JAnD

Anča z pomarančaAnča z pomarančaKatarína Škorupová

Ze začátku mi to přišlo hodně ujeté. Postupně se ukázalo, že je ujetá hlavně vypravěčka, ale trochu i všichni ostatní. Ale dotčeno a musím hodnotit jako obstojný příběh pro začínající puberťáky.

Špinavá školní hraŠpinavá školní hraRobin Stevens

Stále pěkné čtení, ale autorka začíná zaplouvat do poněkud pochybných vod, byť to zvládá bez nehody a stále je to čtení pro děti...

Kletba rodu BardulfůKletba rodu BardulfůGareth P. Jones

Poměrně čitelná kniha, ale ten závěr...

DělniceDělniceFrantišek Halas

Báseň poněkud poplatná době vzniku, neřadím jí k Halasovým nejlepším, ale má to rým i myšlenku.

Já se tam vrátím...Já se tam vrátím...František Halas

Báseň v próze asi neumím ocenit tolik, jako čistou poezii, což je u mne s podivem, protože jsem na poezii jinak nikdy moc nebyl :-)
Ale je to krásný jazyk a hra se slůvky.

Staré ženyStaré ženyFrantišek Halas

Není divu, že svého času byla tato báseň (sbírka obsahující jedinou dlouhou báseň) velmi populární.

Před usnutímPřed usnutímFrantišek Halas

Tato kniha mne už v dětství seznámila s Halasem a díky ní jsem si později od Halase přečetl skoro všechnu poezii. až se sám divím, protože na básničky jsem nikdy moc nebyl :-)

ThyrsosThyrsosFrantišek Halas

Kdo by to do Halase řekl :-)

BludištěBludištěPavel Čech

Méně Rychlé Veverky, více rodinného příběhu a nejvíce hádanek. Není to špatné, ale čekali jsem Rychlou Veverku.

Tajemství ostrova za prkennou ohradouTajemství ostrova za prkennou ohradouPavel Čech

Není to úplně pro děti, ale i ty se poučí...

Příhody telátka popletyPříhody telátka popletyPetr Hudský

Zatímco první díl jsou staré známé vtipy, tento už obsahuje originálnější zápletky a spoustu narážek na známé reálie - např. detektivka Býk baskervillský a do zvířecího světa převedené fráze typu „na tobě je hezké každé z tvých sedmi set kil, maminko“

AAPavel Čech

Bomba.
Sice beze slov, ale i tak silný příběh, který baví i děti a zároveň poučí o nesvobodě, totalitě i propagandě.
Děti si vymyslely i alternativní děj na základě detailů obrázků.

Anton a JonatánAnton a JonatánJostein Gaarder

Jednoduchý děj, ale když si ani dospělý člověk není jistý, zda to pochopil, co teprve dítě?
A kromě toho mám rád happyendy.

Dívka s pomerančiDívka s pomerančiJostein Gaarder

Asi nejsem cílová skupina, nedočetl jsem.

Naučte mě zabít drakaNaučte mě zabít drakaIlka Pacovská

Žít se dá i bez magie - a jste-li rytíř, vlastně ji ani nepotřebujete.
Je lepší být rytířem nebo mágem?

Díl je poznamenán smrtí některých zásadních postav.

Ale je opravdu poslední?

Bez práva na životBez práva na životIlka Pacovská

Původně poslední díl série.
Hanka a spol. stárnou, tak je potřeba oživit příběh novými postavami.
A opět skvělé počteníčko.

Dračí cejchDračí cejchIlka Pacovská

Zase o něco více Sváti než v předchozích dílech.
Zase nová škola a s ní nové zajímavé předměty i postavy.

Autorka si udržuje svůj standard a kniha se opět čte jedním dechem.
Škoda, že nebylo více prostoru věnováno tajemnému spolku, takhle jsou to spíš jen náznaky

Zlodějíček z pátých hradebZlodějíček z pátých hradebIlka Pacovská

Spolu s předchozím dílem mi tento připadá jako jeden z vrcholů celé série.
Jak se žije ve městě, kde se magie používá velmi těžko a s omezeními?
A může si velmi inteligentní civilizace dovolit vylepšovat jiné civilizace? Jsou emoce omezující prvek lidské rasy?

