JaniMa JaniMa komentáře u knih

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Zdá se, že Kinga mezi oblíbené autory nezařadím, přesto knihu nemohu ohodnotit špatně. King je dobrý vypravěč a příběh i se všemi postavami je propracovaný. V některých pasážích však byl zdlouhavý (SPOILER: př. nekonečná scéna s poutí, která vyústí v úvodu naznačenou Johnyho výhru). Chápu, že vystihnout atmosféru i psychologii postav v krátkosti je těžké, ale mě prostě nebaví protloukat se řádky zakončenými fakty, která už od začátku znám. Trefná přirovnání a poutavý námět naštěstí tu zdlouhavost vyrovnaly. Zvažuji, že zkusím od Kinga časem i něco dalšího.

19.02.2024 4 z 5

Kořist Kořist Dirk Husemann

(SPOILER) Rozjezd skvělý, ale kapitola, ve které D. H. udělá z Floridy technicky nadanou superženu, jako by na skoro dokonalou rozjezdovou dráhu hodila balvan. Chvíli mi trvalo, než jsem se s potřebou autora hnát některé situace do krajnosti smířila a hodně mi to pokazilo celkový dojem z knihy, která vypráví jinak vcelku uvěřitelný příběh o záchraně umění z Louvru před Němci během 2. světové války.
Děj je chytře rozdělený do krátkých kapitol, z nichž každá posune čtenáře po dějové lince kus dál. Pro doklouzání k závěru díky tomu nebylo třeba žádného sebepřemáhání. Člověk se navíc dozvěděl i něco málo o válce z jiného úhlu pohledu, něž který mu nabízí učebnice dějepisu. Takže ty 4* (s přihlédnutím ke kvalitnímu doslovu) si u mě kniha zaslouží.
Pozn.: Je to zřejmě první kniha tohoto druhu, u které bych ocenila přílohu s ilustracemi. V umění se neorientuji a bylo by fajn si při čtení prohlédnout zmiňovaná umělecká díla a nemuset při tom googlit.

05.12.2023 4 z 5

Modrá světla Jokohamy Modrá světla Jokohamy Nicolás Obregón

Chvíli na začtení, ale pak se mi autorův styl začal líbit. Případ, který inspektor Iwata řeší, mě až tak neuhranul, ale dialogy a popisy jsou neuvěřitelně barvité. Dala bych za ně plný počet, nicméně přepálené rozuzlení krimi linky mi to nedovolí. Jsem ráda, že se mi tahle unikátní knížka dostala do ruky, i když to nebylo zrovna optimistické čtení.

10.05.2023 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Fantasy příliš nevyhledávám, ale kolem seriálu Game of Thrones bylo dlouhý čas tolik povyku, že by bylo jen velmi těžké existenci Martinova díla přehlížet. Preferuji knihy před filmy a seriály, a tak mě Hra o trůny dostihla takto.
Velké okouzlení se nekonalo. Byla to dlouhá cesta napříč početnými stránkami. Chvíli napínavá a vzrušující, a pak zase mdlá a zdánlivě nekonečná. Nevím, co si o knize myslet. Stále jsem pátrala po nějaké páteři příběhu, o kterou bych se mohla opřít, po postavě, které bych mohla fandit... Nenašla jsem. Kniha mi přišla necelistvá, jako by byla složená z mnoha dílů, které někdo poslepoval dohromady, aniž by jimi chtěl něco vyjádřit. Snad to byl i záměr. Třeba chtěl autor své čtenáře vzít jen do fantastického světa a nechat je nahlížet na unikátní osudy svých hrdinů. Mě bohužel neoslovil.
Ke konci knihy jsem chvíli měla dojem, že ve mně přece jen vzbudil zájem. V duchu jsem začala uvažovat o tom, že přece jen zkusím druhý díl. Nicméně po přečtení posledních stránek, které snad měly být ohromujícím vyvrcholením celého dílu, mám dojem, že tuto literární pouť přinejmenším odložím.

18.05.2021 3 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Čtení je to skutečně oddechové, nenáročné. V knížce mi trochu chybí spád i napětí, přesto jsem ale nenašla důvod ji odložit. Snad proto, že se mi moc líbí jakým způsobem je v knížce vykreslen život v Anglii 14.století. A možná také proto, že mě již v prvním díle série zaujala hlavní postava natolik, že se nemohu přestat těšit na její další vývoj.

