Janek Online Janek komentáře u knih

Introverti v církvi Introverti v církvi Adam S. McHugh

Ano, jsem introvertka. A tohle je velmi zajímavý vhled do církevního prostředí, byť jde o úplně jiné prostředí, než je to, ve kterém se pohybuji já/ve kterém se pohybujeme tady v Čechách. Inspirativní pro mě byly zejména úvahy o legitimitě požadavků na vůdce společenství. Ne, všichni vůdci nemusí být nutně extroverti.
citace:
"...Většinu lidí v dnešní době nezajímají hlavně vaše odpovědi; okamžitě si k vám však vytvoří vztah, když se najdou ve vašich otázkách a bojích." (s. 196)

09.10.2016 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Bjørk má výborný styl, umí psát dialogy a skvěle stupňovat napětí. Tentokrát se mi ale zdá, jako by se případ vyřešil sám od sebe, členové vyšetřujícího týmu se jen potáceli od ničeho k ničemu, respektive z místa na místo za stopami, na jejichž objevení neměli prakticky žádný podíl. V centru pozornosti tentokrát stály spíše osobní problémy detektivů než pachatel vraždy a jeho motiv. Autor píše podle stejné šablony jako v knize V lese visí anděl - ano, autor psát umí, ale už mě tím neoslnil tak jako napoprvé.

08.10.2016 3 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Originální příběh a senzační styl. Prolínající se příběhy mnoha postav, které z různých důvodů touží poznat pravdu. Kniha nejen o tom, jak je důležité znát svou identitu.

02.10.2016 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Ostrá sonda do lidského nitra, knížka, ze které během čtení i dlouho po něm běhá mráz po zádech.

26.09.2016 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Fascinující, uchvacující, náročná četba.

20.09.2016 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Ale ano - ono je to čtivé a hodně napínavé, jenže zároveň úplně zbytečně překombinované a veeeeeeeeeelmi zdloooooooooouhavé.

19.09.2016 4 z 5

Starý král ve vyhnanství Starý král ve vyhnanství Arno Geiger

Je to výborná kniha, jen jsem zřejmě měla až příliš velká očekávání a zbytečně jsem ten text četla v chvatu.

19.09.2016 4 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Senzační, skvěle přeložený thriller, na kterém jsem si smlsla.

12.09.2016 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Čtivě a velmi originálně vyprávěný příběh. Je jen škoda, že druhá část je na mnoha místech příliš zdlouhavá a že v samotném závěru autorka dle mého názoru úplně zbytečně tlačí na pilu. Takhle vyhrocený a patetický závěr mě opravdu nerozbrečí.

09.09.2016 4 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Senzační!

06.09.2016 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Obsahově i stylisticky jedna z nejlepších českých knih, které jsem v posledních letech četla. Bravo.

05.09.2016 5 z 5

Zrcadlo a maska Zrcadlo a maska Jorge Luis Borges

Náročná, velmi inspirativní kniha, ke které se určitě ještě minimálně jednou vrátím, jako jsem se vrátila k Meyrinkovu Golemovi.

27.08.2016 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Velmi zvláštní kniha s podivuhodnou atmosférou, která se dostane až pod kůži. Souhlasím s komentářem níže (Marbo).

17.08.2016 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Ale ano - ono je to napínavé a čtivé, ale příliš málo uvěřitelné - příliš přelidněné a překombinované.

15.08.2016 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Senzačně napsaný a velmi zajímavým způsobem vyprávěný příběh, ze kterého běhá mráz po zádech. Možná je těch drsných a dramatických sond do rodinného bahna v současné době až moc; tenhle text ovšem nepochybně stojí za přečtení.

12.08.2016 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

První část, Skála, byla tak senzační, až se stala nepřekonatelnou. Poslední část série se mi zdála dlouhou dobu o moc lepší než Muž z ostrova Lewis (a zase na mě fungoval ten popis drsného prostředí), ale - závěr byl šíleně a zbytečně zalidněný a překombinovaný, jako z amerického filmu. Škoda.

08.08.2016 4 z 5

Rothschildova flaška Rothschildova flaška Petr Šabach

Myslím, že Hrabalových kvalit Šabach touto knihou ani zdaleka nedosahuje, přesto je to - jako obvykle u Šabacha - opět skvělé čtení. I když trochu bláznivé.

07.08.2016 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Tohle je Houellebecq přesně podle mého gusta. Nemám a nemusím mít stejný světonázor, ale literárně je to skutečně vycizelované - na několika málo stránkách najdeme skoro všechno, všechnu hořkost a zmar současného světa, znechucení lidí, kteří zrovna moc nevědí, co se sebou. Jistě to není jediný možný/"správný" pohled na skutečnost, ale jako výpověď o světě, v němž žijeme, je i tento pohled třeba.

05.08.2016 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Zdá se mi, že tento román je k velké škodě čtenářů poněkud zapomenutý, opomíjený. Jistě jsem četla i mnoho lepších válečných románů, tento ale v každém případě stojí za pozornost. Už kvůli tomu závěru.

03.08.2016 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Pořád jde o výborné čtení, ale to, co mě tolik okouzlilo ve Skále, na mě v tomto případě už nefungovalo.

28.07.2016 4 z 5