na pozadí historických události. A možná jsem očekávala příliš. V některých místech ne mne dýchalo harlekýnovské melodrama a nedařilo se mi příběhu Felicie uvěřit. Nicméně pro nahlédnutí do období první světové války z pohledu dobře situovaných členů německé společnosti je kniha velmi dobrým zdrojem. Za mne 3,5 hvězdičky, a to zejména proto, že mám již přečtený i druhý díl, který je dle mého názoru lepší a dala jsem mu poctivé 4 hvězdičky. ;)

25.08.2015

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinHana Andronikova

Kniha mne naprosto nadchla. Malinko jsem se obávala prolínání časových rovin i dějových linií, ale autorka to zvládla naprosto bravurně. Příběhy plynou, nikde se nekouskují, nezasekávají. Krásné čtení, které nutí čtenáře přemýšlet nad naší historií jako historií sestávající se z milionů běžných lidských příběhů. Skutečnost, že autorka už žádnou skvělou knihou čtenáře neobdaruje, vidím jako obrovskou ztrátu pro každého, kdo miluje prosté lidské příběhy na pozadí velkých historických událostí, podané bez sentimentu a přitom vyvolávající emoce. Úžasná kniha.

Doktorka z domu TrubačůDoktorka z domu TrubačůIlona Borská

Má první kniha od Ilony Borské. Zcela zbytečně jsem se obávala, abych nečelila sladkobolnému příběhu chudé dívenky, která potkala štěstí v dalekém Orientu. Víc jsem se plést nemohla. ;) Silný životní příběh české lékařky zpracovaný brilantní formou - jednoduché sdělné věty plné nevšedních zážitků, plnokrevných emocí, odvahy, rozhodnosti a pevných postojů. Obdivuhodná to žena.

23.05.2015

LindberghLindberghAndrew Scott Berg

O Lindberghovi a jeho poněkud kontroverznímu postoji těsně před vstupem USA do II. světové války jsem už něco věděla, ale v této knize jsem se dověděla zdaleka nejvíc. Lindberg prožil pozoruhodný život a tento životopis je toho důkazem. Nejedná se o žádné oslavné dílo, ale celkem střízlivé a na patřičných místech i kritické podání života jednoho z nejoslavovanějších a po určité období i nejzatracovanějších Američanů. Životopis je zajímavý i tím, že slavný Lindberghův přelet představuje jako první událost, kterou přenášela masová média prakticky v reálném čase a vyvolala tak světovou senzaci. Z Lindbergha udělala celosvětově oslavovanou celebritu se všemi pozitivními i negativními důsledky - jak takové osobnosti dnes vnímáme zcela běžně. Doporučuji.

19.05.2015