Otrocká krásaOtrocká krásaIlka Pacovská

Jestliže mi pátý díl přišel nejslabší, tak tento díky trpaslíkům patří mezi moje favority.
Hexita byla velmi zajímavá věc :-)

Průvodce ztracenýchPrůvodce ztracenýchIlka Pacovská

Asi nejslabší díl, hlavně zpočátku hodně tajemný. První část knihy se věnuje úplně jiným postavám a získáváme nový pohled na celý svět.

Únosce drakůÚnosce drakůIlka Pacovská

Jeden z dílů, který s mi líbil o chlup méně. Ale stále skvělé počteníčko.

Smrt kouzelného džinaSmrt kouzelného džinaIlka Pacovská

Zajímavě vyřešená zápletka s názvem. Děj má rychlý spád, četlo se dobře.
Dcera si chce na knížky ušetřit...

Míša Kulička v zooMíša Kulička v zooJosef Menzel

Třetí díl. Z cirkusu zamíří naši hrdinové do Prahy, zde však skončí na lavičce v parku s hladovým břichem.
Kamarád papoušek je dovede do ZOO, kde se potkají s dalšími medvědy i jinými zvířaty.

S přibývajícími díly začíná Míša dospělého čtenáře nudit, ale dětem se stále líbí.

Míša Kulička v cirkuseMíša Kulička v cirkuseJosef Menzel

Druhý díl série. Vasil s medvědy provozují cirkus, ale moc jim to nejde. Potom se dostanou do opravdového cirkusu, kde Míša zaboduje, ale nakonec se rozhodnou opustit cirkus a zamířit do Prahy.

Míša Kulička v rodném leseMíša Kulička v rodném leseJosef Menzel

Klasika našeho mládí, i když kniha byla po rodičích.
Nádherné ilustrace Jiřího Trnky.
A krásná audioverze v podání Heleny Štáchové.

Koláč s kapkou jeduKoláč s kapkou jeduAlan Bradley

(+ SPOILER) Jako jediný z rodiny jsem dočetl.
Kniha je prošpikována vtipnými hláškami a přirovnáními, hlavní hrdinka je poněkud netradiční, všude spousta chemie.
Filatelie, Anglie 50. let, vražda, chemie... výsledkem je reltaivně čitelná kniha, ale do dalších dílů nepůjdu.
Název je matoucí, nakonec za vraždou nestál otrávený koláč.

VangoVangoTimothée de Fombelle

Vango je vlastně zkrácená forma jména Evangelista.
Na rozdíl od Tobiáše mne tato kniha pohltila už v první kapitole. A už nepustila, napínavý, dobrodružný, trochu romantický příběh, sice jdou tušit inspirace mnoha klasikami počínaje hrabětem Monte Cristem, ale to vůbec není na škodu. Zasazeno do předválečné Evropy, kde už vystrkuje růžky nastupující nacismus, později zasáhne do děje i světová válka...
Konec byl trochu nečekaný, musel jsem se ještě vrátit o něco zpátky, abych přišel na to, kde se tam dotyčný vlastně vzal.
Za čas si rád přečtu ještě jednou, už ve větším klidu, protože už nebudu tak napnutý, jak to dopadne.
Ovšem, ne, že bych netušil Vangův původ už od začátku...

Ostrov zasvěceníOstrov zasvěceníIlka Pacovská

Tato série mne dostala. deset dílů za asi 15 čtecích dnů. Zpočátku je patrná silná inspirace HP, ale postupně se příběh osamostatňuje.
Zase trochu jiný pohled na draky, jednorožce a další magická zvířata.
Kouzlení jen pomocí mentálních schopností, netřeba hůlky.
Napínavé čtení, které ocenila desetiletá dcera.

Prostě super.

Budějovické hřbitovy : malý kulturně-historický průvodceBudějovické hřbitovy : malý kulturně-historický průvodceDaniel Kovář

Skvělý průvodce po historii i přehled významných pohřbených.
Uvítal bych nové vydání, ale to asi u takto podrobně zaměřené monografie nehrozí.
Zato Wikipedie má z této knihy prospěch :-)

iPohádkaiPohádkaK. K. Kovář (pseudonym)

Vtipné, ale zjišťuji, že svět sociálních sítí už je na hranici mých znalosti...