JaneH JaneH komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Strašně krásné, ale mrazivé a zároveň depresivní čtení. Několikrát během čtení jsem se přistihla, že mi je hrozně smutno. Nejradši bych tu malou holčičku vzala do náruče a řekla jí, že pokud všechno řekne, bude líp. Mně osobně kauza, která je spojována s touto knihou, minula. A tak jsem do posledních chvil netušila, jak velká odpornost se v tom domě odehrává.
Nečekaný, odporný, ale přesto vás to nutí dál číst.
Jedna z nejlepších knih, které jsem od Mornštajnové četla.

25.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Krásná emotivní kniha. Od pár lidí z okolí, i z některých recenzí, jsem slyšela, že knihu nedočetli, protože je nudila. Já jsem si čtení užívala. Doba komunismu mě zajímá a ráda čtu knihy právě s touto tématikou. Mornštajnová dokonale popsala to, co by možná tehdy v 89 mohlo následovat. Velmi silný příběh, kdy za hlavní hrdiny tak trošku dýcháte a přejete si pro ně šťastný konec.
Kniha mě tak trošku rozložila na kousky. Dokonalé!

10.07.2023 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Knihu jsem si půjčila tak trošku omylem z knihovny. V té době jsem ani netušila, jak krásný omyl tohle bude.
Kniha vás dokonale vtáhne do děje. Bavily mne snad všechny postavy. Podle mne tam bylo snad všechno - romantika, napětí i doufání v to, že všechno dobře dopadne.
Doporučuji.

03.04.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Přečteno jedním dechem.
Kniha se mi moc líbila. Propojení rodinných vztahů a osudů knižních postav bylo geniální. Kniha mne během chvilky vtáhla do děje.
Konec knihy byl nepředvídatelný, dotáhnutý do posledních detailů.
Skvělé čtení!

02.12.2022 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Už dlouho mě žádná kniha nezaujala natolik, abych nevnímala život kolem sebe a žila pouze knižním příběhem. Dopisy byly krásné. Měly snad všechno, co od knihy očekávám. Doporučuji všem - jedná se opravdu o krásné čtení.

26.07.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha se mi četla hezky, i když jsem denně mohla přečíst maximálně dvě kapitoly. Cítila jsem vztek, absurditu a občas mi bylo až fyzicky zle. Ale i proto si myslím, že ta kniha je tak krásná. Je prostě přesně taková, jaký je život v KLDR. Líbilo se mi, že lidé, kteří zde popisovali své životy, byli z různých společenských vrstev. Mohli jsme proto sledovat, jak rozdílný život Severní Korea nabízí. Od chudoby po blahobyt, přesto sledováni na každém kroku a bez svobody i u sebe doma. Pro mne osobně je to něco nepředstavitelného.
Po dočtení knihy jsem toho stále plná. Dlouho se mi nestalo nic podobného. Dle mého názoru by si knihu měl přečíst každý. Často totiž zapomínáme, jak krásně se vlastně máme. Tohle uvědomění se hodilo i mně.
Nejvíce mne bavil příběh studentky, feministky a řidiče.

22.12.2022 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Před malou chvilkou jsem knihu dočetla - a to bylo teda něco. Příběh, který se může stát každému z nás. Upřímně jsem se v něm dost našla. Autorka vystihla všechny myšlenky a životní etapu, které se tolik bojím. Z knihy jsem měla zvláštní, občas až svíravý pocit, že je všechno špatně. Tak moc jsem chtěla Veronice pomoct, ale zároveň jsem v ní viděla samu sebe za pár let. Možná i proto mne občas tolik rozčilovala. Mimochodem Michal musí mít nad hlavou svatozář.
Skvělé čtení s nadějí na konci.

17.01.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

(SPOILER) Panebože proč mi trvalo tak dlouho, abych si tuhle knížku přečetla?! Nejednou jsem ji držela v knihovně v ruce, ale vrátila ji zpátky do regálku.
Tentokrát jsem si ji ale půjčila a vůbec jsem nečekala, jak krásnej a silnej příběh na mě uvnitř čeká. Hlavní postavy jsem si zamilovala hned. Dokonce jsem v jednu chvíli byla naštvaná, když se objevil Atlas, protože jsem v tý době Rylea prostě milovala. To jsem ještě nevěděla, jak se to všechno zvrtne.
Jedním slovem skvělý! Oddechová kniha s hlubokým příběhem! Doporučuji :).

