Potulný apatykář

Je to dobrák od kosti a obr – zato mozek má příliš malý. Se speciální lékárnickou skříní na zádech musí poprvé od smrti svého otce táhnout sám od jedné vesnice k druhé a nabízet tinktury a léky – a lidé ho přitom často ošidí, neboť neumí číst, psát ani počítat. A pak se najednou objeví záchrana v podobě vykutáleného, všemi mastmi mazaného chlapíka, který sice nemá nohy, ale zato má bystrý a pohotový rozum......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395597/potulny-apatykar-mwx-395597.jpg 2.727
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Brána

Der Balsamträger, 2005

Kniha Potulný apatykář

Shardlake
20.09.2020

Příběh mentálně jednoduššího muže, který putuje Durynskem a prodává lektvary, masti a bylinky lidem, které potká na svých cestách a o tom, co při tomto putování všechno zažívá. Plní tak odkaz svého otce, původem apatykáře. Autor má i zajímavější knihy.

mil
09.07.2020

Zklamání

Metla
16.10.2019

Další úlovek z obecní knihovny, který pouštím zpátky do vody coby mřenku nehodnou konzumace. V třetině románu mi s dějem (přesněji jeho absencí) a s postavami došla trpělivost. Jeden je velký a tupý, vysloužil si ode mě přezdívku Mentál, druhý krpatý vyčůránek s krycím jménem Šmejd. Mentál dělá vše pro to, aby jeho potulná obchodní činnost krachla, zatímco nesnesitelně bodrý Šmejd na každé stránce loudí chlast a žrádlo v knajpách. Jejich cesty se protnou, tudíž si později ožírají držky společně a sra... lezli mi na nervy tak vehementně, že jsem ztratila zájem čekat, jestli se z těch rádoby vtipných hospodských žvástů vyloupne nějaká zápletka.
Jako drobné plus bych uvedla informace o různých bylinkách, houbách a jejich účincích. K mínusům přihazuji překlad a redakční práce, plně korespondující s lehce podprůměrnými dojmy z této německé historické taškařice bez humoru. Nedočetla jsem, nehodnotím; vážně teď nemám dost volného času, abych jím mrhala v naději "třeba se to za xx stran zlepší".

Merlinit
14.10.2019

Ploše působící postavy, plytké zápletky bez nápadu a humor, nad nímž by kroutily hlavou i devítileté děti. Hloupá kniha.

orinka3
05.09.2019

Tuto knihu musím přijmout jako ukázku lidovosti, jarmarečnosti až typicky německé kýčovosti. Jedině tak jsem ji schopna dočíst. Autor to s tou bodrostí poněkud přehnal. Buclák mi jde strašně na nervy svou omezeností, Chytrolín dělá chytrolína až moc. Toto téma je osvědčené, čtenáře si jistě najde.

zapálenýčtenář
18.07.2019

Nejen nuda navíc i fekální humor.
Vážně? Tomu se někdo směje?
Taky zapomněli uvést že je to kniha pro děti.
Zjednodušené dějové linky, jednoduché až plytké dialogy.
Předvidatelné zápletky i jejich vyústění a o léčitelství nic moc, jen o lidské hlouposti hodně.
Takže vlastně ne, pro děti ne - přeji si aby děti četly lepší knihy :o)

Ladygeront
16.06.2019

Nuda, nuda, nuda. Naposled jsem na Serna naběhla. Je čím dál horší.-(

marimari
20.05.2019

Další historická kniha o praktikách lidových léčitelů v 18. století v německých zemích, drsných životních podmínkách obyčejných lidí vydaných napospas mocným, výčet všech lidských vlastností a charakterů ve všech sociálních skupinách a jejich dopad na osudy jednotlivých postav. Četla jsem všechny knihy tohoto autora, ale nejvíc se mi líbila Doktorka z Boloně a Synové ďábla.