30.10.2019 4 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Ke čtení mě přesvědčily kladné recenze. (Ze sci-fi ochutnávám zřídka.) Začátek knihy byl poutavý, originální, pětihvězdičkový, ale později autor začal plýtvat řádky. Těch popisných pasáží bylo příliš, i když přihlédneme k faktu, že fungování fiktivního světa je vždy třeba vysvětlit. Chvílemi to víc než román připomínalo almanach retro her a písní, z nichž většina mi nic moc neříká (cílová generace to možná ocení). Moc mě nezaujala ani romantická linka příběhu, a tak přišla i krize, kdy jsem měla chuť se na dění ve fiktivním světě OASIS vykašlat. V pozdějších kapitolách to naštěstí nabralo spád, a když se člověk přenesl přes nadsazené herní a filmové "dovednosti" hlavního hrdiny, tak se dostal přes napínavé vyvrcholení až k uspokojivému (trochu kýčovitému) závěru.

08.05.2024 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Je to napínavé, ale asi mi více vyhovují románové série, u kterých jsou jednotlivé knihy alespoň z části dějově uzavřeny. Tady se dějové linky spíš větví, než spojují, a přestože postav není nepřeberně, začínám v nich mít trochu zmatek. Třetí knihu dočtu, protože jsem zvědavá, co v ní vykrystalizuje, ale pak se s úlevou vrátím k něčemu méně extravagantnímu.

29.07.2023 4 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

Je to zvláštní pohádková parodie převlečená za historický román. Snadno se to čte, ale postavy jsou černobílé, jako by svět dělila tlustá čára mezi padouchy a světci. V knize bylo pár zajímavých pasáží, ale jejich vyústění bylo většinou předvídatelné. Nebýt krátkých kapitol, možná bych knihu ani nedočetla. Ne proto, že by se nedala číst. Je to odpočinkové čtení, u kterého se mozek moc nezapotí. Nicméně to, v jaký vyústí happyend, lze předpovědět už po přečtení prvních kapitol a okolní omáčka není sama o sobě dost zajímavá.

14.12.2022 3 z 5

Vražda na faře / The Murder at the Vicarage Vražda na faře / The Murder at the Vicarage Ashley Davies

Zpracování je skvělé. Četlo se to o mnoho snáze než knížka Gangsteři - pravdivé příběhy, která je u stejného nakladatelství zařazena v identické kategorii obtížnosti.
Zápletka byla fajn, ale protože mám z detektivek A Christie už něco načteno, tak mi to prostě na plných 5* nedává. Přesto si určitě v dohledné době přečtu ještě český překlad v plné verzi.

04.06.2022 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Na knížku jsem dostala doporučení. Těšila jsem se na kriminálně-detektivní příběh z prostředí Islandu, který navíc pochází z pera místní autorky. Chtěla jsem nahlédnout do života na tom velkém ostrově a byla jsem zvědavá, jak se do děje promítne tajemno a magické rituály. To, že se příběh odehrává na akademické půdě jsem vnímala jako plus.
Mile mě překvapil osobitý humor, kterým autorka prosvětlila jinak morbidní scény. Její přirovnání a myšlenková spojení jsou skutečně originální. Hlavní hrdina mě bavila, ale také trochu rozčilovala. Nemohu říci, že bych si ji oblíbila. Její přístup k případu se mi zdál chaotický, a přestože v knize nejsou dějově prázdné odstavce, zdá se mi zbytečně rozvleklá. Spousta věcí se udála víceméně náhodně, i když ne moc okatě. Doufám, že v dalších dílech naleznu lépe zpracovaný postup v řešení případu a nebo alespoň o kapku více napětí a akce.

03.04.2022 3 z 5

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

Má to obsah s hlavou a patou, a navrch je to čtivé. O zahraniční politiku se zajímám spíš okrajově. Text mi přišel jako fajnový informační balíček vhodný pro každého. Pomohl mi rozšířit si trochu obzory a podívat se na svět zase trochu jinak. Docela by mě zajímal pohled na věc i z jiného úhlu.

07.10.2021 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Kniha mi neobvykle sedla. Děj mě celkem rychle pohltil a Cynthia mi byla od začátku sympatická. Jen je škoda, že se z ní v jednu chvíli stala až přespřílišná superhrdinka. Možná, že to k takovým knihám patří, ale v tomto případě to trochu pokazilo navozenou atmosféru.
Z trojice Blackout-Zero-Helix je to moje první čtení a soudě podle příspěvků ostatních, mám ještě na co se těšit.