09.07.2023 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Jedním slovem dokonalé!
Dle mého názoru je to nejhezčí kniha, kterou jsem tento rok přečetla.
Děj, který vás chytne za srdce.
Dokonce se mi líbila ještě víc než díl první.
Doporučuji všem!

29.11.2022 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Bylo to boží!
Ačkoliv jsem kvůli ostatním měla mít na knihu názor už dřív, než jsem ji vůbec držela v ruce, chtěla jsem si ho udělat sama.
A byla jsem mile překvapena. Celý ten svět mě hrozně bavil, Marka bych nejradši kopla mezi nohy a Jakuba objala. Vulgarit tam bylo možná víc než by tam být mělo - ve výsledku mi to ale vlastně nijak nevadilo. Naopak mi to přidalo na autentičnosti. Každopádně celý nápad, přeházení kapitol a styl, kterým Radka píše, byl skvělý a bavil mě.
Chápu to, že kniha se nemusí tak nějak líbit úplně všem. Ale tak to bylo přece vždycky ne? Sto lidí, sto chutí...

25.09.2023 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Já jsem nadšená! Na knihu jsem nečetla zrovna kladné ohlasy, proto jsem měla trochu strach z toho, že budu zklamaná. Opak je ale pravdou! Kniha mne doslova pohltila. Doporučuji číst vážně jako pokračování knihy Než jsem tě poznala a po přečtení Život po tobě si pustit znovu film. Jsem z toho zdrcená a nadšená dohromady. Obě knihy mne roztrhaly na kousky a pak poskládaly opět k sobě. Knihu všem doporučuji. Líbí se mi styl, jakým autorka píše. Žádné dlouhé rozepisování, ale vše je řečeno. Neustále se něco děje a čtenář se ani jednou nenudí. Zamilovala jsem si Lou ještě víc. Dokonce jsem mnohdy souhlasila se zápornými osobami a později jsem je zas posílala do háje. Jednoznačně neskutečný příběh plný rozporuplných emocí. Všem knihu doporučuji.

02.06.2017 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Dokonalý.
Knížka mě bavila od začátku do konce. Bena jsem si díky jeho upřímnosti, vtipnosti i drzosti zamilovala. I Fallon si mě získala. Zvrat v knize mě překvapil - v ten moment jsem hltala každé slovo, které Colleen napsala. Jedna z nejlepších knížek, které jsem od autorky četla.
Doporučuji.

07.01.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Přečteno za dva dny.
Když jsem si knihu půjčovala, pořádně jsem nevěděla co od ní čekat. Čekala jsem vyhořelého faráře, který se začne starat o svoji zanedbanou zahradu a během práce si bude pokládat nejrůznější filozofické otázky. To že na mne v knize čeká tak silný a smutný příběh, jsem opravdu nevěděla. Jarka jsem měla ráda, pak mi ho bylo líto a zachytila jsem sama sebe, že si mi občas dost protivil. Myslím si, že pokud bych byla v kůži Anny, zachovala bych se úplně stejně. Během čtení jsem tedy bojovala sama se sebou a i po dočtení knihy mám takový zvláštní pocit. V hlavě mám spoustu otázek, protože přestože Jarek nic špatného neudělal, ty myšlenky se mu neustále honí hlavou. Není to jen otázka času?

01.01.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kavárna v Kodani se mi moc líbila. Postavy jsem si oblíbila a některé až zamilovala. Kate je skvělá, inspirativní žena. Hned si mne svou povahou získala. Stejně tak jsem si oblíbila celou posádku, která vyrazila směr Kodaň. Moc se mi líbilo, že každá z těch postav byla svá a její charakter měl své kouzlo.
Jednu hvězdičku ubírám za to, že jsem se občas nemohla začíst do knihy. Dosud ale nevím, zda to byl problém knihy, nebo spíš problém můj. Jako každá kniha od autorky, je i tato kniha skvělou oddechovkou a příjemným pohlazením po duši. Doporučuji zařadit jako večerní čtení do někdy hektických dnů.