19.04.2021 5 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Pro třetí setkání s Follettem jsem si záměrně vybrala něco útlejšího, protože rozsáhlý román Pilíře země byl na můj vkus až moc. Kniha zajímavě prezentuje události předcházející světové válce a vykresluje dobovou atmosféru skrze detaily o oblékání, architektuře i společenských konvencích. Příběhová linka, která se skrz to vše line je zpočátku povrchní a slabá, ale před závěrem to začalo být opravdu napínavé, takže jsem se u knihy nenudila. Jako historicky laděná oddechovka to bylo dobré.

08.09.2023 4 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Série je brilantně promyšlená, ale čtení to bylo náročné. Jednak bylo třeba dávat pozor, kdo je kdo, a pečlivě sledovat slévání jednotlivých příběhových linek, a pak je tu taky ten fakt, že sexuální zneužívání dětí je silně emotivní téma. Některé pasáže na mě byly moc, a to jsem předpokládala, že v knize už mě nic nemůže vyvést z míry. Myslím, že teď si budu muset srovnat hlavu něčím odlehčenějším.

19.08.2023 4 z 5

Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Death in the clouds / Smrt v oblacích (převyprávění) Simon Gill

Mám ráda knížky Agathy Christie. Z bilingválních knih (nejen s příběhy od této autorky) se mi tato zdála zatím nejlepší.

05.11.2022 5 z 5

Doživotí Doživotí Luboš Xaver Veselý

Netradiční kniha. Nikdy jsem se o podobnou tématiku nezajímala. Přesto si dovolím tvrdit, že nejsem sama, kdo se neubránil mrazivému zamyšlení nad stavem naší společnosti. Většina z nás tu a tam svalí vinu za své jednání na to či ono. Možná by mě nemělo překvapovat, že u vrahů je to nejinak... To odmítání téměř veškeré zodpovědnosti pro mě bylo šokující. Ještě pořád mi to nedá spát.

01.07.2021 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Tato knížka mě tak dlouho pronásledovala, až mi to nedalo a ukrojila jsem pro ni ze svého času. Teď jsem na rozpacích.
Byly tam zajímavé úseky. Autor nabídl netradiční pohled na svět. Přesto si po přečtení nepřipadám o nic bohatší. Žádné WOW, motivace ani inspirace do života, kterou bych od takové knihy čekala.
Není to špatné dílo, jen je asi určené pro někoho jiného.

02.03.2021 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Pro mě je tato kniha jako slaný krekr pro milovníka dortů. Potenciál zaujmout jí neupírám, ale kdyby v knihovně nečekal další díl, nepostrádala bych ho.

Na sérii se mi líbí nepředvídatelnost, ale jako čtenáři seriálem nedotčenému mi komplikuje čtení mnoho postav. Nikdy nevím, které jsou důležité, a které mohu na konci odstavce s klidným srdcem pustit z hlavy. Děj je navíc extrémně rozvláčný a na dějové linky některých zajímavých postav se v něm vůbec nedostalo. A tak, přestože tuto specifickou knihu nemám s čím porovnat, hodnotím ji poměrně nízko. Je mnoho knih, jejichž stránky na mě udělaly větší dojem.

01.05.2024 3 z 5

Každému rakev Každému rakev Sláva Volný

Knihu jsem nedočetla. I těch pár přečtených kapitol byla ztráta času. Pokud šlo o vykreslení jakéhosi obrazu doby z netradičního úhlu, tak budiž, ale pro mě to nebylo ani zábavné, ani přínosné.
Od odpadního čtení to dělí jen skutečnost, že se v tom daly najít hlava a pata, i když od jedné k druhé to bylo jen kousek.

05.12.2023 2 z 5

Potulný apatykář Potulný apatykář Wolf Serno

Před časem jsem přinesla domů 2 knihy o apatykářích. První (Vandrovní apatykářka) jsem přečtla záhy a byla jsem velmi zklamaná. Přečtení komentářů u tého knihy jsem v očekávání další katastrofy pozbyla chuť do apatykářského čtení a přemluvila jsem se knihu přece jen zkusit až nyní. Bylo to zlé? Ne, tak, jak jsem čekala.
Autor sestavil konzumovatelné komediální vyprávění, které nevyžaduje příliš pozornosti, a přestože se tu určité scénáře opakují a humor není zrovna inteligentní, číst se to nechá. Na druhou stranu, kdo se knize vyhne, o nic moc nepřijde.

27.09.2023 3 z 5