03.04.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Já knížky od Hartla miluju a vždy se na jeho nová díla těším. Gazely byly fajn, ale určitě nejsou tou nejlepší Hartlovo knihou.
Kniha se čte hezky a postavy jsou skvěle popsány. Dokázala jsem se do nich skvěle vcítit. Nejméně mne bavil příběh Heleny, Šárku i Káju jsem si zamilovala hned.
Pokud hledáte odpočinkovou knihu například na dovolenou, jsou Gazely skvělou volbou. Co mi na knize trochu vadilo- je otevřený konec. Ale to je jen otázka vkusu, někdo otevřené konce vyhledává. Já raději vím od autora, jak příběh dopadne a nedávám v tomto ohledu prostor pro fantazii.

25.02.2024 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Kniha se mi četla moc hezky. Colleen mě ve svých knihách snad nikdy nezklamala. Příběh byl silný a Colleen ho dokáže popsat tak, že nevyzní vůbec kýčovitě.
Krásné, oddechové čtení, ačkoliv se jednalo o hlubokou myšlenku. Jedna z nejhezčím knih, kterou jsem tento rok četla.

17.11.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Říkala jsem si, že si asi na styl psaní paní Soukupové nezvyknu, pak nastal okamžik, kdy jsem knihu nechtěla odložit z ruky. A ten styl jsem si zamilovala!
Neobyčejně obyčejný příběh jedné rodiny - a může to být třeba i té vaší. Soukupová to veškeré dění dokázala dokonale popsat a vy ani nevíte, kdy se to stalo, ale najednou ten příběh žijete s nimi.
Jednu hvězdičku ubírám za neuzavřený konec (čistě z osobního hlediska mám ráda věci jednoduše uzavřené). Každopádně k Soukupové i k životu tyhle otevřené konce prostě patří.
Dokonalost.

09.07.2023 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Zvláštní dílo. Na jedné straně lidé, kteří toto dílo obdivují, na straně druhé jsou lidé, kteří dílo nazvou jako ztrátu času. Spousta lidí v příběhu vidí zkrátka jen nějakého brouka. A kdo by chtěl číst o broucích?!
Já jsem měla to štěstí a pochopila jsem krásu knihy. Avšak dílo neřadím k těm nejlepším, které jsem kdy četla. Zvláštní, ale svým způsobem opravdu krásné. Otázka existencionalismu. Smutný příběh smyslu lidského života.

03.12.2016 3 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Kniha představuje oddychové čtení se vším všudy. Příběh odehrávající se na romantickém venkově mě moc bavil. Přišlo mi velice originální dát tak velký prostor v příběhu právě čtyřnohému miláčkovi Tess, ale jako pejskař tohle naprosto chápu. Líbila se mi to, jak se Ella postupem času měnila. Postava Devona mi byla hned od začátku sympatická. Přesto jsem v polovině knihy měla stav, kdy jsem knihu odložila a trvalo mi dlouhou dobu než jsem se ke čtení opět donutila. Možná za to mohla akce, která mi tam občas trošičku chyběla. I tak si ale myslím, že se jedná o knihu, která vás pohladí po duši.
Přestože jsem knihu četla až nesmyslně dlouho, řadím ji mezi ty povedené tituly, které bych s radostí doporučila dál.
Oddechovka s velkým O.

08.01.2024 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Za mě skvělá kniha! Moc jsem se na ní těšila a když jsem se konečně rozhoupala si ji koupit, přečetla jsem ji téměř za dva dny. Příběh by mě možná tolik nebavil, kdyby nebyl tak skvěle napsán. Hynek mě občas štval, někdy jsem s ním nesouhlasila - ale to je v pořádku. Nejvíc mi tam asi vadila věčně nespokojená Markéta. Trošku jsem zklamaná z toho otevřenýho konce, na druhou stranu si myslím, že každý si udělá závěr svůj. Před hodinkou jsem knížku dočetla, ale furt si ji tak nějak přehrávám v hlavě. Tak to má podle mě vypadat po přečtení dobré knihy, takže za mě skvělý. Doporučuji! :)

01.04.2020